Na 800 tisíc diabetiků, k tomu lidé postižení vážnými cévními potížemi nohou nebo poruchou imunity. Ti všichni jsou kandidáty na amputaci části nohy, kterou u nás ročně podstoupí asi deset tisíc z nich.
Hlavní důvod – nehojící se rány, vředy a postupující gangréna, tedy odumírání tkáně prstů a chodidla. Na počátku přitom bylo malé poškození kůže, ranka nebo puchýř. Jak to, že to dojde k tak fatálním koncům?
Je to hlavně kvůli liknavému přístupu, o malou ránu se mnohdy málo zajímá postižený i lékař. A tak se ze zánětu postupně stává větší a větší problém a mnoho diabetiků ho začne řešit až ve chvíli, kdy má velké bolesti.
Proč právě chodidla?
Příčinou jsou zúžené cévy nohou, což vede ke špatnému prokrvení chodidla jako okrajové části těla. Kromě lidí s cévním onemocněním mají právě k těmto potížím značné předpoklady cukrovkáři.
Vysoká hladina cukru v krvi totiž podporuje rozvoj aterosklerózy, takže vede k zužování cév a zmenšování jejich průchodnosti. Špatné prokrvení pak zhoršuje hojení odřenin a ranek, které by byly pro zdravé lidi banální.
Zde je tomu naopak, zánět se obvykle rozšiřuje a často vzdoruje i ošetření, neboť diabetici mají – spolu s lidmi se sníženou obranyschopností – vyšší náchylnost podléhat infekcím.
Právě proto, že se u diabetiků spojují obě příčiny, tedy že trpí horším prokrvením chodidla i slabší imunitou, je při cukrovce riziko amputace části nohy tak velké.
Radši dřív než později
Jinak řečeno, prevence je tu k nezaplacení, pokud je vám zdravá noha drahá. Co mohou diabetici udělat pro to, aby mohli dál vesele chodit po svých?
Dodržovat dietu, protože nejde jen o to, abyste „prošli“ při kontrole na diabetologii. Snaha ošálit výsledky glykémie fígly jako pojídání zelí těsně před kontrolou nepřináší nic pozitivního, vyšetření stejně ukáže i starší hříchy hyperglykémie. A ty rozbíhají destruktivní procesy v těle, jako je už zmíněné zužování cév.
Hýbat se a cvičit podle doporučení pro váš zdravotní stav. To je důležité u cukrovkářů 2. typu, kde pohybová aktivita a správný jídelníček dokážou zvrátit průběh choroby a předejít mnoha nepříjemnostem, nejen diabetické noze.
Vyžádat si každoroční vyšetření cév dolních končetin.
Ošetřit každé, i nepatrné, zranění na noze, i z malého puchýře se může stát nehojící se absces.
Cukr podráží nohy
Skoro doslova, protože hyperglykémie dolním končetinám škodí nejen tím, že podporuje rozvoj aterosklerózy. Současně dochází také k oslabování svalstva. Tím se mění způsob, jak našlapujeme čili mechanika chůze. Odnese to pata, na niž došlapujeme mnohem tvrději.
Proto právě na patě mohou v hrubé kůži vznikat trhliny, které se pak zanítí a velmi špatně hojí. Mnohem jednodušší je těmto potížím předejít – díky vhodné obuvi, která musí patě ulehčit a změkčit došlápnutí.
Vhodnou obuv by si měl každý ve svém zájmu opatřit ihned, jakmile se dozví diagnózu diabetes. Na trhu jsou značky obuvi zaměřené právě na šetrnost vůči chodidlu, takže stélka je měkčená a můžete si vybrat také správnou šířku boty, aby netlačila na prsty. V pokročilejších případech ovšem nezbývá už jiná pomoc než obuv ortopedická.
Když se rány nehojí
Ani při sebepečlivější prevenci se nedá vyloučit, že se na chodidle objeví zanícená odřenina nebo puchýř. Opět je rozumné se s ní ihned vypravit k lékaři. Léčí se obvykle antibiotiky, pokud je na ráně odumřelá část tkáně, pak se nejprve odstraní.
Čím větší rozsah, tím více trpělivosti budete potřebovat při ošetřování nohy, hojení trvá týdny i měsíce. Pokud ale zánět přes veškerou péči pokračuje a rozšiřuje se, pak lékaři uvažují o dalších opatřeních.
Protože přitěžující okolností bývá zúžení cév, pak se ve vhodných případech navrhuje zákrok, který jejich průchodnost zlepší. Pokud jde céva zachránit, dá se provést tzv. balónková angioplastika, kterou se céva rozšíří.
Při horším stavu cévy se může operativně část nahradit tranplantovanou cévou z jiné partie. Kdo je vhodným kandidátem pro jaký zákrok, musí ale posoudit odborník.
Alternativní možnosti
Pokud se pro operaci váš případ nehodí, pak jsou tu ještě další možnosti, jak se pokusit nohu zachránit před amputací. Nejsou ovšem zatím hrazené zdravotními pojišťovnami.
Slibné výsledky má mít stimulace pomocí slabých elektrických impulzů. Tato metoda, které se říká MDM, není zázračná, ale podporuje hojení i u pokročilých případů. Současně má zmírňovat i bolesti a zlepšovat citlivost nohou.
V sousedním Německu se jako perspektivní ukázal sprey s hemoglobinem, tedy barvivem, které v červených krvinkách váže kyslík. Právě ten v nedokrvených partiích chybí. Přípravek je určen pro léčbu chronických ran obecně.
Metodu sice ještě nehradí pojišťovny, takže diabetici si musí přípravek kupovat, ale podpora hojení je slibná. Hodí se na rány bez gangrény.
Pražský IKEM ověřoval využití kmenových buněk pro hojení a léčbu diabetické nohy, a to úspěšně. Zatím ale nebyla tato metoda zařazena do běžné praxe, šlo o léčbu experimentální.
U drobných povrchových, nikoli hlubokých ran se dá využít i silná hojivá schopnost kostivalu. Podporuje uzavírání rány a její vyčištění často i tam, kde selhávají antibiotika. Používá se ve formě obkladu z očištěného a nakrájeného kořene.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock