Snad každý, kdo se dozví diagnózu rakovina prsu, zpanikaří a začne myslet na nejhorší. To ale nutně není na místě, pokud přijdeme k lékaři včas. A přijít včas, znamená chodit průběžně na preventivní prohlídky, i když nemáme žádné zjevné potíže.
Pojmem mamografický screening je označeno preventivní vyšetření mléčných žláz těch žen, které dosud nemají žádné zřetelné náznaky nádoru prsu. Říká se jim „bezpříznakové“ ženy.
Záměrem mamografického screeningu je nabídnout kvalifikované vyšetření prsu na kvalitním pracovišti (screeningové centrum). Kromě této prevence by si i samotné ženy měly každý měsíc provádět samovyšetření prsu.
Existují příznaky (změny), které nás nutně musí varovat, že se s našimi prsy něco děje, ale existují i různé změny, které jsou nevýznamné. Každá žena proto musí vědět, co je normální změnou prsu a co už ne.
Co je normální
Když prsy občas bolí, je to normální. Bolí obvykle oba prsy, nejčastěji před menstruací, dále v těhotenství, anebo když vám nasadí antikoncepci nebo jiné hormonální pilulky, předepsané kvůli snadnějšímu snášení potíží s přechodem.
Pilulky proti nechtěnému těhotenství užívají spíše mladé ženy, u kterých je pravděpodobnost onemocnění nádorem prsu poměrně malá, ale to neznamená, že mladá žena nemůže nádorem onemocnět.
Normální je, když před menstruací nebo v počátku těhotenství prsy bolestivě zduří. Během menstruace i těhotenství dojde později k odeznění bolestivého pocitu.
Normální je, když se po zmáčknutí bradavek objeví čirý výtok, třeba jen kapka tekutiny. Průhledná či mírně zkalená, až nazelenalá je v pořádku.
Takový nevýznamný výtok se obvykle objevuje před menstruací, může přetrvávat i několik měsíců po kojení, některé ženy ho mají celý život. Objevuje se obvykle na obou bradavkách.
Co není normální
Vše, co není „normální“, musí zhodnotit gynekolog či alespoň praktik. V takovém případě by žena neměla odkládat návštěvu a trvat na návštěvě specializovaného centra na mamograf.
Není normální, když si v prsu najednou nahmatáte útvar, který tam ještě nedávno nebyl. Nemusí to však automaticky znamenat, že jde o zhoubný nádor. V prsech se mohou objevovat cysty, hormonální zduření ve žláze nebo také nezhoubné nádory.
V každém případě je však nutné hmatný nález vyšetřit mamografem nebo ultrazvukem.
Rozhodně není v pořádku, když z bradavky vychází krvavý výtok. Objevuje se sám od sebe a zanechává skvrny na prádle. Když lehce zmáčknete prsty bradavku nebo dvorce, vytéká tekutiny mnohem více. Je třeba ji otřít bílým kapesníkem a prohlédnout si její barvu.
Hnědá, nebo dokonce jasně červená signalizuje varování, které nelze přehlížet, a je nutné okamžitě navštívit lékaře.
Není normální, když se náhle vtáhne jedna bradavka dovnitř a nejde vysunout ven. Některým ženám se bradavky vtáhnou, protože prodělaly zánět prsu, některým se to stane bez příčiny. První i druhý důvod je vždy pokyn k vyšetření prsu.
V pořádku není ani, když prs náhle zčervená a žena přitom nemá teplotu. Zčervenání kůže bývá příznakem zánětu, v mnoha případech však také nádorového onemocnění. Prs je silně bolestivý a bolest bývá tak veliká, že se ho žena nedokáže ani dotknout.
Je-li prs červený, ale příliš nebolí, i tehdy je nutné zajít bez prodlení k lékaři.
Není normální, když se v kůži prsu objeví vtažení (dolíček), které tam před tím nebylo. Je vidět zejména, když žena zvedne ruce nad hlavu.
Není normální, když se kůže prsu začne měnit. Je tuhá, všechny póry jsou v ní více viditelné a strukturou se podobá slupce pomeranče.
Není normální, když se kůže bradavky a dvorce pokryje šupinkami, je jakoby ulepená, snadno přilne k prádlu a je tak křehká, že i při jemném škrábnutí krvácí.
Alternativou je ultrazvuk
Mamografie je někdy vhodně doplňována dalšími metodami, především ultrazvukovým vyšetřením. U mladých žen, těhotných a kojících se zpravidla dává přednost ultrazvukovému vyšetření před mamografií.
Mamografie je u těchto žen volena pouze výběrově, například při nejednoznačném nálezu při ultrazvukovém vyšetření. Není se však čeho bát, zátěž zářením je u současné moderní mamografie velmi malá, prakticky zanedbatelná.
Ztráta prsu
Mnohé ženy se nebojí tolik rakoviny jako ztráty prsu. Jde o nepřekonatelný strach ze zmrzačení, jak ztrátu prsu ženy chápou. I starší ženy nesou ztrátu prsu velmi těžce. Mladší ženy se pak bojí ztráty manžela nebo stálého přítele.
Ženy bez prsu však neztrácejí na své sexuální přitažlivosti, hlavním problémem bývá jejich chování. Ztrátou prsu jsou zaskočené, litují se a odmítají své vlastní změněné tělo a mnohdy i partnera.
Odstranění prsních žláz
Preventivní odstranění prsních žláz (profylaktická mastectomie) se provádí z různých důvodů – pokud je žláza vysoce riziková a vyskytují se v ní závažné změny, které by mohly ženu v budoucnu ohrožovat.
Dalším důvodem je dědičné riziko nádoru prsu. Pokud je u ženy prokázáno, že má dědičnou dispozici k nádorům prsu a vaječníků, jednou z možností snížení rizika vzniku nádoru je preventivní odstranění prsních žláz a jejich náhrada – rekonstrukce.
Pooperační rekonstrukce prsu je považována za nedílnou součást komplexní péče. Operaci je možné provést v jakémkoliv věku v dospělosti. Pokud je provedena před plánovanými těhotenstvími, žena nebude kojit.
Zdědili jste rakovinu?
Existuje riziko, že byste rakovinu mohli zdědit. Pokud měl rakovinu přímý příbuzný, tedy rodiče, sourozenci nebo děti, jste i vy ohroženější. Záleží ale na mnoha faktorech, jako je typ onemocnění, věk a životní styl příbuzného a váš.
Vyplatí se genetická konzultace, při které odborník podrobně zhodnotí rodinu a může navrhnout genetické testy. Dědičné jsou často nádory prsu a vaječníků, tlustého střeva a dělohy, ale i další. Genetická pracoviště jsou v každé větší nemocnici.
Testování i konzultace hradí v odůvodněných případech pojišťovna. Existuje i možnost pro jistotu si zaplatit test sám. Cena testů se pohybuje přibližně od 5 do 18 tisíc.
Za cca pět tisíc zjistíte, zda se vás týkají nejběžnější ženské choroby, například nádor prsu či vaječníků, na nejvyšší částku dostanete kompletní analýzu.
Preventivní kontroly nad rámec státem vyhlášených programů si většinou musíte uhradit, ale jde o přijatelné částky – za ultrazvuk prsou kolem 600 Kč, ultrazvuk břicha asi 1100 Kč, kolonoskopii asi 2200 Kč.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock