Domů     Svatopluk Skopal: „Mobily mě obtěžují!“
Svatopluk Skopal: „Mobily mě obtěžují!“
14.7.2020

Sotva kdo si představí vytíženého herce bez online spojení „se světem“, on však mobily nemá rád. Myslíte, že rád tráví dovolenou někde v nóbl hotelu? Kdepak, šťastný je v lese, v chatě bez elektřiny. Svatopluk Skopal je prostě svůj…

Jako místo narození uvádí Kutnou Horu, a zároveň tvrdí, že je kovaný Zlíňák. Jak to tedy je? „V Kutné Hoře jsem pobyl jen týden v porodnici.

Rodiče byli na návštěvě u babičky v Uhlířských Janovicích, když to na maminku přišlo, a nejbližší nemocnice byla v Kutné Hoře.

Pak jsem to město viděl, až když jsme tam byli se zlínskou školou na výletě.“ Otec, Svatopluk Skopal starší, byl divadelní režisér, matka Věra působila v divadle jako nápověda. „Tatínek vystudoval učitelský ústav a pak v Brně dramatickou konzervatoř.

Věnoval se divadelní režii. Dědeček byl také učitel a strýc Joža rovněž, ten uměl sedm jazyků!“

Místo družiny divadlo

Jako kluk divadlo rád neměl. Tak jako mnoho jiných dětí, které měly rodiče u kumštu, tam chodil skoro za trest. „Rodiče mě tam vodili, když mě neměli kam dát. Při zkoušce jsem nesměl ani hlesnout, hrůza!“ Ještě na střední škole nevěděl, kam dál.

Uvažoval, zda nepokračovat v rodinné učitelské tradici, ale přesvědčený o tom nebyl. „Otec se mě jednou zeptal, zda bych nechtěl zkusit režii jako on. Říkal jsem mu, že nemůžu dělat režiséra, když toho o divadle znám tak málo.

Tak jsem do přihlášky raději napsal obor herectví. Otec mě připravil a já se tam dostal.“

Do Brna přes Prahu

Když se rozhodl pro studium herectví, chtěl na pražskou DAMU. Jenže to nevyšlo.

„Napsali mi, že mě neberou, ale ať jdu do Brna na JAMU, že tam mají málo dobrých kluků a potřebují posílit ročník.“ Za zmínku stojí, že v Praze by byl studoval např. s Borisem Rösnerem, zatímco v Brně posílil Pavla Zedníčka, Pavla Trávníčka či Miroslava Donutila.

Navíc ve vyšších ročnících JAMU byli tehdy Jiří Bartoška, Karel Heřmánkem, Bolek Polívka a nebo Eliška Balzerová – jeden je dnes prezidentem filmového festivalu a ostatní principály významných pražských divadel.

Už během studií začal se spolužáky hostovat v Divadle na provázku a teprve tehdy herectví doopravdy propadl.

Učil ho i Horníček

Přelom 60. a 70. let, to byla doba, kdy ne všichni mohli dělat, co by rádi… Báječného herce, jevištního partnera Jana Wericha a hlavně člověka rozdávajícího humor a smích to zaválo na Moravu. „Miroslava Horníčka přemluvili, aby nám tzv.

přednášel v oboru, kde neměl konkurenci. Původně tam byl pro něj napsaný jeden ročník, ale když se rozkřiklo, že bude mít u nás hereckou improvizaci, přišla celá škola. Hodiny s ním, to byly vlastně další Hovory H. A ještě jsme od Mistra dostali zápočet!“

Život spojený s Vinohrady

Po absolutoriu na Janáčkově akademii nastoupil Svatopluk Skopal do Státního divadla v Brně, zůstal tři sezony, a pak dostal nabídku z pražského Vinohradského divadla. Dlouho hrál na této scéně „kamarády hlavních hrdinů“, ale došlo i na hlavní role.

Jednou z prvních byla postava Mánka ve slavné inscenaci Gazdiny roby, kde byl protihráčem Dagmar Veškrnové, nyní Havlové, v hlavní roli Evy krajčířky. Vinohradské scéně zůstal věrný dodnes.

„Hrál jsem s herci, jako byl Miloš Kopecký, Vlastimil Brodský, Ilja Racek, Josef Bláha, Jarda Hanzlík, o skvělých herečkách ani nemluvě.

Je pro mě hrozně důležité pracovat mezi lidmi, kteří nejdou proti sobě, chápou divadlo jako týmovou práci, což tady celou dobu bylo. Nechce se mi tuhle dobrou společnost opouštět.“

Láska na druhý pokus

S nynější manželkou Lenkou se znali už za studií na JAMU, ale tenkrát ještě jiskra nepřeskočila. Zakoukali se do sebe až po pár letech, když se ve Vinohradském divadle připravovala inscenace Romeo a Julie, v níž Lenka hrála Julii.

„Úplně jsem se do ní zbláznil. Na tabuli ve zkušebně jsem maloval srdíčka, všichni si ze mě dělali legraci. Říkal jsem si, že je to ženská podle mého gusta.

Díval jsem se na ni jako na svatý obrázek.“ On i ona se rozvedli se svými protějšky, po čase měli svatbu a narodil se syn František.

Volno v chatě de luxe

„Vysočina. Všude lesy, jen jediná dřevěná bouda. Člověk se ráno probudí, okolo běhají zajíci, srnky, zpívají ptáci…“ Tak herec popisuje rodinný prázdninový ráj. „Dovolená pro mě je, že nikam nemusím.

Jsem úplně vypnutý člověk, který zapomene, jestli je neděle, nebo středa.“ K chatě není zavedena elektřina, což už si dnes sotva kdo dovede představit. „Lidi si myslí si, že jsme blázni – a to nemáte televizi?

Čtyřicet let jsme také chodili pro vodu ke studánce, ale pak nás sucho donutilo vyvrtat studnu. Máme pumpu a tím chata postoupila do kategorie de luxe!“

Vyprávěl i o tatínkovi

V poslední době natočil Svatopluk Skopal dva televizní seriály, které sklidily velký ohlas. Před prázdninami byl inspektorem Mlčochem v První republice a v minulých letech jednou z hlavních postav seriálu Vyprávěj, Josefem Dvořákem.

„Ve scénáři mě při prvním čtení zaujalo, že se Pepa Dvořák narodil v roce 1919, což je datum narození mého táty. Při natáčení jsem často přemýšlel, jak by se táta zachoval.

A taky jsem měl dědečka legionáře, který prošel Sibiří a vracel se do Československa přes Vladivostok. Zkrátka, nemusel jsem vymýšlet nějakou jinou figuru, než jsem já.“ Tento seriál sbíral ceny nejen u nás doma.

Na prestižním mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu získal Zlatou nymfu, což je veliký úspěch. Vždyť až za Vyprávěj zůstal například americko-irsko-kanadský seriál Tudoruvci! „Jsem rád, že jsem zažil to, co člověk vidí jenom ve filmech:

jdete po červeném koberci, postaví vás ke zdi s logem festivalu, cvakání fotoaparátů…“

Svatopluk Skopal (63) ve zkratce:

Narodil se 28. května 1951 v Kutné Hoře

Dětství a mládí prožil ve Zlíně

Po maturitě přijat na JAMU

1970–1973 hostování v divadle Husa na provázku

1973 absolvoval na JAMU

1973–1976 angažmá ve Státním divadle v Brně

od 1976 dosud angažmá v Divadle na Vinohradech v Praze

1994–2003 odborným asistentem na DAMU

Hraje také ve čtyřech představeních agentury Harlekýn

Film: např. Náš dědek Josef (1976), Jak napálit advokáta (1980), Křtiny (1981)

Televize: např. Panenka (1980), Těžká hodina (1986), Návštěva staré dámy (1999)

Seriály: např. Sanitka (1984), Dlouhá míle (1989), Vyprávěj (2009), Sanitka 2 (2013), První republika (2014)

První žena Jitka (porodní asistentka)

Nynější manželka Lenka (60, herečka)

Syn František (z druhého manželství, 29, herec)

Sestra Marika (pracovala jako asistentka divadelní režie)

Co řekl o:

… o své ženě: „Občas se mi stane, že vidím, jak Lenka hraje, a úplně zapomenu, že je to moje žena. Sleduji upřeně postavu, kterou předvádí. To je pro mě vrchol herectví a jsem rád, že mám doma tak šikovnou ženskou.“

…o telefonování: „Mobily nesnáším, obtěžují mě. Samozřejmě vím, že telefon potřebuji, ale je to pro mě nutné zlo a hned, jak zazvoní, mám vyrážku. Mám pevnou linku se záznamníkem: Když bliká, tak si ho poslechnu, zavolám zpátky a to mi stačí. Proč bych měl být pořád dosažitelný?“

…o DAMU: „Šlo mi o to naučit je základním principům řemesla, aby uměli mluvit, chodit, věděli, jak vytvořit pointu, napětí. Když tohle někdo neumí, tak se nemůže dál herecky rozvíjet. Jako se malíř musí napřed naučit malovat obličej a pak může experimentovat.“

…o herectví: „Dokud Hamlet není ufon a Večer tříkrálový se nehraje ve skafandrech, tak to je prý nuda. Přitom v té jemné herecké práci je takové bohatství!“

…o životě: „Nikdy jsem snad nikomu neublížil. Lsti vymýšlet neumím, nikdy jsem je k životu nepotřeboval. Taky mám kolem sebe rád rovné lidi. Když se něco slíbí, tak to platí. Mnozí říkají, že je blbost na tom lpět, ale já už jiný nebudu.“

Text: Helena Leitlová

Další článek
Související články
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészáros.
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
19.1.2025
Když v roce 2021 vyšla kniha Magnetický vítr Gabriely Vránové, byla vůbec první knihou, která přináší souborný materiál o naší výrazné herecké osobnosti. Během následujících dvou let její autoři Pavel Mészáros a Ondřej Kepka dospěli k závěru, že se do ní spousta vzpomínek nevešla. Vznikla proto tak trochu neobvyklá, téměř pětihodinová koláž slova, hudby, poezie, a hlavně vzpomínek a emocí, kte
6.1.2025
Před lety prozradil, že jeho dětským snem bylo dělat nosiče v Tatrách. Zatím se stihl stát dvojnásobným mistrem republiky v závodech plachetnic, vystudovat „na elektrikáře“ i „na herce“ a založit divadelní spolek. A také se přiženit do slavné herecké rodiny! Martin Trnavský je Brňák. Jeho maminka bývala tanečnicí, později pracovala ve školství, tatínek vystudoval fakultu tělesné výchovy a sport
19.12.2024
Máte-li chuť udělat si výlet, historické město Slezska, Benátky střední Evropy, kterému my Češi také říkáme Vratislav, vás určitě nadchne. Navíc to sem nemáme daleko, zejména Slezané. Wroclav je totiž jen 60 km od našich hranic, a tak o české návštěvníky nemá nouzi. To platí i v době adventu, kdy historické centrum ovládnou vánoční trhy, které jsou stejně jako ty krakovské, vyhlášené široko dalek
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč