Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další.
Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění.
A netýká se pouze starších lidí, ale také lidí, kteří utrpěli úraz mozku nebo kterým se mozek poškodil vlivem nemoci. Usilovným, vytrvalým tréninkem ho mohou přimět, aby svá poškození „obešel“ a vytvořil si úplně jiné cestičky a spojení.
Čím více svůj mozek trénujete, tím více spojení mezi sebou mozkové buňky (neurony) mají, neuronová síť je hustější a snáze si tak mozek může poškozené „cestičky“ zaměnit za nové.
1. Rychlé sčítání a odčítání
Japonský profesor Rjúta Kawašima během svého více než dvacetiletého výzkumu zjistil, že nejlepší způsob stimulace mozku je provádět prosté matematické výpočty, a to co možná nejrychleji.
Tato jednoduchá metoda dokonce pomůže zachovat si jasnou mysl, dodá energii a oddálí mentální důsledky stárnutí. Pravidelná cvičení zvyšují přísun kyslíku a krve do přední mozkové kůry. Výsledkem je víc neuronů a větší počet nervových spojení.
Každý den si proto nechte od někoho připravit na papír 50 příkladů (sami si je nesepisujte, v podvědomí už byste měli výsledek) a pak je co nejrychleji vypočítejte. Poznamenejte si vždy začátek a konec testu. Postupem času uvidíte, jak se doba zkracuje.
* Bronzová medaile: Jakmile se při řešení příkladů dostanete na 2 minuty, stane se z vás Mistr počtář.
* Stříbrná medaile: Dalším tréninkem můžete své skóre ještě vylepšit. 90 sekund je čas, který vás pasuje na Velmistra počtáře.
* Zlatá medaile: Jedna minuta je metou, cílem, a pokud ho dosáhnete, považujte se za pravého Zázračného počtáře.
Před prvním tréninkem si nejdříve změřte, kolik času potřebujete, abyste co nejrychleji odříkali čísla od 1 do 120. A čas od času měření zopakujte.
2. Čtení knih nahlas
Stejný vědec přidal k počítání i další způsob kvalitního tréninku mozku. Je to hlasité čtení v rychlém tempu. Zachycení mozku na speciálním zobrazovacím zařízení potvrdilo, že při hlasitém a zároveň rychlém čtení jsou oblasti v obou hemisférách velmi aktivní.
Nejdůležitějším prvkem každého tréninku je vytrvalost. Ideální je cvičit po ránu, kdy je mozek nejaktivnější. A nezapomeňte se najíst, v opačném případě bude efekt poloviční. Jednou za 4 týdny si zkuste test pamatování slov.
Nechte si od někoho sepsat 30 jednoduchých výrazů. Pak si je snažte po dobu dvou minut zapamatovat. Po skončení limitu dvou minut zapište co nejvíce slov, na něž si vzpomenete. Skóre vám určí počet správných odpovědí.
Tento test dokáže zhodnotit aktivitu mozkové kůry v předním čelním laloku levé mozkové hemisféry, která je spojena s krátkodobou pamětí.
3. Je ta barva správně?
Jako třetí cvičení si trénujte označení barev. Nechte si napsat od někoho jiného názvy barev, ale tak, že názvy a barva písma nebudou stejné. Například slovo MODRÁ bude napsáno červeně. Vaším úkolem je nahlas vyřknout barvu, jakou je slovo napsáno.
Jinými slovy, u tohoto příkladu řeknete nahlas ČERVENÁ. Nemusíte si tentokrát měřit čas, výsledky se u každého liší. Ale snažte se být při každém dalším testu vždy lepší. Test si připravte jednou za týden.
A pamatujte, že jakmile přestanete mozek trénovat, jeho funkce opět začnou pomalu upadat.
Podle knihy Rjúta Kawašimy Trénink mozku – Zlepšení za 60 dnů (Ikar) připravila: Dana Pešková
Foto: Shutterstock