Domů     Proč by vás mělo zajímat očkování, když…
Proč by vás mělo zajímat očkování, když…
23.2.2022

Poslední dobou se zdá, že o očkování se mluví snad jen v souvislosti koronavirem. Jenže očkování nám pochopitelně slouží i v boji s dalšími nemoci. A přemýšlet byste o něm měli také, pokud…

Jezdíte na koni

Milovníci koní často ani netuší, že právě kolem koňských stájí se mohou nejčastěji setkat s jednou z nejzákeřnějších infekcí – s tetanem. Bakterie, která tuto nemoc vyvolává, je totiž součástí běžné střevní mikroflóry zvířat.

S výkaly se dostává do půdy a tam je schopná přežívat i stovky let. K infekci pak stačí drobná oděrka, třeba jen zadřená tříska z vidlí ve stáji nebo nepatrné škrábnutí od psa nebo kočky, kteří se kolem stájí obvykle také pohybují.

Co hrozí? Infekce způsobí ztuhlost svalstva, která typicky začíná na obličeji, nejprve omezuje mimiku a otvírání úst, poté i polykání. Záškuby a křeče se pak rozšiřují dál po těle a mohou omezit dýchání.

Vyléčení je nejisté, úmrtnost vysoká, proto je u nás očkování proti tetanu povinné. Základní dávku dostávají s hexavakcínou už novorozenci, přeočkování následuje v pěti a deseti letech věku.

V dospělosti bychom se měli nechávat přeočkovat vždy po 10 až 15 letech. Pokud se ovšem pohybujete kolem koní, pak se doporučuje dodržovat spodní hranici kvůli zvýšenému riziku nákazy.

Momentálně máte na výběr mezi hrazenou monovakcínou proti tetanu nebo placenou trojkombinací, která chrání také před záškrtem a černým kašlem.

Je vám přes 60

Výkonnost imunitního systému není neměnná, ve zralém věku klesá a po šedesátce se už dá srovnat s nezralou obranyschopností nejmenších dětí.

Starší lidé jsou tak ve značné nevýhodě oproti dvacetiletým nebo třicetiletým, které imunita chrání mnohem lépe, proto jsou také nejméně náchylní k infekčním onemocněním. Specifickým potřebám imunity u seniorů by mělo být přizpůsobeno i očkování.

To znamená například výběr vakcín speciálního složení, které i u seniorů podpoří tvorbu potřebně vysoké hladiny protilátek. Jindy se používají vyšší dávky, konkrétně u očkování proti chřipce.

U starších lidí je zapotřebí zkrátit také intervaly pro přeočkování, což se týká především tetanu. Zatímco v mladším věku vydrží ochrana 15 až 20 let, u starších lidí se doporučuje přeočkování po 10 letech.

Jaká očkování se v seniorském věku vyplatí? Kromě zmíněné chřipky a tetanu se doporučuje očkování proti pneumokokokové infekci, protože v této věkové kategorii může mít velmi vážné následky pro zdraví, a dokonce ohrozit na životě.

Riziko nákazy je u lidí nad 65 let navíc 14x vyšší než ve středním věku. K dispozici jsou dvě vakcíny, které je výhodné kombinovat, protože společně chrání až proti 90 % pneumokokových kmenů vyvolávajících onemocnění. Lidem nad 65 let pojišťovny hradí obě vakcíny.

Jste ve středním věku

Ohrožovat vás mohou spalničky, ve věku nad 35 let je totiž už hladina protilátek velmi nízká. Kolem padesátky by vás zase mělo zajímat očkování proti pásovému oparu. Je to následná fáze planých neštovic, jejichž původce v těle po celý život zůstává.

Zatím není jasné, proč u některých lidí zůstává spící, zatímco u jiných vyvolá v pozdějším věku pásový opar, u malého procenta dokonce opakovaně.

Onemocnění je mimořádně bolestivé, a pokud postihne obličej, může způsobit ochrnutí lícních svalů nebo poškození zraku. Očkování do značné míry brání propuknutí pásového oparu a jeho opakování, i když účinnost klesá se stoupajícím věkem. Přesto zůstává vysoká, u lidí nad 70 let je asi 75%.

Čekáte miminko

V těhotenství se očkování zpravidla nedoporučuje, ovšem s jistými výjimkami, které prospívají dítěti. Především jde o očkování proti černému kašli.

Tato infekce je vysoce riziková pro kojence v prvních měsících života, kdy je ještě není možné očkováním chránit. Právě mezi takto malými dětmi do šesti měsíců je nejvyšší úmrtnost na černý kašel.

Očkováním matky ale získávají protilátky, které je při styku s infekcí mohou chránit. Vakcinace se doporučuje mezi 28. až 36. týdnem těhotenství.

Doporučené je i očkování proti chřipce. Ta totiž představuje tak velkou zdravotní zátěž, že se mohou rozvinout rozmanité komplikace, a to jak vlastní chřipky, tak i těhotenství, včetně předčasného porodu.

Máte v rodině malé dítě

Je to společná zkušenost všech rodičů a prarodičů: Malé dítě má velkou náchylnost k infekčním onemocněním a těmi pak může nakazit i dospělé. Kromě infekcí banálních to mohou být záněty středního ucha, způsobené pneumokoky, a černý kašel.

A tato onemocnění mohou představovat nebezpečí pro dospělé oslabené chronickým onemocněním nebo pro prarodiče, kteří jsou už ve věku, kdy výkonnost imunitního systému klesá.

Proto se těmto lidem doporučuje chránit se vakcinací proti pneumokokovým infekcím a černému kašli.

Ohrožovat mohou ale i naopak rodinní příslušníci malé dítě, aniž by si toho byli vědomi. Až desetina lidí může totiž mít v nosohltanu bakterii meningokoku. Sami neonemocní, zůstávají bez příznaků, přesto mohou infekci šířit až šest měsíců.

Největší riziko představují pro kojence, u nichž je největší riziko úmrtí. Průběh nákazy je překvapivě rychlý – pouhých 24 až 48 hodin stačí na to, aby meningokok napadl mozek nebo přivodil otravu krve, v nejhorším případě dokonce i smrt.

Očkování nepatří mezi povinné, je tedy na úvaze rodičů. Nejvhodnější je poradit se s pediatrem, dozvíte se také, že vakcína proti meningokoku B, který u nás nejčastěji infekci vyvolává, je momentálně k dispozici ve zjednodušeném očkovacím schématu.

Trpíte chronickým onemocněním

Pak vás ve zvýšené míře ohrožuje infekce pneumokoky. Je to běžná bakterie, kterou má v nosohltanu až 10 % dospělých lidí a 60 % dětí, aniž by jim působila zdravotní potíže.

Při oslabení organismu se ale může začít šířit a vyvolat těžký zápal plic, zánět mozkových blan nebo otravu krve. Ohroženi jsou zejména lidé s chronickým onemocněním.

Riziko, že se po setkání s přenašečem nemoci, který je sám bez příznaků, infekce rozvine, je u diebetiků 6x vyšší, u lidí s plicním onemocněním 7x vyšší, a při srdečně-cévním onemocnění dokonce 10x vyšší než u zdravé populace.

Co hrozí? První příznaky ukazují na chřipku nebo podobné virové onemocnění. Bývá to zvýšená teplota, zimnice, třesavka, bolest hlavy, někdy i zvracení. Příznaky nejsou jednoznačně varující, proto řada lidí nejprve spoléhá na domácí léčbu.

Odbornou péči vyhledávají až později, kdy je už pneumokoková infekce hůře léčitelná a narůstá riziko trvalých následků, či dokonce smrti. Pneumokoky jsou navíc odolné vůči běžně používaným antibiotikům.

Očkování je zdarma pro lidi nad 65 let a bez ohledu na věk také u určitých závažných zdravotních stavů. Podrobnosti zjistíte ve své zdravotní pojišťovně.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč