Domů     Se slinivkou opatrně
Se slinivkou opatrně
27.11.2020

Pracuje-li slinivka břišní tak, jak má, ani o ní nevíte. Jen ale onemocní, už vysílá silné bolesti a ohrožuje na životě.

Zánět slinivky břišní neboli pankreatu je velmi závažný, a to pro pacienty v každém věku. Zvláště jeho akutní forma, tzv. akutní pankreatitida, je život ohrožující onemocnění.

Lidé přitom neumírají na zánik funkce slinivky, protože tu dokážou lékaři alespoň z části nahradit, ale na závažné komplikace spojené s tímto onemocněním.

Lékaři musejí zasáhnout velmi rychle, neboť jinak může dojít k selhání jednoho či více životně důležitých orgánů – nejčastěji ledvin, plic a kardiovaskulárního systému. Následkem pak může být trvalé poškození zdraví, či dokonce smrt.

Když je na vině žlučník

Akutní zánět slinivky často vyvolají žlučové kameny. Žlučovod a vývod slinivky se totiž spojují a společně ústí do dvanácterníku. Pokud se v tomto krátkém společném úseku zaklíní žlučový kamínek, brání nejen odtoku žluči, ale i pankreatických šťáv.

A zatímco zastavení žluči za překážkou život neohrožuje a může se projevit jen žlutým zabarvením kůže či spojivek, pozastavení pankreatických šťáv je velmi nebezpečné.

Co jsou to pankreatické šťávy

V každé buňce probíhá současně mnoho set různých chemických reakcí. Buňka tyto reakce ovládá pomocí enzymů. A pankreatické šťávy jsou trávicí enzymy. Vznikají ve slinivce, ale tady nejsou činné. Aktivují se až ve střevě, kde pomáhají trávit potravu.

„Tráví“ sebe samu

Když však začnou působit už ve slinivce (protože je vývod ze slinivky do dvanácterníku ucpaný žlučovým kamínkem), dochází k „trávení“ vlastní tkáně slinivky. To vyvolá akutní zánět. V tomto případě lékaři mnohdy sahají k agresivnější formě ošetření.

Provedou „odklínění“ ucpaného společného vývodu. Při tomto zákroku se pacientovi zavede ústy a dále přes jícen a žaludek až do dvanácterníku přístroj zvaný endoskop. Tím lékař prohlédne rizikové místo.

Pokud je vývod skutečně ucpaný, tak mírným naříznutím okolní tkáně tento vývod rozšíří a zaklíněný kamínek uvolní. Žluč a pankreatické šťávy pak mohou volně vytékat do střeva.

Zákrok není zrovna příjemný, ale v porovnání s operačním řešením je nejen šetrnější, ale většinou i úspěšnější. A především může zabránit rozvoji následných komplikací.

Další spouštěče

Vedle žlučových kamenů ohrožují slinivku i jiné faktory:

Alkohol – Vznik akutního zánětu slinivky může způsobit, pokud ho člověk nárazově požije příliš velké množství. Toto množství je samozřejmě pro každého individuální.

Poranění slinivky při úrazu břicha – K zánětu slinivky může dojít při tupých úrazech břicha. Je to například nehoda na kole, při níž člověk narazí břichem na řidítka.

Vysoká hladina tuků v krvi – Někdy může vést k zánětu slinivky břišní (samozřejmě, že ne u každého člověka), ale mechanismus dosud není příliš jasný.

Některé léky – Mohou to být kortikoidy, ale i jiné.

Příušnice – Virus způsobující příušnice napadá slinné žlázy, ale může napadnout i buňky slinivky břišní.

Žaludeční vředy – Dlouhodobě neléčený žaludeční vřed může prorůst stěnou žaludku do okolí. Anatomicky jsou slinivka a žaludek v těsném kontaktu, vřed může prorůst do slinivky a způsobit v ní akutní zánět.

Léčba

Pacient s akutním zánětem slinivky musí být hospitalizováni. Nesmí přijímat potravu ústy (to ostatně ani nechce), dostává léky proti bolesti a velké množství tekutin do žíly.

Výživa se mu buďto podává hadičkou zavedenou nosem až do tenkého střeva nebo jako speciální výživa přímo do žíly. Kdyby totiž člověk přijímal potravu ústy, způsobilo by to zvýšení tvorby trávících šťáv ve slinivce a zhoršení stavu nemocného.

V případě těžkého průběhu nastupují chirurgové, kteří provedou operaci slinivky a odstraňují její odumřelé části.

Jak se pozná?

Projevy akutního zánětu slinivky bývají dramatické. Klasickým příznakem je prudká bolest břicha v nadbřišku, nevolnost a zvracení. Takže akutní silná bolest břicha, zvláště u „žlučníkáře“ (ale nejen u něj!), může signalizovat toto onemocnění.

Zjistí-li se, že pacient má dlouhodobé problémy se žlučovými kameny nebo měl v nedávné době potíže s přemírou alkoholu, podezření to může zvýšit.

Spolehlivěji se lékař o akutní pankreatitidě dozví z krve, kdy jsou zvýšené hladiny některých trávicích enzymů slinivky (amyláza, lipáza). Pro zobrazení poměrů v oblasti slinivky lze použít ultrazvuk břicha nebo CT.

Víte, že

– akutní zánět slinivky se může vrátit, a že je proto třeba i u vyléčených pacientů na to myslet a zánět vždy podchytit včas?

– někdy zánět přechází do chronického stadia, funkce slinivky je trvale snížena a užívání léků a dodržování diety je naprostou nezbytností?

Chronická forma

Komplikací akutní pankreatitidy může být dlouhodobé zhoršování funkcí slinivky břišní způsobené pomalým odumíráním jejích buněk. Tělo tak začne mít nedostatek trávicích enzymů a přestane účinně trávit potravu.

To se projeví objemnými mastnými stolicemi plnými nenatráveného tuku a hubnutím. Dalším velmi častým příznakem je bolest, která je vázána na jídlo, a proto se nemocný bojí jíst. Tento stav se nazývá chronický zánět slinivky břišní.

V naprosté většině případů je na vině alkohol. Při zničení většiny buněk slinivky poklesne i tvorba inzulinu a vzniká stav podobný cukrovce 1. typu. Jaká je léčba?

* Především je zapotřebí stoprocentně vyloučit jakýkoli alkohol.

* Dále je nutné nasadit pankreatickou dietu a přísně ji dodržovat.

* Doporučuje se jíst častěji a v menším množství jídlo, které je dobře tepelně zpracováno.

* Nasadí se léky, které obsahují pankreatické enzymy.

Slinivka břišní neboli pankreas je žláza, která se nachází v našem břiše. Anatomicky má velmi úzký vztah k tenkému střevu a ke žlučovým cestám. Má dvě hlavní funkce.

Některé její buňky tvoří a do krve vypouštějí významné hormony jako například inzulin, které jsou důležité pro náš metabolismus. Nás však nyní bude zajímat spíše trávicí funkce pankreatu.

Většina buněk slinivky totiž vytváří šťávu bohatou na trávicí enzymy, které umožňují ve střevě trávit tuky, bílkoviny i cukry. Trávicí šťáva se ze slinivky dostává trubicovitým vývodem do tenkého střeva.

Ještě před vstupem do střeva se ovšem napojuje na žlučovod, a žluč s trávicími šťávami pankreatu tak vtékají do střeva společně. Pro trávení to má velký význam, protože trávicí enzymy ve slinivce se tvoří v neaktivní formě a aktivují se až po styku se žlučí.

Ukázka vhodných a nevhodných jídel při problémech se slinivkou

kategorie*nevhodná jídla – NE*vhodná jídla – ANO

příprava*obalování, smažení, velké množství tuku, fritéza, pánev*vařené, dušené, grilování bez tuku do měkka, případně umlít, rozmixovat

nápoje*alkohol, sycené limonády, káva*neperlivá voda, mátový a třezalkový čaj, ovocné šťávy

maso*tučná masa – husa, kachna, bůček, nakládaná masa v konzervě, vnitřnosti*libové maso – kuře, krůta, králík, libové hovězí, telecí a vepřové

uzeniny*tučné a kořeněné uzeniny*libové uzeniny – šunka vařená bez tuku, krůtí šunka a rolka, drůbeží párky

ryby*tučné a uzené – úhoř, kapr, makrela, sardinky v oleji, konzervy a rybí saláty*netučné druhy ryb – pstruh, losos, candát, okoun, filé z tresky, halibut, štika

tuky* vepřové sádlo, přepalované tuky, slanina, majonéza a tučné dresinky*máslo, rostlinné oleje

vejce*připravované s větším množstvím tuku, na slanině, natvrdo a žloutky*1 vejce do pokrmu denně

mléčné výrobky*tučné mléčné výrobky a mléko, smetana, tučné sýry nad 45 %*nízkotučné mléčné výrobky a mléko, např. nízkotučný tvaroh, jogurt, netučné druhy sýra do 45 %, kysaná mléka

přílohy*hranolky, opékané brambory, kynuté knedlíky, vše z droždí*bramborové kaše, brambory vařené ve slupce, rýže, těstoviny, noky

pečivo*tmavé celozrnné druhy pečiva, černý žitný chléb, čerstvé pečivo, čerstvý chléb, listové a linecké těsto*pšeničný, smíšený nebo žitný chléb

ovoce*rybíz, ostružiny, jahody, maliny, borůvky, hroznové víno, datle, meloun, ořechy*banány, jablka, třešně, višně, broskve, meruňky – bez pecek a bez slupky, mošty, pyré a rosoly

zelenina* syrová, zvláště luštěniny, kapusta, květák, paprika, okurka, rajčata (nebo jen bez slupky), brokolice, česnek, ředkvičky, houby a zelenina v octu a oleji*mrkev, hlávkový salát, sterilizovaná kukuřičná zrna, rajčata bez slupky

koření*pepř, pálivá paprika, masox, magi, sojová omáčka, worcester, ocet, instantní polévky, hořčice*petrželová nať, kopr, majoránka, kmín, bazalka, pomerančová a citronová kůra a šťáva, libeček, tymián

mražené pochutiny*kakaové, šlehačkové, smetanové, čokoládové, tvarohové zmrzliny*„vodové“ zmrzliny

1: Hlava pankreatu2: Processus uncinatus3: Incisura pancreatis4: Tělo pankreatu5: Přední plocha pankreatu6: Spodní plocha pankreatu7: Horní okraj pankreatu8: Přední okraj pankreatu9: Spodní okraj pankreatu10: Tuber omentale11: Ocas pankreatu12: Dvanáctník
1: Hlava pankreatu2: Processus uncinatus3: Incisura pancreatis4: Tělo pankreatu5: Přední plocha pankreatu6: Spodní plocha pankreatu7: Horní okraj pankreatu8: Přední okraj pankreatu9: Spodní okraj pankreatu10: Tuber omentale11: Ocas pankreatu12: Dvanáctník

Text: Dana Pešková, Konzultace: MUDr. Jiří Štefánek, Foto: PX FUEL, WIKIMEDIA COMMONS

Štítky:
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína