Jaká délka spánku je optimální? Podle některých lékařů to není ani příliš krátce, ale ani příliš dlouho. Oba extrémy našemu tělu škodí.
Ke čtyřem základním biologickým potřebám nutným k přežití patří vedle dýchání, pití a jídla také spánek. Bez něj to prostě nejde. Na délce se zatím odborníci neshodují. Jisté je, že často je pro naše zdraví důležitější jeho kvalita.
Příliš málo? Odnese to srdce!
Říká se, že potřeba spánku je individuální. U každého z nás je jiná. Přesto někteří odborníci doporučují, aby si dospělý člověk dopřál v průměru svých poctivých 7,5 – 8 hodin denně. Tedy, pardon – noci. Mnoho lidí ale tento čas zkracuje.
Příčin může být několik. Od práce na směny, přes holdování nočnímu životu, kdy nás pracovní či jiné povinnosti nutí účastnit se akcí, které trvají dlouho do noci, až po problémy s nespavostí, které ubírají délku kvalitního spánku.
Ať je váš důvod jakýkoliv, zkuste se na svůj spánek zaměřit a dopřejte mu více pozornosti. Tvrzení, že spánek je ztrátou času, je chybné a může se negativně promítnout na vašem zdraví.
Věděli jste, že:
* deficit spánku zvyšuje pravděpodobnost infarktu a mrtvice?
* špatné spáče víc ohrožuje Alzheimerova choroba či schizofrenie?
* při chronickém nevyspání může docházet k poškození plic, jater a tenkého střeva?
* málo spánku má vliv na sexuální výkonnost, slábne imunitní systém a lidé, kteří málo spí, jsou častěji nemocní?
* jeho nedostatek posiluje sklony k závislosti na alkoholu a jiných návykových látkách?
* chronická nespavost narušuje celkovou rovnováhu našeho organismu? Výrazně to poznáte například na vyšší potřebě jídla.
Nepřiměřeně dlouho? Budete tlustí!
Ovšem neplesejte, ani když patříte k lidem, kteří si v posteli rádi poleží déle. I když se v tomto směru odborníci až tolik neshodují, nejrůznější lékařské studie ukazují, že i vám hrozí nejrůznější zdravotní problémy.
Mnohé jsou podobné jako u chronických nespavců. Přesně podle hesla: všeho moc škodí.
Co může spáče postihnout?
* Příliš dlouhé spaní výrazně zvyšuje riziko deprese, vyvolává bolesti zad i bolesti hlavy.
* Dospělí, kteří spí více než 9 hodin denně, mají větší pravděpodobnost, že budou přibírat. A to i v případě, že dodržují pravidla zdravé výživy a mají dostatek zdravého pohybu.
* V krvi spáčů se při studiích zjistila vyšší koncentrace bílkovin typických pro zánětlivé procesy, k čemuž dochází nejen při obezitě, ale také při ateroskleróze a dalších civilizačních chorobách.
* Nezdravé množství spánku může být zodpovědné za vzrůstající zapomínání, zvláště u starších osob. Ať je spánek příliš krátký nebo příliš dlouhý, narůstá nejen riziko zhoršení paměti, ale také vzniku demencí.
* Některé studie odhalily, že příliš dlouhý spánek má negativní vliv na menstruační cyklus a může způsobit potíže s otěhotněním. Nejhorší výsledky měly ženy, které spaly mezi 9 až 11 hodinami denně.
Aby byl opravdu kvalitní
Máte se spaním problém? Naše civilizace je chronicky nevyspalá. Z velké části proto, že si nevyčleníme dostatek času, ale hlavně proto, že si ke spaní nepřipravíme vhodné podmínky. Zkuste se zaměřit víc na jeho kvalitu než na délku.
Jen klidný a nepřerušovaný spánek vám dodá dostatek energie a odpočinku. Pokud se v noci probouzíte, není to nic neobvyklého. Měli byste ale do tří minut opět bez potíží usnout.
Jak se vypravit do říše snů
* Správně zvolené rituály pomohou s usnutím – příjemně horká koupel, večerní klidná procházka, poslech vážné hudby, modlitba,… Pořiďte si spánkový deník, do kterého si před spaním zapisujte příjemná hesla, verše nebo myšlenky.
* Důležitá je tzv. hygiena spánku – jděte si lehnout každý den ve stejný čas, kupte si kvalitní zdravou matraci, odstraňte z dosahu postele budík i mobil.
* V našem těle působí speciální hormon melatonin, který „zapíná“ spánek. Velké množství přirozeného světla přes den pomáhá tělu si melatonin vyrobit, tma v noci ho naopak aktivuje.
Proto pobývejte přes den co nejvíce venku, v noci naopak do oken zavěste závěsy, které nepropustí světlo.
* Alkohol a drogy zabraňují tělu dosáhnout fáze hlubokého spánku. Tím se organismus zbavuje šance na dostatečnou regeneraci.
*Nepomáhá žádný z uvedených způsobů? Důvodem mohou být neléčené nemoci, které patří do rukou lékařů.
Jak zdravý spánek prospívá
* Podle kardiologů udržuje kvalitní noční spánek zdravé srdce. Ten, kdo se chrání před srdečními chorobami, by podle nich měl spát 6 – 8 hodin denně.
* Mozek spícího člověka usilovně pracuje: zrychleně si přehrává důležité okamžiky uplynulého dne a ukládá je do paměti.
* Dostatek kvalitního spánku působí antidepresivně, má vliv na dobrou náladu, podporuje soustředění.
* Lidé s kvalitním spánkem mají o třetinu lepší kreativitu a nápaditost.
Foto: Shutterstock, PX FUEL, Getty images