Domů     7 bylin pro zdravou kůži
7 bylin pro zdravou kůži
23.2.2022

Koupele a zábaly s léčivými rostlinami mohou zmírnit mnohé kožní potíže, akutní i chronické. A co je důležité, sami lehce poznáte, jestli ošetření prospívá nebo naopak spíš škodí.

Čím vlastně byliny léčí? Obsahují rozmanité látky účinkující právě na kůži. Některé mírní záněty a omezují množení bakterií a mikroskopických plísní, jiné podporují prokrvení a tím i hojení, další zklidňují podráždění.

Určité léčivky jsou prospěšnější ve formě olejů, kdy ulevují při ekzémech nebo lupénce.

Třezalka

Její blahodárné účinky na kůži jsou tak široké, že by olej z třezalkových květů měl být v každé domácí lékárničce. Třezalka je známá hlavně tím, že urychluje hojení kůže spálené na sluníčku, ale to není vše, co dokáže.

Proti tvorbě jizev: Třezalkový olej je vynikajícím prostředkem pro masáž hojících se jizev. Pomáhá předcházet jejich nadměrnému růstu.

Popáleniny: Jde samozřejmě o lehčí popáleniny se zarudnutím. Třezalka okamžitě tiší bolest a značně urychluje obnovu poškozené kůže. Minimalizuje tvorbu jizev při hojení.

Kožní záněty: Třezalka má antibakteriální účinky a brání rozvoji infekce. Hodí se proto na drobné oděrky a zarudlá místa na kůži. Urychluje hojení odřenin a také opruzenin, dá se použít i u malých dětí při opruzeninách z plen.

Poštípání hmyzem: Třezalka ztlumí podráždění a svědění a zrychlí hojení.

Opar a pásový opar: Třezalkový olej můžete zkusit jako podpůrnou léčbu, účinné látky tlumí bolestivost, potírají zánět a podporují hojení.

Vyrážky a akné: Ošetření třezalkovým olejem přináší obvykle výrazné zlepšení, vyrážky se lépe hojí a jsou méně nápadné.

Pozor: Třezalka obsahuje velmi účinné látky a některé z nich způsobují přecitlivělost kůže na světlo. Ošetřené partie proto nikdy nevystavujte přímému slunečnímu světlu.

Proč olej?

Protože v této formě se nejlépe uplatní léčivé látky, které třezalka obsahuje. A to nejen pro použití na kůži, ale také vnitřně, neboť třezalka má výrazné účinky i při dalších potížích, zvláště psychických.

Především zklidňuje psychické podráždění, mírní stres, pomáhá proti úzkostem a depresivním náladám, zlepšuje spánek. Kromě toho prospívá při trávicích potížích a infekcích a zmírňuje projevy klimakteria. V obkladech pak ulevuje i při bolestech kloubů a svalů.

Třezalkové oleje jsou k dostání ve dvou variantách. Jednak je to destilovaný olej, který je čirý, obsahuje ovšem o něco méně léčivých látek. Druhá forma se vyrábí macerováním, to znamená, že se třezalka máčí v oleji a do něj se pak účinné látky vylouhují.

S nimi i barvivo, takže tento olej je intenzivně červený. A vyrobit si ho můžete snadno i podomácku.

Domácí třezalkový olej

Příprava je snadná. Čerstvě natrhané květy nasypte do sklenice (měly by pokrýt asi 2/3 jejího obsahu). Pak zalijte olejem. Pro vnitřní použití je nejvhodnější panenský olivový, pro ošetření spálenin spíše lněný, obecně na kůži pak mandlový.

Sklenici nechte stát v teple asi 4 až 6 týdnů, pak olej sceďte a uložte v temnu a chladu.

Šalvěj

Má výrazné dezinfekční účinky. Možná už vám šalvěj pro výplachy úst po zákroku doporučil váš zubař. Stejně tak výluh pomáhá při kožních infekcích. Účinné látky v šalvěji působí ničivě na bakterie, viry i plísně. Pomáhá také proti výraznému pocení a zápachu, který tím vzniká.

Koupel proti pocení nohou

Přelijte 60 g sušené šalvěje 1 litrem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak sceďte a smíchejte s vlažnou vodou na příjemnou teplotu pro koupel nohou. V koupeli vydržte 15 minut.

Šalvěj by měla zmenšit bakteriální osídlení chodidel, které je příčinou pachu při pocení. Pro vlastní omezení tvorby potu se pak doručuje pít šalvěj vnitřně.

Obklad na pásový opar

Rozmixujte 2 hrsti čerstvé šalvěje a vzniklou hmotu pak rozetřete na hadřík a přiložte na postiženou partii. Nechte působit 10 až 20 minut. Obklad lze vždy po třech dnech opakovat.

Napařování pro problematickou pleť

Zalijte hrst sušené šalvěje vroucí vodou a použijte k napařování obličeje. Účinné látky sníží zánětlivost a maštění kůže.

Měsíček

Je to hojivá bylina, takže se bude hodit při ošetření drobných odřenin a poškození kůže. Urychluje totiž obnovu tkáně, má určité antiseptické účinky a brání rozvoji zánětu v kůži.

Hojivě působí také na kůži spálenou sluncem, na opruzeniny, modřiny a zhmožděniny, u kterých zmenšuje otok.

Hojivý obklad

Přelijte 3 lžíce sušených květů měsíčku 200 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Po 10 minutách sceďte, nechte zchladnout na příjemnou teplotu a použijte na obklad.

Úleva při poštípání

Rozdrcené čerstvé květy přiložte na štípance od hmyzu. Zmenší otok a svědění. Podobně působí i při čerstvém pohmoždění, rovněž zmenší otok a podpoří hojení.

Vyrobte si: Olej na drobné rány

Do uzavíratelné sklenice dejte čerstvě natrhané květy a zalijte je kvalitním olejem. Uzavřete a denně sklenicí protřepávejte. Po 2 týdnech přeceďte a olej uložte v suchu a temnu. Jeho trvanlivost je asi půl roku.

Obdobně si lze vyrobit i mast: Na tu potřebujete domácí vepřové sádlo. Rozpusťte ho ve skleněném nebo smaltovaném hrnci a nasypte do něj tolik čerstvých květů, kolik pojme. Nechte ztuhnout a uložte na 3 dny do lednice. Poté opět rozpusťte a sceďte.

Mydlice lékařská

Používá se hlavně proti kašli, ale stejné účinné látky pomohou i proti zánětům na kůži.

Pomáhá při bakteriálních, plísňových i kvasinkových infekcích kůže, takže s ní můžete mírnit zánětlivé stavy kůže, ale i zakročit proti lupům, pokud jsou příčinou přemnožené kvasinky.

Pozor: Nepoužívejte na otevřené rány.

Při pásovém oparu

Krátce povařte 2 lžíce mydlice v 250 ml vody, nechte vychladnout a použijte na obklady na postiženou partii.

Proti lupům

V 250 ml vody 2 minuty povařte 2 lžíce drceného kořene mydlice a nechte vychladnout. Pak sceďte a po umytí vmasírujte do pokožky hlavy.

Lopuch

Je výbornou pomocí při péči o mastné vlasy se sklonem k lupům nebo vypadávání. Léčí ale také ekzémy, vyrážky a abscesy. Používá se kořen, který si snadno můžete vykopat v jakoukoli roční dobu, nakrájet na kousky a usušit.

Domácí hojivá mast

Rozpusťte 150 g domácího sádla a vmíchejte do něj 2 lžíce drceného sušeného kořene lopuchu. Zahřívejte lehce pod bodem varu asi 3 minuty. Poté nechte vychladnout a uložte do lednice.

Po 3 dnech opět rozpusťte, sceďte, přimíchejte do masti 1 lžičku lihu z lékárny a pak slijte do uzavíratelné nádoby a uložte v lednici. Mast se hodí na ekzémy a plísňové infekce.

Péče o vlasy

Do skleněné nádoby nasypte 1,5 lžíce drceného sušeného kořene lopuchu, přidejte 500 ml vody a vařte 7 minut. Nechte louhovat a sceďte, až vývar vychladne na příjemnou teplotu. Použijte na opláchnutí pokožky hlavy a dobře vmasírujte.

Poté oviňte ručníkem a nechte působit. Není třeba smývat, lopuchový vývar příjemně voní a má jemně tužící efekt na vlasy.

Heřmánek

Jeho hojivá síla je obecně velmi dobře známá, používá se na kožní problémy už u miminek. Ale pozor: Heřmánek není jednoznačně bylina bezpečná.

I když není jedovatá, účinná látka azulén, která dává mastím typicky modrou barvu, může na citlivé jedince působit vysoce dráždivě. To znamená, že stav potíží ještě zhorší.

Obecně pak heřmánek patří mezi desítku nejběžnějších alergenů u nás, při vnitřním i vnějším použití, proto je třeba opatrnosti.

Kromě tohoto zádrhele je nutné počítat s vysušujícím efektem heřmánku, rozhodně se proto nehodí pro ošetření suchých ekzémů a vyrážek.

V ostatních případech se ale dají s prospěchem využít jeho protizánětlivé schopnosti, heřmánek urychluje hojení a zklidňuje zarudnutí a podráždění kůže.

K oplachování

Přelijte 2 lžíce sušených květů 300 ml vody a nechte 10 minut louhovat. Pak sceďte a použijte ke koupelím postiženého místa.

Pískavice řecké seno

Prodává se v lékárnách a tradičně se používá při trávicích potížích a nechutenství. Je také součástí některých kořenicích směsí. Pískavice má ale také pozoruhodný efekt při vnějším použití, v obkladech pomáhá hojit kožní záněty a abscesy.

Jak na obklad?

Do skleněné konvice dejte 50 g mleté sušené pískavice a zalijte 250 ml vody. Vařte asi 5 minut, až vznikne hustá kaše. Nechte vychladnout, naneste na hadřík a přiložte na zánětlivé místo na kůži.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
26.8.2023
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. Těsto se nepřilepí Každý, kdo se pečení věnuje pravidelně, zná ty chvíle, kd
reklama
Šikovné tipy
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Octomilky jsou tu zas
Jakmile se venku udělá opravdu teplo, jsou tu. Kde se vzaly, tu se vzaly, rojí se v kuchyni, nejčastěji kolem mísy s ovocem, ale i jinde, a zbavit se jich není jen tak. Většinou přiletí zvenku, protože je láká vůně zralého ovoce, ale také milují víno, pivo, květiny ve váze i v květináči, stejně jako zbytky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk