Domů     Rozhýbejte tělo na jaro!
Rozhýbejte tělo na jaro!
6.5.2024

Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat.

Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet.

Co vám to přinese?

Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší náladu, a dokonce se dokážete lépe soustředit. Vyberete-li si pohyb venku, nadýcháte se čerstvého vzduchu. K tomu přidejte dobrý pocit ze ztráty pár kilogramů a vylepšení postavy. A jaký sport si vybrat?

To záleží na vašem věku i kondici, případných zdravotních omezeních. Ideální je kombinovat více aktivit, třeba chůzi, běh, jízdu na kole, plavání. A začít můžete právě rychlou chůzí. Z té pak po nějaké době přejdete do běhu.

Přestaňte se stydět

Stud je častým nepřítelem dobrých předsevzetí a hlava dokáže vymyslet neuvěřitelné.

Spousta lidí, kteří se chtějí začít hýbat, se necítí dobře, protože podléhá klamu, že se na ně všichni dívají, hodnotí jejich oblečení, styl, rychlost, to, jestli jsou zpocení či jim zčervenaly tváře. Pokud vás pronásledují takové myšlenky, zapomeňte na ně.

Berte to tak, že každý má svých starostí dost a vy nejste středem světa. A nebo si najděte někoho do party. Ve dvou nebo více lidech je pohyb vždycky zábavnější.

Jíst je potřeba

Častou chybou jarních sportovních předsevzetí bývá to, že zároveň držíte nějakou dietu, a nebo se dokonce trápíte hladem s vidinou rychlejšího zhubnutí. Jenže pokud jste zvolili pohyb, musíte jíst, a to chytře.

Snažte se mít v průběhu dne vyvážený příjem všech složek potravy. Ale to není všechno, vhodné je přizpůsobit jídelníček i před a během pohybové aktivity?

Jak?

Podle odborníka na výživu RNDr. Pavla Suchánka z IKEM je před sportovní zátěží vhodný nízký příjem tuků a vlákniny, ale vyšší příjem sacharidů (ovoce, kompot, ovocná přesnídávka, pečivo i bílé) a přiměřené množství rychle stravitelných proteinů (jogurt).

Bezprostředně před sportem se vyhněte i potravinám, které nadýmají nebo jsou těžce stravitelné. Mezi ně patří i celozrnné pečivo, luštěniny, okurky, kedlubny, tučné maso.

Samozřejmě je potřeba se řídit vlastním tělem, protože každý člověk je jiný a jen vy víte, co snadno strávíte a co ne, proto tělo poslouchejte.

Během zátěže, zvlášť pokud trvá déle než hodinu, tělo potřebuje přísun energie ve formě sacharidů (müsli tyčinka bez polevy, banány, sušenky bez vlákniny a bez polevy). Totéž platí, pokud sportujete například v horku či naopak v chladu.

Po cvičení se doporučuje během prvních 30 minut sníst nějaké sacharidy (pečivo, ovocná přesnídávka) a dále každé dvě hodiny jídlo s proteiny (šunka, sýr, večer před spaním tvaroh, skyr, cottage).

Nezapomeňte pít

O tom se píše stále. Co ale možná nevíte, je, že byste se měli napít už před samotným sportovním výkonem, 20 minut před cvičením vypít 200 až 300 ml vody nebo minerálky a totéž množství po zátěži. Výběr nápoje záleží na druhu a pohybu.

Pokud intenzita nebude vysoká (rychlá chůze, běh po rovině, rehabilitační cvičení, jóga či nordic walking), stačí obyčejná neochucená voda nebo minerálka s nízkým obsahem minerálů.

Při intenzivnějším pohybu pak vybírejte ty více mineralizované, a dokonce můžete tentokrát pít i nápoje mírně slazené.

Odpočinek je důležitý

Základem je samozřejmě pravidelný spánek, ideálně 8 hodin denně. Ale kromě toho je potřeba nevěnovat sportu každý den. Tělo si prostě potřebuje některé dny odpočinout.

Když je totiž budete přetěžovat fyzickou aktivitou, elán vás brzy opustí, a navíc hrozí i úrazy.

Vždycky se rozcvičujte

Na pohyb se musíte připravit, proto je rozcvičení tak důležité. Mělo by jít o cviky protahovací, takzvaný strečink a pozor, zařadit byste ho měli nejen před cvičením, ale i po něm. Vyplatí se dodržet pár následujících rad.

Měli byste se rozcvičovat buď v teplé místnosti, nebo se venku adekvátně obléci. Je důležité, aby svaly neprochladly. Protahovací pozice zaujímejte pomalu a cvičte do pocitu mírného tahu a napětí, ne do bolesti. Dýchejte správně.

Při aktivaci svalů se nadechujte, při povolení vydechněte. Necvičte příliš dlouho, stačí 10 minut.

Pár cviků pro inspiraci

1) Sedněte si do tureckého sedu, pravou ruku dejte nad hlavu a provádějte pomalý úklon do strany. Ruce několikrát vyměňte.

2) Položte se na břicho a pokrčené ruce opřete o podložku ve výši ramen. S nádechem lehce stáhněte břicho a pánevní dno a odtlačte se rukama od země.

3) Stáhněte ramena dozadu a mírně se zakloňte. Držte patnáct sekund a s výdechem spusťte tělo k zemi.

4) Položte se na zem tváří nahoru, ohněte kolena a ruce položte po stranách těla. Poté vydechněte, vytáhněte krk z ramen a zvedněte boky tak, že vytvoří oblouk. Vydržte 30 sekund a s výdechem pomalu pokládejte obratel po obratli záda na podložku.

5) Stoupněte si rovně a pak přitáhněte rukama pravou nohu k hrudníku, koleno směřuje vzhůru. Vraťte se do stoje a opakujte s druhou nohou.

6) Položte se tváří k zemi na podložku, horní část opřenou o předloktí, ohněte nohy, přeneste váhu těla na kolena a odtlačte se předloktím směrem nahoru a současně natáhněte nohy. V pozici, které se říká prkno, chvíli vydržte a vraťte se zpátky na zem.

7) Klekněte si na kolena, ruce opřete dlaněmi o podložku zápěstím pod rameny. Zanožte pravou nohu, chodidlo směřuje ke stropu, chvíli vydržte a nohy vyměňte.

8) Sedněte si do dřepu a střídavě zanožujte pravou a levou nohu tak, jako byste se připravovali na start závodu.

Foto: Shutterstock

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína