Domů     Václav Kopta: „Zůstal jsem klukem…“
Václav Kopta: „Zůstal jsem klukem…“
27.11.2020

Muzikant odkojený pražskou Hanspaulkou, který neumí noty. Více či méně plnoštíhlý – to jak kdy – usměvavý chlápek, který má v krvi boogie-woogie, nejraději hraje blues a rád poslouchá jazz. Textař a herec, jehož popularita po létech v ústraní nejspíš právě kulminuje.

Začněme od dědečka Josefa. Za 1. sv. války vstoupil v Rusku do legií a své zážitky později popsal v mnoha románech. Stal se významným spisovatelem, je např. autorem Hlídače č. 47, který byl zfilmován s Karlem Rodenem v hlavní roli.

Josef Kopta si pak nechal postavit v Praze na Hanspaulce dům. Později v něm žili jeho synové – Petr, básník a překladatel, a Pavel, básník a textař.

Pavel Kopta např. otextoval slavné písně Lásko prokletá, Petr a Lucie a nebo Milord pro Hanu Hegerovou, je ale také autorem textů k titulním písním filmů Saxana nebo Pane, vy jste vdova. Dnes v tomto domě žije s rodinou Josefův vnuk a Pavlův syn Václav.

Jablko nepadá daleko…

„V našem baráku bylo literární podhoubí vždycky. Ale já jsem nezačal psát, abych se podobal tátovi. Já jsem chtěl konkurovat chlapíkům z Hanspaulky, jako byli Ivan Hlas, kluci z YoYo Bandu, Petar Introvič, Ondřej Hejma… To byla síla, co mě k tomu zahnala.

Když mi bylo dvanáct třináct, psal jsem strašně vyžilé texty plné ženských a chlastu.“ Přitom znal ty písně jen z druhé ruky, protože jeho samotného tehdy do místní legendární hospody Houtyš, kde zmiňovaní muzikanti hráli, ještě nepustili. „Já v 16 letech vypadal na 12!“

Asi nejdříve jsme ho zaznamenali v dnes již kultovním filmu Sněženky a machři (1982). Tady s J. A. Duchoslavem
Asi nejdříve jsme ho zaznamenali v dnes již kultovním filmu Sněženky a machři (1982). Tady s J. A. Duchoslavem

Z piana dělal reparát

Jako kluk se začal učit hrát na piano, ale neměl štěstí na učitelky. Dokonale mu seriózní výuku znechutily. „Mrzí mě to, vím, že bych na to měl.

Vím, že kdybych měl tenkrát lepší vedení, měl bych dnes lepší techniku, lepší harmonické znalosti, improvizační možnosti. Dneska všechno musím naposlouchat, nehraju podle not. Na konzervatoři jsem pak měl z piana reparát. A to jsem byl jediný, kdo uměl hrát!“

Nezbylo, než jít na herce

O tom, že se stal hercem, rozhodla jednak jeho učitelka v lidové škole umění, která rozpoznala v klukovi, který rád šaškoval a nestyděl se, talent, a pak matematika. Přesněji to, že na konzervatoři nebyla. Václav si s ní totiž na základní škole nerozuměl.

A protože na hudební oddělení by ho nevzali – „Já jsem mohl na piáno maximálně tak balit holky na mejdanech.“ –, tak herectví byl kompromis.

Nejlepší divadlo je autobus!

Jenže jeho prý tenkrát divadlo nijak zvlášť nezajímalo. Jeho zajímaly autobusy! Každý pátek ho rodiče posílali z Prahy na chalupu v Libochovicích a on si vytvořil z řidičů těch autobusů modly. „Táta byl úspěšný básník a textař.

Dalo by se čekat, že jeho syn bude dělat něco smysluplného.

Jenomže Vašík jezdil městským autobusem z konečné na konečnou, celé hodiny stál u tyče a čuměl autobusákům přes rameno.“ Doma v podkroví si vyrobil model kabiny autobusu, volant, blinkry, pedály, zavírání a otvírání dveří.

A pak zasedl a „jel“, několik hodin, celou směnu. Prý kvůli své vášni dokonce chodil za školu!

Napodoboval zvuk autobusu, rozjíždění, jízdu, brzdění… „A protože jsem už jako dítě všechno dělal pořádně, chodil jsem do ,práceʻ upravený a na čas podle sestaveného jízdního řádu. Vymyslel jsem si vlastní linky a zastávky.

Při řízení jsem poslouchal rádio a kouřil, cestou zdravil kolegy a poctivě vyplňoval knihu jízd… No a v době, kdy jsem měl dělat přijímačky na konzervatoř, jsem po všem tom hučení sotva sípal. Máma mě vzala k foniatrovi a ten chtěl vidět, jak to dělám.

Tak jsem tam seděl na křesle a dělal hmmm, hdrrr…“ Na škole pak byli jeho spolužáky např. Michal Suchánek, Sagvan Tofi nebo Luciana Krecarová (Anna K.).

Ve filmu Občanský průkaz ( (2010)
Ve filmu Občanský průkaz ( (2010)

Semafor, to je deviza!

Stálým členem divadla Semafor se stal už v r. 1986, rok před absolutoriem. V pátém ročníku připravili absolventské představení s písničkami 60. let. Bylo to prý trochu divadlo, tanec, zpěv, Václav hrál na piano a zpíval.

„Pan Suchý se přišel podívat, líbilo se mu, jak hraju boogie-woogie, a nabídl, abych se přišel ukázat taky Ferdinandu Havlíkovi. Z toho jsem byl nadšený!“ V Semaforu pak začal v představení Jonáš dejme tomu v úterý a zůstal přes třicet let.

„Atmosféra Semaforu, jeho poetika a přátelství – to jsou devizy, které stojí za to!“ V posledních letech se po „gentlemanské dohodě“ s Jiřím Suchým spolupráce rozvolnila a Václav Kopta dnes hraje hned na několika pražských divadelních scénách.

Od machra po šéfa policajtů

V povědomí filmových a televizních diváků asi navždy zůstane Radkem Převrátilem ze Sněženek a machrů. Bylo mu sedmnáct, neuměl lyžovat, jezdil za něj dubl. „Byl jsem tam spíš jako zdobítko.

K lyžím jsem dodneška pořádně vztah nenašel.“ A jak na natáčení vzpomíná? „Na horách jsme si užívali, protože jsme byli tři měsíce od rodičů.

Natáčení nás v tom věku ani moc nezajímalo, v podstatě nás zdržovalo od permanentního večírku.“ Z popularity toho filmu Václav Kopta mnoho nevytěžil. Další televizní práce na sebe daly hodně dlouho čekat.

Vystupoval v Semaforu, psal texty a někdy i hudbu k písničkám, k muzikálům. „Já byl blbej, nechodil jsem na konkurzy, pak jsem pár věcí pyšně odmítl a zapomnělo se na mě.“ Až v posledních letech je ho všude plno.

„Jen jsem byl jaksi víc na očích díky pokračování Sněženek a také jsem asi trochu vyplnil typovou díru na trhu –takovej ten tlustej sympaťák.“ Zahrál si esenbáka ve snímku Občanský průkaz.

Hlavní roli ztvárnil v seriálu Kancl, která vznikl v licenci BBC. „Tenhle seriál má v záhlaví Trapnost ještě nikdy nebyla tak zábavná a já si celý život v trapnosti libuju.“ A letos si ve velmi povedeném kriminálním seriálu Svět pod hlavou zahrál majora Špalka, velitele místního oddělení Sboru národní bezpečnosti z 80. let.

„Blbové mi jsou asi souzení, všichni se zřejmě domnívají, že jsem k tomu dobře vybaven. Přitom se nepovažuju za nějak mentálně retardovaného člověka.“

V Semaforu hraje už léta, tady například Opera Betlém (2013)
V Semaforu hraje už léta, tady například Opera Betlém (2013)

Jsme dobrý tandem

Se Simonou Vrbickou se poznali už na konzervatoři. „Ukázková studentská láska. Potkali jsme se na škole, v sedmnácti jsme spolu začali chodit, utíkali jsme za školu, bylo to krásný.

Samozřejmě jsme prožili spoustu krizí, rozchodů, ale vždycky jsme zjistili, že jsme spolu nejšťastnější. Vytvořili jsme dobrý tandem, který dokáže skvěle fungovat. Vím, že kdybych se s ní rozešel, tak bych si rval vlasy.“ Mají dvě dcery, Františku a Janu.

Po synovi prý Václav nikdy netoužil. „Holčičky jsou úžasné na mazlení. V době, kdy holky byly malé, jsme k sobě měli hodně blízko. Moje žena často hrála, zkoušela, dabovala. Já jsem práce tolik neměl, a tak jsem s nimi trávil spoustu času.

Uměl jsem všechno zastat. Ohřát mléko, odříhnout miminko, přebalit, obléct, kromě kojení jsem zvládal úplně všechno a myslím si, že to bylo dobře, protože máme opravdu bezvadný vztah.“

Celý život autobusákem

Jestli si myslíte, že Koptova autobusová posedlost odešla s pubertou, jste na omylu. „Tomu už nejde říkat vášeň, to je postižení.“ Sbírá modely autobusů a připouští, že už do své záliby investoval spoustu peněz.

Jasnou jedničkou je pro něj Škoda 706 RTO Lux – pamatujete na autokar, který řídil Josef Bek ve filmu Florenc 13,30? Tak to je on. „Já tím promarnil tolik času v dětství i dospívání a pořád to s sebou vleču, že musí dřív nebo později dojít k něčemu přelomovému.

Jako že si ho třeba koupím, což je ale úplně úchylný.“ Kdoví, každopádně už má několik let na autobusy řidičák a je čestným členem Klubu českých historických autobusů.

Vzhůru na palubu!

Autobus si Václav Kopta zatím nekoupil, zato… Po rodičích zdědil chalupu, ale neměl na ni čas, a tak chátrala. Prodal ji a místo ní si s manželkou před pár lety pořídili kajutovou loď! Celodřevěnou, mahagonovou.

„Zůstal jsem klukem a loď na Vltavě, to je koncentrovaná romantika. Praha je nejhezčí z lodní paluby. Stačí mi krátká, dvacetiminutová plavba pod Vyšehradem a mám pocit, že jsem byl týden v Luhačovicích.“ Loď je určena skutečně jen na projížďky Prahou.

Nikam dál se s ní kapitán nechystá, protože nerad cestuje. „Adrenalin je chemikálie, která mně vůbec nic neříká. Já jsem přehnaně zodpovědný nervák, a tak mám podobné zážitky, už když vlezu do špatné tramvaje. A tato dávka mně stačí, a nepotřebuju bungee jumping ani mořskou bouři.“

Gympl s (ručením omezeným (2012–2013). Václav Kopta, Karel Heřmánek, Milan Šteindler.
Gympl s (ručením omezeným (2012–2013). Václav Kopta, Karel Heřmánek, Milan Šteindler.

Václav Kopta (52) ve zkratce

Narodil se 21. 6. 1965 v Praze

Maturita na Pražské konzervatoři

Od r. 1986 v divadle Semafor

Hrál v kapelách: např. Bimband, Bossa Nova, Krausberry, Bluesberry

Filmy: např. Sněženky a machři (1982), Občanský průkaz (2010)

Seriály: např. Okresní přebor (2010), Gympl (2012), Kancl (2014), Kosmo (2016), Svět pod hlavou (2017)

Spoluautor muzikálů: např. Edith, vrabčák z předměstí, Lucrezia Borgia, Kráska a zvíře, Jak udělat kariéru snadno a rychle

Rodina: manželka Simona Vrbická (51, herečka), dcery Františka (19) a Jana (16), bratr Jan (výtvarník, grafik)

Kde ho můžete vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/vaclav-kopta

Co řekl o …:

… o ideálním dnu: „Ideální den by pak byl ten, ve kterém bych byl autobusák v krásné nažehlené uniformě, co jde s termoskou, ve které má uvařené kafe, na osmihodinovou šichtu, kterou celou stráví na své lince ve svém autobusu značky RTO 706.“

… o jídle a vaření: „Moje žena vaří velmi dobře, ale její pozice je spíš v denním vaření. Já, když už se k tomu dostanu, tak dělám takové ty majstrštyky. Například ruské pelmeně. Chce to udělat si domácí nudlové těsto, vybrat si maso, půl hovězí, půl vepřové.

Anebo kachní roláda! Vykostím kachnu a roládu plním směsí ořechů, medu, kaštanů… Prostě paráda.“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, CSFD, ČT, Falcon

Předchozí článek
reklama
Související články
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
25.1.2024
Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne. Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocháze
17.1.2024
Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák? Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na p
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla