Domů     Sladké Velikonoce: Sváteční dobroty zblízka i zdaleka
Sladké Velikonoce: Sváteční dobroty zblízka i zdaleka
10.4.2023

Ozdobený velikonoční stůl se bez sladkých pochoutek neobejde. A ať už jsou odkudkoliv, všechny mají jedno společné, jsou chutné i krásné.

Colomba pasquale

500 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 25 g droždí, 150 g rozpuštěného másla, 200 ml mléka, 4 vejce + 2 žloutky, 100 g kandované pomerančové kůry (nebo směsi kandovaného ovoce), 100 g mandlí, špetka soli

1) Z poloviny mouky, droždí a části teplého mléka zaděláme kvásek.

2) Po vykynutí přidáme celá vejce a jeden žloutek, zbytek mouky, moučkový cukr, pomerančovou kůru, máslo, mléko a špetku soli.

3) Vypracujeme těsto a necháme je vykynout. Mezitím si naloupeme mandle, nebo použijeme již hotové mandlové lupínky.

4) Vykynuté těsto naložíme do vymazané a moukou vysypané formy – pravá colomba by měla mít tvar holubice, směle ale můžete použít formu na beránka, bábovku nebo dva srnčí hřbety.

5) Těsto potřeme žloutkem, posypeme mandlemi. Prvních 10 minut pečeme při teplotě 200 °C, poté ztlumíme teplotu na 160 °C a pečeme ještě 40 min.

Colomba pasquale, tedy velikonoční holubice, je tradiční italský moučník z kynutého těsta. Často se k jeho výrobě používá kvásek, my jsme vybrali recept s droždím, protože je rychlejší.

Křížová buchta

500 g hladké mouky + na poprášení, ½ lžičky soli, 85 g třtinového cukru, 1 lžička mleté skořice, 1 lžička perníkového koření, špetka strouhaného muškátového oříšku, 50 g másla pokrájeného + na vymazání, sáček instantního droždí, 140 g směsi sušeného ovoce, 300 ml mléka

Na kříže a na ozdobení: 3 lžíce hladké mouky, 2 lžíce vody, 5 lžic zlatého sirupu nebo medu

1) Ve velké míse promícháme mouku, sůl, cukr a koření. Přidáme máslo a prsty ho ve směsi rozdrobíme. Vmícháme instantní droždí a sušené ovoce pokrájené na malé kostičky. Mléko mírně ohřejeme. Přiléváme postupně do mísy a vypracujeme měkké a soudržné těsto.

2) Hmotu vyklopíme na pomoučněnou pracovní plochu a hněteme asi pět minut, až přestane lepit. Rozdělíme na dvacet stejných kousků a vyválíme z nich koule. Vyšší plech vyložíme papírem na pečení a lehce ho pomažeme máslem.

Rozložíme na něj bochánky kousek od sebe. Opatrně zakryjeme namaštěnou potravinovou fólií a necháme na teplém místě kynout dvě hodiny.

3) Troubu předehřejeme na 190 °C. Na kříže promícháme tři lžíce mouky a dvě lžíce studené vody tak, aby vznikla hladká pasta. Tu dáme do plastového sáčku a ustřihneme růžek. Na každý bochánek namalujeme kříž. Pečeme patnáct až osmnáct minut dozlatova.

4) Zvolna ohřejeme sirup nebo med a ještě teplé bochánky jím potřeme. Podáváme teplé.

Angličané je nazývají Hot Cross Buns a je to vlastně obdoba našeho mazance. Kříž symbolizuje ukřižování Krista. A sám název naznačuje, že nejchutnější jsou tyto buchtičky teplé.

Tsoureki

2 vejce + 3 natvrdo na vrch, 660 g hladké mouky, 190 ml plnotučného mléka, 100 g cukru krupice,

80 g másla, 21 g čerstvého droždí (půlka kostky), 1 lžička skořice, 1 lžička mletého nového koření, ½ lžičky kmínu, sůl

1) Nejprve ve vodě uvaříme 3 vejce natvrdo. Vychladlá obarvíme červenou barvou na vajíčka.

2) Ve velké míse smícháme sypké suroviny (mouku, sůl, skořici, nové koření, kmín).

3) V hrnečku ve vlažném mléce rozmícháme droždí a chvíli je necháme pracovat.

4) Máslo utřeme s cukrem a poté do něj zašleháme 2 vejce. Připravenou směs přidáme do moučné směsi s kořením a přilijeme i mléko s droždím. Vše vařečkou promícháme, směs vyklopíme na pomoučený vál a rukama ji hněteme tak dlouho, dokud nezískáme hladké těsto. (Na hnětení samozřejmě můžete použít robot).

5) Připravené těsto vložíme do mísy vymazané olejem a z vrchu ji přikryjeme fólií, aby těsto neosychalo. Necháme 2 hodiny kynout.

6) Po dvou hodinách těsto vyndáme z mísy, několikrát je promáčkneme pěstí a opět je vrátíme zpět do mísy. Mísu přikryjeme fólií a těsto necháme opět kynout, tentokrát 1 hodinu.

7) Vykynuté těsto nabude dvojnásobné velikosti. Dáme je na pomoučený vál a rozdělíme na 3 stejné díly. Z každého vyválíme na 1 m dlouhého hada a všechny tři je smotáme do copu. Cop stočíme dokola a na vrch poklademe vejce.

8) Připravený věnec přikryjeme fólií a necháme 1 hodinu kynout. Troubu vyhřejeme na 190 °C. Vložíme vykynutý věnec a pečeme 45 minut.

Tsoureki pochází z Řecka a připomíná náš velikonoční věnec (může mít ale i jiný tvar). Na rozdíl od něj je méně sladký, ale díky použitému koření víc voní. Vejce musí být červená, protože mají symbolizovat Kristovu krev.

Carská pascha

1 kg polotučného tvarohu, 100 g másla, špetka drceného hřebíčku, kůra z jednoho citronu, 100 g medu, 50 ml amaretta, 80 g sušených meruněk, 80 g rozinek sultánek, 200 ml smetany na šlehání, 50 g kandované pomerančové kůry, 5 vajec, mandle na zdobení

1) Rozinky, na kostky pokrájené sušené meruňky a nakrájenou kandovanou kůru naložíme do amaretta.

2) Smícháme med, tvaroh, drcený hřebíček, lehce povolené máslo a smetanu s rozšlehanými vejci. Ohřejeme hmotu za stálého míchání zhruba na teplotu 80 °Celsia.

3) Až začne hmota houstnout, odstavíme ji z ohně a necháme vychladnout.

4) Vmícháme sušené ovoce, kandovanou kůru a směs nalijeme do plátnem vyložené formy. Existuje speciální forma, ale my si můžeme vypomoci cedníkem nebo novým květináčem. Směs zatížíme a necháme v chladu odkapat a ztuhnout alespoň dva dny před podáváním.

Velikonoce jsou i v pravoslaví nejvýznamnějším svátkem. Jedním z tradičních dezertů je právě pascha, která symbolizuje boží hrob. Na stranách bývá vytlačen pravoslavný kříž a písmena X a B, což v azbuce znamená Kristus vstal z mrtvých. Pokud nemáte formu, můžete kříž složit z kandovaného ovoce.

Boží milosti

250 gramů hladké mouky, 50 gramů cukru krupice, špetka soli, 50 gramů másla, 2 žloutky, 2 lžíce rumu, 5 lžic zakysané smetany, olej, moučkový a vanilkový cukr na obalení

1) Mouku smícháme napřed se suchými surovinami a potom přidáme žloutky, zakysanou smetanu, máslo, rum a vypracujeme těsto. Na půl hodiny ho dáme přikryté utěrkou odpočinout do ledničky.

2) Na vále vyválíme těsto válečkem na nudle na asi třímilimetrovou placku. Vykrajujeme rádýlkem obdélníčky, které uprostřed dvakrát prořízneme. Můžete samozřejmě vytvarovat mašličky či jiné tvary.

3) Jednotlivé kousky dáme smažit postupně do vysoké vrstvy oleje, při smažení se trochu nafouknou. Když začnou hnědnout, rychle je vyndáváme a pokládáme na papírovou kuchyňskou utěrku, abychom je zbavili přebytečného tuku.

4) Ještě za tepla obalujeme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým.

Boží milosti mají dlouhou tradici, najdete je i v Domácí kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové. A receptů existuje spousta. Někdo do těsta dává rum, někdo bílé víno.

Můžete přidat i nastrouhanou citronovou kůru a místo oleje můžete na pečení použít sádlo.

Neapolský koláč

1 vejce, 250 g hladké mouky, 125 g krystalového cukru, 125 g změklého másla, 1 kypřicí prášek

250 g rýže arborio, 250 g čerstvého ricotta sýru, 250 g krystalového cukru, 4 vejce, 1 vanilkový cukr, kůra a šťáva z půlky menšího pomeranče, kandované ovoce, olej, strouhanka na vysypání

1) Všechny ingredience na těsto smícháme tak, aby se vše spojilo. Těsto musí být tužší, ale méně než linecké. Zabalíme do potravinové fólie a necháme v lednici vychladit.

2) Rýži uvaříme doměkka, necháme lehce zchladnout, smícháme s ricottou, oběma cukry a vejci, ochutíme pomerančovou kůrou a šťávou. Přimícháme kandované ovoce. Měla by vzniknout tekutější hmota.

3) Dortovou formu vymažeme olejem a vysypeme strouhankou. Vychlazené těsto vyválíme na asi půlcentimetrovou tloušťku a vyložíme jím dno i stěny formy. Pravděpodobně bude přečnívat přes okraj, takže je odřízneme. Do formy nalijeme připravenou náplň.

4) Zbylé těsto vyválíme, nakrájíme na proužky a navrch koláče vytvarujeme mřížku. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 200 °C přibližně 45 minut. Koláč necháme zchladnout a odležet. Nejlépe chutná druhý den.

Tento koláč s více než staletou tradicí se připravuje v každé rodině jinak, ale vždy se skládá ze dvou částí, křehkého těsta a náplně podobné nákypu.

Vypráví se, že ho vymyslela jedna neapolská jeptiška, když chtěla připravit moučník s vůní květů pomerančovníku, který rostl v zahradách kláštera.

Pokud to bude dlouhé, nějaký recept vynecháme.

Foto: Shutterstock

Související články
9.12.2024
Už jste si někdy nalili sklenku a ucítili vůni posečené trávy nebo třeba kouře? Možná vás přepadla nejistota a podezíravě jste zkoumali, jestli není něco špatně. Ale není a váš čich i chuť jsou v pořádku. A tak se směle můžete pustit do objevování palety vůní a chutí, které můžete ve víně najít. Určitě vás mnohé překvapí. Jak správně ochutnávat Určitě jste už nějakou tu degustaci vína viděli, a
5.12.2024
Léto se chýlí ke konci, ale růže ještě kvetou, takže toho pojďte využít a udělejte si neobyčejný dortík. Ingredience Na těsto: 200 g másla, 150 g moučkového cukru, 1 sáček vanilkového cukru, 4 vejce, 1 lžička mletého anýzu, 1 lžička kurkumy, 2 lžíce pomerančové šťávy, 50 g kandované pomerančové kůry, 4 kapky pomerančového aroma, špetka soli, 250 g hladké mouky, ½ sáčku prášku do pečiva, 100% tuk
26.11.2024
Pochází z Itálie a známe ji pod názvem cuketa nebo tykev. Skvěle se z ní připravují polévky, placičky, je výbornou surovinou ke grilování a navíc se hodí do sladkých i slaných koláčů, pomazánek, salátů nebo čalamád. Mladé plody můžete jíst syrové v salátech či s těstovinami. Linguine s cuketovým krémem Budete potřebovat 1 lžíci másla, 1šalotku, 2 kusy nasekané cukety na tenké plátky, sůl, pep
22.11.2024
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála fronta u automatu Koruna na
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
reklama
Šikovné tipy
Květiny na vánoční stůl
Nejen kapr a cukroví, pro sváteční dojem by na prostřeném stole neměly chybět ani květiny. Klasikou je vánoční hvězda, krásná je sama o sobě, což pak teprve v parádním aranžmá. Poinsettie ve voskové misce Skutečně, miska, v níž je toto aranžmá usazené, vznikla z vosku, či spíše z parafínových svíček. Není to nic složitého a […]
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce, […]
Čas svíček a lucerniček
Sázka na červenou se jednoznačně vyplatí. Přes den vynikne v podzimní šedi zářivý odstín aranžmá, večer světýlko v lucerně. Co použít? Středem této dekorace je libavka s drobnými plody a červeně kvetoucí brambořík. Jejich barvu výrazně potvrzuje lucerna a jutová mašle, zajímavým detailem jsou plody okrasné jabloně velikosti třešně. Vyndejte květináčky Sytě barevné dekorativní nádobky […]
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krkonoše nejsou jen sjezdovky
epochanacestach.cz
Krkonoše nejsou jen sjezdovky
Jedinečné navenek a přátelské uvnitř. Příroda v Krkonoších vás ihned očaruje, takže máte chuť vystoupat až na vrcholky hor. Jenže tu jsou i jiné zajímavosti… Mumlavské vodopády Na vodu nejbohatší vodopád v Krkonoších hlučně padá až do hloubky deseti metrů a ve skále ze žuly vytváří obří kotle, tzv. Čertova oka. U vodopádů najdete Mumlavskou
Netradiční rybí polévka
tisicereceptu.cz
Netradiční rybí polévka
Rybí polévka nesmí na štědrovečerním stole chybět, ale je načase vyzkoušet nový recept. Suroviny 1 kapří hlava 1 kapří kostra i s rybím masem 1 bobkový list 10 kuliček nového koření 10 kulič
ROBOT Expedice Praha–Ósaka: Mise přátelství a míru na EXPO 2025
iluxus.cz
ROBOT Expedice Praha–Ósaka: Mise přátelství a míru na EXPO 2025
Na tiskové konferenci v pražském Letenském zámečku byla 27. listopadu představena jedinečná výprava nazvaná ROBOT Expedice Praha–Ósaka, která v roce 2025 spojí české a japonské kulturní hodnoty i auto
Rozstřílené sochy, zakázané knihy: Díla, která již neměl nikdo spatřit
epochaplus.cz
Rozstřílené sochy, zakázané knihy: Díla, která již neměl nikdo spatřit
Dunění protiletadlového arzenálu otřásá skalním masivem. Poté přijdou na řadu protitankové miny umístěné přímo k obřím nohám soch. Na 50 tun výbušnin odvede dílo zkázy. Za několik dní nezbude ze slavných afghánských Buddhů z Bámjánu téměř nic. „Sochy jsou zničeny přibližně z 90 %,“ oznamuje 10. března 2001 světu mluvčí Tálibánu Abdal Hají Mutmain…. Knihy,
Jak království Urartu vzdorovalo přesile Asyřanů?
historyplus.cz
Jak království Urartu vzdorovalo přesile Asyřanů?
Na území dnešní Arménie a Turecka kdysi dávno existovalo království Urartu, které navzdory drsným klimatickým podmínkám a podstatně menší populaci dokázalo hospodářsky prosperovat, a navíc soupeřit s mocnou Novoasyrskou říší. Jeho hranice v době největší slávy sahaly až k Černému a Kaspickému moři. První zmínky o území Urartu pocházejí z asyrských nápisů krále Salmanassara I. (vláda přibližně v
Jak funguje technika ho’oponopono?
enigmaplus.cz
Jak funguje technika ho’oponopono?
Jedná se o starou havajskou techniku k vytvoření hojnosti, zdraví, míru. Zjednodušeně znamená „narovnání“ či „nápravu chyby“. Je to proces vnitřního odstranění toxických energií s cílem nechat skrz
Zenová atmosféra na břehu oceánu
rezidenceonline.cz
Zenová atmosféra na břehu oceánu
Na slunném Ocean Beach v San Franciscu se nachází rezidence, jejíž interiér navrhla slovinská designérka Valery Zhavruk. Všudypřítomná paleta pozitivních emocí a harmonických barev návštěvníka provází od vstupní haly až po terasu. Mobiliář návrhářka vybírala převážně od Caffe Latte a Covet House. Hned vstupní hala dýchá typickou kalifornskou atmosférou – decentní béžové a ořechové tóny
Varan komodský: Nejmohutnější suchozemský ještěr
21stoleti.cz
Varan komodský: Nejmohutnější suchozemský ještěr
Varanu komodskému (Varanus komodoensis) se přezdívá komodský drak. Ve skutečnosti se však nejedná o draka, ale o obřího ještěra. Je to největší, co do hmotnosti a celkové mohutnosti, žijící ještěr vůb
Kvůli hloupé sázce jsem přišla o nejlepší kamarádku
skutecnepribehy.cz
Kvůli hloupé sázce jsem přišla o nejlepší kamarádku
Říkali mi – už to nepij! Měla jsem je poslechnout a nehrnout se do bláznivé sázky. Udělala jsem si pořádnou ostudu a také zničila přátelství. Znaly jsme se s Ivetou od první třídy, dokonce jsme několik let seděly spolu v jedné lavici. Když jsme se v devítce loučily a každá šla na jinou střední školu, tak jsme si slibovaly, že se
Bývalý manžel je u Pagáčové zase ve hře!
nasehvezdy.cz
Bývalý manžel je u Pagáčové zase ve hře!
O herečku Patricii Pagáčovou (35) z Ulice by mohl znovu zabojovat Tibor Pagáč (32), se kterým nedávno oznámili rozvod. Povídá se, že vše, co mezi nimi dělalo zle, se teď u herečky změnilo jako máv
Obdarujte je podle znamení
nejsemsama.cz
Obdarujte je podle znamení
Uprostřed nasvíceného obchodního centra si s hrůzou uvědomíte, že absolutně nevíte, co komu pořídit? Abyste neskončila u slz, hvězdy vám poradí, čím pod stromečkem potěšíte jednotlivá znamení horoskopu mezi svými blízkými. Beran 21. 3. – 20. 4. Patří k poctivým hrdinům a příčí se mu porušování pravidel, takže ho zaručeně potěšíte nějakou detektivkou s neohroženým hlavním hrdinou v čele. A pokud si
Patří záhadná lebka objevená v Severní Makedonii vlkodlakovi?
epochalnisvet.cz
Patří záhadná lebka objevená v Severní Makedonii vlkodlakovi?
V médiích se čas od času objeví zpráva o nalezení nějakého pozoruhodného pokladu. Většinou jde o staré mince, šperky nebo jiné nálezy, které mají hlavně archeologickou a historickou hodnotu. V případě objevu staré truhly nalezené před lety v Makedonii se však badatelé nestačili divit. Co leželo uvnitř?   Pro farmáře Traycheho Draganova začíná tento den zcela všedně. Zemědělec