Domů     7 bylin pro zdravou kůži
7 bylin pro zdravou kůži
23.2.2022

Koupele a zábaly s léčivými rostlinami mohou zmírnit mnohé kožní potíže, akutní i chronické. A co je důležité, sami lehce poznáte, jestli ošetření prospívá nebo naopak spíš škodí.

Čím vlastně byliny léčí? Obsahují rozmanité látky účinkující právě na kůži. Některé mírní záněty a omezují množení bakterií a mikroskopických plísní, jiné podporují prokrvení a tím i hojení, další zklidňují podráždění.

Určité léčivky jsou prospěšnější ve formě olejů, kdy ulevují při ekzémech nebo lupénce.

Třezalka

Její blahodárné účinky na kůži jsou tak široké, že by olej z třezalkových květů měl být v každé domácí lékárničce. Třezalka je známá hlavně tím, že urychluje hojení kůže spálené na sluníčku, ale to není vše, co dokáže.

Proti tvorbě jizev: Třezalkový olej je vynikajícím prostředkem pro masáž hojících se jizev. Pomáhá předcházet jejich nadměrnému růstu.

Popáleniny: Jde samozřejmě o lehčí popáleniny se zarudnutím. Třezalka okamžitě tiší bolest a značně urychluje obnovu poškozené kůže. Minimalizuje tvorbu jizev při hojení.

Kožní záněty: Třezalka má antibakteriální účinky a brání rozvoji infekce. Hodí se proto na drobné oděrky a zarudlá místa na kůži. Urychluje hojení odřenin a také opruzenin, dá se použít i u malých dětí při opruzeninách z plen.

Poštípání hmyzem: Třezalka ztlumí podráždění a svědění a zrychlí hojení.

Opar a pásový opar: Třezalkový olej můžete zkusit jako podpůrnou léčbu, účinné látky tlumí bolestivost, potírají zánět a podporují hojení.

Vyrážky a akné: Ošetření třezalkovým olejem přináší obvykle výrazné zlepšení, vyrážky se lépe hojí a jsou méně nápadné.

Pozor: Třezalka obsahuje velmi účinné látky a některé z nich způsobují přecitlivělost kůže na světlo. Ošetřené partie proto nikdy nevystavujte přímému slunečnímu světlu.

Proč olej?

Protože v této formě se nejlépe uplatní léčivé látky, které třezalka obsahuje. A to nejen pro použití na kůži, ale také vnitřně, neboť třezalka má výrazné účinky i při dalších potížích, zvláště psychických.

Především zklidňuje psychické podráždění, mírní stres, pomáhá proti úzkostem a depresivním náladám, zlepšuje spánek. Kromě toho prospívá při trávicích potížích a infekcích a zmírňuje projevy klimakteria. V obkladech pak ulevuje i při bolestech kloubů a svalů.

Třezalkové oleje jsou k dostání ve dvou variantách. Jednak je to destilovaný olej, který je čirý, obsahuje ovšem o něco méně léčivých látek. Druhá forma se vyrábí macerováním, to znamená, že se třezalka máčí v oleji a do něj se pak účinné látky vylouhují.

S nimi i barvivo, takže tento olej je intenzivně červený. A vyrobit si ho můžete snadno i podomácku.

Domácí třezalkový olej

Příprava je snadná. Čerstvě natrhané květy nasypte do sklenice (měly by pokrýt asi 2/3 jejího obsahu). Pak zalijte olejem. Pro vnitřní použití je nejvhodnější panenský olivový, pro ošetření spálenin spíše lněný, obecně na kůži pak mandlový.

Sklenici nechte stát v teple asi 4 až 6 týdnů, pak olej sceďte a uložte v temnu a chladu.

Šalvěj

Má výrazné dezinfekční účinky. Možná už vám šalvěj pro výplachy úst po zákroku doporučil váš zubař. Stejně tak výluh pomáhá při kožních infekcích. Účinné látky v šalvěji působí ničivě na bakterie, viry i plísně. Pomáhá také proti výraznému pocení a zápachu, který tím vzniká.

Koupel proti pocení nohou

Přelijte 60 g sušené šalvěje 1 litrem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak sceďte a smíchejte s vlažnou vodou na příjemnou teplotu pro koupel nohou. V koupeli vydržte 15 minut.

Šalvěj by měla zmenšit bakteriální osídlení chodidel, které je příčinou pachu při pocení. Pro vlastní omezení tvorby potu se pak doručuje pít šalvěj vnitřně.

Obklad na pásový opar

Rozmixujte 2 hrsti čerstvé šalvěje a vzniklou hmotu pak rozetřete na hadřík a přiložte na postiženou partii. Nechte působit 10 až 20 minut. Obklad lze vždy po třech dnech opakovat.

Napařování pro problematickou pleť

Zalijte hrst sušené šalvěje vroucí vodou a použijte k napařování obličeje. Účinné látky sníží zánětlivost a maštění kůže.

Měsíček

Je to hojivá bylina, takže se bude hodit při ošetření drobných odřenin a poškození kůže. Urychluje totiž obnovu tkáně, má určité antiseptické účinky a brání rozvoji zánětu v kůži.

Hojivě působí také na kůži spálenou sluncem, na opruzeniny, modřiny a zhmožděniny, u kterých zmenšuje otok.

Hojivý obklad

Přelijte 3 lžíce sušených květů měsíčku 200 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Po 10 minutách sceďte, nechte zchladnout na příjemnou teplotu a použijte na obklad.

Úleva při poštípání

Rozdrcené čerstvé květy přiložte na štípance od hmyzu. Zmenší otok a svědění. Podobně působí i při čerstvém pohmoždění, rovněž zmenší otok a podpoří hojení.

Vyrobte si: Olej na drobné rány

Do uzavíratelné sklenice dejte čerstvě natrhané květy a zalijte je kvalitním olejem. Uzavřete a denně sklenicí protřepávejte. Po 2 týdnech přeceďte a olej uložte v suchu a temnu. Jeho trvanlivost je asi půl roku.

Obdobně si lze vyrobit i mast: Na tu potřebujete domácí vepřové sádlo. Rozpusťte ho ve skleněném nebo smaltovaném hrnci a nasypte do něj tolik čerstvých květů, kolik pojme. Nechte ztuhnout a uložte na 3 dny do lednice. Poté opět rozpusťte a sceďte.

Mydlice lékařská

Používá se hlavně proti kašli, ale stejné účinné látky pomohou i proti zánětům na kůži.

Pomáhá při bakteriálních, plísňových i kvasinkových infekcích kůže, takže s ní můžete mírnit zánětlivé stavy kůže, ale i zakročit proti lupům, pokud jsou příčinou přemnožené kvasinky.

Pozor: Nepoužívejte na otevřené rány.

Při pásovém oparu

Krátce povařte 2 lžíce mydlice v 250 ml vody, nechte vychladnout a použijte na obklady na postiženou partii.

Proti lupům

V 250 ml vody 2 minuty povařte 2 lžíce drceného kořene mydlice a nechte vychladnout. Pak sceďte a po umytí vmasírujte do pokožky hlavy.

Lopuch

Je výbornou pomocí při péči o mastné vlasy se sklonem k lupům nebo vypadávání. Léčí ale také ekzémy, vyrážky a abscesy. Používá se kořen, který si snadno můžete vykopat v jakoukoli roční dobu, nakrájet na kousky a usušit.

Domácí hojivá mast

Rozpusťte 150 g domácího sádla a vmíchejte do něj 2 lžíce drceného sušeného kořene lopuchu. Zahřívejte lehce pod bodem varu asi 3 minuty. Poté nechte vychladnout a uložte do lednice.

Po 3 dnech opět rozpusťte, sceďte, přimíchejte do masti 1 lžičku lihu z lékárny a pak slijte do uzavíratelné nádoby a uložte v lednici. Mast se hodí na ekzémy a plísňové infekce.

Péče o vlasy

Do skleněné nádoby nasypte 1,5 lžíce drceného sušeného kořene lopuchu, přidejte 500 ml vody a vařte 7 minut. Nechte louhovat a sceďte, až vývar vychladne na příjemnou teplotu. Použijte na opláchnutí pokožky hlavy a dobře vmasírujte.

Poté oviňte ručníkem a nechte působit. Není třeba smývat, lopuchový vývar příjemně voní a má jemně tužící efekt na vlasy.

Heřmánek

Jeho hojivá síla je obecně velmi dobře známá, používá se na kožní problémy už u miminek. Ale pozor: Heřmánek není jednoznačně bylina bezpečná.

I když není jedovatá, účinná látka azulén, která dává mastím typicky modrou barvu, může na citlivé jedince působit vysoce dráždivě. To znamená, že stav potíží ještě zhorší.

Obecně pak heřmánek patří mezi desítku nejběžnějších alergenů u nás, při vnitřním i vnějším použití, proto je třeba opatrnosti.

Kromě tohoto zádrhele je nutné počítat s vysušujícím efektem heřmánku, rozhodně se proto nehodí pro ošetření suchých ekzémů a vyrážek.

V ostatních případech se ale dají s prospěchem využít jeho protizánětlivé schopnosti, heřmánek urychluje hojení a zklidňuje zarudnutí a podráždění kůže.

K oplachování

Přelijte 2 lžíce sušených květů 300 ml vody a nechte 10 minut louhovat. Pak sceďte a použijte ke koupelím postiženého místa.

Pískavice řecké seno

Prodává se v lékárnách a tradičně se používá při trávicích potížích a nechutenství. Je také součástí některých kořenicích směsí. Pískavice má ale také pozoruhodný efekt při vnějším použití, v obkladech pomáhá hojit kožní záněty a abscesy.

Jak na obklad?

Do skleněné konvice dejte 50 g mleté sušené pískavice a zalijte 250 ml vody. Vařte asi 5 minut, až vznikne hustá kaše. Nechte vychladnout, naneste na hadřík a přiložte na zánětlivé místo na kůži.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět