Ze statistik lze jednoznačně sestavit žebříček dětských úrazů v průběhu celého roku od nejčastějších po nejméně časté:
1. zhmoždění, vykloubení, zlomeniny
2. poranění povrchu těla včetně pokousání psem nebo kočkou
3. poranění hlavy, lebky
4. poranění úst, zubů a dalších orgánů dutiny ústní
5. popálení a opaření
6. poranění oka
7. otravy a uštknutí
8. poranění břicha, hrudníku
Bohužel se stále častěji objevují zranění způsobená napadením jedním z účastníků dětské hádky.
■ Zlomení a vykloubení končetin
Ke zlomeninám dochází asi nejčastěji při fotbalu, basketbalu a dalších sportech díky střetům a pádům. Na menší děti zas často číhá nebezpečí na různých prolézačkách a kolotočích.
První pomoc: Zlomeniny za žádných okolností nerovnáme, končetinu ponecháme ve stejné poloze a fixujeme ji dlahou. Tu přiložíme ke zlomené končetině a ovážeme (dlaha musí dosahovat až za další kloub).
Pokud má zraněný zlomené předloktí, dlahu je nutné přiložit až nad loket. Nemáme-li k dispozici originální dlahu, nahradíme ji silným klackem, laťkou, deštníkem. Dojde-li ke zlomení dolní končetiny, můžeme ji fixovat přivázáním ke druhé noze.
Při znehybňování horních končetin se také používá šátek, na který poraněnou ruku zavěsíte.
Pozor na otevřené zlomeniny! Ty mají v místě nárazu tržnou ránu, nemusí se však nutně jednat o kost, která protrhla kůži. Nejdříve ránu sterilně zakryjeme, abychom zamezili znečištění, a fixujeme ji stejně jako zlomeniny zavřené.
Vykloubení končetin – Častou chybou při vykloubení je snaha o navrácení kloubu do původní pozice. To patří zrovna tak jako ošetření zlomenin do rukou lékaře.
■ Na hlavu patří helma
K nebezpečným úrazům často dochází při jízdě na kole. Jedná se zejména o poranění hlavy, lebeční oblasti, úst a zubů jako následek pádu.
Děti často jezdí bez přilby, přitom právě helma většinou zabrání těm nejvážnějším poraněním hlavy, která bohužel bývají nejčastější příčinou úmrtí dětských cyklistů. Naučte proto používat své dítě ochrannou přilbu a nezapomeňte ani na sluneční brýle.
Ochrání jeho oči nejen před oslněním, ale i před vniknutím cizího tělesa. Dobrou službu vykonají i chrániče kolen a loktů. Také nezapomeňte občas provést „generálku“ dětského kola. Při ní se zaměřte především na správnou funkci brzd.
Stejné zásady platí samozřejmě i pro jízdu na kolečkových bruslích, skateboardu apod.
■ Pomoc při podvrtnutí
Stačí při běhu ze schodů či dobíhání tramvaje špatně došlápnout a úraz je na světě. K podvrtnutí dochází velmi často při sportu, nevyhýbá se ale ani méně aktivním jedincům.
Poškozené vazy mohou být v lepším případě natažené, v horším částečně natržené nebo i zcela přetržené, a funkce kotníku je tak velmi vážně narušena.
První pomoc a prevence – při podvrtnutí kotníku je potřeba dostat postiženou nohu do zvýšené polohy a končetinu a místo poranění chladit. Na otok a bolest je vhodné přiložit studený obklad a použít speciální krém či gel.
Na postižené místo je také možné přiložit elastické obinadlo, které ale nesmí škrtit. Prevencí proti zvýšenému riziku podvrtnutého kotníku je nošení vhodné obuvi, která zajistí potřebnou stabilitu nohy.
■ Poštípání hmyzem
I během babího léta a v časném podzimu má hmyz pohotovost. Komáři, klíšťata, ale i vosy a sršni často způsobí dětem nepříjemné „kousance“ a bodnutí. Pobodání hmyzem nemusí být příliš nebezpečné, pokud se nenachází v ústní dutině nebo okolí očí. Na postižené místo přiložíme ledový obklad, který zastaví otok a svědění.
■ Nehoda není náhoda
Další nebezpečí nejen pro malé cyklisty představuje provoz aut na silnicích. Bohužel jsou děti po prázdninách roztěkané a na ulicích nedávají pozor na projíždějící vozidla.
Asi není třeba zdůrazňovat, že je nutné v případě nehody okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Nikdy se nenechte ukonejšit zdánlivou banálností nehody a „dobrým zdravotním stavem“ zraněného. V každém případě dopravte dítě k odbornému vyšetření. To může odhalit závažné vnitřní zranění.
Důležitá telefonní čísla
záchranná služba 155
tísňové volání 112
Jak se chovat při úrazu
Zjistíme, zda je pacient při vědomí, snažíme se s ním navázat kontakt.
V případě bezvědomí zkontrolujeme průchodnost dýchacích cest, případně uvolníme zapadlý jazyk či odstraníme cizí předměty z úst.
Postiženého uložíme do stabilizované polohy, aby nemohlo dojít ke vdechnutí zvratků a jiných předmětů (žvýkačka, bonbon).
Přivoláme odbornou pomoc.
Do příjezdu odborné pomoci se snažíme zastavit krvácení (opakovaným přikládáním tlakových obvazů, případně zaškrcením končetiny).
V případě mnohočetných poranění může zraněný upadat do šoku (bledost, pocení slabý pulz, třes, zmatenost). Položíme ho na zem a zvedneme mu nohy do výšky 30 až 40 cm. Nezapomeneme ho přikrýt. V žádném případě mu nepodáváme ani tekutiny, ani léky na tišení bolesti.
Rada Paní domu: Zopakujte si pravidla pro poskytnutí první pomoci (www.urazydeti.cz).
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock