Domů     Pravidla fungování dlouhodobých vztahů
Pravidla fungování dlouhodobých vztahů

Žádný univerzální recept, jak si celoživotně udržet manželství, neexistuje, přesto jsou páry, které slaví zlatou a třeba i diamantovou svatbu. Jak to dokázaly? Bylo to jen životní štěstí, nebo tvrdá dřina?

O to, aby partnerský vztah fungoval, se musí starat muž i žena. Pokud spolu strávili velký kus života, většinou potvrzují, že na své cestě museli překonat hodně překážek, ale dělali to společně, a protože oba chtěli, tak to dokázali.

Zpravidla se při tom řídili nepsanými pravidly, která k trvání vztahu pozitivně přispívají. Tady jsou některá z nich.

Být tolerantní

Tolerance stojí na prvním místě! Po počátečním okouzlení přichází vystřízlivění. Každý pocházíme z jiného prostředí, odkud jsme si přinesli své zvyky, a tak se stane, že to, co nás přitahovalo nebo nepřekáželo, nám začne vadit. Např.

partner nikdy nedokáže přijít včas, neumyje po sobě umyvadlo, veškerý volný čas si lepí letadýlka, když má radost, mne si ruce, k řízku jí zásadně knedlík atd. Nevyčítejte mu to, mějte pochopení, hlavně se ho nesnažte změnit.

A kdyby se vám to náhodou povedlo, zřejmě byste se rozešli. Partner by trpěl tím, že nemůže být sám sebou a to vztah spolehlivě rozleptá. Nezapomeňte ale, že tolerance nesmí překročit určitou hranici.

Rozhodně by se neměla tolerovat nevěra (jednorázová se dá odpustit) či každodenní opilost. Jednou z věcí, která upevňuje manželství a nechává páry šťastnými je znalost vrtochů toho druhého a schopnost naučit se je do zdravé míry tolerovat.

Zachovat věrnost

Být věrný ve vztahu není volba, ale základní priorita. Pro člověka po našem boku věrnost většinou znamená úplně všechno. Sice nikdy nemůžeme slíbit, že při něm budeme po celý zbytek jeho života, ale určitě při něm můžeme stát po celý zbytek toho našeho.

Nesrovnávat

Buďte optimisté a svůj současný vztah nesrovnávejte s těmi předešlými.

Čas je milosrdný a vy už jste zapomněli, že s minulými partnery to nebylo vždy jen hezké, jinak byste se přece nerozešli, a že když jste pak byli sami, měli jste sice svobodu, ale zároveň byli sami.

Vaše manželství (partnerství) nesrovnávejte ani s údajně skvělými vztahy, které mají vaši sourozenci, přátelé či sousedé. Nikdy nevíte, co se u nich za zavřenými dveřmi děje. A pokud na to pořád musíte myslet, hlavně to nepředhazujte svému partnerovi.

Mluvit, mluvit

Tím se nemyslí, že žena od rána do večera nezavře pusu a muž jen trpně předstírá, že poslouchá, jde o vzájemnou komunikaci. Bez ní vztah neudržíte.

Neznamená to detailně rozebírat, co se stalo každý den, ale jde o naslouchání a porozumění ve všech zásadních věcech, které partnera i vás těší, nebo naopak trápí.

Vztek a bolest jsou emoce, které nejčastěji vyvolávají hádky, tak o svých pocitech se svým partnerem mluvte. Vysvětlete mu, proč se zlobíte, co vás štve, určitě pak najdete nějaké východisko.

Nežárlit

Pokud svému protějšku doopravdy nemůžete věřit, nemá vztah cenu. Jestli máte problém s důvěrou kvůli zradě z minulosti, sjednejte si pravidla, aby vaše neopodstatněná obava a nejistota vztah nezruinovala.

Je-li to naopak a vy jste ten, na koho partner žárlí, aniž by k tomu byl sebemenší důvod, odejděte. Žárlivost není znamením lásky. A neopodstatněná žárlivost je navíc sobecká a pro „nevinného“ člověka velmi ponižující.

Stát při sobě v dobrém i ve zlém

To si u oltáře dříve snoubenci slibovali. A je to velká životní pravda. Bez ní to nejde. Jsou dny prosluněné štěstím a radostí a pak také dny temné, charakterizované problémy, neštěstím či nemocí.

V tu chvíli je třeba si být oporou, protože tahle doba váš vztah prověří. Smrt někoho blízkého, ztráta zaměstnání nebo zdravotní komplikace se vždy lépe snášejí, pokud je sdílíte se svými blízkými. A to si vyžaduje utěšování a hýčkání.

Někdy je také třeba, aby partner na určitý čas převzal povinnosti, které jste dosud zvládali sami. Když to udělá, začnete si cenit své drahé polovičky pro vlastnosti, o kterých jste dosud neměli ani ponětí, a vaše vzájemná důvěra se ještě více prohloubí.

Překonávat sliby

Dodržovat sliby je důležité nejen pro dlouhodobý vztah, ale i dlouhodobý úspěch v životě. Nestačí jen slibovat, je nutné také konat. Nebo ještě lépe, být o krok před očekáváním partnera. Dát víc, než vyžadoval. To je princip úspěchu ve všem. Na vztahy, v nichž oba více dávali, než brali, se nezapomíná.

Společně plánovat

Společné plány dávají vztahu perspektivu budoucnosti. Právě na společném plánování se pozná, zda partneři chtějí nebo nechtějí budovat pevný vztah.

Neupadat do stereotypu

Bezpečí a spolehlivost jsou důležité, ale příliš zatuchlého klidu vztahu nesvědčí. Jistá dávka adrenalinu a nejistoty udržuje vztah při životě. Šťastné páry spolu stále něco podnikají a snaží se o inovace.

Nepřehánět pozornost

Neuduste svou lásku přehnanou pozorností. Na začátku vztahu, kdy se navzájem poznáváte, je zvýšená pozornost žádoucí, ale všechno jednou omrzí, i přízeň sebepohlednějšího a sebezajímavějšího člověka.

A tak po nějaké době nastane ve vztahu situace, kdy partner podvědomě vycítí a posléze i ocení, že se mu ten druhý tak úplně dostatečně nevěnoval, a tak zase touží, aby si ho všímal, a začne pro to něco dělat. Zažívat pocity vydobyté pozornosti je tak sladké.

Nezapomínat na romantiku a flirt
Nezapomínat na romantiku a flirt

Ve vztahu je potřeba udržovat romantiku třeba i po dvaceti společných letech. A také byste spolu neměli zapomínat flirtovat. Bez těchto dvou věcí se totiž spokojené manželství neobejde.

Hodně chválit

Pochvala je skvělým povznesením vztahu, proto na ni nezapomínejte. Používejte komplimenty, láskyplně se dotýkejte, usmívejte se na sebe. Pro váš vztah uděláte skutečně hodně.

Předchozí článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína