Domů     Štěně nevybírejte podle módy
Štěně nevybírejte podle módy
23.12.2023

I když to svádí sáhnout po štěněti plemene, která jsou v trendu, je rozumné odolat a zvážit, co vlastně od psa očekáváte. Má dělat společníka babičce nebo dětem? Má hlídat nebo s vámi sportovat? Má to být mazlíček nebo obránce?

S módním plemenem lze šlápnout vedle nejen proto, že se mohou jeho potřeby a očekávání lišit od vašich. Plemena, o něž je velký zájem a na jejichž štěňata se sestavují pořadníky, často „produkují“ potomky pod zvýšeným tlakem.

Tím se mohou snáze předávat genetické slabiny a sklony k určitým poruchám, což se může projevit zvýšenou nemocností. Zcela pak veterináři odrazují od plemen, u nichž se šlechtěním nepřirozeně zkrátil čumák, což vede k trvalým dýchacím potížím.

Přitom stejnou radostí a potěšením mohou být psi typově blízcí původnímu prapředku.

Pro praktické úvahy o výběru vhodného plemene pro vás máme pár užitečných tipů.

PRO DĚTI

Pokud chcete štěně pořídit na dětské naléhání, pak uvažte, zda se potomek dokáže na péči o psa aspoň částečně podílet. Předpokládat se to dá až u dětí starších deseti let a potomek by se měl jasně zavázat k určitým povinnostem, například k odpolednímu venčení.

Pokud jde o povahu psa vhodného pro děti, měl by být velmi klidný, beze stopy agresivity a sportovně založený.

Dlouhosrstá kolie

Přes svůj majestátní vzhled je to pes velmi přítulný a cituplný. Typický zástupce toho plemene je mírný, veselý a přátelský, velmi dobře se učí a miluje vycházky a sport.

Obavy z komplikované péče o srst nemusíte mít, vrchní chlupy jsou hrubé a nemají sklon k plstnatění. K tomu dochází jen kolem uší a končetin, jako ostatně u většiny dlouhosrstých plemen.

Kokršpaněl

Podobně jako kolie v sobě povahově spojuje jemnost a mírnost s radostí z aktivity a živým temperamentem. Je přátelský k vlastní rodině i návštěvám. Velmi rád běhá a nevadí mu dlouhé vycházky.

Střední pudl

Bývá to citlivé a něžné zvíře s dobráckou povahou, citově hodně vázané na svou rodinu. Rád si hraje, je veselý a nemá sklony utíkat. Pokud s pudly nemáte zkušenost, pak vás bude zajímat, že nelíná. Není tedy třeba se bát, že budou doma všude chlupy.

Anglický špringršpaněl

Je to veselý a především aktivní pes, kterého děti jen tak neunaví. Není agresivní ani dominantní, má milou a přátelskou povahu a lehce se dá ovládat.

PRO DĚDU A BABIČKU

Starší lidé, pokud nejsou sportovně založení, by měli vybírat mezi psy společenských plemen, která nevyžadují náročné vycházky a hodiny pohybu venku. Současně by to měla být zvířata veselé hravé nátury, aby byla dobrými společníky.

Malý špic

Malý a trpasličí špic jsou velmi komunikativní zvířata, činorodá a vynalézavá při hře, což z nich dělá dokonalé baviče. Na rozdíl od středního a velkého špice si nepotrpí na dlouhé vycházky, ale spokojí se s kratší dobou venčení, kdy se mohou proběhnout.

Bišonek

Je výborným společníkem, chytrým, veselým a roztomilým. Na svých lidem vysloveně lpí a dává jim to najevo. Dokonale se umí přizpůsobit režimu dne svého majitele. Nelíná, ale vyžaduje pravidelné pročesávání srsti, aby se nezacuchávala.

Maltézský psík

Bývá velmi přítulný a cituplný a lpí na svých majitelích. Je chytrý, temperamentní a činorodý, ale nevyžaduje dlouhé vycházky. Ani tento pejsek nelíná, ale srst potřebuje pravidelné pročesávání.

Coton du Tuléar

Lidově cotonek. Přezdívá se mu psí klaun pro jeho rozvernou a veselou povahu. Podobně jako bišonek se dokáže přizpůsobit životnímu stylu svých lidí, takže s vámi bude odpočívat na pohovce, aniž by se nudil, ale stejně tak ho bude bavit agility.

Papillon

Je to drobný psí krasavec se skvělou povahou. Vnímavý vůči svým lidem, zvídavý a hravý s obrovskou radostí ze života. Potřebuje stálý kontakt s majitelem a projevy jeho náklonnosti, odloučení pro něj představuje stres.

PRO AKTIVNÍ POHYB

Chcete psa, který vás bude doprovázet při túrách, nordig walkingu nebo výletech na kole? Pak by měl být většího vzrůstu, tělesně zdatný a současně vyrovnaný, aby neútočil na cizí lidi a psy.

Obecně nejvhodnější jsou plemena původně ovčácká a pastevecká, naopak problémová budou při výletech plemena lovecká, ačkoli jsou též sportovně založená.

Australský ovčák

Houževnaté zvíře s vynikající kondicí. Nehodí se do obýváku, potřebuje být venku, běhat a hlídat – je to ovčák. Výborně se hodí pro výcvik a psí sporty. Na ostatní psy neútočí, je klidný a dá se snadno vychovat, neboť je velmi chytrý a učenlivý.

Border kolie

Je to rozený sportovec a původně pracovní pes, takže vyžaduje každodenní vysokou zátěž v terénu. Pohyb miluje, svému majiteli však neutíká, protože je mimořádně inteligentní a dá se dobře vycvičit. Její poslušnost a příchylnost k majiteli je mimořádná.

Velký pudl

Ač se to nezdá, velký pudl byl původně lovecký pes. Jeho lovecké instinkty zcela nevyhasly, ale protože je to pes lehce ovladatelný, dá se vycvičit, aby i venku poslouchal. Pohyb a běhání vysloveně miluje. Povahou je to přátelský a nekonfliktní pes.

Velký knírač

Ačkoli působí impozantně a ostře, standard plemene popisuje velkého knírače jako psa dobromyslného a vyrovnaného. Rád běhá venku za jakéhokoli počasí a se svým nadšením pro pohyb se výborně hodí pro psí sporty i jako doprovod na outdoorových aktivitách.

Bobtail

Se svou huňatou dlouhou srstí je mimořádně dobře vybaven pro pobyt v přírodě i za špatného počasí. Má velkou potřebu pohybu a aktivity a současně je to pes přívětivý a kamarádský. Má dobrou paměť, lehce se učí a je poslušný.

Je třeba počítat s náročnější péčí o srst, která se bez pravidelného vyčesávání neobejde.

NA HLÍDÁNÍ

Pes, který ohlídá váš domov, by měl vzbuzovat respekt, ale nesmí být agresivní ani útočný, aby neohrožoval návštěvy a poštovní doručovatele. Problémy mohou nastat i se sousedy, agresivní pes je časovaná bomba.

Hovawart

Vzhledem připomíná labradora a s tímto plemenem sdílí také klidnou vyrovnanou povahu. Je sebevědomý, nikoli agresivní. Miluje svou rodinu a je vynikajícím hlídačem, ochráncem i společníkem.

Radost mu dělá také pohyb, takže s hovawartem můžete podnikat dlouhé výlety a věnovat se psím sportů. Jeho předností je také to, že patří k obecně zdravému plemeni minimálně zatíženému dědičnými nemocemi.

Leonberger

Tento obr dokáže chránit své území už jen díky svému impozantnímu vzhledu. Přitom není agresivní, spíš sebevědomý a veselý.

Ale pozor, pro svůj silný vztah k rodině se nehodí k trvalému odložení na zahradu, potřebuje trávit aspoň určitý čas svým lidem na blízku. Můžete ho například brát na dlouhé vycházky, miluje také pohyb a rád plave.

Briard

Jako typický pastevecký pes je briard klidný a vyrovnaný, současně odvážný v případě ohrožení. Také briard je citově vázán na svou rodinu, velmi něžně se chová k dětem. Má silný instinkt ochránce. Nelze ho trvale nechávat mimo dům, psychicky by strádal.

Slovenský čuvač

Pokud byste hledali hlídacího psa, kterému nevadí trávit veškerý čas na zahradě, pak je čuvač ideální volbou. I když má velmi blízký vztah ke svým lidem, je současně samostatný a nezávislý. Podle standardu nesmí být útočný, ale jen sebevědomý.

Jako pastevecký pes je tolerantní ke zvířatům, ačkoli se někdy může vůči jiným psům chovat dominantně.

Raději křížence?

O křížencích se traduje, že mívají pevnější zdraví, protože se u nich snižuje riziko dědičných onemocnění, která jsou vázaná na jednotlivá plemena. Ze stejného důvodu se dá ale hůře odhadnout povaha zvířete.

Zatímco standard by měl v rámci plemene udržovat dědičnost žádoucích povahových rysů a vymýcení nežádoucích, u kříženců není jisté nic. Neodhadnete, zda budou mít lovecké sklony, budou útočit nebo se raději povalovat na gauči a přátelit se s dětmi i jinými psy.

U štěněte křížence se nedá s jistotu říct ani to, jakých tělesných proporcí v dospělosti dosáhne. Ani na ono tradované lepší zdraví kříženců se nedá spolehnout, vyloučit se totiž nedá geneticky nevýhodné spojení, které povede k vyšší nemocnosti.

Záleží tedy na tom, jak vyhraněnou představu o roli psího společníka máte nebo zda se jeho vývojem a charakterem necháte překvapit.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet