Svátky s sebou přinášejí nejen spoustu jídla a veselí, ale někdy také různé nevolnosti. Většinou to není nic vážného a poradíme si i s domácími prostředky.
Je těžké neochutnat všechno, co se nabízí, ale bohužel to končí často pocitem plného žaludku,někdy dokonce nevolnost, bolením břicha nebo pálením žáhy.
Žaludek jako na vodě
Nejlepším lékem na zkažený žaludek je jednodenní půst. Samozřejmě i když nejíte, musíte o to víc pít. Ideální je slabý hořký čaj.
Pokud vám žaludek začne hladem signalizovat, že už je to s ním lepší, odolejte protentokrát pokušení, a když už něco sníst musíte, dejte si starší pečivo, dietní suchary případně slabší čistý vývar.
Pokud je žaludek překyselený, používají se různá antacida, ale zkuste vsadit na čištěný jíl. Proti zvracení pomáhá vychlazená a bublin zbavená cola, kterou pijete po malých doušcích, ale ne víc než sklenku. A nezapomeňte na bylinky, tady jsou některé možnosti:
Máta peprná
Je asi nejlepší volbou při žaludeční nevolnosti. Aktivuje činnost žaludku i střev, takže díky tomu pomáhá při nadýmání. Tlumí křeče v zažívacím ústrojí, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a žluči. Mentol, který obsahuje zároveň chladí a znecitlivuje.
Pozor je třeba dát, pokud vás ale zároveň pálí žáha. V tom případě je máta nevhodná, protože by tento stav mohla zhoršit.
Heřmánek
Působí protizánětlivě, zklidní trávicí trakt a uvolňuje křeče. Výhodou je, že heřmánek mohou užívat i děti.
Dvě lžičky květu zalijte 250 ml vroucí vody a asi 15 minut nechte vyluhovat pod pokličkou.
Majoránka
Voňavá bylinka, kterou najdete v každé kuchyni pomáhá vylučování žluči, navíc má protikřečové účinky a působí i desinfekčně. Proto se také dává do těžko stravitelných jídel. Doporučuje se vypít 4 šálky majoránkového nálevu denně.
Polévkou lžící majoránky přelijte dvěma šálky vroucí vody. Nechte louhovat po dobu 10 až 15 minut a sceďte. Teplý čaj pijte po malých doušcích.
Puškvorec
Podporuje trávení, pomáhá při nadýmání. Můžete si udělat nálev, ale také žvýkat kořen.
3 lžičky kořene zalijte půllitrem studené vody a nechte 4 hodiny či přes noc vylouhovat. Před pitím ohřejte.
Zeměžluč
Používá se při opravdu velkých žaludečních nevolnostech a je třeba říci, že její velmi hořká chuť je pro opravdu silné povahy. Nic to ovšem nemění na tom, že je to bylinka účinná. Pokud se bojíte, že samotnou nesnesete, zkuste ji ve směsi s jinými bylinkami.
Kapky s sebou?
Hodí se všude tam, kde není možnost si vařit čaj, třeba na cestách. Nevýhodou je, že si je musíte vyrobit předem.
1 čajovou lžičku kořene hořce žlutého, 1 čajovou lžičku zeměžluči lékařské a 2 čajové lžičky třezalky tečkované zalijte 200 ml čistého lihu, 14 dnů vyluhujte a sceďte. Při bolesti žaludku podávejte 10 kapek na lžičce cukru.
Když zlobí žlučník
Většinou několik hodin po jídle máte pocit plnosti, nafouklého tvrdého břicha a cítíte bolest v pravém podžebří, která vystřeluje do zad. Bolení může doprovázet pocit na zvracení, říhání, mírné zežloutnutí bělma.
Pokud nejsou obtíže příliš velké, nasaďte dietu s hořkým čajem a starším pečivem nebo suchary a bylinkové čaje. Pamatujte ale, že čaje a případný studený obklad sice mohou pomoci, ale pokud vás žlučník trápí opakovaně, bude lepší vyhledat lékaře.
Pampeliška
Udělejte si odvar z kořene.
Omytý kořen omyjte, nakrájejte a nechte hodinu louhovat (na tři lžíce kořene stačí litr studené vody). Pak 15 minut povařte, sceďte a celý den popíjejte.
Kurkuma
Znáte ji jako koření a možná ani nevíte, že vám může pomoci při žlučníkových potížích.
Můžete ji přidat samozřejmě do jídla, ale pro tyto potřeby se hodí spíš ½ lžičky kurkumy rozpuštěné ve vodě.
Řepík
Zlepšuje činnost žlučníku a pomáhá i s detoxikací jater, trávením potravy, podporuje střevní sliznice. Nejlepší je užívat bylinku formou tinktury nebo čaje.
Podrážděná slinivka
Potíže se slinivkou patří k nejnebezpečnějším následkům svátečního hodování, zejména nemírného požívání alkoholu a kouření. Projevuje se bolestí nadbřišku, která vystřeluje do zad. Může následovat zvracení, někdy zvýšená teplota.
Akutní zánět slinivky vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Je-li jen rozbouřená, můžete se pokusit ji zklidnit domácími prostředky a zatím držet hladovku. Z bylinek se hodí řepík, hořec žlutý nebo zeměžluč. Pomáhá i obklad.
Obklad
1 kostku tučného tvarohu, 2 lžíce čerstvě nasekané cibule, 1 lžičku čerstvé citronové šťávy smíchejte dohromady, vzniklou směs naneste na hadřík a vše přiložte na oblast slinivky. Nechte 30 minut působit, poté opláchněte. Přikládejte 1× denně po dobu 14 dní
Čaj
1 lžíci kořene lékořice lysé, půl lžičky kořene hořce žlutého, 1 lžíci řepíku smíchejte dohromady a pak je přelijte půl litrem vroucí vody a vše nechte 10 minut louhovat. Pak sceďte, nalijte do termosky a popíjejte během dne.
I poté, kdy se vám uleví, pokračujte alespoň 8 týdnů. .
Střevní potíže
Pokud sníte neobvyklé množství všeho možného, není na to vaše zažívání připraveno a o střevu to platí také. Může pak reagovat zrychlenou, nebo naopak zpomalenou činností, případně plynatostí.
Zácpa
Při ní je nejdůležitější hodně pít a zvýšit fyzickou aktivitu. Pomůže i obyčejná chůze. Snažte se přijímat dostatek vlákniny, třeba z ovoce a zeleniny. Existuje i rozpustná vláknina, kterou můžete koupit v lékárně.
Průjem
Jedná-li se následek hodování a na záchod nejdete více než 4x za den, nechte tomu volný průběh. Jen nezapomeňte doplňovat tekutiny. Jestliže je ale průjem silný a přetrvává déle než jeden den, pak je nutné zahájit léčbu.
Dobré jsou borůvky a černý rybíz, tedy čaje z nich. Pomohou i odvary z rýže či ovesných vloček nebo česnečka. Na tu musí dát pozor lidé, kteří vědí, že je česnek nadýmá.
Čaj z vloček
1 lžíci drcených ovesných vloček přelijeme 300 ml vroucí vody a nechte 20 minut louhovat. Pak přeceďte a vzniklý odvar popíjejte během dne.
Víno
Budete potřebovat 2 hrsti borůvek, ¼ l kvalitního červeného vína, 2 hřebíčky, 1 svitek skořice.
Borůvky rozmačkejte vidličkou a smíchejte je s kořením a červeným vínem a vše 5 minut prudce zavařte. Poté přeceďte, nalijte do lahve a skladujte v chladu. Při trávicích a střevních potížích užívejte 2× denně malou sklenku, tedy asi 30 ml.
Foto: Shutterstock