Domů     Jak čistit cenný porcelán?
Jak čistit cenný porcelán?
26.4.2022

Starodávný hrníček po prababičce, soška, ani nevíte, kde se vzala, ale máte je rádi. I když své místo mívají spíš ve vitrině, přesto potřebují občasnou péči. Povíme vám jak na to.

Mít doma nějaký ten historický kousek je fajn. Občas se na něj podíváte a zasníte se. Nese v sobě paměť minulých časů. A protože o něj rozhodně nechcete přijít, musíte se k němu náležitě chovat. Tím myslíme hlavně při čištění a mytí.

Čeho se vyvarovat?

Samozřejmě veškerého násilí. To tahle křehká krása opravdu těžko snáší. Nepoužívejte abrazivní houbičky ani čisticí prostředky s bělidly či citrusovými složkami. Kyselina porcelán spolehlivě poničí o barvách ani nemluvě.

Ruční mytí

Budete potřebovat: Dřez, silný ručník nebo gumovou podložku, teplou vodu, šetrný mycí prostředek, hadřík, utěrku z mikrovlákna.

Začněte tak, že na spodní část umyvadla umístíte ručník nebo podložku, abyste ochránili předmět v případě pádu.

Naplňte dřez částečně plnou teplou (ne horkou) vodou. Přidejte malé množství mycího prostředku a promíchejte, až se začne vytvářet pěna.

Pro jemné umývání nádobí použijte hadřík nebo velmi jemnou žínku. Pak opláchněte a nechte oschnout nebo osušte pomocí utěrky z mikrovlákna.

V myčce?

Je to trochu riskantní způsob, ale pokud nejde o opravdové skvosty, zkusit to můžete.

Mezi jednotlivými kousky ponechte dostatečné mezery.

Spusťte myčku na jemný program. Pokud ho nemá, použijte nejkratší cyklus s nejnižší teplotou.

V žádném případě nepoužívejte program sušení. Mohlo by způsobit praskliny a poškodit dekorativní prvky.

Umyto? Uložte

I místo, kde budete svoje porcelánové poklady skladovat nemůže být jen tak ledajaké. I když ho nevystavujete na poličkách, musíte uložení věnovat pozornost.

Rozhodně neskladujte starožitný porcelán v nevytápěném nebo vlhkém prostředí.

Když máte věci v krabicích, jednotlivé kousky zabalte nebo mezi ně dejte kusy papírových utěrek, abyste zabránili odření nebo dokonce ulomení křehkých okrajů.

Jak si poradit se skvrnami a prasklinami?

I při té největší péči se na střepu mohou objevit praskliny nebo hnědé skvrny. Ale nezoufejte, i s nimi můžete něco udělat.

Praskliny

Nejjednodušším způsobem je, vložit popraskaný hrnek do hrnce s mlékem a zvolna nechat vařit přibližně tři čtvrtě hodiny. V případě, že je popraskání opravdu jemné, mléčný protein se postará o to, aby se prasklinky vyhladily.

Skvrny

Starožitný porcelán má samozřejmě, glazuru, která ho chrání. Ale přesto se někdy pod ni může dostat vlhkost a spolu s ní i nějaké látky z vnějšku. I když umytím nezmizí, můžemezkusit problém zmírnit.

Budete potřebovat: Ocet, sůl, měkké utěrky, vodu

Smíchejte ocet se solí, aby se vytvořila pasta.

Aplikujte na zbarvenou plochu.

Nevtírejte, protože sůl by mohla poškrábat povrch glazury.

Ponechte směs na skvrně po dobu dvaceti minut.

Poté umyjte nádobu teplou vodou a měkkým hadříkem.

Pokud se skvrna zmenšila nebo vybledla, podle potřeby opakujte.

Peroxid vodíku

Budete potřebovat: Peroxid vodíku (30–40%), horkou vodu, jemný mycí prostředek, velkou mělkou mísu nebo pánev.

Naplňte misku nebo pánev dostatečným množstvím peroxidu vodíku, abyste předmět, který chcete vyčistit, mohli ponořit.

Vložte do lázně a nechte peroxid působit po dobu 20–30 minut.

Poté předmět vyndejte a důkladně jej umyjte jemným mycím prostředkem a horkou vodou.

Nezapomeňte odstranit všechny stopy peroxidu.

V případě potřeby opakujte, dokud nebudou skvrny odstraněny.

Aby se zlato opět lesklo

Tentokrát máme na mysli hlavně zlaté obruby a ozdoby na talířích a šálcích, ale metodu můžete použít i na zlaté předměty.

Zlato z věkem nabývá na ceně a na kráse, ale podmínkou je, že o ně musíte pečovat.

Pokud je zanedbáte, může dojít k zbarvení a ztrátě původní krásy a lesku. Tady je návod, jak znovu přinést své matné zlaté kousky zpět do života.

Budete potřebovat: Jedlou sodu nebo prášek do pečiva, vodu, pastu z vody a prášku do pečiva, saponát na nádobí, hadřík na čištění a hadřík na leštění (měkkou tkaninu)

Začněte tím, že použijete hadřík, abyste z povrchu zlata odstranili všechnu nečistotu.

Poté naplňte středně velký hrnec vodou a přiveďte ji do varu. Přidejte do vody lžičku sody.

Porcelánový předmět dejte do hrnce tak, aby byly všechny zlaté části ponořeny.

V horké vodě nechte jen po dobu 30 sekund.

Pak vyjměte (pozor bude horký) a vysušte pomocí měkké utěrky.

Pokud je zlatá barva stále zašlá, naneste na ozdobu vrstvu pasty a opatrně jemným kartáčkem na zuby vyčistěte.

Pastu odstraňte měkkým hadříkem.

Poté vyčistěte okraj či ozdoby lešticím hadříkem, aby se zlato lesklo.

Náš tip: Pokud předchozí návod nepomohl, zkuste čpavek. Naplňte mísu třemi šálky vody a polovinou šálku čpavku. Umístěte zlato do směsi na jednu minutu. Rychle vyjměte a usušte.

Naše tipy

Pokud jsou porcelánové kousky opravdu velmi cenné, patří do ruky restaurátora. Ale taková péče se opravdu prodraží, takže to zvažte.

Na předmětech se zajímavým designem nebo kolorovaných speciálními barvami, zkuste vyčistit nejprve malou plochu, abyste neriskovali, že čištěním odstraníte barvu nebo dekor.

Foto: Shutterstock, PX Fuel, Getty Images

reklama
Související články
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
5.6.2024
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší ministryně zahraničí USA Čechoameričanka Madeleine Albrightová. Inspirujte se její
31.5.2024
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je ideální tvar pro všechny typy postav.
29.5.2024
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po zlatavě hnědou, rozhodně by to měly být svět
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského