Domů     Štěně nevybírejte podle módy
Štěně nevybírejte podle módy
23.12.2023

I když to svádí sáhnout po štěněti plemene, která jsou v trendu, je rozumné odolat a zvážit, co vlastně od psa očekáváte. Má dělat společníka babičce nebo dětem? Má hlídat nebo s vámi sportovat? Má to být mazlíček nebo obránce?

S módním plemenem lze šlápnout vedle nejen proto, že se mohou jeho potřeby a očekávání lišit od vašich. Plemena, o něž je velký zájem a na jejichž štěňata se sestavují pořadníky, často „produkují“ potomky pod zvýšeným tlakem.

Tím se mohou snáze předávat genetické slabiny a sklony k určitým poruchám, což se může projevit zvýšenou nemocností. Zcela pak veterináři odrazují od plemen, u nichž se šlechtěním nepřirozeně zkrátil čumák, což vede k trvalým dýchacím potížím.

Přitom stejnou radostí a potěšením mohou být psi typově blízcí původnímu prapředku.

Pro praktické úvahy o výběru vhodného plemene pro vás máme pár užitečných tipů.

PRO DĚTI

Pokud chcete štěně pořídit na dětské naléhání, pak uvažte, zda se potomek dokáže na péči o psa aspoň částečně podílet. Předpokládat se to dá až u dětí starších deseti let a potomek by se měl jasně zavázat k určitým povinnostem, například k odpolednímu venčení.

Pokud jde o povahu psa vhodného pro děti, měl by být velmi klidný, beze stopy agresivity a sportovně založený.

Dlouhosrstá kolie

Přes svůj majestátní vzhled je to pes velmi přítulný a cituplný. Typický zástupce toho plemene je mírný, veselý a přátelský, velmi dobře se učí a miluje vycházky a sport.

Obavy z komplikované péče o srst nemusíte mít, vrchní chlupy jsou hrubé a nemají sklon k plstnatění. K tomu dochází jen kolem uší a končetin, jako ostatně u většiny dlouhosrstých plemen.

Kokršpaněl

Podobně jako kolie v sobě povahově spojuje jemnost a mírnost s radostí z aktivity a živým temperamentem. Je přátelský k vlastní rodině i návštěvám. Velmi rád běhá a nevadí mu dlouhé vycházky.

Střední pudl

Bývá to citlivé a něžné zvíře s dobráckou povahou, citově hodně vázané na svou rodinu. Rád si hraje, je veselý a nemá sklony utíkat. Pokud s pudly nemáte zkušenost, pak vás bude zajímat, že nelíná. Není tedy třeba se bát, že budou doma všude chlupy.

Anglický špringršpaněl

Je to veselý a především aktivní pes, kterého děti jen tak neunaví. Není agresivní ani dominantní, má milou a přátelskou povahu a lehce se dá ovládat.

PRO DĚDU A BABIČKU

Starší lidé, pokud nejsou sportovně založení, by měli vybírat mezi psy společenských plemen, která nevyžadují náročné vycházky a hodiny pohybu venku. Současně by to měla být zvířata veselé hravé nátury, aby byla dobrými společníky.

Malý špic

Malý a trpasličí špic jsou velmi komunikativní zvířata, činorodá a vynalézavá při hře, což z nich dělá dokonalé baviče. Na rozdíl od středního a velkého špice si nepotrpí na dlouhé vycházky, ale spokojí se s kratší dobou venčení, kdy se mohou proběhnout.

Bišonek

Je výborným společníkem, chytrým, veselým a roztomilým. Na svých lidem vysloveně lpí a dává jim to najevo. Dokonale se umí přizpůsobit režimu dne svého majitele. Nelíná, ale vyžaduje pravidelné pročesávání srsti, aby se nezacuchávala.

Maltézský psík

Bývá velmi přítulný a cituplný a lpí na svých majitelích. Je chytrý, temperamentní a činorodý, ale nevyžaduje dlouhé vycházky. Ani tento pejsek nelíná, ale srst potřebuje pravidelné pročesávání.

Coton du Tuléar

Lidově cotonek. Přezdívá se mu psí klaun pro jeho rozvernou a veselou povahu. Podobně jako bišonek se dokáže přizpůsobit životnímu stylu svých lidí, takže s vámi bude odpočívat na pohovce, aniž by se nudil, ale stejně tak ho bude bavit agility.

Papillon

Je to drobný psí krasavec se skvělou povahou. Vnímavý vůči svým lidem, zvídavý a hravý s obrovskou radostí ze života. Potřebuje stálý kontakt s majitelem a projevy jeho náklonnosti, odloučení pro něj představuje stres.

PRO AKTIVNÍ POHYB

Chcete psa, který vás bude doprovázet při túrách, nordig walkingu nebo výletech na kole? Pak by měl být většího vzrůstu, tělesně zdatný a současně vyrovnaný, aby neútočil na cizí lidi a psy.

Obecně nejvhodnější jsou plemena původně ovčácká a pastevecká, naopak problémová budou při výletech plemena lovecká, ačkoli jsou též sportovně založená.

Australský ovčák

Houževnaté zvíře s vynikající kondicí. Nehodí se do obýváku, potřebuje být venku, běhat a hlídat – je to ovčák. Výborně se hodí pro výcvik a psí sporty. Na ostatní psy neútočí, je klidný a dá se snadno vychovat, neboť je velmi chytrý a učenlivý.

Border kolie

Je to rozený sportovec a původně pracovní pes, takže vyžaduje každodenní vysokou zátěž v terénu. Pohyb miluje, svému majiteli však neutíká, protože je mimořádně inteligentní a dá se dobře vycvičit. Její poslušnost a příchylnost k majiteli je mimořádná.

Velký pudl

Ač se to nezdá, velký pudl byl původně lovecký pes. Jeho lovecké instinkty zcela nevyhasly, ale protože je to pes lehce ovladatelný, dá se vycvičit, aby i venku poslouchal. Pohyb a běhání vysloveně miluje. Povahou je to přátelský a nekonfliktní pes.

Velký knírač

Ačkoli působí impozantně a ostře, standard plemene popisuje velkého knírače jako psa dobromyslného a vyrovnaného. Rád běhá venku za jakéhokoli počasí a se svým nadšením pro pohyb se výborně hodí pro psí sporty i jako doprovod na outdoorových aktivitách.

Bobtail

Se svou huňatou dlouhou srstí je mimořádně dobře vybaven pro pobyt v přírodě i za špatného počasí. Má velkou potřebu pohybu a aktivity a současně je to pes přívětivý a kamarádský. Má dobrou paměť, lehce se učí a je poslušný.

Je třeba počítat s náročnější péčí o srst, která se bez pravidelného vyčesávání neobejde.

NA HLÍDÁNÍ

Pes, který ohlídá váš domov, by měl vzbuzovat respekt, ale nesmí být agresivní ani útočný, aby neohrožoval návštěvy a poštovní doručovatele. Problémy mohou nastat i se sousedy, agresivní pes je časovaná bomba.

Hovawart

Vzhledem připomíná labradora a s tímto plemenem sdílí také klidnou vyrovnanou povahu. Je sebevědomý, nikoli agresivní. Miluje svou rodinu a je vynikajícím hlídačem, ochráncem i společníkem.

Radost mu dělá také pohyb, takže s hovawartem můžete podnikat dlouhé výlety a věnovat se psím sportů. Jeho předností je také to, že patří k obecně zdravému plemeni minimálně zatíženému dědičnými nemocemi.

Leonberger

Tento obr dokáže chránit své území už jen díky svému impozantnímu vzhledu. Přitom není agresivní, spíš sebevědomý a veselý.

Ale pozor, pro svůj silný vztah k rodině se nehodí k trvalému odložení na zahradu, potřebuje trávit aspoň určitý čas svým lidem na blízku. Můžete ho například brát na dlouhé vycházky, miluje také pohyb a rád plave.

Briard

Jako typický pastevecký pes je briard klidný a vyrovnaný, současně odvážný v případě ohrožení. Také briard je citově vázán na svou rodinu, velmi něžně se chová k dětem. Má silný instinkt ochránce. Nelze ho trvale nechávat mimo dům, psychicky by strádal.

Slovenský čuvač

Pokud byste hledali hlídacího psa, kterému nevadí trávit veškerý čas na zahradě, pak je čuvač ideální volbou. I když má velmi blízký vztah ke svým lidem, je současně samostatný a nezávislý. Podle standardu nesmí být útočný, ale jen sebevědomý.

Jako pastevecký pes je tolerantní ke zvířatům, ačkoli se někdy může vůči jiným psům chovat dominantně.

Raději křížence?

O křížencích se traduje, že mívají pevnější zdraví, protože se u nich snižuje riziko dědičných onemocnění, která jsou vázaná na jednotlivá plemena. Ze stejného důvodu se dá ale hůře odhadnout povaha zvířete.

Zatímco standard by měl v rámci plemene udržovat dědičnost žádoucích povahových rysů a vymýcení nežádoucích, u kříženců není jisté nic. Neodhadnete, zda budou mít lovecké sklony, budou útočit nebo se raději povalovat na gauči a přátelit se s dětmi i jinými psy.

U štěněte křížence se nedá s jistotu říct ani to, jakých tělesných proporcí v dospělosti dosáhne. Ani na ono tradované lepší zdraví kříženců se nedá spolehnout, vyloučit se totiž nedá geneticky nevýhodné spojení, které povede k vyšší nemocnosti.

Záleží tedy na tom, jak vyhraněnou představu o roli psího společníka máte nebo zda se jeho vývojem a charakterem necháte překvapit.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
21.2.2024
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je kvalitní materiál, který může vydržet celé generace, ať
19.2.2024
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte si: Překližku
4.2.2024
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý lak * různé kamínky na výstelku * misky nebo
31.1.2024
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. Další budou pro vás novinkou. Kam s nimi Jedno
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyrobte si samy: Zahradní květiny, které vydrží věčně
Pusťte se s chutí do tvoření, které vám připomene rozkvetlé léto…Milou dekoraci do bytu i do zahrady si vyrobíte z obyčejných houbiček na nádobí. Vlastnoručně vyrobené kvítky potěší nejen na podzim, kdy ostatní květiny pomalu odkvétají, ale také na jaře, než se příroda probudí ze zimního spánku. Ostatně parádu vám mohou dělat po celý rok. Co budete […]
Druhý život prázdných sklenic
Po sezoně zavařování zbyde pár prázdných sklenic, které už nebyly potřeba. Mohou počkat do příštího léta, anebo ještě lépe – být na parádu. Zde je pár tipů pro inspiraci. Ledová krása (viz úvodní foto) Světelné LED řetězy jsou báječný ozdobný prvek s jedinečným kouzlem. A vejdou se i do sklenice od kompotu. Usadit se dají […]
Se správným příborem to jde lépe
To platí nejen u ryb, ale i některých mořských plodů. Neméně důležité je ale umět příbory používat. Jak tedy na to? Měli byste znát jedno základní pravidlo a to, že rybu na talíři nekrájíme. Její maso bychom měli jemně odlupovat od kostí. K tomu právě slouží speciální příbor, tedy tupý širší nůž se zalomenou špičkou, […]
Rituály u štědrovečerního stolu
O svátcích se stále častěji a s oblibou vracíme ke zvykům předků. Co všechno je o Štědrém dni čekalo a které aktivity nesměly chybět? Štědrý den, tedy spíše večer, byl v minulosti považován za dobu, v níž kouzla a magie měly větší sílu než kdykoli jindy a v níž se plnila tajná přání. Lidé proto […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g