Čistíte si zuby několikrát denně, používáte mezizubní kartáčky a dentální nit, a přesto vám zubař našel další kaz? Zkuste pozměnit jídelníček.
To, že největším záškodníkem v ústní dutině je cukr, ví každý. Že ale i zdravější druhy potravin nemusejí mít zrovna pozitivní vliv na náš chrup, už tak známé není. Jaké potraviny a nápoje tedy našim zubům škodí?
Citrusové plody a džusy
Citrusové plody jsou bohatým zdrojem vitaminu C, bohužel jejich nadměrná konzumace je pro zuby pohromou.
Budete-li denně jíst několik pomerančů či grepů a k tomu například pít přírodní pomerančové, citronové či limetkové džusy, může to vážně poškodit zubní sklovinu. Podle vědců jsou nejhorší džusy grepové a citronové.
Chcete-li tedy snížit riziko vlivu citrusů na vaše zuby, vždy si po jejich konzumaci dejte velkou sklenici čisté vody. Po půl hodině si pak vyčistěte zuby.
Limonády
Stejně jako džusy škodí i sladké limonády, které přispívají ke vzniku kazů. Kromě toho zubům nesvědčí i kyselina citronová nebo fosforečná v perlivých nápojích. Při častější konzumaci mohou poškodit sklovinu.
Jestli si je nedokážete odpustit, pijte je během jídla. To totiž pomáhá kyselinu neutralizovat, takže zuby jsou jí vystavené mnohem kratší dobu.
Krekry a keksy
Myslíte si, že když nejste na sladké a dáváte přednost slaným pochoutkám, máte vyhráno?
Bohužel, rafinované sacharidy v krekrech a dalších typech slaných pochutin se přetvářejí v ústech na cukr velmi rychle a poskytují tak krmivo pro bakterie – hlavní viníky zubních kazů.
Navíc kašovitá hmota, která se kousáním krekrů vytvoří, se usazuje na stoličkách a v mezizubních prostorech a přispívá ke vzniku zubního kazu.
Víno
Podle odborníků na zdravou výživu je červené víno zdravější než bílé, ale bohužel se to netýká zdraví zubů. Červené víno obsahuje látky, které zabarvují zuby a i bílé víno může přispívat ke skvrnám.
Obě navíc obsahují erozivní kyselinu, která dovoluje skvrnám z jídla či pití proniknout hlouběji do zubu a poškodit jeho sklovinu.
Mandle
Mandle by ve zdravém jídelníčku rozhodně neměly chybět. Jsou plné vitaminů a dobrých tuků. Jejich vliv na zuby ale už není tak zcela pozitivní. Nebezpečí tkví v jejich tvrdosti – může si snadno zlomit zub.
Nakládané okurky
Sice je nejíme denně, ale v české kuchyni je najdeme dost často. Sladkokyselý nálev jim dodává vynikající chuť, ale zároveň to poškozuje zuby. Zákeřný je hlavně ocet, jehož kyselina působí na zubní sklovinu a poškozuje ji.
Podle britských vědců konzumace kyselých okurek více než jednou denně zvyšuje pravděpodobnost opotřebení zubů o 85 %. Až budete oblíbené okurky jíst, dopřejte si spolu s nimi i kousek sýra – pomůže neutralizovat kyseliny útočící na zuby.
Žvýkací bonbony
Čím jsou lepivější, tím horší jsou pro zuby. Karamely, gumoví medvídci, měkké ovocné bonbony, turecký med apod. se přilepí na zuby a do mezizubních prostor, kde se drží dlouhou dobu a umožňují tak bakteriím v ústech hodovat na dodaném cukru.
Tvrdé bonbony
Na zuby se nelepí, ale zase se v ústech rozpouštějí několik minut, takže bakterie mají spoustu času vyprodukovat nebezpečné kyseliny. Většina takových bonbonů je navíc ochucena kyselinou citronovou, která poškozuje zubní sklovinu.
Sušené ovoce
Ač se to nezdá, zdraví zubů nepodporuje. V sušeném ovoci zbaveném vody je totiž vyšší koncentrace cukru. I v tomto případě odborníci radí zapít sušené ovoce velkou sklenicí vody a po půl hodině si vyčistit zuby.
Káva a čaj
Káva je bohatým zdrojem antioxidantů, ale také je to nepříjemné barvivo. Skvrny, které po vypití kávy mohou na zubech zůstávat, představují riziko pro tvorbu zubního plaku.
Navíc zuby se skvrnami od kávy jsou obvykle lepivější a přitahují tak částečky jídla a bakterie. Po vypití jednoho šálku denně se skvrny tvořit nemusí, ale s větším počtem vypitých hrnků riziko stoupá. Podobné to je i v případě čaje.
Foto: Shutterstock