Máte vysoký krevní tlak? Neberte ho na lehkou váhu, bez léčby se neobejdete. Vítanou úlevu mohou ale přinést i konkrétní změny v životním stylu. Poradíme, co konkrétně pomáhá.
Vlastní příčinu zvýšeného krevního tlaku se u drtivé většiny postižených nepodaří zjistit. V podezření tak zůstávají především vlivy jídelníčku a způsobu života, což mimochodem neznamená jen fyzickou pohodlnost, ale také častý stres a nedostatek spánku.
Pokud jde o jídelníček, pak základním doporučením, které každý nově diagnostikovaný hypertonik dostane, je omezit solení. Sůl však zdaleka není jedinou kuchyňskou surovinou, která dokáže výši rtuťového sloupce při měření nezdravě ovlivnit.
Co škodí
– Živočišné tuky: K nárůstu krevního tlaku přispívají významněji než jiné problematické složky jídelníčku. Je to tím, že nasycené tuky, které v masných a mléčných výrobcích převažují, podporují nárůst LDL cholesterolu v cévách.
Usazeniny zužují průměr cév a tlak krve stoupá. Toto riziko souvisí nejen s konzumací sádla a másla, ale i tučných uzenin a sýrů či tvarohových krémů. Nadmíra tuku na talíři navíc vede k tloušťce, která rovněž podporuje nárůst krevního tlaku.
Stejně silné riziko představují tzv. transmastné kyseliny, což jsou zdraví škodlivé tuky, které obsahují hlavně průmyslově vyráběné sladké potraviny, oplatky, sušenky, zmrzliny či tyčinky s polevou a podobně.
– Sůl: Radu snížit denní dávky soli je nutné brát velmi vážně, neboť je to nezbytné pro efektivnější působení léků proti vysokému tlaku. Nezbytná je vytrvalost, protože výsledek se dostavuje postupně po několika týdnech.
Pro snížení příjmu soli je zásadním opatřením vyloučit z jídelníčku průmyslově vyráběné potraviny, od konzerv, přes uzeniny až po mražená jídla. Jen při domácí stravě budete mít množství soli pod kontrolou.
Jinak přímý vliv na výši krevního tlaku má sůl jen asi u desetiny hypertoniků. U těch jejich tlak výrazněji stoupá po soleném jídle.
– Grepy: I ty ovlivňují účinek léků proti vysokému krevnímu tlaku. Je jedno, jestli sníte dužinu nebo jen vypijete vylisovanou šťávu, v obou případech se do těla dostanou látky, které ovlivňují přeměnu určitých léků ve střevě.
Následkem toho se do těla vstřebá mnohem více účinné látky, což může mít nepříjemné zdravotní následky.
– Alkohol: Tento požitek je vhodné omezit jen na malé ochutnávky při výjimečných příležitostech, protože alkohol razantně zvyšuje hodnoty krevního tlaku. Nemírná konzumace tak může vést až k cévní mozkové příhodě.
Co prospívá
– Vlašské ořechy a mandle: A s nimi i tučné mořské ryby nebo lněné semínko – to jsou totiž nejlepší zdroje tuků, přispívajících ke snižování hodnot krevního tlaku, běžně též označovaných jako omega-3 nenasycené mastné kyseliny.
– Rostlinné oleje: Pozitivní vliv na snižování tlaku vykazují i běžně dostupné oleje, především řepkový a sojový, ale i oblíbený olivový olej.
– Červená řepa: Obsahuje látky, které uvolňují svalstvo cév, což znamená, že krevní tlak klesne. Doporučená denní dávka je 0,5 l čerstvé šťávy z řepy, tlak se poté sníží asi o 10 dílků rtuťového sloupce.
Přes příznivé působení není vhodné šťávu z řepy konzumovat denně nebo překračovat doporučenou dávku. Účinné látky jsou totiž dusičnany a ve větším množství by převážil jejich nežádoucí vliv zhoršující okysličení krve.
– Ibiškový čaj: Snižuje krevní tlak a současně i hladinu cholesterolu v krvi díky rostlinným barvivům, která obsahuje. V doporučené dávce dva až tři šálky denně mohou snížit tlak až o 5 mm Hg.
Střídejte se zeleným čajem a šťávou z červených hroznů, které mají podobný, i když slabší účinek.
Shodit pár kil
To vám lékař určitě také doporučí a bude mít pravdu, neboť mezi krevním tlakem a nadváhou je přímá souvislost. Orientačně každé kilo váhy navíc přidá – a na druhou stranu při zhubnutí ubere – cca 1 mm Hg v hodnotách tlaku.
Takže kdo zhubne 15 kg, může jako s bonusem navíc počítat se snížením tlaku např. z výchozí hodnoty 145/90 mm Hg zhruba až na 130/80 mmHg.
Tlak pod kontrolou
Čím je onemocnění závažnější, tím nezbytnější je i domácí měření tlaku. Pro odpovídající údaj je nezbytné dodržet správný postup. Především měřte po krátkém odpočinku, kdy budete asi 5 minut klidně sedět.
Pak si stále vsedě vyhrňte rukáv a navlékněte si manžetu tlakoměru. Okraj manžety by měl dosahovat zhruba 2 cm nad loketní jamkou, prostor mezi manžetou a paží by měl být maximálně na šířku prstu.
Předloktí opřete volně o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce. Záda by měla být opřená a nohy spočívat na podlaze vedle sebe, nikoli přes sebe.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock