Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete.
Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly – bez tréninku ochabuje.
Z toho tedy vyplývá, že kondici mozku můžeme ovlivnit cíleným tréninkem. Stačí k tomu jen deset minut denně.
Může za to nemoc
Za důvodem, proč zapomínáme, může někdy být i nemoc, například Alzheimerova choroba. Jde o zatím neléčitelné degenerativní onemocnění, při němž ubývají nervové buňky v mozku. Úbytek se zrychluje, když mozek nedostává nové podněty.
Proto je i v tomto případě nutné mozek trénovat. Spontánní aktivitou, koníčky, pestrým prostředím, kde se nacházíme – to vše může zpomalit rozvoj onemocnění.
Myslíme tak, jak žijeme
„Stáří není nemoc,“ říká přední česká gerontoložka Iva Holmerová. Podle ní každý stárne podle toho, jak to má zakódované v genech. Důležitý je také způsob života. Rezervy mládí prý vydrží jen do čtyřicítky.
„Kdo chce co nejdéle zůstat aktivní, měl by na tom cíleně pracovat.
Pohybovat se – ideální je ujít za týden aspoň 25 kilometrů, udržovat svou sexualitu, přiměřeně a racionálně jíst, naplňovat pitný režim a v neposlední řadě mít uspokojivé rodinné i přátelské vztahy,“ tvrdí Holmerová.
Je také velmi důležité mít pozitivní přístup k životu, protože humor a smích jsou účinné léky proti stáří.
Zlenivěly mozek moderní technologie?
V podstatě ano. Spoléháme se totiž velmi často na to, že vše najdeme v počítači anebo chytrém telefonu. Dokonce v něm hledáme i jména našich kamarádů, herců, sportovců, zajímavých míst na planetě, anebo PIN kód ke kartě. Nedělejte to.
Zkuste do toho zapojit svůj mozek. Jak? Například si odříkejte celou abecedu, a když dojdete k rozhodnému písmenku, pak vám možná jméno, které nemůžete vzpomenout, naskočí samo.
K tomu, aby se vám názvy lépe vybavovaly, někdy pomůže i číst noviny, připomínat si texty písniček, sledovat televizní kvízy a hádat za soutěžící. Cokoliv, co zapojí váš mozek, je prospěšné!
Lékaři radí: Snažte se zpomalit stárnutí mozku činnostmi, které brzdí rozvoj aterosklerózy a zajišťují dobrou výkonnost krevního oběhu.
Pomáhá, když budete sportovat, nebudete se přejídat, naučíte se včas si léčit cukrovku a případné vysoké hladiny krevních tuků. Prostě veďte aktivní život.
Jaká cvičení pomohou k lepší paměti?
* Počítání bez kalkulačky
Připravte si pro vaše blízké základní matematické příklady a postupně náročnost zvyšujte. Mozek bystří i to, když budete z hlavy sčítat položky na účtence z posledního nákupu.
* Vaření podle nových receptů
Při vaření člověk zapojuje několik smyslů zároveň, a pokud k tomu přidáte podnět v podobě doposud nevyzkoušeného postupu, mozek se probere z letargie. Vliv změn na paměť je prokazatelný.
* Učení se cizím jazykům
Skvělým tipem je vyzkoušet studium nového jazyka, který si starší lidé mohou procvičovat třeba s vnoučaty. Řadu kurzů najdete i na internetu, řada z nich je zdarma.
* Kreslení map zpaměti
Zahrajte si s vašimi blízkými na kartografa. Až se příště vydáte na procházku parkem, nakreslete společně po návratu mapu, kudy jste šli. Toto cvičení je výtečným stimulem pro paměťové centrum.
* Skládání puzzle
Podobné činnosti kladou nároky na motorické schopnosti a představivost zároveň.
* Luštění křížovek
Představuje pro starší lidi zábavnou činnost, která prokazatelně stimuluje mozek a zlepšuje paměť. Prospěšné jsou také další hry se slovy, jako například Kris Kros.
* Nová trasa na procházku
Chodí vaši blízcí na nákup stále stejnou cestou? Doporučte jim příště zahnout o dvě ulice dříve. Pokud mají sklon se ztrácet, vyrazte na procházku novými místy společně.