Domů     Víte, co vám doma škodí?
Víte, co vám doma škodí?
2.10.2020

Představa, že doma jsme v bezpečí, je ze zdravotního hlediska jen iluzí. Vždyť v ovzduší tu pluje v průměru dvojnásobné množství škodlivin ve srovnání s venkovním prostředím. Následkem jsou hlavně opakované bolesti hlavy, chronická únava a alergie.

V bytech se do vzduchu uvolňují chemikálie ze stavebních materiálů, nábytku i podlahových krytin. Pokud vás napadne, že na chalupách bude lépe, pak se mýlíte. Oč je tam méně chemických škodlivin, o to vyšší bývá koncentrace mikroskopických plísní a roztočů.

Ty jsou sice „ekologickým“, ale stejně závažným zatížením pro zdraví, neboť rovněž způsobují únavu, dráždí ke kašli a mohou mít rakovinotvorné účinky.

Před výměnou nábytku a při plánování úprav v bytě bychom proto měli zvážit také míru znečištění vzduchu, které určité materiály do bytu přinesou. Máme pro vás pár inspirací, čemu se ze zdravotních důvodů zejména vyhnout.

Ale nejdříve si můžete otipovat, zda už vy či další členové rodiny pociťujete následky zatížení organismu dráždivými látkami.

Nejčastější následky

Podrážděné slzící oči doprovázené dlouhodobou nevýraznou rýmou bez příčiny

Tlak na plicích a dlouhodobě zhoršené dýchání, někdy záchvaty kašle a dušnosti

Dlouhodobé podráždění kůže se svěděním

Zvýšená únava spojená s bolestmi hlavy, připojit se mohou i další nervové potíže jako porucha koncentrace nebo zvýšená podrážděnost

Nespavost a deprese

Co všechno doma máme?

Množství chemických látek, které lze detekovat v obytných místnostech, je obrovské, odborníci mluví až o 8000 škodlivin.

K nejproblematičtějším z hlediska vlivu na zdraví patří takzvané těkavé organické látky, na jejichž vrub padají všechny výše uvedené neduhy. Bohužel jsou hojně používané, především v lepidlech, nátěrových hmotách a barvách i pojidlech.

Orientační rada, jak se vyhnout potížím, je proto prostá: Čím více těchto látek výrobek obsahuje, tím výrazněji je cítit. Nábytek a další vybavení, které po vybalení znatelně čpí, je tedy lepší vrátit do obchodu.

 
 

Plísně

Mikroskopické plísně se ve vzduchu vyskytují přirozeně, takže se jich nelze žádnými opatřeními zbavit, pouze snížit jejich množství. Plísně přitom zdaleka nejsou nevinné, produkují řadu škodlivých látek, tzv. mykotoxinů. Často jsou toxické i jejich spory při vdechování i přímém kontaktu.

Čím ohrožují zdraví? Mykotoxiny mohou vyvolávat těžké alergie a podporovat nádorové bujení. Některé plísně dokážou využívat lidské tělo jako parazit, což vede k velmi obtížně léčitelným stavům.

Jak se bránit? Základním opatřením je snížení vlhkosti v bytě. Častou příčinou vlhkosti bývají plastová okna, která příliš důkladně brání proudění vzduchu a vytvářejí tak skleníkový efekt.

Formaldehyd

To je nejrozšířenější škodlivina uvolňující se v bytech do ovzduší. Vypařuje se hlavně z dřevotřísek, z podlah z lamina, lepidel pro koberce i tapety, tmelů, nátěrů, matrací a lůžkovin, čalouněného nábytku.

Čím ohrožuje zdraví? Formaldehyd dráždí sliznice a dýchací cesty, dále má podíl na chronických bolestech hlavy nebo ekzémech. Předpokládává se, že podporuje rozvoj deprese i rakovinné bujení.

Jak se bránit? Formaldehyd se lépe uvolňuje při vyšších teplotách, takže se doporučuje nepřetápět, ale zůstávat při 22 °C a současně často větrat.

Při koupi nového nábytku sledujte údaj o emisní třídě – výrazně nižší výpary zaručuje označení E1. Kromě toho jsou na trhu i dřevotřísky, při jejichž výrobě formaldehyd nebyl vůbec použit.

Investovat můžete i do masivního dřeva, čímž si ušetříte i další potíže, neboť z dřevotřísky se neuvolňuje jen formaldehyd, ale i další těkavé látky.

Vyplatí se

– U lepených koberců není nutné používat lepidlo plošně, stačí na okraje a nejvíc zatěžovaná místa. Rub koberce by měl být z juty nebo přírodního latexu, kde je nejméně škodlivin. Nejhorší variantou je rub z PVC.

– Pokud vybíráte čalouněný nábytek, vyplatí se podívat se zblízka, jak jsou začištěné řezné plochy, aby bránily uvolňování těkavých látek.

PVC

V domácnosti bývají z PVC hlavně podlahy a kabely od elektrických spotřebičů. Hlavní škodlivinou v PVC jsou neblaze proslulá změkčovadla označovaná jako ftaláty.

Čím ohrožují zdraví? Ftaláty poškozují játra, ledviny a plíce, hormonální a reprodukční systém. Největší riziko představují pro malé děti, u nichž mohou vést k rozvoji alergie a astmatu a oslabit vyvíjející se imunitu. Mají podporovat hyperaktivitu hlavně u dospívajících chlapců.

Jak se bránit? Největším problémem je PVC na velké ploše čili jako podlahová krytina. Zbavit bychom se měli i omyvatelných ubrusů a sprchových závěsů z PVC v koupelně.

Čím RVC podlahu nahradit? Zdravotně nejméně problematickou podlahovou krytinou je korek. Naopak oblíbené laminátové podlahy mohou – až na luxusní varianty – nepříjemně přispět k výši znečištění vzduchu škodlivinami.

Také z materiálů přírodního původu, jako je linoleum nebo dřevo, se uvolňují dráždivé látky.

Tapety

Problémem jsou nejen lepidla uvolňující dráždivé těkavé látky, ale i tapety samotné, především vinylové, což je vlastně PVC. A dražší vliesové tapety mají vrchní vrstvu rovněž z vinylu.

Pro zdraví z toho vyplývají stejné důsledky jako u jiného vybavení z PVC v domácnosti.

Jak se bránit? Můžete si vybrat tapety z přírodních vláken. I když jsou ošetřeny přípravky proti plísním a pro delší životnost, přesto představují menší zdravotní riziko než vinyl.

Barvy a nátěr

Podle svého druhu a určení obsahují nátěrové hmoty množství chemikálií, pigmenty, plnidla, aditiva, zdaleka tedy nejde jen o organická rozpouštědla.

Čím ohrožují zdraví? Rozpouštědla dráždí sliznice, poškozují nervový systém a zatěžují játra, která je musí odbourávat. Při dlouhodobém vystavení působení ředidel dochází k poruchám tvorby krve.

Jak se bránit? Příznivější pro zdraví jsou barvy ředitelné vodou – ale pozor, i v těch je syntetická pryskyřice jakožto vlastní rozpouštědlo barvy. Po zaschnutí se organické těkavé látky uvolňují do ovzduší.

Z praktického hlediska se lze v nátěrových hmotách orientovat podle toho, že nejméně závadné výrobky mají atest pro použití na hračky a pro styk s potravinami.

Při domáckých nátěrech dřeva je nezbytné nejen vybrat přípravky určené pro vnitřní použití, ale také dodržet předepsaný postup.

Pokud příliš rychle nanesete druhou vrstvu, pak se omezí uvolňování těkavých látek a ty se pak budou dlouhodobě vypařovat i po zaschnutí nátěru. Paradoxně je toto zatížení větší u barev ředitelných vodou, které jsou jinak šetrnější.

Spalování zemního plynu

Pokud máte plynový sporák, pak při vaření zaplňujete kuchyň směsí zplodin. Z nich má zvláště škodlivé důsledky na zdraví směs oxidů dusíku.

Čím ohrožuje zdraví? Dráždí sliznice dýchacích cest a oční spojivky. To vede k zánětlivým onemocněním očí, chronické rýmě a u citlivých jedinců může vyvolat stav podobný průduškovému astmatu.

Jak se bránit? Dostatečným větráním a digestoří s dobrým odtahem.

První pomoc: Větrání

Žádoucí je několikrát denně důkladně provětrat celý byt.

Nedostatečné větrání nejen že zvyšuje koncentraci látek vypařujících se ze stavebních materiálů a zařízení místnosti, ale současně ve „vydýchaném“ vzduchu stoupá hladina oxidu uhličitého. To způsobuje opakované bolesti hlavy, celkovou slabost, ztrátu soustředění a jiné nespecifické obtíže, výjimečně i přechodnou ztrátu vědomí.

Byliny, které uleví…

Potíže, vyvolávané škodlivými chemikáliemi ve vzduchu, bývají úporné a špatně se léčí. Pro úlevu lze vyzkoušet i bylinné čaje a obklady.

Pálící a slzící oči spolehlivě zklidňuje bylina zvaná světlík lékařský. K uklidnění zarudlých a pálících očí, nadměrného slzení, otoků a zarudnutí očních víček se používá po staletí.

Lze si koupit sušený světlík a použít ho k obkladům nebo vyzkoušet oční kapky obsahující výtažek této byliny.

Zklidnit sliznice dýchacích cest dokážou byliny produkující slizovité látky, které vytvářejí jemnou ochrannou vrstvu na povrchu sliznic. Při zánětech nosohltanu a kašli se tradičně používá především divizna a jitrocel.

Používají se do čajových směsí proti kašli, ale i jednotlivě. Při velkém zahlenění naopak pomáhá podběl, oregano a tymián, které sliznice současně zklidňují.

Lepší spánek pomůže navodit čaj z meduňky, která uvolňuje psychické napětí a stres a celkově uklidňuje. Podobné účinky má také mateřídouška. Při nespavosti následkem nervové předrážděnosti pomáhá kozlík lékařský. Úzkost a starosti uklidňuje mučenka.

Vhodnější jsou tyto byliny v čajové směsi, protože tak lépe pokryjí celou paletu duševních příčin nespavosti.

Proti bolesti hlavy existuje tradiční prostředek a tím je řimbaba obecná. Pokud je bolest spojená s duševním podrážděním, bývají vhodné uklidňující byliny, doporučované pro lepší usnutí.

Účinná je také třezalka, zejména při současném depresivním ladění psychiky, ale pozor, pokud berete jiné léky – s řadou z nich třezalka reaguje.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
26.8.2023
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. Těsto se nepřilepí Každý, kdo se pečení věnuje pravidelně, zná ty chvíle, kd
reklama
Šikovné tipy
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Octomilky jsou tu zas
Jakmile se venku udělá opravdu teplo, jsou tu. Kde se vzaly, tu se vzaly, rojí se v kuchyni, nejčastěji kolem mísy s ovocem, ale i jinde, a zbavit se jich není jen tak. Většinou přiletí zvenku, protože je láká vůně zralého ovoce, ale také milují víno, pivo, květiny ve váze i v květináči, stejně jako zbytky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě