Není to kosmetický problém, ale zdravotní. A je poměrně častý, neboť zrudnutím obličeje údajně trpí kolem půl milionu lidí u nás, bohužel převážně žen.
Ženy mají k růžovce, které se jinak říká rosacea, opravdu větší sklon. Nevyhýbá se ale ani mužům a u nich mívá těžší průběh s pupínky podobnými akné. Mírnější případy naproti tomu připomínají spíš pokožku spálenou od slunce nebo zrudnutí z rozpaků.
I to je pro postižené nepříjemný problém, naštěstí řešitelný. I když se růžovka nedá vyléčit, příznaky a postup nemoci lze zmírnit.
Proč rudnu?
Vlastní příčina nemoci zatím nebyla objevena, znám je jen průběh a „přitěžující“ faktory. Ke zrudnutí dojde prostě tím, že se cévky pod kůží roztáhnou a tím se do nich dostane více krve. Kůže pak zrudne, některé cévky vystupují a jsou viditelné.
Rozšíření může spustit horko, rozčilení, ale i dráždivé jídlo. Tím se rozběhne zánětlivá reakce kůže, vyvolaná imunitním systémem.
Mohou to být roztoči
Proč imunitní systém přehnaně reaguje? Předpokládá se, že ho dráždí přítomnost určitého druhu roztoče, zvaného trudník tukový (Demodex folliculorum). Ten osidluje výhradně lidskou kůži a má ho na sobě asi 10 % populace.
Právě u lidí s růžovkou se vyskytuje nápadně často. Může být tedy příčinou, proti níž imunitní systém nešikovně a zbytečně bojuje. Zánětlivé projevy bývají silnější u mužů. Zrudnutí pak doprovází rychlý výsev pupínků s hnisavým sekretem.
Otok, který zánětlivou reakci doprovází, navíc vede k tvorbě uzlíků a zduřenin v kůži, především na nose, někdy i na tváři. Tato stadium bohužel přispívá k dalšímu zhoršení nemoci.
Imunitní systém totiž zvýší aktivitu, aby kůži hnisavých ložisek zbavil, a tím se cévky ještě více rozšíří.
Trávení mimo podezření
Dříve se předpokládalo, že existuje také souvislost mezi růžovkou a trávicími potížemi, při nichž se dá v žaludku prokázat výskyt škodlivé bakterie Helicobacter pylori. Ovšem od tohoto názoru už odborníci ustupují.
Dnes se spíše jako o další příčině uvažuje o poruše regulace tělesné teploty v mozku. Rozšíření cévek je běžný mechanismus, jímž se organismus ochlazuje. V případě růžovky se určitá jeho část mohla vymknout kontrole.
Co také podporuje rozvoj růžovky:
pobyt na slunci
horké počasí
hodně světlá pleť
hormonální změny
rodinný sklon k růžovce
některé léky
kosmetické přípravky
Alkohol i koření
Prokrvení v obličeji mohou lehce zvýšit i některé nápoje a potraviny. Asi není překvapením, že na prvním místě je to alkohol, ovšem podobné podráždění mohou způsobit i velké porce horkého jídla. Stejně působí ostré koření.
Problematické ale mohou být i potraviny s vyšším obsahem histaminu, které vyvolávají alergické reakce. Tam patří některé druhy sýrů, především zrající, dále lilek, špenát nebo sojová omáčka. Individuálně je třeba vyzkoušet snášenlivost citrusů a mléčných výrobků.
Tip: Pomáhat naopak mohou vitaminy, a to především skupiny B. Vitamin C posiluje pevnost cévních stěn a vazivovou tkáň mezi kožními buňkami. Kromě toho snižuje vylučování histaminu, látky, která rozšiřuje cévy jako odpověď na alergizující podněty.
Hojení kůže pak urychluje zinek.
Různě těžké postižení
V počátcích se růžovka podobá zrudnutí, vyvolanému emocemi, a barva kůže se zase rychle vrátí k normálnímu stavu. Po čase to ale přestává platit, doba zrudnutí se prodlužuje, až je znát trvale. Současně se začnou na kůži rýsovat některé výraznější cévky.
Pro postižené je to velmi nepříjemné, protože rosacea postihuje takřka výhradně obličej, méně často i kůži dekoltu nebo partie za ušima. S dalším postupem nemoci se přidají hnisavé pupínky a květákovité zduření nosu, takže je pak rudý a zdeformovaný.
Zduřeniny nejprve vytváří stagnující tekutina, později v nich začnou růst i vazivová vlákna a zduřenina ztvrdne. V tomto stadiu už je návrat k původní hladkosti kůže obtížný.
Proto se velmi doporučuje neotálet s návštěvou dermatologa, aby se dalo tomuto deformujícímu vzezření léčbou předejít.
Velmi nepříjemné je také postižení očí, které pak nápadně otečou, zrudnou a slzí.
Léčba uleví
Při neznalosti vlastního původu nemoci je samozřejmě obtížnější najít vhodný lék, takže se zkouší léčba místní a v těžkých případech i celková, což je podávání antibiotik.
Ta mohou být velmi efektivní, ačkoli není zatím objasněn princip, jak vlastně proti růžovce zasahují.
Trpělivost při péči
Pro místní léčbu se používají přípravky, které mají snížit zánětlivou reakci a kůži uklidnit. Na výběr je několik typů léků včetně přípravků na bázi vitaminu A. Úspěšnost léčby je individuální, takže je třeba zkoušet.
Rozhodně se doporučuje současně vynechat kosmetické přípravky nebo je nahradit šetrnějšími. Pro kosmetické ošetření pleti bývají vhodné rostlinné oleje, které mají navíc hojivý a uklidňující účinek.
Dobrých výsledků se dá dosáhnout s olejem argonovým nebo mandlovým, který hojí i jizvičky. Totéž dokáže olej brutnákový nebo pupalkový.
Tip: Na ochranu proti slunci se při růžovce doporučují přípravky s fyzikálně fungujícími filtry UV záření. Nepůsobí tak dráždivě jako filtry chemické v běžných krémech.
Pokud se prokáže napadení kůže roztočem trudníkem, pak je možné růžovku ovlivnit antiparazitárními přípravky.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock