Domů     Sladké Velikonoce: Sváteční dobroty zblízka i zdaleka
Sladké Velikonoce: Sváteční dobroty zblízka i zdaleka
10.4.2023

Ozdobený velikonoční stůl se bez sladkých pochoutek neobejde. A ať už jsou odkudkoliv, všechny mají jedno společné, jsou chutné i krásné.

Colomba pasquale

500 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 25 g droždí, 150 g rozpuštěného másla, 200 ml mléka, 4 vejce + 2 žloutky, 100 g kandované pomerančové kůry (nebo směsi kandovaného ovoce), 100 g mandlí, špetka soli

1) Z poloviny mouky, droždí a části teplého mléka zaděláme kvásek.

2) Po vykynutí přidáme celá vejce a jeden žloutek, zbytek mouky, moučkový cukr, pomerančovou kůru, máslo, mléko a špetku soli.

3) Vypracujeme těsto a necháme je vykynout. Mezitím si naloupeme mandle, nebo použijeme již hotové mandlové lupínky.

4) Vykynuté těsto naložíme do vymazané a moukou vysypané formy – pravá colomba by měla mít tvar holubice, směle ale můžete použít formu na beránka, bábovku nebo dva srnčí hřbety.

5) Těsto potřeme žloutkem, posypeme mandlemi. Prvních 10 minut pečeme při teplotě 200 °C, poté ztlumíme teplotu na 160 °C a pečeme ještě 40 min.

Colomba pasquale, tedy velikonoční holubice, je tradiční italský moučník z kynutého těsta. Často se k jeho výrobě používá kvásek, my jsme vybrali recept s droždím, protože je rychlejší.

Křížová buchta

500 g hladké mouky + na poprášení, ½ lžičky soli, 85 g třtinového cukru, 1 lžička mleté skořice, 1 lžička perníkového koření, špetka strouhaného muškátového oříšku, 50 g másla pokrájeného + na vymazání, sáček instantního droždí, 140 g směsi sušeného ovoce, 300 ml mléka

Na kříže a na ozdobení: 3 lžíce hladké mouky, 2 lžíce vody, 5 lžic zlatého sirupu nebo medu

1) Ve velké míse promícháme mouku, sůl, cukr a koření. Přidáme máslo a prsty ho ve směsi rozdrobíme. Vmícháme instantní droždí a sušené ovoce pokrájené na malé kostičky. Mléko mírně ohřejeme. Přiléváme postupně do mísy a vypracujeme měkké a soudržné těsto.

2) Hmotu vyklopíme na pomoučněnou pracovní plochu a hněteme asi pět minut, až přestane lepit. Rozdělíme na dvacet stejných kousků a vyválíme z nich koule. Vyšší plech vyložíme papírem na pečení a lehce ho pomažeme máslem.

Rozložíme na něj bochánky kousek od sebe. Opatrně zakryjeme namaštěnou potravinovou fólií a necháme na teplém místě kynout dvě hodiny.

3) Troubu předehřejeme na 190 °C. Na kříže promícháme tři lžíce mouky a dvě lžíce studené vody tak, aby vznikla hladká pasta. Tu dáme do plastového sáčku a ustřihneme růžek. Na každý bochánek namalujeme kříž. Pečeme patnáct až osmnáct minut dozlatova.

4) Zvolna ohřejeme sirup nebo med a ještě teplé bochánky jím potřeme. Podáváme teplé.

Angličané je nazývají Hot Cross Buns a je to vlastně obdoba našeho mazance. Kříž symbolizuje ukřižování Krista. A sám název naznačuje, že nejchutnější jsou tyto buchtičky teplé.

Tsoureki

2 vejce + 3 natvrdo na vrch, 660 g hladké mouky, 190 ml plnotučného mléka, 100 g cukru krupice,

80 g másla, 21 g čerstvého droždí (půlka kostky), 1 lžička skořice, 1 lžička mletého nového koření, ½ lžičky kmínu, sůl

1) Nejprve ve vodě uvaříme 3 vejce natvrdo. Vychladlá obarvíme červenou barvou na vajíčka.

2) Ve velké míse smícháme sypké suroviny (mouku, sůl, skořici, nové koření, kmín).

3) V hrnečku ve vlažném mléce rozmícháme droždí a chvíli je necháme pracovat.

4) Máslo utřeme s cukrem a poté do něj zašleháme 2 vejce. Připravenou směs přidáme do moučné směsi s kořením a přilijeme i mléko s droždím. Vše vařečkou promícháme, směs vyklopíme na pomoučený vál a rukama ji hněteme tak dlouho, dokud nezískáme hladké těsto. (Na hnětení samozřejmě můžete použít robot).

5) Připravené těsto vložíme do mísy vymazané olejem a z vrchu ji přikryjeme fólií, aby těsto neosychalo. Necháme 2 hodiny kynout.

6) Po dvou hodinách těsto vyndáme z mísy, několikrát je promáčkneme pěstí a opět je vrátíme zpět do mísy. Mísu přikryjeme fólií a těsto necháme opět kynout, tentokrát 1 hodinu.

7) Vykynuté těsto nabude dvojnásobné velikosti. Dáme je na pomoučený vál a rozdělíme na 3 stejné díly. Z každého vyválíme na 1 m dlouhého hada a všechny tři je smotáme do copu. Cop stočíme dokola a na vrch poklademe vejce.

8) Připravený věnec přikryjeme fólií a necháme 1 hodinu kynout. Troubu vyhřejeme na 190 °C. Vložíme vykynutý věnec a pečeme 45 minut.

Tsoureki pochází z Řecka a připomíná náš velikonoční věnec (může mít ale i jiný tvar). Na rozdíl od něj je méně sladký, ale díky použitému koření víc voní. Vejce musí být červená, protože mají symbolizovat Kristovu krev.

Carská pascha

1 kg polotučného tvarohu, 100 g másla, špetka drceného hřebíčku, kůra z jednoho citronu, 100 g medu, 50 ml amaretta, 80 g sušených meruněk, 80 g rozinek sultánek, 200 ml smetany na šlehání, 50 g kandované pomerančové kůry, 5 vajec, mandle na zdobení

1) Rozinky, na kostky pokrájené sušené meruňky a nakrájenou kandovanou kůru naložíme do amaretta.

2) Smícháme med, tvaroh, drcený hřebíček, lehce povolené máslo a smetanu s rozšlehanými vejci. Ohřejeme hmotu za stálého míchání zhruba na teplotu 80 °Celsia.

3) Až začne hmota houstnout, odstavíme ji z ohně a necháme vychladnout.

4) Vmícháme sušené ovoce, kandovanou kůru a směs nalijeme do plátnem vyložené formy. Existuje speciální forma, ale my si můžeme vypomoci cedníkem nebo novým květináčem. Směs zatížíme a necháme v chladu odkapat a ztuhnout alespoň dva dny před podáváním.

Velikonoce jsou i v pravoslaví nejvýznamnějším svátkem. Jedním z tradičních dezertů je právě pascha, která symbolizuje boží hrob. Na stranách bývá vytlačen pravoslavný kříž a písmena X a B, což v azbuce znamená Kristus vstal z mrtvých. Pokud nemáte formu, můžete kříž složit z kandovaného ovoce.

Boží milosti

250 gramů hladké mouky, 50 gramů cukru krupice, špetka soli, 50 gramů másla, 2 žloutky, 2 lžíce rumu, 5 lžic zakysané smetany, olej, moučkový a vanilkový cukr na obalení

1) Mouku smícháme napřed se suchými surovinami a potom přidáme žloutky, zakysanou smetanu, máslo, rum a vypracujeme těsto. Na půl hodiny ho dáme přikryté utěrkou odpočinout do ledničky.

2) Na vále vyválíme těsto válečkem na nudle na asi třímilimetrovou placku. Vykrajujeme rádýlkem obdélníčky, které uprostřed dvakrát prořízneme. Můžete samozřejmě vytvarovat mašličky či jiné tvary.

3) Jednotlivé kousky dáme smažit postupně do vysoké vrstvy oleje, při smažení se trochu nafouknou. Když začnou hnědnout, rychle je vyndáváme a pokládáme na papírovou kuchyňskou utěrku, abychom je zbavili přebytečného tuku.

4) Ještě za tepla obalujeme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým.

Boží milosti mají dlouhou tradici, najdete je i v Domácí kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové. A receptů existuje spousta. Někdo do těsta dává rum, někdo bílé víno.

Můžete přidat i nastrouhanou citronovou kůru a místo oleje můžete na pečení použít sádlo.

Neapolský koláč

1 vejce, 250 g hladké mouky, 125 g krystalového cukru, 125 g změklého másla, 1 kypřicí prášek

250 g rýže arborio, 250 g čerstvého ricotta sýru, 250 g krystalového cukru, 4 vejce, 1 vanilkový cukr, kůra a šťáva z půlky menšího pomeranče, kandované ovoce, olej, strouhanka na vysypání

1) Všechny ingredience na těsto smícháme tak, aby se vše spojilo. Těsto musí být tužší, ale méně než linecké. Zabalíme do potravinové fólie a necháme v lednici vychladit.

2) Rýži uvaříme doměkka, necháme lehce zchladnout, smícháme s ricottou, oběma cukry a vejci, ochutíme pomerančovou kůrou a šťávou. Přimícháme kandované ovoce. Měla by vzniknout tekutější hmota.

3) Dortovou formu vymažeme olejem a vysypeme strouhankou. Vychlazené těsto vyválíme na asi půlcentimetrovou tloušťku a vyložíme jím dno i stěny formy. Pravděpodobně bude přečnívat přes okraj, takže je odřízneme. Do formy nalijeme připravenou náplň.

4) Zbylé těsto vyválíme, nakrájíme na proužky a navrch koláče vytvarujeme mřížku. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 200 °C přibližně 45 minut. Koláč necháme zchladnout a odležet. Nejlépe chutná druhý den.

Tento koláč s více než staletou tradicí se připravuje v každé rodině jinak, ale vždy se skládá ze dvou částí, křehkého těsta a náplně podobné nákypu.

Vypráví se, že ho vymyslela jedna neapolská jeptiška, když chtěla připravit moučník s vůní květů pomerančovníku, který rostl v zahradách kláštera.

Pokud to bude dlouhé, nějaký recept vynecháme.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
15.4.2024
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. - Vynikající j
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
4.4.2024
Aby ne, jeho pověst je hodně pošramocená. Kolem glutamátu se vznáší strašák alergie, syndromu čínské restaurace, nabírání na váze i vážných nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Stačí říct glutamát a vybavíte si vydatně přichucenou nudlovou polévku z podřadných surovin nebo misku s chipsy, od níž se nedá odtrhnout, dokud není prázdná. Kaloricky často bohaté, ale výživově chudé jídl
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned