To ví každý, kdo vlastní zahradu a potřebuje uchovat úrodu. Využívají ho i chovatelé domácích zvířat nebo třeba myslivci a rybáři.
Mrazák se ale může hodit i nám ostatním.
Kolikrát už jste měli možnost koupit výborné levné maso nebo vám sousedé nabízeli přebytky ze zahrady a vy jste odmítli s tím, že to prostě nemáte kam dát, protože i když máte velkou lednici s mrazákem, už se vám tam nic víc nevejde. Možná je čas uvažovat o změně.
Jak vybírat?
Asi prvním kritériem je množství potravin, které hodláte mrazit, a počet členů rodiny. Nad tím se vyplatí zamyslet. Pokud koupíte příliš malý, za chvíli vám nebude stačit. Velký, na jehož dně se bude krčit pár krabiček, se vám ale také nevyplatí.
Měl by být tak akorát pro vaše potřeby. I když samozřejmě jeho velikost souvisí i s prostorem, kam ho umístíte. Jiný vyberete do sklepa nebo technické místnosti rodinného domu, jiný do bytu.
Typy jsou dva
Pultový, také se mu říká truhlicový, který má nahoře víko, a skříňový, tedy šuplíkový. Ten se otevírá klasicky zepředu jako lednice. Obojí mají své pro a proti.
Pultový
Plní se seshora a většinou bývá dost velký. To už samo o sobě může být problém, pokud byste chtěli mrazák mít přímo v kuchyni. Navíc v bytě budou mít členové rodiny tendenci na něj pokládat různé věci, které budete muset vždycky před otevřením odstranit.
Takže je vhodný spíš do méně využívaných prostor, jako je garáž, sklep, technická místnost, kde vám nebude překážet.
Výhody a nevýhody
+ Vejde se do něj hodně potravin a vkládat můžete i větší kusy masa, se kterými byste měli u šuplíkových mrazáků problémy. Takže je ideální pro rodiny s hospodářstvím či myslivce nebo rybáře.
+ Sice nemají plastové šuplíky, ale disponují většinou drátěnými koši, ve kterých můžete skladovat menší kousky.
+ Mívají nižší spotřebu i cenu.
– Problémem je přehlednost. Se zmrazenými surovinami se jednak hůře manipuluje, jednak je musíte opravdu dobře označit, protože jinak ztratíte přehled.
Šuplíkové
Připomínají klasickou chladničku. Uvnitř mají několik polic, které vypadají jako průhledné plastové boxy a mohou být různě veliké. Takže do některých uložíte i větší kusy. Většinou jsou dvojího typu. Který vyberete, závisí na tom, kam ho chcete umístit.
Volně stojící – mohou stát vedle chladničky nebo kdekoliv máte vhodné místo.
Vestavěné – jsou součástí kuchyňské linky, takže se hodí všude tam, kde plánujete novou kuchyň a můžete s nimi již dopředu počítat.
Výhody a nevýhody
+ Vysouvací boxy umožňují přehledné uskladnění potravin a snadný přístup.
– Nevýhodou je obvykle vyšší cena.
– Oproti pultovým se do nich vejde méně.
Klimatická třída
Je to údaj, který vám řekne, v jakém prostředí, tedy hlavně v jaké teplotě, může být mrazák umístěn, aby fungoval správně. Uvedeme je všechny, i když v našich podmínkách asi některou nevyužijete. Navíc dnes už existují i mrazáky, které pokryjí více tříd najednou.
Třídy rozsah okolních teplot
SN 10–32 °C
N 16–32 °C
Třída ST 18–38 °C
Třída T 18–43 °C
Ve většině případů se při výběru řídíte průměrnou teplotou v místnosti. Pravidlo je prosté, čím chladnější, tím ekonomičtější provoz. Ale platí to jen do určité míry. Příliš nízké teploty by mohly přístroji spíše škodit.
Je jasné, že by neměl také stát u topení, nebo tam, kde na něj bude v létě pražit slunce. A pozor si dejte i na to, aby nebyl příliš u zdi, protože kolem něj musí proudit vzduch. I když i v tom výrobci pokročili, a některé mrazáky jsou odvětrávány zepředu.
Mrazicí výkon
Podle něj zjistíte, kolik potravin dokáže přístroj zmrazit za jeden den. Bývá udáván v kilogramech za 24 hodin. Výkon u malých mrazáků začíná na 3 kg za den. Ty běžně používané mají výkon daleko větší, nejčastěji kolem 20 kilogramů.
Mrazáky také bývají označeny hvězdičkami a platí, že čím je jich více, tím větší výkon.
Akumulační doba
Je důležitá hlavně tam, kde dochází čas od času k výpadkům elektrické energie. O co jde? Je to doba, za kterou se potraviny v mrazáku rozmrazí, když k výpadku dojde. A ta může být opravdu různá, od několika hodin do několika dní. Většinou to bývá asi 15 hodin.
Energetický štítek
obr. 4 (vymažeme značku a doplníme popisek)
Vypadá jako u ostatních elektrických přístrojů a přečtete na něm tyto parametry:
Energetickou třídu
Dnes už se většina mrazáků vyrábí v A s několika křížky. I když ale máte přístroj například A+++, roční spotřeba se může u jednotlivých modelů lišit, protože ta závisí také na kapacitě.
Hlučnost
Veledůležitý ukazatel. Tedy hlavně tehdy, pokud chcete mít mrazák v kuchyni a ne někde mimo byt v garáži nebo ve sklepě. Dobré je pamatovat si, že průměrná hlučnost je 42 dB.
Užitný objem
Tento údaj je bez objemu šuplíků či košíků. Od něj byste tedy měli odečíst 20 %, abyste věděli, kolik se vám do mrazáku opravdu vejde.
Funkce, které pomohou
Pokud si uděláte základní výběr možných kandidátů, možná právě některé funkce navíc mohou rozhodnout. Podívejte se, jaké existují.
NoFrost, nebo také Frost Free – Jde o systém zabraňující tvorbě námrazy.
AllFrost – Všechny potraviny jsou zmrazené na stejnou teplotu.
SuperFrost, Frostmatic – Rychlé zamrazování. Jakmile jsou potraviny zmrazeny, funkce se vypne.
FrostSafe – Zabrání rozmrazování při otevření dvířek.
Alarm – Spustí, když dveře nebo víko zůstanou déle otevřené nebo se uvnitř teplota zvýší.
Výrobník ledu – Mají ho mrazáky vyšších tříd a bývá umístěn ve dveřích, takže je nemusíte otevírat.
Foto: Shutterstock