Domů     Pomoc, vetřelci!
Pomoc, vetřelci!
30.10.2020

Vaše domácnost se skví čistotou a najednou přijde šok. Pomoc, něco tu létá (leze), chce se vám vykřiknout a už se hroutíte při představě, co všechno budete muset udělat, abyste se nezvaných hostů zbavili.

Nebuďte hned v šoku. Tohle se prostě občas stává i v těch nejčistších domácnostech a je jen třeba vědět, jak se škůdci zatočit. Pokusíme se vám o nich něco povědět a poradit, jak na ně.

Zavíječ moučný

Taky se mu prostě říká potravinový mol a je to asi nejčastější škůdce, kterého můžete objevit ve spíži. I když s tím objevením to může být i složitější. Často se stává, že moly vidíte poletovat, ale nemůžete najít jejich zdroj.

Rozhodně si je ale nepleťte s moly šatními. Ti jsou menší a vůbec vypadají jinak. Náš potravinový škůdce je až dvakrát tak velký a na křídlech má tmavé hnědé nebo černé skvrny. A zbavit se ho je velmi obtížné.

Přijdete o zásoby

Pokud chcete boj vyhrát, musíte se připravit na to, že čím víc potravin uchováváte jen v sáčcích, tím víc toho vyhodíte.

Musíte zlikvidovat všechny napadené potraviny, i ty, u kterých máte jen podezření. A vše vyhoďte celé, protože i tam, kde nevidíte dospělé jedince, mohou přežívat nakladená vajíčka.

Je třeba vysát všechny kouty.

Skříňky a spíže pokud možno vytřít octem nebo vystříkat nezávadným prostředkem na lezoucí hmyz.

A ještě to nemusí znamenat konec. Postřik možná zabere jen na část „rodiny“. Do čtrnácti dní se vám objeví další. Proto je třeba kontrolu případně postřik opakovat každý týden během čtvrt roku.

Kde se vzali?

Schováváte starých chléb pro zvířata? Pozor na červotoče spížního.
Schováváte starých chléb pro zvířata? Pozor na červotoče spížního.

Možností je víc. Ta nejpravděpodobnější je, že jste si je přinesli už v některém sáčku s moukou, nebo sušenou zeleninou, ale mají rádi i cukrovinky a po hroznovém cukru se mohou utlouct. Nebo k vám přiletěli od sousedů.

Zejména v panelových bytech propojených šachtami se to stává často. Když se vám dva až tři týdny neobjeví ani motýlek, máte vyhráno. Aby to tak zůstalo, musíte potraviny a místo uskladnění pravidelně kontrolovat.

Kožojed obecný

To vám takhle najednou lezou po bytě takoví nevelcí broučci a vy nevíte, kde se vzali. S nevětší pravděpodobností to jsou kožojedi.

Živí se zejména živočišnými zbytky, které obsahují keratin, což je bílkovina, kterou produkuje lidské tělo pro růst vlasů, nehtů a pokožky. Dále se živí např. obilím a stejným způsobem můžou napadat i tkaniny, které tyto součásti obsahují.

Kožojed si rád pochutná na dekoraci ze sušených květin, má rád i izolační obaly rozvodů vody, sbírky přírodnin (herbáře, sbírky hmyzu, preparované trofeje živočichů), sušenky, pokrmy bohaté na tuky, suché uzeniny, chutná mu i zapadlá granulovaná potrava pro psy a kočky.

Jak vyroste kožojed?

Samice klade asi 50 malých bílých vajec, o která pečuje cca 10 dnů. Vajíčka jsou nakladena v nějaké skulině, ale vždy blízko ke zdroji potravy. Z vajec se potom líhnou larvy, které způsobují právě největší škody.

Larva kožojeda je dlouhá a štíhlá, má jakoby doutníkový tvar. Po celém těle má zřetelné tmavé tvrdé chloupky. Starší larvy mají na konci těla delší chloupky, které tvoří jakoby ocas. Staré schránky larev jsou potom jasnou identifikací napadení kožojedem. Fáze larvy trvá od 3 měsíců do dvou let, záleží na podmínkách.

Jak s ním zatočit?

Pravidelný úklid je základem.

Utěsněte štěrbiny a praskliny, často vysávejte podlahy.

Chemické hubení i monitoring lze provádět pomocí žlutých insekticidních pásů, zavěšených ve skříních, i pomocí postřiků.

Brouci i larvy jsou dost odolní, takže pokud je jejich množství velké, je třeba dávky zvýšit nebo pozvat odbornou firmu.

Octomilky

Lidově se jim říká octová, vinná nebo ovocná muška. Je jasné, že jména získaly právě podle toho, na čem si pochutnávají nejraději. Největší lahůdkou je pro ně právě sklenička vína, zbytek vody se šťávou či nahnilé ovoce. Cokoliv, co kvasí, je pro ně chuťovka.

Kde se vzaly?

Pár jich přiletí oknem a o své potomky už se postarají někde poblíž odpadkového koše či mísy s jablky. Blízko zásob nakladou až čtyři sta vajíček, ze kterých se za tři dny vylíhne další generace.

Nepatří mezi hmyz, který by naše zdraví nějak ohrožoval, ale přenášejí různé plísně i na čerstvé ovoce, které tak rychleji podléhá zkáze.

Své potomky zanechávají spíše na takovém kousku, který byste už do pusy nedali, ale někdy mohou být i ve švestkovém koláči nebo jablečné přesnídávce a miniaturní vajíčka určitě nezahlédnete.

Kožojed nepohrdne ani sušenými květinami.
Kožojed nepohrdne ani sušenými květinami.

Prevence

A jak už to u každého problému bývá, než začnete likvidovat následky, zkuste nejprve najít to, co je láká. Když se budete držet několika základních hygienických pravidel, nejspíš vás tyto otravné potvůrky ani nenavštíví.

Základem je udržovat v kuchyni maximální pořádek. Ovoce na stole pravidelně prohlížejte a snažte se kusy, které rychle hnijí, uskladňovat v lednici nebo je alespoň přikrýt.

Nenechávejte na kuchyňské lince nedojedené zbytky jídla, kousek koláče a další potraviny.

Pořádně překontrolujte odpadkový koš. Potraviny, které v koši hnijí, raději okamžitě vyneste do popelnice.

Když odnesete sáček s odpadky, plastovou nádobu vždy vypláchněte a postříkejte dezinfekčním prostředkem. I trocha šťávy z ovoce, která se dostane na dno, je přiláká a vy se jich nezbavíte.

Často v kuchyni vytírejte podlahu a otírejte linku. I jedna malá kapka z ovoce, šťávy, piva či čehokoliv, co sladce voní, je zaujme a vletí k vám oknem.

A v neposlední řadě odpad. Ideální místo na hodování. Nezapomínejte při úklidu do dřezu a odpadu nalít přípravek na odstranění zbytků a mastnoty. Je jedno, zda použijete klasického „krtka“, Savo na odpady či cokoliv podobného.

Nepřelévejte pokojové květiny. Mokrá hlína je pro ně ideálním místem na kladení vajíček.

Volně uložené ovoce je lákadlem pro octomilky.
Volně uložené ovoce je lákadlem pro octomilky.

Když už je pozdě

Pokud jste některé z pravidel porušili a do domu se vám nastěhovaly tyto malé mušky, pak nevěšte hlavu. Máme tu několik zajímavých tipů a rad, jak se jich zbavit. Některé fungují spolehlivě, jiné méně. Je to na vás, který způsob si zvolíte a vyzkoušíte.

Lapač

Klasická mucholapka vylučuje feromony, které octomilky přilákají a insekticidy je následně zahubí. Pořizovací náklady jsou okolo padesáti korun za balení, kdy vám jeden proužek vydrží asi 3 měsíce. Záleží, jakou máte doma invazi.

Podobně fungují lepící slunečnice či jablíčka, lákají je na omamnou a sladkou vůni a následně vás jich zbaví jednou provždy.

Zejména starší knihy jsou rájem pro pisivky.
Zejména starší knihy jsou rájem pro pisivky.

Past

Můžete odřezat hrdlo plastové lahve, nalít do ní trochu vína, piva nebo džusu. Vršek zakryjte papírem nebo potravinářskou fólií a udělejte do něj malé dírky. Octomilky se dostanou dovnitř, ale už nevyletí ven. Pak jen stačí zatřepat a vylít do odpadu.

Vysavač

Prý nejlepší způsob, jak se jich zbavit. Na talíř dejte kousek ovoce a nechte do druhého dne. Když se kolem nich slétne hejno, zapněte vysavač.

Ideální je několik tipů zkombinovat, tím zaručíte, že jste je opravdu pochytali a zahubili. Přejeme hodně úspěchů a pevné nervy při likvidování.

Pisivky

Možná jste na ně ještě nenarazili, ale je to drobný hmyz, většinou bezkřídlý. Živí se plísněmi, škroby, zbytky hmyzu, ale i obilovinami, moučnými výrobky apod.

Pisivka knižní bývá rozšířena v knihách, kam ji lákají právě plísně, čímž ale rozhodně neškodí, naopak knihy „čistí“.

Rozmnožování

Samice lákají partnera jakýmsi klepáním o podklad. Po oplodnění kladou samice jedno vejce, nebo také shluk vajec, buď volně, nebo je opředou jakousi pavučinou. V závislosti na podmínkách celý vývoj od vejce k dospělci proběhne za zhruba 2 měsíce.

Mouku i jiné potraviny chraňte před moly v uzavíratelných dózách.
Mouku i jiné potraviny chraňte před moly v uzavíratelných dózách.

Jak na ně?

Mají rády poměrně vlhké prostředí a ne moc velké teplo.

Pokud jsou pisivkami ve velkém množství napadeny potraviny, je nutné je zlikvidovat, mohou být kontaminovány. Použití chemických prostředků není z důvodů styku s potravinami možné.

Spíž, nebo schránku, kde byly potraviny skladovány, je dobré nechat vyschnout, případně větrat, průvan pisivky nesnášejí a odstěhují se.

Dá se říci, že na rozdíl od předchozích škůdců pisivky obecně nepředstavují velký problém, můžeme je najít i venku ve spadaném listí, na pařezech apod. Doma, kromě případů, kdy dojde k silnému přemnožení, nepředstavují žádné nebezpečí.

Červotoč spížní (chlebový)

Další brouček, kterého můžeme v našich domácnostech potkat. Dospělý je rezavohnědý, velký 2-4 mm, válcovitého tvaru, jemně ochlupený. Krovky má se zřetelnými rýhami a je schopen letu. Samička klade za svůj život cca 60 vajíček a jejich vývoj trvá 28 dnů.

Brouk i larva snášejí velmi nízkou vlhkost (i pod 8 %), vývoj se téměř zastavuje při teplotách pod 13 °C.

Čím škodí?

Živí se produkty obsahujícími škrob, konzumují sušenky, starý chléb, polévkové kostky, nudle, rýži, psí suchary, kůži, papír, sušené rostliny atd. Škodí larva, dospělec nepřijímá potravu.

Potraviny napadené červotočem spížním jsou náchylnější k plísním a mohou vyvolávat alergické reakce.

Prevence

Vzhledem k červotočově schopnosti se prokousat obalovými materiály, je prevence velice obtížná. V domácím prostředí pomůže uchovávat potraviny v uzavíratelných nádobách ze skla nebo porcelánu.

Jak na něj

Důležité je najít veškeré napadené potraviny a zničit je. Pokud je to možné, je ideální je spálit.

Pokud došlo k nadměrnému zamoření, můžete prázdné prostory chemicky ošetřit reziduálním přípravkem, nebo se obrátit na odborníky.

Text Eva Hořánková

Foto Shutterstock

Štítky:
Související články
16.5.2025
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až při vlnách v
14.5.2025
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet... Kterou vybrat? Vlastně téměř jakoukoliv, ale asi nejvíce se hodí kořenová, třeba brambory, pastinák, sladké
12.5.2025
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
29.4.2025
Ale jakou, když existuje tolik druhů. A někdy ani ti, kteří kávu milují a rádi experimentují, nedokáží přesně určit, co do které vlastně patří. Espresso zná každý, ale co ty ostatní? Pojďme se na to podívat. Ristretto – pochází ze Sicílie a je velice podobné espressu, ale s tím rozdílem, že jeho objem je okolo 20 ml. Připravuje se z toho stejného množství kávy, ale extrakce je kratší, takže vyn
25.4.2025
Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy! Potřebujete půl hrnku bílého jogurtu banán 2 vejce 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce rozemletých lněných semínek led Postup Všechny ingredience rozmixujete, na závěr přidáte kostky ledu a znovu rozmixujete. Lněné semínko můžete nahradit mandlemi, semínky slunečnicovými nebo sezamovými, či také ořechy. Nápoj je možné zmrazit a podáv
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století