Výplachy střev, polykání hromady pilulek, drastické diety… To určitě není správná cesta k očistě. Detoxikační kúry jsou zvláště oblíbené, ale mnohdy pročistí spíše vaši peněženku než organismus.
Jenže různé duchovní směry přece půst doporučují, namítnete možná. To je pravda. Půstem se ovšem v tomto případě nemyslí hladovění, ale spíše jakési ztišení, obrácení pozornosti do svého nitra. Odepření si radovánek. V bibli se také píše: „Z mnoha jídel bývá nemoc, ale člověk zdrženlivý si prodlužuje život.“
Potřebujete vůbec očistu?
Mějte na paměti, že naše tělo je od přírody uzpůsobeno k tomu, aby se samo s nežádoucími látkami dokázalo vypořádat pomocí přirozených procesů.
Takže pokud v průběhu celého roku dodržujete zásady správné výživy a zdravého způsobu života, očistnou kúru vlastně vůbec nepotřebujete.
Samočistící proces
Tělo se ničím „nezanáší“, nepřekyseluje se (to bychom nepřežili), má své stálé mechanismy, kterými se zbavuje průběžně škodlivin: proto máme játra, ledviny, plíce, kůži a střeva. Jak jednotlivé orgány tělo čistí?
Střeva
Zbavují tělo odpadních látek, které vznikají při trávení. Pokud trávicí systém dobře funguje, odvádí odpad z těla velmi rychle. K tomu potřebuje jednak tzv. přátelské bakterie (nazývají se probiotika) a také vlákninu (které se říká prebiotikum).
Probiotika (laktobacily a bifidobakterie) ohrožují jednoduché cukry, konzervanty, umělá barviva, přehnaná nebo naopak nedostatečná hygiena, stres, kouření, alkohol a léčba antibiotiky, která je ničí společně se škodlivými mikroby.
Podpoří je naopak konzumace zakysaných mléčných výrobků (jogurtů, kyšek, podmáslí, syrovátky…).
Prebiotika (vlákninu) lze popsat jako nestravitelnou složku rostlinných zdrojů, která ve střevě působí jako kartáč. Hojně je najdete například v luštěninách, v ovoci (jablka, hrušky, banány, sušené švestky) a v zelenině.
Obsahují je také semínka, ořechy a otruby. Zařaďte do jídelníčku celozrnné pečivo.
Vyzkoušejte odlehčený jídelníček
Vynechejte tučná masa a uzeniny, nahraďte je krůtím a rybím masem.
Nestravujte se ve fast foodech, nevařte z polotovarů, připravujte si domácí stravu.
Omezte koření a sůl, jídlo dochucujte raději bylinkami.
Místo smažení volte raději vaření v páře. FOTO6
Nejezte zákusky, dorty, koláče a jiná sladká jídla, dejte si místo toho ovoce (ale jen 200 gramů denně a spíše dopoledne).
Naši předci dodávali v předjaří tělu vitamin C v podobě kysaného zelí a brambor a vařili luštěniny včetně cizrny. Dopřejte si tato jídla i vy a přidejte k nim celozrnný chléb.
Naplánujte si více zeleniny, denně jí můžete sníst až 400 gramů.
Úplně zapomeňte na alkohol, co nejvíce omezte kávu.
Zkuste více pít (ale množství vody zvyšujte postupně). Zakažte si sladké nápoje.
Játra
Očišťují krev od všech jedovatých odpadních látek, které odvádějí do žluče. Žluč je přenáší do střev, jimiž jsou škodlivé toxiny vylučovány z těla pryč. Játra můžete podpořit absencí alkoholu. Omezte pití kávy. Vyzkoušejte artyčoky. Podporují detoxikační činnost jater i tvorbu a vylučování žluči.
Z bylinek jsou vhodné kopřiva a ostropestřec mariánský.
Ovšem lepší než lektvary (výtažky z bylin) jsou čerstvé zeleninové šťávy (200 – 300 ml za den).
Bylinkářství je věda
Půst si hodně lidí spojuje s bylinkami. První čerstvé zelené výhonky jsou poslové jara, které obohatí jakýkoli pokrm a stravu o zdravé silice.
Místo zázračných „očistných“ směsí zkuste raději čerstvé, nebo vlastnoručně usušené bylinky (bazalka, tymián, oregano, medvědí česnek, výhonky mladých kopřiv).
Některými bylinkami se lze i předávkovat, otrávit nebo snížit či změnit účinky léků, včetně antikoncepce. Jde především o třezalku tečkovanou, rulík, arniku, náprstník, podběl.
Plíce
Posílají kyslík do krve a zbylé odpadní látky spolu s oxidem uhličitým při výdechu odstraňují z těla pryč. Nejvíce jim prospěje každodenní pobyt na čerstvém vzduchu. O víkendu se seberte a zajeďte si do hor nebo do lesa.
Pravidelný a přiměřený pohyb podpoří jak „očistu duše“, tak vylučování zplodin z těla. Nekuřte.
Ledviny
Vytvářejí moč, která toxiny a odpadní látky vzniklé rozpadem bílkovin odvádí z těla ven. Jejich činnost podpoříte správným pitným režimem. Z bylinek je vhodná petrželová nať, ale není vhodná pro těhotné ženy.
Pamatujte, že dlouhodobý nedostatek tekutin může vést mimo jiné až k poruchám funkce ledvin, vzniku močových kamenů a bolesti hlavy. Dehydratace má a svědomí také stárnutí pokožky.
Pomerančovou šťávou k obezitě
Před „obyčejnou“ vodou raději dáváte přednost jinému nápoji? Opatrně s těmi ovocnými. Pamatujte, že sklenice pomerančového džusu neobsahuje pouze jeden pomeranč, ale klidně pět. Co to znamená?
Že místo 196 kJ přijmete najednou 579 kJ. To samé je i s ostatními džusy (zatímco 100 g jablka má 260 kJ, sklenice jablečného džusu (300 ml) už 588 kJ). Není divu, že ručička váhy pak jde nahoru.
Rozdíl je i mezi 100% džusem, ovocnou šťávou nebo ovocným nektarem (ten může mít dokonce jen 25 % podílu ovocné složky a obsahovat sladidla). Pokud tedy ovocný nápoj, tak ze 100% džusu, ale zředěný alespoň v poměru 1:1.
Kůže
Pot a mazové žlázy vyměšují toxiny, které nemohou být z těla odstraněny jinou cestou. Kůži prospívají pobyt na slunci, masáže a sauna.
Půst jako regenerace
Očistný proces v předjaří můžete pojmout spíše jako regeneraci organismu. Ta může (a měla by) trvat opravdu 40 dnů. Jde o změnu stravování, nikoli o hladovku. Přesto je tento půst vhodný jen pro zcela zdravé jedince.
Zakázán je dětem, těhotným a kojícím matkám a všem nemocným lidem. V období půstu není vhodná extrémní fyzická námaha, ale spíše lehčí aktivity: chůze, příprava zahrady na jaro, lehké kondiční posilování.
Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock