Domů     7 bylin pro zdravou kůži
7 bylin pro zdravou kůži
23.2.2022

Koupele a zábaly s léčivými rostlinami mohou zmírnit mnohé kožní potíže, akutní i chronické. A co je důležité, sami lehce poznáte, jestli ošetření prospívá nebo naopak spíš škodí.

Čím vlastně byliny léčí? Obsahují rozmanité látky účinkující právě na kůži. Některé mírní záněty a omezují množení bakterií a mikroskopických plísní, jiné podporují prokrvení a tím i hojení, další zklidňují podráždění.

Určité léčivky jsou prospěšnější ve formě olejů, kdy ulevují při ekzémech nebo lupénce.

Třezalka

Její blahodárné účinky na kůži jsou tak široké, že by olej z třezalkových květů měl být v každé domácí lékárničce. Třezalka je známá hlavně tím, že urychluje hojení kůže spálené na sluníčku, ale to není vše, co dokáže.

Proti tvorbě jizev: Třezalkový olej je vynikajícím prostředkem pro masáž hojících se jizev. Pomáhá předcházet jejich nadměrnému růstu.

Popáleniny: Jde samozřejmě o lehčí popáleniny se zarudnutím. Třezalka okamžitě tiší bolest a značně urychluje obnovu poškozené kůže. Minimalizuje tvorbu jizev při hojení.

Kožní záněty: Třezalka má antibakteriální účinky a brání rozvoji infekce. Hodí se proto na drobné oděrky a zarudlá místa na kůži. Urychluje hojení odřenin a také opruzenin, dá se použít i u malých dětí při opruzeninách z plen.

Poštípání hmyzem: Třezalka ztlumí podráždění a svědění a zrychlí hojení.

Opar a pásový opar: Třezalkový olej můžete zkusit jako podpůrnou léčbu, účinné látky tlumí bolestivost, potírají zánět a podporují hojení.

Vyrážky a akné: Ošetření třezalkovým olejem přináší obvykle výrazné zlepšení, vyrážky se lépe hojí a jsou méně nápadné.

Pozor: Třezalka obsahuje velmi účinné látky a některé z nich způsobují přecitlivělost kůže na světlo. Ošetřené partie proto nikdy nevystavujte přímému slunečnímu světlu.

Proč olej?

Protože v této formě se nejlépe uplatní léčivé látky, které třezalka obsahuje. A to nejen pro použití na kůži, ale také vnitřně, neboť třezalka má výrazné účinky i při dalších potížích, zvláště psychických.

Především zklidňuje psychické podráždění, mírní stres, pomáhá proti úzkostem a depresivním náladám, zlepšuje spánek. Kromě toho prospívá při trávicích potížích a infekcích a zmírňuje projevy klimakteria. V obkladech pak ulevuje i při bolestech kloubů a svalů.

Třezalkové oleje jsou k dostání ve dvou variantách. Jednak je to destilovaný olej, který je čirý, obsahuje ovšem o něco méně léčivých látek. Druhá forma se vyrábí macerováním, to znamená, že se třezalka máčí v oleji a do něj se pak účinné látky vylouhují.

S nimi i barvivo, takže tento olej je intenzivně červený. A vyrobit si ho můžete snadno i podomácku.

Domácí třezalkový olej

Příprava je snadná. Čerstvě natrhané květy nasypte do sklenice (měly by pokrýt asi 2/3 jejího obsahu). Pak zalijte olejem. Pro vnitřní použití je nejvhodnější panenský olivový, pro ošetření spálenin spíše lněný, obecně na kůži pak mandlový.

Sklenici nechte stát v teple asi 4 až 6 týdnů, pak olej sceďte a uložte v temnu a chladu.

Šalvěj

Má výrazné dezinfekční účinky. Možná už vám šalvěj pro výplachy úst po zákroku doporučil váš zubař. Stejně tak výluh pomáhá při kožních infekcích. Účinné látky v šalvěji působí ničivě na bakterie, viry i plísně. Pomáhá také proti výraznému pocení a zápachu, který tím vzniká.

Koupel proti pocení nohou

Přelijte 60 g sušené šalvěje 1 litrem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak sceďte a smíchejte s vlažnou vodou na příjemnou teplotu pro koupel nohou. V koupeli vydržte 15 minut.

Šalvěj by měla zmenšit bakteriální osídlení chodidel, které je příčinou pachu při pocení. Pro vlastní omezení tvorby potu se pak doručuje pít šalvěj vnitřně.

Obklad na pásový opar

Rozmixujte 2 hrsti čerstvé šalvěje a vzniklou hmotu pak rozetřete na hadřík a přiložte na postiženou partii. Nechte působit 10 až 20 minut. Obklad lze vždy po třech dnech opakovat.

Napařování pro problematickou pleť

Zalijte hrst sušené šalvěje vroucí vodou a použijte k napařování obličeje. Účinné látky sníží zánětlivost a maštění kůže.

Měsíček

Je to hojivá bylina, takže se bude hodit při ošetření drobných odřenin a poškození kůže. Urychluje totiž obnovu tkáně, má určité antiseptické účinky a brání rozvoji zánětu v kůži.

Hojivě působí také na kůži spálenou sluncem, na opruzeniny, modřiny a zhmožděniny, u kterých zmenšuje otok.

Hojivý obklad

Přelijte 3 lžíce sušených květů měsíčku 200 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Po 10 minutách sceďte, nechte zchladnout na příjemnou teplotu a použijte na obklad.

Úleva při poštípání

Rozdrcené čerstvé květy přiložte na štípance od hmyzu. Zmenší otok a svědění. Podobně působí i při čerstvém pohmoždění, rovněž zmenší otok a podpoří hojení.

Vyrobte si: Olej na drobné rány

Do uzavíratelné sklenice dejte čerstvě natrhané květy a zalijte je kvalitním olejem. Uzavřete a denně sklenicí protřepávejte. Po 2 týdnech přeceďte a olej uložte v suchu a temnu. Jeho trvanlivost je asi půl roku.

Obdobně si lze vyrobit i mast: Na tu potřebujete domácí vepřové sádlo. Rozpusťte ho ve skleněném nebo smaltovaném hrnci a nasypte do něj tolik čerstvých květů, kolik pojme. Nechte ztuhnout a uložte na 3 dny do lednice. Poté opět rozpusťte a sceďte.

Mydlice lékařská

Používá se hlavně proti kašli, ale stejné účinné látky pomohou i proti zánětům na kůži.

Pomáhá při bakteriálních, plísňových i kvasinkových infekcích kůže, takže s ní můžete mírnit zánětlivé stavy kůže, ale i zakročit proti lupům, pokud jsou příčinou přemnožené kvasinky.

Pozor: Nepoužívejte na otevřené rány.

Při pásovém oparu

Krátce povařte 2 lžíce mydlice v 250 ml vody, nechte vychladnout a použijte na obklady na postiženou partii.

Proti lupům

V 250 ml vody 2 minuty povařte 2 lžíce drceného kořene mydlice a nechte vychladnout. Pak sceďte a po umytí vmasírujte do pokožky hlavy.

Lopuch

Je výbornou pomocí při péči o mastné vlasy se sklonem k lupům nebo vypadávání. Léčí ale také ekzémy, vyrážky a abscesy. Používá se kořen, který si snadno můžete vykopat v jakoukoli roční dobu, nakrájet na kousky a usušit.

Domácí hojivá mast

Rozpusťte 150 g domácího sádla a vmíchejte do něj 2 lžíce drceného sušeného kořene lopuchu. Zahřívejte lehce pod bodem varu asi 3 minuty. Poté nechte vychladnout a uložte do lednice.

Po 3 dnech opět rozpusťte, sceďte, přimíchejte do masti 1 lžičku lihu z lékárny a pak slijte do uzavíratelné nádoby a uložte v lednici. Mast se hodí na ekzémy a plísňové infekce.

Péče o vlasy

Do skleněné nádoby nasypte 1,5 lžíce drceného sušeného kořene lopuchu, přidejte 500 ml vody a vařte 7 minut. Nechte louhovat a sceďte, až vývar vychladne na příjemnou teplotu. Použijte na opláchnutí pokožky hlavy a dobře vmasírujte.

Poté oviňte ručníkem a nechte působit. Není třeba smývat, lopuchový vývar příjemně voní a má jemně tužící efekt na vlasy.

Heřmánek

Jeho hojivá síla je obecně velmi dobře známá, používá se na kožní problémy už u miminek. Ale pozor: Heřmánek není jednoznačně bylina bezpečná.

I když není jedovatá, účinná látka azulén, která dává mastím typicky modrou barvu, může na citlivé jedince působit vysoce dráždivě. To znamená, že stav potíží ještě zhorší.

Obecně pak heřmánek patří mezi desítku nejběžnějších alergenů u nás, při vnitřním i vnějším použití, proto je třeba opatrnosti.

Kromě tohoto zádrhele je nutné počítat s vysušujícím efektem heřmánku, rozhodně se proto nehodí pro ošetření suchých ekzémů a vyrážek.

V ostatních případech se ale dají s prospěchem využít jeho protizánětlivé schopnosti, heřmánek urychluje hojení a zklidňuje zarudnutí a podráždění kůže.

K oplachování

Přelijte 2 lžíce sušených květů 300 ml vody a nechte 10 minut louhovat. Pak sceďte a použijte ke koupelím postiženého místa.

Pískavice řecké seno

Prodává se v lékárnách a tradičně se používá při trávicích potížích a nechutenství. Je také součástí některých kořenicích směsí. Pískavice má ale také pozoruhodný efekt při vnějším použití, v obkladech pomáhá hojit kožní záněty a abscesy.

Jak na obklad?

Do skleněné konvice dejte 50 g mleté sušené pískavice a zalijte 250 ml vody. Vařte asi 5 minut, až vznikne hustá kaše. Nechte vychladnout, naneste na hadřík a přiložte na zánětlivé místo na kůži.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
5.6.2024
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší ministryně zahraničí USA Čechoameričanka Madeleine Albrightová. Inspirujte se její
31.5.2024
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je ideální tvar pro všechny typy postav.
29.5.2024
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po zlatavě hnědou, rozhodně by to měly být svět
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost