Hlava předsunutá, ramena schoulená dopředu, zakulacená záda. Nevypadá to pěkně a co je ještě horší, takový postoj vede k mnohým zdravotním potížím.
Ať už je to z častého vysedávání u pracovního stolu nebo z pohodlnosti a ochablosti svalů – shrbená záda vytvářejí soubor problémů, které postihují různé partie od hrudníku až do hlavy. Přitom nejde o žádnou vzácnost, hrbí se většina z nás.
Příčinou jsou takzvané vadné pohybové stereotypy, k nimž v tomto případě stačí, že vysedáváme nad knihou nebo novinami, o smartphonu ani nemluvě.
V téhle pozici se rozdílným způsobem zapojují svaly krku a hrudníku – zatímco část z nich je přetížená a napjatá, další ochabují.
Dochází tak ke značné svalové nerovnováze, kdy tyto dvě skupiny různě zatížených svalů vytvářejí při pohledu z boku pomyslný kříž, proto se mluví o horním zkříženém syndromu. Jakmile se hrbíme opakovaně, začne se nežádoucí stav svalů upevňovat.
Pak se už ani při nejlepší vůli nenarovnáte. To ovšem zdaleka není jediný problém.
(Pro zvídavé: Ano, existuje také dolní křížový syndrom, který obdobným způsobem postihuje bederní partii).
Nejen dlouhé sezení
Shrbený postoj může mít i další příčiny než jen dlouhé sezení. Může být i následkem špatného duševního stavu: Hrbením se intuitivně choulíme do sebe a tím chráníme při stresu a úzkosti, deprese zase způsobuje celkovou ochablost a tím povoluje i držení těla.
K hrbení může paradoxně vést i nadměrný trénik bez odborného dohledu, kdy posilování chybně vede ke svalové nerovnováze. Příčinou ale může být i vrozená dispozice, která se v toto vadné držení těla vyvíjí.
Říká se jí Scheuermannova choroba a rodiče na ni upozorní obvykle dětský lékař. S dítětem je pak nutné provádět léčebný tělocvik, aby se hrbení předešlo.
Změna vyvolá další změny
Na počátku to sice bylo hrbení, které vedlo k různému zatížení svalů, ale pak už je to právě jejich zkracování nebo ochabování, které dál mění držení této části těla. Ochabující i zkrácené svaly zvýrazňují předsunutí hlavy dopředu.
Zmenšuje se pohyblivost hrudní páteře a ramena se posouvají příliš dopředu a zvedají se nahoru. Lopatky mohou odstávat jako křidélka.
Bolesti a závrati
Čím víc se záda hrbí, tím výraznější jsou následky. Nejdřív se ozvou bolesti v horní části zad nebo ramene, které se dostává do nesprávné polohy. Současně narůstá riziko vzniku artrózy krční páteře. Špatné držení těla ale dopadá i na vzdálenější partie. Vede k ochablosti břišních svalů a ovlivňuje také vnitřní orgány.
Může vás také trápit:
– závrať
– migréna
– mravenčení paží
– pocit snížené citlivosti paží
– pískání nebo hučení v uších.
Pomůže cvičení
Cílem je posílit ochablé a uvolnit zkrácené svaly a tím zlepšit omezený rozsah pohybů a ulevit od bolestí krční páteře a ramenou a dalších potíží.
Cviky, které pomáhají obnovit rovnováhu svalů v této partii, nejsou náročné a zvládnou je i lidé v horší tělesné kondici. Návody najdete i na internetu, mnohem vhodnější ale je vyhledat odbornou pomoc na fyzioterapii, kde vás pohyby naučí provádět správně.
Domácí trénink
Rukou uchopte hlavu na temeni a mírně ji tlačte šikmo dolů k rameni. Totéž opakujte druhou rukou.
Otáčejte hlavou ze strany na stranu, dotáhněte pohyb až k rameni.
Hlavu držte zpříma a pokládejte ji střídavě na jedno a pak na druhé rameno. Nepředklánějte ji.
Položte se na bok na okraj postele, hlavu si podložte loktem. Do druhé ruky uchopte činku nebo páhev s vodou a vzpažte. Poté rukou pohybujte směrem dolů, až bude volně viset, pak opět vzpažte. Totéž opakujte v opačné poloze druhou rukou.
Postavte se mezi dveře, zvedněte jednu ruku tak, aby byl loket ve výši ramene a zapřete se celým předloktím o zárubeň. Tělo pak mírně vysuňte vpřed, aby váha spočívala na předloktí. Totéž opakujte s druhou rukou.
Srolujte ručník, uchopte každý konec jednou rukou a vzpažte. S výdechem pokrčte lokty a táhněte ručník za hlavou směrem dolů. Lopatky tlačte dozadu.
Tip: Prospívá i plavání, ale jen na znak nebo na boku, nikoli prsa.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL