Domů     Potí se každý, ale někdo pořád
Potí se každý, ale někdo pořád
7.2.2024

Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše.

Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme.

Každá z těchto metod funguje na určitém principu, a ten se bohužel může také porouchat. Když k tomu dojde, pak se nadměrné pocení stane noční můrou.

Co řídí pocení?

O tom, zda potní žlázky začnou uvolňovat tekutinu, rozhoduje ta část nervového systému, nad nímž nemáme kontrolu svou vůlí. Říká se mu vegetativní, řídí orgány a reaguje na potřeby těla, mezi mnohým jiným i na přehřátí.

Pokud k přehřátí dojde, pak vyšle signál, aby potní žlázky začaly pracovat. Že příkaz poslechly, poznáte okamžitě na místech s jejich největší koncentrací, tedy na čele a v podpaží. Právě v těchto partiích pak z vás začne příslověčně „téct pot“.

Ten má fungovat jako jednoduchý chladicí systém – zvlhčí kůži a ta odpařováním ochlazuje.

Kdy je to normální…

Potíme se nejen ve vedru a při velké fyzické námaze, ale také po jídle, což je obecně méně známo. Je to tím, že se začínají spalovat zdroje rychlé energie čili cukry a škroby.

Trochu jiného typu je pocení po pikantních jídlech, kdy tělo reaguje na palčivé látky v koření, které prudce dráždí nervy. Chvilkovým zpocením reagujeme také na prudká hnutí mysli, především na strach, někdy i vztek.

V zásadě je ale pocení nutný a prospěšný mechanismus – vegetativní nervy nás tak ve spolupráci s některými hormony chrání před přehřátím organismu, které může rychle vést k nebezpečným stavům.

… a kdy už ne

Pokud se pot řine bez ohledu na to, jestli je nám horko nebo zima, jestli máme hlad nebo jsme po jídle, jestli lenošíme nebo dřeme v posilovně, pak se cosi v mechanismu pocení porouchalo.

Potíž je v tom, že jak nervová, tak hormomální součást řízení pocení jsou velmi choulostivé a snadno je rozkolísá řada různých vlivů. Stačí k tomu i alkohol. Při chorobném pocení (neboli hyperhidróze) je ovšem třeba hledat dlouhodobě působící příčinu.

Velmi často jde ovšem o vrozené chybné nastavení centra v mozku, které řídí udržování stálé teploty těla. V takových případech bývá běžné, že se nadměrné pocení může v široké rodině vyskytovat u více lidí.

Často pak postihuje jen určité partie, typicky chodidla nebo podpaží. Naopak celkové pocení bývá spíše přidruženým projevem jiného onemocnění nebo poruchy, především hormonální, například v menopauze nebo při potížích se štítnou žlázou.

Je to už chorobné?

Ne každý sklon ke zvýšenému pocení dosahuje takové míry, aby se skutečně jednalo o hyperhidrózu. Potivost může souviset také s nadváhou, aniž by šlo o poruchu řízení potních žlázek.

Pro hyperhidrózu je typické:

– Začíná už v mládí.

– K záchvatům nadměrného pocení dochází přes den, a to dlouhodobě, nejméně jednou týdně.

– Postihuje oboustranně hlavně podpaží, chodidla, čelo a dlaně, ale může být i na zádech, na břiše, hrudníku, v tříslech, v kolenních jamkách.

Pomoc je obtížná

Při hyperhidróze vyvolané pouze vrozeným chybným nastavením nervového centra má medicína velmi omezené možnosti, jak problém zmírnit. Určitou úlevu přinášejí injekce botulotoxinu, které ochromí fungování potních žlázek.

Dají se aplikovat ale jen na omezené ploše, například v podpaží, neboť ve větším rozsahu by tento zásah narušil termoregulaci těla. Účinek je navíc dočasný, takže se doporučuje zákrok opakovat dvakrát ročně.

Další možnosti:

* Podomácku a bez rizika se dá použít iontoforéza, což je působení stejnostejného proudu na dlaně nebo nohy postižené nadměrným pocením. Je to metoda naprosto bezpečná a bezbolestná, navíc velmi účinná – pomáhá až v 80 % případů.

Volně prodejné přístroje pro domácí ošetření se dají pořídit za cenu zhruba kolem 10 000 Kč.

* Ošetření laserem má větší účinnost než botulotoxin – laserový paprsek vyřadí potní žlázky z činnosti dlouhodobě na několik let. Po zákroku ale může být partie bolestivá, vzácně může dojít i k poškození kůže.

Prospěje zdravější styl života

Nedokáže sice zázraky, ale může přinést jistou úlevu. Změna životosprávy představuje:

– omezení alkoholu, ten je kaloricky velmi vydatný, a tím podporuje zvýšení teploty těla

– omezení tučných jídel, a to ze stejného důvodu jako u alkoholu

– udržování optimální tělesné váhy, neboť nadváha a obezita zvyšují pocení

– nácvik relaxačních metod u pocení vyvolávaného stresem, strachem a vztekem.

Vyšetření se vyplatí

Než propadnete zoufalství, že stav je neřešitelný, nechte se nejprve důkladně vyšetřit.

Za nadměrným pocením se mohou vedle vrozené nervové poruchy skrývat také chronické hormomální potíže, zasahují do metabolismu a regulace tělesné teploty, což se týká hlavně poruch štítné žlázy a cukrovky.

K záchvatům pocení ale mohou vést i srdeční a oběhová onemocnění nebo choroby jater, kromě nich také nervové poškození nervů a nervové poruchy, především Parkinsonova choroba, a nádory.

Léčením se v těchto případech může nejen snížit nadměrné pocení, ale někdy i ohrožení života základním onemocněním.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
nasehvezdy.cz
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
Konec herečky Anežky Rusevové (38) v seriálu Ulice se nezadržitelně blíží. Linka její postavy Venduly se totiž v ději nekonečného seriálu bude postupně utlumovat, až z něj úplně zmizí. Několik zdrojů
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
historyplus.cz
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
Urputné boje mezi Kartágem a vzbouřenými žoldnéři jsou v plném proudu. Zvěrstva, k nimž tehdy dochází, jsou i na starověk nevídaná. Povstalci usekávají zajatcům ruce, uši i nos. Následně jim drtí nohy a živé je házejí do příkopu. Bude ale ještě hůř. Jakých dalších hrůz se znesvářené strany dopustí a spáchá některé z nich otec
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
epochaplus.cz
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
skutecnepribehy.cz
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
Ten blesk přišel najednou a otřásl mnou tak, že jsem ztratil vědomí. Když jsem se vzpamatoval, viděl jsem chvíli v mlze výjevy ze svého života, které se posléze opravdu staly. Bouře mě dohnala těsně před domem. Blesky se kmitaly nad mojí hlavou a hromy následovaly téměř vzápětí. Zdálo se, že spanilá jízda bouřkových mraků se protrhne a v mžiku zaplaví
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
Podle oficiálních zdrojů slouží nedobytný trezor na základně Fort Knox jako sklad zlata či jiných drahých položek, které patří vládě Spojených států nebo jí byly svěřeny. Uniklé informace z auditu ale
Aby vám účes nepřidával léta
nejsemsama.cz
Aby vám účes nepřidával léta
Nejen péče o vlasy je důležitá, také dobře zvolený účes dokáže ubrat roky. Ten, který vám slušel před dvaceti lety, už nemusí být dnes to pravé. Platí to o kdysi módním tupírování, trvalých ondulacích a účesech ve stylu nepřirozené lakované helmy. Poraďte se s kadeřníkem, který se v dnešních trendech vyzná, a nechte si udělat
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská