Domů     Víte, co vám doma škodí?
Víte, co vám doma škodí?
2.10.2020

Představa, že doma jsme v bezpečí, je ze zdravotního hlediska jen iluzí. Vždyť v ovzduší tu pluje v průměru dvojnásobné množství škodlivin ve srovnání s venkovním prostředím. Následkem jsou hlavně opakované bolesti hlavy, chronická únava a alergie.

V bytech se do vzduchu uvolňují chemikálie ze stavebních materiálů, nábytku i podlahových krytin. Pokud vás napadne, že na chalupách bude lépe, pak se mýlíte. Oč je tam méně chemických škodlivin, o to vyšší bývá koncentrace mikroskopických plísní a roztočů.

Ty jsou sice „ekologickým“, ale stejně závažným zatížením pro zdraví, neboť rovněž způsobují únavu, dráždí ke kašli a mohou mít rakovinotvorné účinky.

Před výměnou nábytku a při plánování úprav v bytě bychom proto měli zvážit také míru znečištění vzduchu, které určité materiály do bytu přinesou. Máme pro vás pár inspirací, čemu se ze zdravotních důvodů zejména vyhnout.

Ale nejdříve si můžete otipovat, zda už vy či další členové rodiny pociťujete následky zatížení organismu dráždivými látkami.

Nejčastější následky

Podrážděné slzící oči doprovázené dlouhodobou nevýraznou rýmou bez příčiny

Tlak na plicích a dlouhodobě zhoršené dýchání, někdy záchvaty kašle a dušnosti

Dlouhodobé podráždění kůže se svěděním

Zvýšená únava spojená s bolestmi hlavy, připojit se mohou i další nervové potíže jako porucha koncentrace nebo zvýšená podrážděnost

Nespavost a deprese

Co všechno doma máme?

Množství chemických látek, které lze detekovat v obytných místnostech, je obrovské, odborníci mluví až o 8000 škodlivin.

K nejproblematičtějším z hlediska vlivu na zdraví patří takzvané těkavé organické látky, na jejichž vrub padají všechny výše uvedené neduhy. Bohužel jsou hojně používané, především v lepidlech, nátěrových hmotách a barvách i pojidlech.

Orientační rada, jak se vyhnout potížím, je proto prostá: Čím více těchto látek výrobek obsahuje, tím výrazněji je cítit. Nábytek a další vybavení, které po vybalení znatelně čpí, je tedy lepší vrátit do obchodu.

 
 

Plísně

Mikroskopické plísně se ve vzduchu vyskytují přirozeně, takže se jich nelze žádnými opatřeními zbavit, pouze snížit jejich množství. Plísně přitom zdaleka nejsou nevinné, produkují řadu škodlivých látek, tzv. mykotoxinů. Často jsou toxické i jejich spory při vdechování i přímém kontaktu.

Čím ohrožují zdraví? Mykotoxiny mohou vyvolávat těžké alergie a podporovat nádorové bujení. Některé plísně dokážou využívat lidské tělo jako parazit, což vede k velmi obtížně léčitelným stavům.

Jak se bránit? Základním opatřením je snížení vlhkosti v bytě. Častou příčinou vlhkosti bývají plastová okna, která příliš důkladně brání proudění vzduchu a vytvářejí tak skleníkový efekt.

Formaldehyd

To je nejrozšířenější škodlivina uvolňující se v bytech do ovzduší. Vypařuje se hlavně z dřevotřísek, z podlah z lamina, lepidel pro koberce i tapety, tmelů, nátěrů, matrací a lůžkovin, čalouněného nábytku.

Čím ohrožuje zdraví? Formaldehyd dráždí sliznice a dýchací cesty, dále má podíl na chronických bolestech hlavy nebo ekzémech. Předpokládává se, že podporuje rozvoj deprese i rakovinné bujení.

Jak se bránit? Formaldehyd se lépe uvolňuje při vyšších teplotách, takže se doporučuje nepřetápět, ale zůstávat při 22 °C a současně často větrat.

Při koupi nového nábytku sledujte údaj o emisní třídě – výrazně nižší výpary zaručuje označení E1. Kromě toho jsou na trhu i dřevotřísky, při jejichž výrobě formaldehyd nebyl vůbec použit.

Investovat můžete i do masivního dřeva, čímž si ušetříte i další potíže, neboť z dřevotřísky se neuvolňuje jen formaldehyd, ale i další těkavé látky.

Vyplatí se

– U lepených koberců není nutné používat lepidlo plošně, stačí na okraje a nejvíc zatěžovaná místa. Rub koberce by měl být z juty nebo přírodního latexu, kde je nejméně škodlivin. Nejhorší variantou je rub z PVC.

– Pokud vybíráte čalouněný nábytek, vyplatí se podívat se zblízka, jak jsou začištěné řezné plochy, aby bránily uvolňování těkavých látek.

PVC

V domácnosti bývají z PVC hlavně podlahy a kabely od elektrických spotřebičů. Hlavní škodlivinou v PVC jsou neblaze proslulá změkčovadla označovaná jako ftaláty.

Čím ohrožují zdraví? Ftaláty poškozují játra, ledviny a plíce, hormonální a reprodukční systém. Největší riziko představují pro malé děti, u nichž mohou vést k rozvoji alergie a astmatu a oslabit vyvíjející se imunitu. Mají podporovat hyperaktivitu hlavně u dospívajících chlapců.

Jak se bránit? Největším problémem je PVC na velké ploše čili jako podlahová krytina. Zbavit bychom se měli i omyvatelných ubrusů a sprchových závěsů z PVC v koupelně.

Čím RVC podlahu nahradit? Zdravotně nejméně problematickou podlahovou krytinou je korek. Naopak oblíbené laminátové podlahy mohou – až na luxusní varianty – nepříjemně přispět k výši znečištění vzduchu škodlivinami.

Také z materiálů přírodního původu, jako je linoleum nebo dřevo, se uvolňují dráždivé látky.

Tapety

Problémem jsou nejen lepidla uvolňující dráždivé těkavé látky, ale i tapety samotné, především vinylové, což je vlastně PVC. A dražší vliesové tapety mají vrchní vrstvu rovněž z vinylu.

Pro zdraví z toho vyplývají stejné důsledky jako u jiného vybavení z PVC v domácnosti.

Jak se bránit? Můžete si vybrat tapety z přírodních vláken. I když jsou ošetřeny přípravky proti plísním a pro delší životnost, přesto představují menší zdravotní riziko než vinyl.

Barvy a nátěr

Podle svého druhu a určení obsahují nátěrové hmoty množství chemikálií, pigmenty, plnidla, aditiva, zdaleka tedy nejde jen o organická rozpouštědla.

Čím ohrožují zdraví? Rozpouštědla dráždí sliznice, poškozují nervový systém a zatěžují játra, která je musí odbourávat. Při dlouhodobém vystavení působení ředidel dochází k poruchám tvorby krve.

Jak se bránit? Příznivější pro zdraví jsou barvy ředitelné vodou – ale pozor, i v těch je syntetická pryskyřice jakožto vlastní rozpouštědlo barvy. Po zaschnutí se organické těkavé látky uvolňují do ovzduší.

Z praktického hlediska se lze v nátěrových hmotách orientovat podle toho, že nejméně závadné výrobky mají atest pro použití na hračky a pro styk s potravinami.

Při domáckých nátěrech dřeva je nezbytné nejen vybrat přípravky určené pro vnitřní použití, ale také dodržet předepsaný postup.

Pokud příliš rychle nanesete druhou vrstvu, pak se omezí uvolňování těkavých látek a ty se pak budou dlouhodobě vypařovat i po zaschnutí nátěru. Paradoxně je toto zatížení větší u barev ředitelných vodou, které jsou jinak šetrnější.

Spalování zemního plynu

Pokud máte plynový sporák, pak při vaření zaplňujete kuchyň směsí zplodin. Z nich má zvláště škodlivé důsledky na zdraví směs oxidů dusíku.

Čím ohrožuje zdraví? Dráždí sliznice dýchacích cest a oční spojivky. To vede k zánětlivým onemocněním očí, chronické rýmě a u citlivých jedinců může vyvolat stav podobný průduškovému astmatu.

Jak se bránit? Dostatečným větráním a digestoří s dobrým odtahem.

První pomoc: Větrání

Žádoucí je několikrát denně důkladně provětrat celý byt.

Nedostatečné větrání nejen že zvyšuje koncentraci látek vypařujících se ze stavebních materiálů a zařízení místnosti, ale současně ve „vydýchaném“ vzduchu stoupá hladina oxidu uhličitého. To způsobuje opakované bolesti hlavy, celkovou slabost, ztrátu soustředění a jiné nespecifické obtíže, výjimečně i přechodnou ztrátu vědomí.

Byliny, které uleví…

Potíže, vyvolávané škodlivými chemikáliemi ve vzduchu, bývají úporné a špatně se léčí. Pro úlevu lze vyzkoušet i bylinné čaje a obklady.

Pálící a slzící oči spolehlivě zklidňuje bylina zvaná světlík lékařský. K uklidnění zarudlých a pálících očí, nadměrného slzení, otoků a zarudnutí očních víček se používá po staletí.

Lze si koupit sušený světlík a použít ho k obkladům nebo vyzkoušet oční kapky obsahující výtažek této byliny.

Zklidnit sliznice dýchacích cest dokážou byliny produkující slizovité látky, které vytvářejí jemnou ochrannou vrstvu na povrchu sliznic. Při zánětech nosohltanu a kašli se tradičně používá především divizna a jitrocel.

Používají se do čajových směsí proti kašli, ale i jednotlivě. Při velkém zahlenění naopak pomáhá podběl, oregano a tymián, které sliznice současně zklidňují.

Lepší spánek pomůže navodit čaj z meduňky, která uvolňuje psychické napětí a stres a celkově uklidňuje. Podobné účinky má také mateřídouška. Při nespavosti následkem nervové předrážděnosti pomáhá kozlík lékařský. Úzkost a starosti uklidňuje mučenka.

Vhodnější jsou tyto byliny v čajové směsi, protože tak lépe pokryjí celou paletu duševních příčin nespavosti.

Proti bolesti hlavy existuje tradiční prostředek a tím je řimbaba obecná. Pokud je bolest spojená s duševním podrážděním, bývají vhodné uklidňující byliny, doporučované pro lepší usnutí.

Účinná je také třezalka, zejména při současném depresivním ladění psychiky, ale pozor, pokud berete jiné léky – s řadou z nich třezalka reaguje.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
20.3.2024
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy savého papíru, na který rozložíte rost
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.