Domů     Jak čistit cenný porcelán?
Jak čistit cenný porcelán?
26.4.2022

Starodávný hrníček po prababičce, soška, ani nevíte, kde se vzala, ale máte je rádi. I když své místo mívají spíš ve vitrině, přesto potřebují občasnou péči. Povíme vám jak na to.

Mít doma nějaký ten historický kousek je fajn. Občas se na něj podíváte a zasníte se. Nese v sobě paměť minulých časů. A protože o něj rozhodně nechcete přijít, musíte se k němu náležitě chovat. Tím myslíme hlavně při čištění a mytí.

Čeho se vyvarovat?

Samozřejmě veškerého násilí. To tahle křehká krása opravdu těžko snáší. Nepoužívejte abrazivní houbičky ani čisticí prostředky s bělidly či citrusovými složkami. Kyselina porcelán spolehlivě poničí o barvách ani nemluvě.

Ruční mytí

Budete potřebovat: Dřez, silný ručník nebo gumovou podložku, teplou vodu, šetrný mycí prostředek, hadřík, utěrku z mikrovlákna.

Začněte tak, že na spodní část umyvadla umístíte ručník nebo podložku, abyste ochránili předmět v případě pádu.

Naplňte dřez částečně plnou teplou (ne horkou) vodou. Přidejte malé množství mycího prostředku a promíchejte, až se začne vytvářet pěna.

Pro jemné umývání nádobí použijte hadřík nebo velmi jemnou žínku. Pak opláchněte a nechte oschnout nebo osušte pomocí utěrky z mikrovlákna.

V myčce?

Je to trochu riskantní způsob, ale pokud nejde o opravdové skvosty, zkusit to můžete.

Mezi jednotlivými kousky ponechte dostatečné mezery.

Spusťte myčku na jemný program. Pokud ho nemá, použijte nejkratší cyklus s nejnižší teplotou.

V žádném případě nepoužívejte program sušení. Mohlo by způsobit praskliny a poškodit dekorativní prvky.

Umyto? Uložte

I místo, kde budete svoje porcelánové poklady skladovat nemůže být jen tak ledajaké. I když ho nevystavujete na poličkách, musíte uložení věnovat pozornost.

Rozhodně neskladujte starožitný porcelán v nevytápěném nebo vlhkém prostředí.

Když máte věci v krabicích, jednotlivé kousky zabalte nebo mezi ně dejte kusy papírových utěrek, abyste zabránili odření nebo dokonce ulomení křehkých okrajů.

Jak si poradit se skvrnami a prasklinami?

I při té největší péči se na střepu mohou objevit praskliny nebo hnědé skvrny. Ale nezoufejte, i s nimi můžete něco udělat.

Praskliny

Nejjednodušším způsobem je, vložit popraskaný hrnek do hrnce s mlékem a zvolna nechat vařit přibližně tři čtvrtě hodiny. V případě, že je popraskání opravdu jemné, mléčný protein se postará o to, aby se prasklinky vyhladily.

Skvrny

Starožitný porcelán má samozřejmě, glazuru, která ho chrání. Ale přesto se někdy pod ni může dostat vlhkost a spolu s ní i nějaké látky z vnějšku. I když umytím nezmizí, můžemezkusit problém zmírnit.

Budete potřebovat: Ocet, sůl, měkké utěrky, vodu

Smíchejte ocet se solí, aby se vytvořila pasta.

Aplikujte na zbarvenou plochu.

Nevtírejte, protože sůl by mohla poškrábat povrch glazury.

Ponechte směs na skvrně po dobu dvaceti minut.

Poté umyjte nádobu teplou vodou a měkkým hadříkem.

Pokud se skvrna zmenšila nebo vybledla, podle potřeby opakujte.

Peroxid vodíku

Budete potřebovat: Peroxid vodíku (30–40%), horkou vodu, jemný mycí prostředek, velkou mělkou mísu nebo pánev.

Naplňte misku nebo pánev dostatečným množstvím peroxidu vodíku, abyste předmět, který chcete vyčistit, mohli ponořit.

Vložte do lázně a nechte peroxid působit po dobu 20–30 minut.

Poté předmět vyndejte a důkladně jej umyjte jemným mycím prostředkem a horkou vodou.

Nezapomeňte odstranit všechny stopy peroxidu.

V případě potřeby opakujte, dokud nebudou skvrny odstraněny.

Aby se zlato opět lesklo

Tentokrát máme na mysli hlavně zlaté obruby a ozdoby na talířích a šálcích, ale metodu můžete použít i na zlaté předměty.

Zlato z věkem nabývá na ceně a na kráse, ale podmínkou je, že o ně musíte pečovat.

Pokud je zanedbáte, může dojít k zbarvení a ztrátě původní krásy a lesku. Tady je návod, jak znovu přinést své matné zlaté kousky zpět do života.

Budete potřebovat: Jedlou sodu nebo prášek do pečiva, vodu, pastu z vody a prášku do pečiva, saponát na nádobí, hadřík na čištění a hadřík na leštění (měkkou tkaninu)

Začněte tím, že použijete hadřík, abyste z povrchu zlata odstranili všechnu nečistotu.

Poté naplňte středně velký hrnec vodou a přiveďte ji do varu. Přidejte do vody lžičku sody.

Porcelánový předmět dejte do hrnce tak, aby byly všechny zlaté části ponořeny.

V horké vodě nechte jen po dobu 30 sekund.

Pak vyjměte (pozor bude horký) a vysušte pomocí měkké utěrky.

Pokud je zlatá barva stále zašlá, naneste na ozdobu vrstvu pasty a opatrně jemným kartáčkem na zuby vyčistěte.

Pastu odstraňte měkkým hadříkem.

Poté vyčistěte okraj či ozdoby lešticím hadříkem, aby se zlato lesklo.

Náš tip: Pokud předchozí návod nepomohl, zkuste čpavek. Naplňte mísu třemi šálky vody a polovinou šálku čpavku. Umístěte zlato do směsi na jednu minutu. Rychle vyjměte a usušte.

Naše tipy

Pokud jsou porcelánové kousky opravdu velmi cenné, patří do ruky restaurátora. Ale taková péče se opravdu prodraží, takže to zvažte.

Na předmětech se zajímavým designem nebo kolorovaných speciálními barvami, zkuste vyčistit nejprve malou plochu, abyste neriskovali, že čištěním odstraníte barvu nebo dekor.

Foto: Shutterstock, PX Fuel, Getty Images

reklama
Související články
30.11.2023
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů. Proto i ženy, které se v mládí trápily s čas
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vážky, které vám neulétnou
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a […]
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli