Domů     Václav Kopta: „Zůstal jsem klukem…“
Václav Kopta: „Zůstal jsem klukem…“
27.11.2020

Muzikant odkojený pražskou Hanspaulkou, který neumí noty. Více či méně plnoštíhlý – to jak kdy – usměvavý chlápek, který má v krvi boogie-woogie, nejraději hraje blues a rád poslouchá jazz. Textař a herec, jehož popularita po létech v ústraní nejspíš právě kulminuje.

Začněme od dědečka Josefa. Za 1. sv. války vstoupil v Rusku do legií a své zážitky později popsal v mnoha románech. Stal se významným spisovatelem, je např. autorem Hlídače č. 47, který byl zfilmován s Karlem Rodenem v hlavní roli.

Josef Kopta si pak nechal postavit v Praze na Hanspaulce dům. Později v něm žili jeho synové – Petr, básník a překladatel, a Pavel, básník a textař.

Pavel Kopta např. otextoval slavné písně Lásko prokletá, Petr a Lucie a nebo Milord pro Hanu Hegerovou, je ale také autorem textů k titulním písním filmů Saxana nebo Pane, vy jste vdova. Dnes v tomto domě žije s rodinou Josefův vnuk a Pavlův syn Václav.

Jablko nepadá daleko…

„V našem baráku bylo literární podhoubí vždycky. Ale já jsem nezačal psát, abych se podobal tátovi. Já jsem chtěl konkurovat chlapíkům z Hanspaulky, jako byli Ivan Hlas, kluci z YoYo Bandu, Petar Introvič, Ondřej Hejma… To byla síla, co mě k tomu zahnala.

Když mi bylo dvanáct třináct, psal jsem strašně vyžilé texty plné ženských a chlastu.“ Přitom znal ty písně jen z druhé ruky, protože jeho samotného tehdy do místní legendární hospody Houtyš, kde zmiňovaní muzikanti hráli, ještě nepustili. „Já v 16 letech vypadal na 12!“

Asi nejdříve jsme ho zaznamenali v dnes již kultovním filmu Sněženky a machři (1982). Tady s J. A. Duchoslavem
Asi nejdříve jsme ho zaznamenali v dnes již kultovním filmu Sněženky a machři (1982). Tady s J. A. Duchoslavem

Z piana dělal reparát

Jako kluk se začal učit hrát na piano, ale neměl štěstí na učitelky. Dokonale mu seriózní výuku znechutily. „Mrzí mě to, vím, že bych na to měl.

Vím, že kdybych měl tenkrát lepší vedení, měl bych dnes lepší techniku, lepší harmonické znalosti, improvizační možnosti. Dneska všechno musím naposlouchat, nehraju podle not. Na konzervatoři jsem pak měl z piana reparát. A to jsem byl jediný, kdo uměl hrát!“

Nezbylo, než jít na herce

O tom, že se stal hercem, rozhodla jednak jeho učitelka v lidové škole umění, která rozpoznala v klukovi, který rád šaškoval a nestyděl se, talent, a pak matematika. Přesněji to, že na konzervatoři nebyla. Václav si s ní totiž na základní škole nerozuměl.

A protože na hudební oddělení by ho nevzali – „Já jsem mohl na piáno maximálně tak balit holky na mejdanech.“ –, tak herectví byl kompromis.

Nejlepší divadlo je autobus!

Jenže jeho prý tenkrát divadlo nijak zvlášť nezajímalo. Jeho zajímaly autobusy! Každý pátek ho rodiče posílali z Prahy na chalupu v Libochovicích a on si vytvořil z řidičů těch autobusů modly. „Táta byl úspěšný básník a textař.

Dalo by se čekat, že jeho syn bude dělat něco smysluplného.

Jenomže Vašík jezdil městským autobusem z konečné na konečnou, celé hodiny stál u tyče a čuměl autobusákům přes rameno.“ Doma v podkroví si vyrobil model kabiny autobusu, volant, blinkry, pedály, zavírání a otvírání dveří.

A pak zasedl a „jel“, několik hodin, celou směnu. Prý kvůli své vášni dokonce chodil za školu!

Napodoboval zvuk autobusu, rozjíždění, jízdu, brzdění… „A protože jsem už jako dítě všechno dělal pořádně, chodil jsem do ,práceʻ upravený a na čas podle sestaveného jízdního řádu. Vymyslel jsem si vlastní linky a zastávky.

Při řízení jsem poslouchal rádio a kouřil, cestou zdravil kolegy a poctivě vyplňoval knihu jízd… No a v době, kdy jsem měl dělat přijímačky na konzervatoř, jsem po všem tom hučení sotva sípal. Máma mě vzala k foniatrovi a ten chtěl vidět, jak to dělám.

Tak jsem tam seděl na křesle a dělal hmmm, hdrrr…“ Na škole pak byli jeho spolužáky např. Michal Suchánek, Sagvan Tofi nebo Luciana Krecarová (Anna K.).

Ve filmu Občanský průkaz ( (2010)
Ve filmu Občanský průkaz ( (2010)

Semafor, to je deviza!

Stálým členem divadla Semafor se stal už v r. 1986, rok před absolutoriem. V pátém ročníku připravili absolventské představení s písničkami 60. let. Bylo to prý trochu divadlo, tanec, zpěv, Václav hrál na piano a zpíval.

„Pan Suchý se přišel podívat, líbilo se mu, jak hraju boogie-woogie, a nabídl, abych se přišel ukázat taky Ferdinandu Havlíkovi. Z toho jsem byl nadšený!“ V Semaforu pak začal v představení Jonáš dejme tomu v úterý a zůstal přes třicet let.

„Atmosféra Semaforu, jeho poetika a přátelství – to jsou devizy, které stojí za to!“ V posledních letech se po „gentlemanské dohodě“ s Jiřím Suchým spolupráce rozvolnila a Václav Kopta dnes hraje hned na několika pražských divadelních scénách.

Od machra po šéfa policajtů

V povědomí filmových a televizních diváků asi navždy zůstane Radkem Převrátilem ze Sněženek a machrů. Bylo mu sedmnáct, neuměl lyžovat, jezdil za něj dubl. „Byl jsem tam spíš jako zdobítko.

K lyžím jsem dodneška pořádně vztah nenašel.“ A jak na natáčení vzpomíná? „Na horách jsme si užívali, protože jsme byli tři měsíce od rodičů.

Natáčení nás v tom věku ani moc nezajímalo, v podstatě nás zdržovalo od permanentního večírku.“ Z popularity toho filmu Václav Kopta mnoho nevytěžil. Další televizní práce na sebe daly hodně dlouho čekat.

Vystupoval v Semaforu, psal texty a někdy i hudbu k písničkám, k muzikálům. „Já byl blbej, nechodil jsem na konkurzy, pak jsem pár věcí pyšně odmítl a zapomnělo se na mě.“ Až v posledních letech je ho všude plno.

„Jen jsem byl jaksi víc na očích díky pokračování Sněženek a také jsem asi trochu vyplnil typovou díru na trhu –takovej ten tlustej sympaťák.“ Zahrál si esenbáka ve snímku Občanský průkaz.

Hlavní roli ztvárnil v seriálu Kancl, která vznikl v licenci BBC. „Tenhle seriál má v záhlaví Trapnost ještě nikdy nebyla tak zábavná a já si celý život v trapnosti libuju.“ A letos si ve velmi povedeném kriminálním seriálu Svět pod hlavou zahrál majora Špalka, velitele místního oddělení Sboru národní bezpečnosti z 80. let.

„Blbové mi jsou asi souzení, všichni se zřejmě domnívají, že jsem k tomu dobře vybaven. Přitom se nepovažuju za nějak mentálně retardovaného člověka.“

V Semaforu hraje už léta, tady například Opera Betlém (2013)
V Semaforu hraje už léta, tady například Opera Betlém (2013)

Jsme dobrý tandem

Se Simonou Vrbickou se poznali už na konzervatoři. „Ukázková studentská láska. Potkali jsme se na škole, v sedmnácti jsme spolu začali chodit, utíkali jsme za školu, bylo to krásný.

Samozřejmě jsme prožili spoustu krizí, rozchodů, ale vždycky jsme zjistili, že jsme spolu nejšťastnější. Vytvořili jsme dobrý tandem, který dokáže skvěle fungovat. Vím, že kdybych se s ní rozešel, tak bych si rval vlasy.“ Mají dvě dcery, Františku a Janu.

Po synovi prý Václav nikdy netoužil. „Holčičky jsou úžasné na mazlení. V době, kdy holky byly malé, jsme k sobě měli hodně blízko. Moje žena často hrála, zkoušela, dabovala. Já jsem práce tolik neměl, a tak jsem s nimi trávil spoustu času.

Uměl jsem všechno zastat. Ohřát mléko, odříhnout miminko, přebalit, obléct, kromě kojení jsem zvládal úplně všechno a myslím si, že to bylo dobře, protože máme opravdu bezvadný vztah.“

Celý život autobusákem

Jestli si myslíte, že Koptova autobusová posedlost odešla s pubertou, jste na omylu. „Tomu už nejde říkat vášeň, to je postižení.“ Sbírá modely autobusů a připouští, že už do své záliby investoval spoustu peněz.

Jasnou jedničkou je pro něj Škoda 706 RTO Lux – pamatujete na autokar, který řídil Josef Bek ve filmu Florenc 13,30? Tak to je on. „Já tím promarnil tolik času v dětství i dospívání a pořád to s sebou vleču, že musí dřív nebo později dojít k něčemu přelomovému.

Jako že si ho třeba koupím, což je ale úplně úchylný.“ Kdoví, každopádně už má několik let na autobusy řidičák a je čestným členem Klubu českých historických autobusů.

Vzhůru na palubu!

Autobus si Václav Kopta zatím nekoupil, zato… Po rodičích zdědil chalupu, ale neměl na ni čas, a tak chátrala. Prodal ji a místo ní si s manželkou před pár lety pořídili kajutovou loď! Celodřevěnou, mahagonovou.

„Zůstal jsem klukem a loď na Vltavě, to je koncentrovaná romantika. Praha je nejhezčí z lodní paluby. Stačí mi krátká, dvacetiminutová plavba pod Vyšehradem a mám pocit, že jsem byl týden v Luhačovicích.“ Loď je určena skutečně jen na projížďky Prahou.

Nikam dál se s ní kapitán nechystá, protože nerad cestuje. „Adrenalin je chemikálie, která mně vůbec nic neříká. Já jsem přehnaně zodpovědný nervák, a tak mám podobné zážitky, už když vlezu do špatné tramvaje. A tato dávka mně stačí, a nepotřebuju bungee jumping ani mořskou bouři.“

Gympl s (ručením omezeným (2012–2013). Václav Kopta, Karel Heřmánek, Milan Šteindler.
Gympl s (ručením omezeným (2012–2013). Václav Kopta, Karel Heřmánek, Milan Šteindler.

Václav Kopta (52) ve zkratce

Narodil se 21. 6. 1965 v Praze

Maturita na Pražské konzervatoři

Od r. 1986 v divadle Semafor

Hrál v kapelách: např. Bimband, Bossa Nova, Krausberry, Bluesberry

Filmy: např. Sněženky a machři (1982), Občanský průkaz (2010)

Seriály: např. Okresní přebor (2010), Gympl (2012), Kancl (2014), Kosmo (2016), Svět pod hlavou (2017)

Spoluautor muzikálů: např. Edith, vrabčák z předměstí, Lucrezia Borgia, Kráska a zvíře, Jak udělat kariéru snadno a rychle

Rodina: manželka Simona Vrbická (51, herečka), dcery Františka (19) a Jana (16), bratr Jan (výtvarník, grafik)

Kde ho můžete vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/vaclav-kopta

Co řekl o …:

… o ideálním dnu: „Ideální den by pak byl ten, ve kterém bych byl autobusák v krásné nažehlené uniformě, co jde s termoskou, ve které má uvařené kafe, na osmihodinovou šichtu, kterou celou stráví na své lince ve svém autobusu značky RTO 706.“

… o jídle a vaření: „Moje žena vaří velmi dobře, ale její pozice je spíš v denním vaření. Já, když už se k tomu dostanu, tak dělám takové ty majstrštyky. Například ruské pelmeně. Chce to udělat si domácí nudlové těsto, vybrat si maso, půl hovězí, půl vepřové.

Anebo kachní roláda! Vykostím kachnu a roládu plním směsí ořechů, medu, kaštanů… Prostě paráda.“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, CSFD, ČT, Falcon

Předchozí článek
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,