Domů     Víte, co vám doma škodí?
Víte, co vám doma škodí?
2.10.2020

Představa, že doma jsme v bezpečí, je ze zdravotního hlediska jen iluzí. Vždyť v ovzduší tu pluje v průměru dvojnásobné množství škodlivin ve srovnání s venkovním prostředím. Následkem jsou hlavně opakované bolesti hlavy, chronická únava a alergie.

V bytech se do vzduchu uvolňují chemikálie ze stavebních materiálů, nábytku i podlahových krytin. Pokud vás napadne, že na chalupách bude lépe, pak se mýlíte. Oč je tam méně chemických škodlivin, o to vyšší bývá koncentrace mikroskopických plísní a roztočů.

Ty jsou sice „ekologickým“, ale stejně závažným zatížením pro zdraví, neboť rovněž způsobují únavu, dráždí ke kašli a mohou mít rakovinotvorné účinky.

Před výměnou nábytku a při plánování úprav v bytě bychom proto měli zvážit také míru znečištění vzduchu, které určité materiály do bytu přinesou. Máme pro vás pár inspirací, čemu se ze zdravotních důvodů zejména vyhnout.

Ale nejdříve si můžete otipovat, zda už vy či další členové rodiny pociťujete následky zatížení organismu dráždivými látkami.

Nejčastější následky

Podrážděné slzící oči doprovázené dlouhodobou nevýraznou rýmou bez příčiny

Tlak na plicích a dlouhodobě zhoršené dýchání, někdy záchvaty kašle a dušnosti

Dlouhodobé podráždění kůže se svěděním

Zvýšená únava spojená s bolestmi hlavy, připojit se mohou i další nervové potíže jako porucha koncentrace nebo zvýšená podrážděnost

Nespavost a deprese

Co všechno doma máme?

Množství chemických látek, které lze detekovat v obytných místnostech, je obrovské, odborníci mluví až o 8000 škodlivin.

K nejproblematičtějším z hlediska vlivu na zdraví patří takzvané těkavé organické látky, na jejichž vrub padají všechny výše uvedené neduhy. Bohužel jsou hojně používané, především v lepidlech, nátěrových hmotách a barvách i pojidlech.

Orientační rada, jak se vyhnout potížím, je proto prostá: Čím více těchto látek výrobek obsahuje, tím výrazněji je cítit. Nábytek a další vybavení, které po vybalení znatelně čpí, je tedy lepší vrátit do obchodu.

 
 

Plísně

Mikroskopické plísně se ve vzduchu vyskytují přirozeně, takže se jich nelze žádnými opatřeními zbavit, pouze snížit jejich množství. Plísně přitom zdaleka nejsou nevinné, produkují řadu škodlivých látek, tzv. mykotoxinů. Často jsou toxické i jejich spory při vdechování i přímém kontaktu.

Čím ohrožují zdraví? Mykotoxiny mohou vyvolávat těžké alergie a podporovat nádorové bujení. Některé plísně dokážou využívat lidské tělo jako parazit, což vede k velmi obtížně léčitelným stavům.

Jak se bránit? Základním opatřením je snížení vlhkosti v bytě. Častou příčinou vlhkosti bývají plastová okna, která příliš důkladně brání proudění vzduchu a vytvářejí tak skleníkový efekt.

Formaldehyd

To je nejrozšířenější škodlivina uvolňující se v bytech do ovzduší. Vypařuje se hlavně z dřevotřísek, z podlah z lamina, lepidel pro koberce i tapety, tmelů, nátěrů, matrací a lůžkovin, čalouněného nábytku.

Čím ohrožuje zdraví? Formaldehyd dráždí sliznice a dýchací cesty, dále má podíl na chronických bolestech hlavy nebo ekzémech. Předpokládává se, že podporuje rozvoj deprese i rakovinné bujení.

Jak se bránit? Formaldehyd se lépe uvolňuje při vyšších teplotách, takže se doporučuje nepřetápět, ale zůstávat při 22 °C a současně často větrat.

Při koupi nového nábytku sledujte údaj o emisní třídě – výrazně nižší výpary zaručuje označení E1. Kromě toho jsou na trhu i dřevotřísky, při jejichž výrobě formaldehyd nebyl vůbec použit.

Investovat můžete i do masivního dřeva, čímž si ušetříte i další potíže, neboť z dřevotřísky se neuvolňuje jen formaldehyd, ale i další těkavé látky.

Vyplatí se

– U lepených koberců není nutné používat lepidlo plošně, stačí na okraje a nejvíc zatěžovaná místa. Rub koberce by měl být z juty nebo přírodního latexu, kde je nejméně škodlivin. Nejhorší variantou je rub z PVC.

– Pokud vybíráte čalouněný nábytek, vyplatí se podívat se zblízka, jak jsou začištěné řezné plochy, aby bránily uvolňování těkavých látek.

PVC

V domácnosti bývají z PVC hlavně podlahy a kabely od elektrických spotřebičů. Hlavní škodlivinou v PVC jsou neblaze proslulá změkčovadla označovaná jako ftaláty.

Čím ohrožují zdraví? Ftaláty poškozují játra, ledviny a plíce, hormonální a reprodukční systém. Největší riziko představují pro malé děti, u nichž mohou vést k rozvoji alergie a astmatu a oslabit vyvíjející se imunitu. Mají podporovat hyperaktivitu hlavně u dospívajících chlapců.

Jak se bránit? Největším problémem je PVC na velké ploše čili jako podlahová krytina. Zbavit bychom se měli i omyvatelných ubrusů a sprchových závěsů z PVC v koupelně.

Čím RVC podlahu nahradit? Zdravotně nejméně problematickou podlahovou krytinou je korek. Naopak oblíbené laminátové podlahy mohou – až na luxusní varianty – nepříjemně přispět k výši znečištění vzduchu škodlivinami.

Také z materiálů přírodního původu, jako je linoleum nebo dřevo, se uvolňují dráždivé látky.

Tapety

Problémem jsou nejen lepidla uvolňující dráždivé těkavé látky, ale i tapety samotné, především vinylové, což je vlastně PVC. A dražší vliesové tapety mají vrchní vrstvu rovněž z vinylu.

Pro zdraví z toho vyplývají stejné důsledky jako u jiného vybavení z PVC v domácnosti.

Jak se bránit? Můžete si vybrat tapety z přírodních vláken. I když jsou ošetřeny přípravky proti plísním a pro delší životnost, přesto představují menší zdravotní riziko než vinyl.

Barvy a nátěr

Podle svého druhu a určení obsahují nátěrové hmoty množství chemikálií, pigmenty, plnidla, aditiva, zdaleka tedy nejde jen o organická rozpouštědla.

Čím ohrožují zdraví? Rozpouštědla dráždí sliznice, poškozují nervový systém a zatěžují játra, která je musí odbourávat. Při dlouhodobém vystavení působení ředidel dochází k poruchám tvorby krve.

Jak se bránit? Příznivější pro zdraví jsou barvy ředitelné vodou – ale pozor, i v těch je syntetická pryskyřice jakožto vlastní rozpouštědlo barvy. Po zaschnutí se organické těkavé látky uvolňují do ovzduší.

Z praktického hlediska se lze v nátěrových hmotách orientovat podle toho, že nejméně závadné výrobky mají atest pro použití na hračky a pro styk s potravinami.

Při domáckých nátěrech dřeva je nezbytné nejen vybrat přípravky určené pro vnitřní použití, ale také dodržet předepsaný postup.

Pokud příliš rychle nanesete druhou vrstvu, pak se omezí uvolňování těkavých látek a ty se pak budou dlouhodobě vypařovat i po zaschnutí nátěru. Paradoxně je toto zatížení větší u barev ředitelných vodou, které jsou jinak šetrnější.

Spalování zemního plynu

Pokud máte plynový sporák, pak při vaření zaplňujete kuchyň směsí zplodin. Z nich má zvláště škodlivé důsledky na zdraví směs oxidů dusíku.

Čím ohrožuje zdraví? Dráždí sliznice dýchacích cest a oční spojivky. To vede k zánětlivým onemocněním očí, chronické rýmě a u citlivých jedinců může vyvolat stav podobný průduškovému astmatu.

Jak se bránit? Dostatečným větráním a digestoří s dobrým odtahem.

První pomoc: Větrání

Žádoucí je několikrát denně důkladně provětrat celý byt.

Nedostatečné větrání nejen že zvyšuje koncentraci látek vypařujících se ze stavebních materiálů a zařízení místnosti, ale současně ve „vydýchaném“ vzduchu stoupá hladina oxidu uhličitého. To způsobuje opakované bolesti hlavy, celkovou slabost, ztrátu soustředění a jiné nespecifické obtíže, výjimečně i přechodnou ztrátu vědomí.

Byliny, které uleví…

Potíže, vyvolávané škodlivými chemikáliemi ve vzduchu, bývají úporné a špatně se léčí. Pro úlevu lze vyzkoušet i bylinné čaje a obklady.

Pálící a slzící oči spolehlivě zklidňuje bylina zvaná světlík lékařský. K uklidnění zarudlých a pálících očí, nadměrného slzení, otoků a zarudnutí očních víček se používá po staletí.

Lze si koupit sušený světlík a použít ho k obkladům nebo vyzkoušet oční kapky obsahující výtažek této byliny.

Zklidnit sliznice dýchacích cest dokážou byliny produkující slizovité látky, které vytvářejí jemnou ochrannou vrstvu na povrchu sliznic. Při zánětech nosohltanu a kašli se tradičně používá především divizna a jitrocel.

Používají se do čajových směsí proti kašli, ale i jednotlivě. Při velkém zahlenění naopak pomáhá podběl, oregano a tymián, které sliznice současně zklidňují.

Lepší spánek pomůže navodit čaj z meduňky, která uvolňuje psychické napětí a stres a celkově uklidňuje. Podobné účinky má také mateřídouška. Při nespavosti následkem nervové předrážděnosti pomáhá kozlík lékařský. Úzkost a starosti uklidňuje mučenka.

Vhodnější jsou tyto byliny v čajové směsi, protože tak lépe pokryjí celou paletu duševních příčin nespavosti.

Proti bolesti hlavy existuje tradiční prostředek a tím je řimbaba obecná. Pokud je bolest spojená s duševním podrážděním, bývají vhodné uklidňující byliny, doporučované pro lepší usnutí.

Účinná je také třezalka, zejména při současném depresivním ladění psychiky, ale pozor, pokud berete jiné léky – s řadou z nich třezalka reaguje.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
5.6.2023
Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi. Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je několik a závisí na místě i na velikosti. Jsou totiž praskliny, se
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
27.5.2023
Také máte potíž, kam si do auta uložit ubrousky nebo papírové kapesníčky, aby byly po ruce, ale přitom nepřekážely? Zkuste jednoduchý a vtipný trik. Klasické ubrousky do auta nejsou vůbec šikovné. Krabice je příliš velká, ale ani když sáhnete po té menší, krychlové, není v autě kam dát, aby držela na svém místě. Naštěstí je možné tento problém elegantně a hravě vyřešit. A ještě si zamlsáte.   Jak
24.5.2023
Pára je skvělá nejen pro boj s bakteriemi, roztoči nebo skvrnami, ale dokáže zlepšit vlastnosti textilních vláken a pomoci i jinak. Jaké jsou rozdíly oproti klasickému praní? Možná jste o nich už slyšeli, ale jestli ne, pak vězte, že obliba parních praček neustále roste. Nabízejí totiž výhody, které se nedají jen tak přehlédnout. Nutno ale nejprve vysvětlit, že to není tak, že by tyto pračky vodu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot