Domů     Po domácích pralinkách se jen zapráší
Po domácích pralinkách se jen zapráší
25.3.2022

Domácími pralinkami ohromíte. Příprava je sice trochu časově náročná, ale výsledek pak stojí za to. Musíte však postupovat přesně podle návodu.

Výbavu pro výrobu domácích pralinek není obtížné si obstarat. Potřebovat budete především kvalitní čokoládu jako základní surovinu a silikonové plato s formičkami. K tomu pak ingredience pro náplně podle vaší volby.

Nutná výbava:

silikonové plato s formičkami pro pralinky

3 misky (skleněné nebo nerezové)

stěrka na polevy

kuchařský teploměr

lžíce

Tip: Pokud vás výroba pralinek chytí, pak se vám vyplatí pořídit si polykarbonátovou formu, kterou využívají i profesionálové. Je sice dražší než silikonové formičky, ale pracuje se s ní lépe.

Suroviny pro pralinky:

200 g tmavé, mléčné nebo bílé čokolády

na náplně:

smetana ke šlehání (33 % – 40 % tuku)

kondenzované slazené mléko

čokoláda

příchutě, např. citron, pomeranč, jahody, káva, banány, ořechy, mandle, nutela, rum

Tip: Místo tabulkové čokolády můžete použít přímo surovinu k tomu určenou, a tou jsou čokoládové čočky. Dobře se s nimi pracuje, odpadá krájení čokolády před rozpouštěním a můžete podle potřeby přidávat. K dostání jsou i na e-shopech, a to v různých variantách.

Rozpouštíme čokoládu

Jsou dva způsoby, jak připravit čokoládu, aby vznikla jemná směs, která nám pak později – již ve ztuhlém stavu – vytvoří čokoládovou mističku pro bonbon.

Ve vodní lázni

Do vroucí vody vložte skleněnou nebo nerezovou misku s nasekanou čokoládou. Míchejte, než se rozpustí. Je nutné dávat pozor na to, aby do čokolády nevystříkla voda. Už při malém zředění se čokoláda srazí a nebude vám k ničemu.

V mikrovlnné troubě

Rozehřátí čokoládového základu v mikrovlnce je poněkud jednodušší, a možná i rychlejší. Misku s tmavou čokoládou nebo s čokoládovými čočkami vložte dovnitř a zapněte zahřívání na 20 sekund.

Poté misku vyjměte a tavící se čokoládu míchejte, aby byla zcela hladká. Pokud v ní zůstaly hrubší kousky, ohřejte ji podle potřeby znovu, případně i víckrát. Důležité je zahřívat krátce a opatrně, aby se v některých místech surovina nepřehřála. Pokaždé vždy dobře rozmíchejte.

Zkontrolujeme teplotu

Míchejte, dokud čokoládový základ nevychladne a nebude vlažný. Pak vyndejte kuchařský teploměr. Nutnou podmínkou úspěchu výroby pralinek je totiž správná teplota při nalévání do formiček.

Měla by se pohybovat mezi 30 – 34 °C. Při vyšší teplotě by pak pralinky šly špatně vyndat z formiček. Pokud pralinky připravujete poprvé, doporučuje se držet spíš na dolní hranici uvedené teploty.

Při 30 °C totiž bude čokoládová masa už hutnější, takže docílíte pevnějších a silnějších stěn pralinek.

Naléváme do formy

Aby se ve formičkách rychle vytvořila pevná stěna budoucích bonbonů, k tomu je nutné prudké zchlazení čokolády. Proto nechte formu v mrazáku a vyndejte ji těsně před plněním, až budete mít připravený čokoládový základ o správné teplotě.

Čokoládu do formiček rychle nalijte a platem lehce dvakrát udeřte o stůl, aby se uvolnily bublinky. Tím podpoříte vytvoření dostatečně silného dna čokoládové skořápky.

Poté přebytečnou čokoládu opět slijte do misky, platem přitom otáčejte, aby se znovu dostatečně pokryly i stěny formiček. Z plochy mezi formičkami pak čokoládu odstraňte stěrkou.

Dáme ztuhnout do lednice

Takto připravené plato se základem bonbonů dejte ztuhnout do lednice na 15 minut. Musí to být skutečně lednice, nikoli mrazák. Tam by čokoláda získala pachuť. Není to jediný důvod proti mrazáku.

Pokud by se totiž ztuhlé mističky zchlazovaly příliš rychle, zešedly by. Při správném postupu se naopak vlivem silikonového materiálu pěkně „vyleští“.

A už můžeme plnit

Zatímco se připravené stěny čokoládových bonbonů chladí, začněte si připravovat plnicí směsi. Můžete mít samozřejmě různé náplně a ingredience, ale základní bývá tato:

V misce rozpusťte směs mléčné a bílé čokolády, kterou zjemníte šlehačkou, popřípadě trochou mléka.

Pozor: Plnicí směs nesmí být příliš řídká ani tuhá. Podle potřeby zahustíme další čokoládou nebo zředíme smetanou.

Dodržujme teplotu

Připravte si cukrářský sáček, kterým budete bonbony plnit. Nemáte-li sáček, můžete náplně nalévat do bonbonů lžicí. Aby se čokoládová skořepina neroztékala, neměla by být náplň příliš teplá. Optimální je držet se teploty 32 °C.

Čím dále plnit pralinky:

– fondánem

– marmeládou (malinová, broskvová – dle vaší oblíbené chuti)

– alkoholem (rum, griotka, whisky, kávový likér, vaječný koňak apod).

– směsí mletých ořechů rozmíchaných v rozpuštěné čokoládě zředěné šlehačkou

– nutelou

– banánovou směsí

– jahodami

Chyby, které mohou pokazit výsledek:

– Pokud nedodržíte určenou teplotu při vlévání do formiček a čokoláda bude hodně chladná, vytvoří se příliš masivní skořepina pralinek. Naopak při vyšší teplotě čokolády budete mít problém pralinky po ztuhnutí z formiček dostat.

– Laciná nekvalitní čokoláda může zkazit tvarování bonbonu i jeho chuť.

– Problémem je i příliš rychlé nebo naopak pomalé chlazení pralinek.

– Velmi tenká skořepina z čokolády náplň neudrží.

Osvědčené recepty pro náplně

I zde je pro zdařilý výsledek vždy nutné dodržet doporučený postup. Experimentovat je vhodné až s určitými zkušenostmi.

Důležitý detail: Náplň nesmí sahat až k okraji pralinky, ponechte 3 – 4 mm na uzavření bonbonů čokoládou.

S ořechovou pastou

150 g smetany ke šlehání

300 g čokolády

100 g ořechové nebo mandlové pasty

Do hrnce vlijte smetanu a začněte za stálého míchání zahřívat. Nechte přejít varem, pak přidejte nasekanou čokoládu nebo čokoládovou čočku a pastu z mletých ořechů. Dobře promíchejte a nechte vychladnout. Podle potřeby zřeďte mlékem nebo přidejte čokoládu.

Hmota by měla mít konzistenci husté kaše, nesmí být příliš tekutá ani tuhá. Až teplota směsi klesne na 32 °C, lžící nebo cukrářským sáčkem jí plňte vychlazené základy pralinek.

S mletým kokosem

l dóza sladkého kondenzovaného mléka

200 g jemně mletého kokosu

spařené a oloupané mandle nebo nesolené burské oříšky

Smíchejte kokos se slazeným kondenzovaným mlékem, mandle můžete hrubě rozsekat do náplně nebo dát do každé pralinky jednu mandličku obalenou v tmavé čokoládě a můžete začít plnit.

S rumovou náplní

150 g hořké čokolády

25 g ztuženého tuku

3 lžíce nutely

1/2 l rumu

Nasekanou čokoládu rozpusťte s tukem, přidejte nutelu a rum. Míchejte, aby vznikl řidší krém, jímž pak naplníte ztuhlé čokoládové formičky.

S jahodovo-ořechovou náplní

20 g hořké čokolády

100 g bílé čokolády

2 hrsti nahrubo mletých ořechů

200 g jahod

2 lžíce smetany

Jahody rozmixujte, přidejte smetanu a přiveďte krátce do varu – l min. Přisypte nalámanou čokoládu a vše pořádně zamíchejte, až se rozpustí. Vmíchejte ořechy a nechte vychladnout.

S banány

100 g banánů

5 g sypké jemně granulované želatiny

citronová šťáva

cukr podle potřeby

Banán nakrájejte na menší kousky, přidejte citronovou šťávu, cukr a rozpuštěnou želatinu. Vše nalijte do užší nádoby a rozmixujte ponorným mixerem. Směs dejte na chvilku do ledničky. Poté, co směs ztuhne, začněte plnit.

Uzavření pralinek

Po naplnění rozpusťte opět původní čokoládovou směs a přelijte s ní již téměř hotové pralinky, aby se vytvořila „víčka“. Podél okrajů setřete přebytky čokolády nožem. Poté je dejte opět vychladit, nejlépe do lednice na dostatečně dlouhou dobu.

Až bude jisté, že čokoláda je řádně tuhá, vezměte nůž a zbylé části vrchní čokoládové vrstvy odstraňte, aby na bonbonech zůstala již jen „víčka“.

Tip na závěr: Zkušené čokolatiérky je před servírováním dávají do lednice a před podáváním je s dostatečným předstihem vyndají, aby měly optimální chuť a teplotu.

Uchovávání v chladu je důležité také z toho důvodu, že jsme nepoužili žádné konzervanty.

FOTO PX FUEL

Související články
16.5.2025
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až při vlnách v
14.5.2025
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet... Kterou vybrat? Vlastně téměř jakoukoliv, ale asi nejvíce se hodí kořenová, třeba brambory, pastinák, sladké
12.5.2025
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
29.4.2025
Ale jakou, když existuje tolik druhů. A někdy ani ti, kteří kávu milují a rádi experimentují, nedokáží přesně určit, co do které vlastně patří. Espresso zná každý, ale co ty ostatní? Pojďme se na to podívat. Ristretto – pochází ze Sicílie a je velice podobné espressu, ale s tím rozdílem, že jeho objem je okolo 20 ml. Připravuje se z toho stejného množství kávy, ale extrakce je kratší, takže vyn
25.4.2025
Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy! Potřebujete půl hrnku bílého jogurtu banán 2 vejce 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce rozemletých lněných semínek led Postup Všechny ingredience rozmixujete, na závěr přidáte kostky ledu a znovu rozmixujete. Lněné semínko můžete nahradit mandlemi, semínky slunečnicovými nebo sezamovými, či také ořechy. Nápoj je možné zmrazit a podáv
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století