Domů     Sladké Velikonoce: Sváteční dobroty zblízka i zdaleka
Sladké Velikonoce: Sváteční dobroty zblízka i zdaleka
10.4.2023

Ozdobený velikonoční stůl se bez sladkých pochoutek neobejde. A ať už jsou odkudkoliv, všechny mají jedno společné, jsou chutné i krásné.

Colomba pasquale

500 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 25 g droždí, 150 g rozpuštěného másla, 200 ml mléka, 4 vejce + 2 žloutky, 100 g kandované pomerančové kůry (nebo směsi kandovaného ovoce), 100 g mandlí, špetka soli

1) Z poloviny mouky, droždí a části teplého mléka zaděláme kvásek.

2) Po vykynutí přidáme celá vejce a jeden žloutek, zbytek mouky, moučkový cukr, pomerančovou kůru, máslo, mléko a špetku soli.

3) Vypracujeme těsto a necháme je vykynout. Mezitím si naloupeme mandle, nebo použijeme již hotové mandlové lupínky.

4) Vykynuté těsto naložíme do vymazané a moukou vysypané formy – pravá colomba by měla mít tvar holubice, směle ale můžete použít formu na beránka, bábovku nebo dva srnčí hřbety.

5) Těsto potřeme žloutkem, posypeme mandlemi. Prvních 10 minut pečeme při teplotě 200 °C, poté ztlumíme teplotu na 160 °C a pečeme ještě 40 min.

Colomba pasquale, tedy velikonoční holubice, je tradiční italský moučník z kynutého těsta. Často se k jeho výrobě používá kvásek, my jsme vybrali recept s droždím, protože je rychlejší.

Křížová buchta

500 g hladké mouky + na poprášení, ½ lžičky soli, 85 g třtinového cukru, 1 lžička mleté skořice, 1 lžička perníkového koření, špetka strouhaného muškátového oříšku, 50 g másla pokrájeného + na vymazání, sáček instantního droždí, 140 g směsi sušeného ovoce, 300 ml mléka

Na kříže a na ozdobení: 3 lžíce hladké mouky, 2 lžíce vody, 5 lžic zlatého sirupu nebo medu

1) Ve velké míse promícháme mouku, sůl, cukr a koření. Přidáme máslo a prsty ho ve směsi rozdrobíme. Vmícháme instantní droždí a sušené ovoce pokrájené na malé kostičky. Mléko mírně ohřejeme. Přiléváme postupně do mísy a vypracujeme měkké a soudržné těsto.

2) Hmotu vyklopíme na pomoučněnou pracovní plochu a hněteme asi pět minut, až přestane lepit. Rozdělíme na dvacet stejných kousků a vyválíme z nich koule. Vyšší plech vyložíme papírem na pečení a lehce ho pomažeme máslem.

Rozložíme na něj bochánky kousek od sebe. Opatrně zakryjeme namaštěnou potravinovou fólií a necháme na teplém místě kynout dvě hodiny.

3) Troubu předehřejeme na 190 °C. Na kříže promícháme tři lžíce mouky a dvě lžíce studené vody tak, aby vznikla hladká pasta. Tu dáme do plastového sáčku a ustřihneme růžek. Na každý bochánek namalujeme kříž. Pečeme patnáct až osmnáct minut dozlatova.

4) Zvolna ohřejeme sirup nebo med a ještě teplé bochánky jím potřeme. Podáváme teplé.

Angličané je nazývají Hot Cross Buns a je to vlastně obdoba našeho mazance. Kříž symbolizuje ukřižování Krista. A sám název naznačuje, že nejchutnější jsou tyto buchtičky teplé.

Tsoureki

2 vejce + 3 natvrdo na vrch, 660 g hladké mouky, 190 ml plnotučného mléka, 100 g cukru krupice,

80 g másla, 21 g čerstvého droždí (půlka kostky), 1 lžička skořice, 1 lžička mletého nového koření, ½ lžičky kmínu, sůl

1) Nejprve ve vodě uvaříme 3 vejce natvrdo. Vychladlá obarvíme červenou barvou na vajíčka.

2) Ve velké míse smícháme sypké suroviny (mouku, sůl, skořici, nové koření, kmín).

3) V hrnečku ve vlažném mléce rozmícháme droždí a chvíli je necháme pracovat.

4) Máslo utřeme s cukrem a poté do něj zašleháme 2 vejce. Připravenou směs přidáme do moučné směsi s kořením a přilijeme i mléko s droždím. Vše vařečkou promícháme, směs vyklopíme na pomoučený vál a rukama ji hněteme tak dlouho, dokud nezískáme hladké těsto. (Na hnětení samozřejmě můžete použít robot).

5) Připravené těsto vložíme do mísy vymazané olejem a z vrchu ji přikryjeme fólií, aby těsto neosychalo. Necháme 2 hodiny kynout.

6) Po dvou hodinách těsto vyndáme z mísy, několikrát je promáčkneme pěstí a opět je vrátíme zpět do mísy. Mísu přikryjeme fólií a těsto necháme opět kynout, tentokrát 1 hodinu.

7) Vykynuté těsto nabude dvojnásobné velikosti. Dáme je na pomoučený vál a rozdělíme na 3 stejné díly. Z každého vyválíme na 1 m dlouhého hada a všechny tři je smotáme do copu. Cop stočíme dokola a na vrch poklademe vejce.

8) Připravený věnec přikryjeme fólií a necháme 1 hodinu kynout. Troubu vyhřejeme na 190 °C. Vložíme vykynutý věnec a pečeme 45 minut.

Tsoureki pochází z Řecka a připomíná náš velikonoční věnec (může mít ale i jiný tvar). Na rozdíl od něj je méně sladký, ale díky použitému koření víc voní. Vejce musí být červená, protože mají symbolizovat Kristovu krev.

Carská pascha

1 kg polotučného tvarohu, 100 g másla, špetka drceného hřebíčku, kůra z jednoho citronu, 100 g medu, 50 ml amaretta, 80 g sušených meruněk, 80 g rozinek sultánek, 200 ml smetany na šlehání, 50 g kandované pomerančové kůry, 5 vajec, mandle na zdobení

1) Rozinky, na kostky pokrájené sušené meruňky a nakrájenou kandovanou kůru naložíme do amaretta.

2) Smícháme med, tvaroh, drcený hřebíček, lehce povolené máslo a smetanu s rozšlehanými vejci. Ohřejeme hmotu za stálého míchání zhruba na teplotu 80 °Celsia.

3) Až začne hmota houstnout, odstavíme ji z ohně a necháme vychladnout.

4) Vmícháme sušené ovoce, kandovanou kůru a směs nalijeme do plátnem vyložené formy. Existuje speciální forma, ale my si můžeme vypomoci cedníkem nebo novým květináčem. Směs zatížíme a necháme v chladu odkapat a ztuhnout alespoň dva dny před podáváním.

Velikonoce jsou i v pravoslaví nejvýznamnějším svátkem. Jedním z tradičních dezertů je právě pascha, která symbolizuje boží hrob. Na stranách bývá vytlačen pravoslavný kříž a písmena X a B, což v azbuce znamená Kristus vstal z mrtvých. Pokud nemáte formu, můžete kříž složit z kandovaného ovoce.

Boží milosti

250 gramů hladké mouky, 50 gramů cukru krupice, špetka soli, 50 gramů másla, 2 žloutky, 2 lžíce rumu, 5 lžic zakysané smetany, olej, moučkový a vanilkový cukr na obalení

1) Mouku smícháme napřed se suchými surovinami a potom přidáme žloutky, zakysanou smetanu, máslo, rum a vypracujeme těsto. Na půl hodiny ho dáme přikryté utěrkou odpočinout do ledničky.

2) Na vále vyválíme těsto válečkem na nudle na asi třímilimetrovou placku. Vykrajujeme rádýlkem obdélníčky, které uprostřed dvakrát prořízneme. Můžete samozřejmě vytvarovat mašličky či jiné tvary.

3) Jednotlivé kousky dáme smažit postupně do vysoké vrstvy oleje, při smažení se trochu nafouknou. Když začnou hnědnout, rychle je vyndáváme a pokládáme na papírovou kuchyňskou utěrku, abychom je zbavili přebytečného tuku.

4) Ještě za tepla obalujeme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým.

Boží milosti mají dlouhou tradici, najdete je i v Domácí kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové. A receptů existuje spousta. Někdo do těsta dává rum, někdo bílé víno.

Můžete přidat i nastrouhanou citronovou kůru a místo oleje můžete na pečení použít sádlo.

Neapolský koláč

1 vejce, 250 g hladké mouky, 125 g krystalového cukru, 125 g změklého másla, 1 kypřicí prášek

250 g rýže arborio, 250 g čerstvého ricotta sýru, 250 g krystalového cukru, 4 vejce, 1 vanilkový cukr, kůra a šťáva z půlky menšího pomeranče, kandované ovoce, olej, strouhanka na vysypání

1) Všechny ingredience na těsto smícháme tak, aby se vše spojilo. Těsto musí být tužší, ale méně než linecké. Zabalíme do potravinové fólie a necháme v lednici vychladit.

2) Rýži uvaříme doměkka, necháme lehce zchladnout, smícháme s ricottou, oběma cukry a vejci, ochutíme pomerančovou kůrou a šťávou. Přimícháme kandované ovoce. Měla by vzniknout tekutější hmota.

3) Dortovou formu vymažeme olejem a vysypeme strouhankou. Vychlazené těsto vyválíme na asi půlcentimetrovou tloušťku a vyložíme jím dno i stěny formy. Pravděpodobně bude přečnívat přes okraj, takže je odřízneme. Do formy nalijeme připravenou náplň.

4) Zbylé těsto vyválíme, nakrájíme na proužky a navrch koláče vytvarujeme mřížku. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 200 °C přibližně 45 minut. Koláč necháme zchladnout a odležet. Nejlépe chutná druhý den.

Tento koláč s více než staletou tradicí se připravuje v každé rodině jinak, ale vždy se skládá ze dvou částí, křehkého těsta a náplně podobné nákypu.

Vypráví se, že ho vymyslela jedna neapolská jeptiška, když chtěla připravit moučník s vůní květů pomerančovníku, který rostl v zahradách kláštera.

Pokud to bude dlouhé, nějaký recept vynecháme.

Foto: Shutterstock

Související články
8.7.2025
Chalupářský pokrm, se kterým potěšíte nejen sebe, ale i svou rodinu. A s paprikou si ho ještě více oblíbíte! Ingredience 1 lžíce oleje 4 špekáčky 2 cibule 1 mrkev 1 červená paprika 3 stroužky česneku 2 lžíce rajského protlaku 1 lžíce kmínu 4 bobkové listy 2 lžíce mleté uzené papriky 8 brambor 3 rajčata sůl pepř hrst libečku Postup Na oleji orestujte nakrájené špekáčky a d
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk