Domů     Pomoc, vetřelci!
Pomoc, vetřelci!
30.10.2020

Vaše domácnost se skví čistotou a najednou přijde šok. Pomoc, něco tu létá (leze), chce se vám vykřiknout a už se hroutíte při představě, co všechno budete muset udělat, abyste se nezvaných hostů zbavili.

Nebuďte hned v šoku. Tohle se prostě občas stává i v těch nejčistších domácnostech a je jen třeba vědět, jak se škůdci zatočit. Pokusíme se vám o nich něco povědět a poradit, jak na ně.

Zavíječ moučný

Taky se mu prostě říká potravinový mol a je to asi nejčastější škůdce, kterého můžete objevit ve spíži. I když s tím objevením to může být i složitější. Často se stává, že moly vidíte poletovat, ale nemůžete najít jejich zdroj.

Rozhodně si je ale nepleťte s moly šatními. Ti jsou menší a vůbec vypadají jinak. Náš potravinový škůdce je až dvakrát tak velký a na křídlech má tmavé hnědé nebo černé skvrny. A zbavit se ho je velmi obtížné.

Přijdete o zásoby

Pokud chcete boj vyhrát, musíte se připravit na to, že čím víc potravin uchováváte jen v sáčcích, tím víc toho vyhodíte.

Musíte zlikvidovat všechny napadené potraviny, i ty, u kterých máte jen podezření. A vše vyhoďte celé, protože i tam, kde nevidíte dospělé jedince, mohou přežívat nakladená vajíčka.

Je třeba vysát všechny kouty.

Skříňky a spíže pokud možno vytřít octem nebo vystříkat nezávadným prostředkem na lezoucí hmyz.

A ještě to nemusí znamenat konec. Postřik možná zabere jen na část „rodiny“. Do čtrnácti dní se vám objeví další. Proto je třeba kontrolu případně postřik opakovat každý týden během čtvrt roku.

Kde se vzali?

Schováváte starých chléb pro zvířata? Pozor na červotoče spížního.
Schováváte starých chléb pro zvířata? Pozor na červotoče spížního.

Možností je víc. Ta nejpravděpodobnější je, že jste si je přinesli už v některém sáčku s moukou, nebo sušenou zeleninou, ale mají rádi i cukrovinky a po hroznovém cukru se mohou utlouct. Nebo k vám přiletěli od sousedů.

Zejména v panelových bytech propojených šachtami se to stává často. Když se vám dva až tři týdny neobjeví ani motýlek, máte vyhráno. Aby to tak zůstalo, musíte potraviny a místo uskladnění pravidelně kontrolovat.

Kožojed obecný

To vám takhle najednou lezou po bytě takoví nevelcí broučci a vy nevíte, kde se vzali. S nevětší pravděpodobností to jsou kožojedi.

Živí se zejména živočišnými zbytky, které obsahují keratin, což je bílkovina, kterou produkuje lidské tělo pro růst vlasů, nehtů a pokožky. Dále se živí např. obilím a stejným způsobem můžou napadat i tkaniny, které tyto součásti obsahují.

Kožojed si rád pochutná na dekoraci ze sušených květin, má rád i izolační obaly rozvodů vody, sbírky přírodnin (herbáře, sbírky hmyzu, preparované trofeje živočichů), sušenky, pokrmy bohaté na tuky, suché uzeniny, chutná mu i zapadlá granulovaná potrava pro psy a kočky.

Jak vyroste kožojed?

Samice klade asi 50 malých bílých vajec, o která pečuje cca 10 dnů. Vajíčka jsou nakladena v nějaké skulině, ale vždy blízko ke zdroji potravy. Z vajec se potom líhnou larvy, které způsobují právě největší škody.

Larva kožojeda je dlouhá a štíhlá, má jakoby doutníkový tvar. Po celém těle má zřetelné tmavé tvrdé chloupky. Starší larvy mají na konci těla delší chloupky, které tvoří jakoby ocas. Staré schránky larev jsou potom jasnou identifikací napadení kožojedem. Fáze larvy trvá od 3 měsíců do dvou let, záleží na podmínkách.

Jak s ním zatočit?

Pravidelný úklid je základem.

Utěsněte štěrbiny a praskliny, často vysávejte podlahy.

Chemické hubení i monitoring lze provádět pomocí žlutých insekticidních pásů, zavěšených ve skříních, i pomocí postřiků.

Brouci i larvy jsou dost odolní, takže pokud je jejich množství velké, je třeba dávky zvýšit nebo pozvat odbornou firmu.

Octomilky

Lidově se jim říká octová, vinná nebo ovocná muška. Je jasné, že jména získaly právě podle toho, na čem si pochutnávají nejraději. Největší lahůdkou je pro ně právě sklenička vína, zbytek vody se šťávou či nahnilé ovoce. Cokoliv, co kvasí, je pro ně chuťovka.

Kde se vzaly?

Pár jich přiletí oknem a o své potomky už se postarají někde poblíž odpadkového koše či mísy s jablky. Blízko zásob nakladou až čtyři sta vajíček, ze kterých se za tři dny vylíhne další generace.

Nepatří mezi hmyz, který by naše zdraví nějak ohrožoval, ale přenášejí různé plísně i na čerstvé ovoce, které tak rychleji podléhá zkáze.

Své potomky zanechávají spíše na takovém kousku, který byste už do pusy nedali, ale někdy mohou být i ve švestkovém koláči nebo jablečné přesnídávce a miniaturní vajíčka určitě nezahlédnete.

Kožojed nepohrdne ani sušenými květinami.
Kožojed nepohrdne ani sušenými květinami.

Prevence

A jak už to u každého problému bývá, než začnete likvidovat následky, zkuste nejprve najít to, co je láká. Když se budete držet několika základních hygienických pravidel, nejspíš vás tyto otravné potvůrky ani nenavštíví.

Základem je udržovat v kuchyni maximální pořádek. Ovoce na stole pravidelně prohlížejte a snažte se kusy, které rychle hnijí, uskladňovat v lednici nebo je alespoň přikrýt.

Nenechávejte na kuchyňské lince nedojedené zbytky jídla, kousek koláče a další potraviny.

Pořádně překontrolujte odpadkový koš. Potraviny, které v koši hnijí, raději okamžitě vyneste do popelnice.

Když odnesete sáček s odpadky, plastovou nádobu vždy vypláchněte a postříkejte dezinfekčním prostředkem. I trocha šťávy z ovoce, která se dostane na dno, je přiláká a vy se jich nezbavíte.

Často v kuchyni vytírejte podlahu a otírejte linku. I jedna malá kapka z ovoce, šťávy, piva či čehokoliv, co sladce voní, je zaujme a vletí k vám oknem.

A v neposlední řadě odpad. Ideální místo na hodování. Nezapomínejte při úklidu do dřezu a odpadu nalít přípravek na odstranění zbytků a mastnoty. Je jedno, zda použijete klasického „krtka“, Savo na odpady či cokoliv podobného.

Nepřelévejte pokojové květiny. Mokrá hlína je pro ně ideálním místem na kladení vajíček.

Volně uložené ovoce je lákadlem pro octomilky.
Volně uložené ovoce je lákadlem pro octomilky.

Když už je pozdě

Pokud jste některé z pravidel porušili a do domu se vám nastěhovaly tyto malé mušky, pak nevěšte hlavu. Máme tu několik zajímavých tipů a rad, jak se jich zbavit. Některé fungují spolehlivě, jiné méně. Je to na vás, který způsob si zvolíte a vyzkoušíte.

Lapač

Klasická mucholapka vylučuje feromony, které octomilky přilákají a insekticidy je následně zahubí. Pořizovací náklady jsou okolo padesáti korun za balení, kdy vám jeden proužek vydrží asi 3 měsíce. Záleží, jakou máte doma invazi.

Podobně fungují lepící slunečnice či jablíčka, lákají je na omamnou a sladkou vůni a následně vás jich zbaví jednou provždy.

Zejména starší knihy jsou rájem pro pisivky.
Zejména starší knihy jsou rájem pro pisivky.

Past

Můžete odřezat hrdlo plastové lahve, nalít do ní trochu vína, piva nebo džusu. Vršek zakryjte papírem nebo potravinářskou fólií a udělejte do něj malé dírky. Octomilky se dostanou dovnitř, ale už nevyletí ven. Pak jen stačí zatřepat a vylít do odpadu.

Vysavač

Prý nejlepší způsob, jak se jich zbavit. Na talíř dejte kousek ovoce a nechte do druhého dne. Když se kolem nich slétne hejno, zapněte vysavač.

Ideální je několik tipů zkombinovat, tím zaručíte, že jste je opravdu pochytali a zahubili. Přejeme hodně úspěchů a pevné nervy při likvidování.

Pisivky

Možná jste na ně ještě nenarazili, ale je to drobný hmyz, většinou bezkřídlý. Živí se plísněmi, škroby, zbytky hmyzu, ale i obilovinami, moučnými výrobky apod.

Pisivka knižní bývá rozšířena v knihách, kam ji lákají právě plísně, čímž ale rozhodně neškodí, naopak knihy „čistí“.

Rozmnožování

Samice lákají partnera jakýmsi klepáním o podklad. Po oplodnění kladou samice jedno vejce, nebo také shluk vajec, buď volně, nebo je opředou jakousi pavučinou. V závislosti na podmínkách celý vývoj od vejce k dospělci proběhne za zhruba 2 měsíce.

Mouku i jiné potraviny chraňte před moly v uzavíratelných dózách.
Mouku i jiné potraviny chraňte před moly v uzavíratelných dózách.

Jak na ně?

Mají rády poměrně vlhké prostředí a ne moc velké teplo.

Pokud jsou pisivkami ve velkém množství napadeny potraviny, je nutné je zlikvidovat, mohou být kontaminovány. Použití chemických prostředků není z důvodů styku s potravinami možné.

Spíž, nebo schránku, kde byly potraviny skladovány, je dobré nechat vyschnout, případně větrat, průvan pisivky nesnášejí a odstěhují se.

Dá se říci, že na rozdíl od předchozích škůdců pisivky obecně nepředstavují velký problém, můžeme je najít i venku ve spadaném listí, na pařezech apod. Doma, kromě případů, kdy dojde k silnému přemnožení, nepředstavují žádné nebezpečí.

Červotoč spížní (chlebový)

Další brouček, kterého můžeme v našich domácnostech potkat. Dospělý je rezavohnědý, velký 2-4 mm, válcovitého tvaru, jemně ochlupený. Krovky má se zřetelnými rýhami a je schopen letu. Samička klade za svůj život cca 60 vajíček a jejich vývoj trvá 28 dnů.

Brouk i larva snášejí velmi nízkou vlhkost (i pod 8 %), vývoj se téměř zastavuje při teplotách pod 13 °C.

Čím škodí?

Živí se produkty obsahujícími škrob, konzumují sušenky, starý chléb, polévkové kostky, nudle, rýži, psí suchary, kůži, papír, sušené rostliny atd. Škodí larva, dospělec nepřijímá potravu.

Potraviny napadené červotočem spížním jsou náchylnější k plísním a mohou vyvolávat alergické reakce.

Prevence

Vzhledem k červotočově schopnosti se prokousat obalovými materiály, je prevence velice obtížná. V domácím prostředí pomůže uchovávat potraviny v uzavíratelných nádobách ze skla nebo porcelánu.

Jak na něj

Důležité je najít veškeré napadené potraviny a zničit je. Pokud je to možné, je ideální je spálit.

Pokud došlo k nadměrnému zamoření, můžete prázdné prostory chemicky ošetřit reziduálním přípravkem, nebo se obrátit na odborníky.

Text Eva Hořánková

Foto Shutterstock

Štítky:
Související články
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko