A nejen ten svůj. U každého, kdo přestane kouřit, klesne riziko akutního onemocnění srdce a cév i riziko plicního onemocnění.
Ale také riziko, že se ocitne na nemocničním lůžku, které by třeba potřeboval někdo jiný. Většina kuřáků si uvědomuje, že nejde jen o nepříjemný zlozvyk, ale o závislost. A není snad mezi nimi žádný, který by nechtěl přestat. A přesto toto rozhodnutí odkládají, jakmile dostanou chuť na cigaretu.
Strach přestat
Jak kouření škodí organismu, asi každý ví. Že škodí i pleti, že jsou kuřáci náchylnější k nemocem, vyprazdňuje peněženku a nakonec ubližuje i všem blízkým, kteří musejí kouř vdechovat, je také jasné. Chodníky našich měst by o kuřácích mohly vyprávět.
A to je jen malý výčet toho, co kouření způsobuje. Méně se mluví o psychické závislosti na cigaretách. A tu nelze podceňovat, protože právě tam se rodí strach přestat.
Projděte si situace, kdy kouříte
– Kdykoliv pijete kávu.
– Když pijete alkohol.
– Ve společnosti přátel.
– Když jste nervózní.
– Ve stresu.
– Při únavě.
– Při telefonování.
– Po jídle.
Vraťte se na začátek
Když se vrátíte do minulosti, zjistíte, že takhle to nebylo vždycky. Proč jste začali kouřit? Bylo to proto, že jste se chtěli vyrovnat přátelům, nebo se naopak něčím odlišovat, prostě jste to jen zkoušeli? Připadali jste si dospělejší?
Určitě vám cigareta na začátku nechutnala, a pokud tvrdíte, že ano, lžete sami sobě. Ty okolnosti, za kterých saháte po cigaretě, přišly až později. Co se tedy stalo?
Vytvořili jste si návyk
Nikotin totiž ovlivňuje receptory v mozku. Stimuluje produkci dopaminu, což vyvolává pocit štěstí. A zároveň vás nutí brzy sáhnout po další cigaretě. Je to stejné jako u jiných drog. Už při prvních pokusech kouření omezit pocítíte abstinenční příznaky.
Dostaví se nejen chuť na cigaretu, ale můžete trpět i depresemi, nesoustředěností, poruchami spánku, jste podráždění, nervózní, máte větší chuť k jídlu, dostavit se mohou zažívací potíže. Proto také většina kuřáků svou snahu přestat vzdává hned na počátku.
Varování nepomáhají
Pokud se přece jen rozhodnete přestat, nebude to pravděpodobně po výčtu zdravotních rizik, která každý kuřák zná. Vždyť o škodlivosti kouření se přesvědčujete na každém kroku.
Denně o něm slyšíte v televizi, na krabičkách jsou odporné fotografie a ani lékař se netváří přívětivě, když zjistí, že jste kuřáci. Přesto to příliš nepomáhá. Jednoduše si důsledky nedovedete představit. Tedy dokud se něco nestane.
Hodně kuřáků přestává při prvních zdravotních komplikacích. To je pozdě, protože právě těm komplikacím se dalo předejít. Co tedy s tím?
Zkuste pozitivní motivaci
Představte si, co všechno byste mohli mít a dělat, kdybyste nekouřili. Pro každého bude ta nejsilnější motivace jiná, ale vyplatí se ji najít.
Pár příkladů
– Nebudu kouřit a potěším rodinu i všechny, kterým to vadí.
– Budu mít víc peněz a koupím si něco hezkého.
– Ušetřím na dovolenou.
– Bude se mi lépe dýchat při chůzi i při sportu.
– Vrátí se mi chutě. Každé jídlo pro mě bude daleko větším zážitkem.
– Ucítím více vůní.
– Prodloužím si život, který mě tak baví.
Postupně, nebo najednou?
Názory se liší. Někomu se postupným ubíráním spotřebovaných cigaret podaří dostat do stadia, kdy sám sobě položí otázku, proč to vlastně dělá. A čím jsou pauzy mezi kouřením delší, tím méně mu cigarety chutnají. Většinou je lepší přestat najednou.
Prostě krabičku zahodit a už si jinou nekupovat. Bude to těžké, ale je třeba vydržet.
Najděte si berličky
Zkuste všem ve svém okolí říci o svém rozhodnutí. Asi vás budou obdivovat, podporovat, nebo vám nebudou věřit. Vám ovšem bude trapné si pak zapálit.
Změňte své chování
– Neveďte nekonečné telefonní hovory.
– Kdykoliv vás přepadne chuť na cigaretu, dejte si sklenici vody. Pro ten samý případ je vhodné mít u sebe bonbon, kousek ovoce.
– Kávu vyměňte alespoň dočasně za čaj.
– Nepijte alkohol, a když už, nepřehánějte to. Alkohol vaši chuť podporuje a zeslabuje vaši vůli.
Pozor na stres
Velkým nebezpečím jsou stresové situace. Asi se jim nelze zcela vyhnout, takže naučte relaxovat. Stejně vám pomůže, když si zvyknete na pravidelné cvičení. To také zabrání přibírání na váze, ke kterému často dochází, když cigaretu vyměníte za pamlsky.
Najděte si zábavu
Pokud máte nějakého koníčka, na kterého jste neměli čas, zkuste se k němu vrátit. Nebo si najděte nového. Teď budete mít totiž času daleko víc.
Jen si spočítejte, že pokud jste denně vykouřili 20 cigaret a pokaždé to trvalo 10 minut, ušetříte něco přes tři hodiny.
Když to sami nezvládnete
Nezbyde, než se obrátit na odborníky. Center pro odvykání kouření je u nás dost. Výhodou je, že když se svěříte do jejich péče, budete mít nad sebou dohled. A navíc vám lékař může předepsat preparáty, které vám pomohou.
Zázraky ale nečekejte, protože chtít musíte sami. A taky se připravte, že vás to bude stát nějaké peníze. Rozhodně však menší, než jste prokouřili. Nadějí pro vás je, že úspěšnost takové léčby bývá 30 %.
Pokud budete vy ti šťastní, musíte si ale uvědomit, že kuřákem jste už navždy. Čili abstinence musí být doživotní.