Domů     Plísně i anémie: Nežádoucí účinky antibiotik
Plísně i anémie: Nežádoucí účinky antibiotik
13.7.2022

I když jsou v příbalovém letáku uvedeny, někdy si souvislost s léčbou neuvědomíme. Poradíme, na co si zejména dávat pozor.

Antibiotika jsou jedním z nejvýznamnějších objevů moderní medicíny, který zachránil nesčetně životů a zmírnil někdejší nebezpečnost bakteriálních infekcí.

Jenže stejně jako kterákoli jiná léčivá látka mají kromě nezměrných výhod i jisté nepříjemné vedlejší účinky v těle. Ty se často týkají jen určité skupiny antibiotik, takže když potíže lékaři včas nahlásíte, může vám vybrat lék pro vás vhodnější.

Proč nestačí penicilin?

Neexistuje antibiotikum, které by působilo na všechny bakterie. Antibiotik je mnoho skupin, některé se dále dělí na generace. Každá skupina antibiotik má jiné spektrum účinku – to znamená, že působí na jiné druhy bakterií.

A určité rozdíly v účinku jsou i mezi antibiotiky z téže skupiny. Vybrat správný lék pro konkrétního pacienta tedy není jednoduché. Jedním z důležitých ohledů by mělo být to, aby i možné nežádoucí účinky nezhoršily jiné zdravotní potíže nemocného.

* Průjmy

Právě průjmy jsou nejtypičtějším nežádoucím následkem léčby a důvod je prostý – antibiotika ničí nejen původce choroby, ale i prospěšné bakteriální osídlení střev. Tím se zkomplikuje trávení.

Obvykle ale nejde o závažný problém, pro účinnou pomoc stačí probiotika v kapslích.

Ale pozor: Pokud střevní potíže doprovázejí bolesti a křeče břicha a objeví se horečka, pak už nejde o nevýznamný průjem a je třeba co nejdříve kontaktovat lékaře.

Příčinou může být masivní přemnožení škodlivé bakterie clostridium difficile, kterou za normálních okolností udržují prospěšné bakterie pod kontrolou. Po vyhubení střevní mikroflóry se ovšem nebezpečné bakterie mohou volně množit.

Toxiny, které produkují, vyvolají závažný zánět střeva, který může vést k otravě krve, šoku a v krajním případě i ke smrti. Výrazné bolesti břicha při průjmu proto rozhodně nepodceňujte.

Aménie se může projevovat i viditelnou změnou barvy pleti.
Aménie se může projevovat i viditelnou změnou barvy pleti.

* Plísňové a kvasinkové infekce

Antibiotika nerozlišují mikroby přátelské a nepřátelské, čímž poruší přirozenou rovnováhu na sliznicích. Běžným a nepříjemným následkem léčby pak je rozbujení plísňových a kvasinkových onemocnění sliznic, a to nejen dýchacích cest. Odstonat to můžete i gynekologickými potížemi.

* Zhoršení tvorby krve

Pokud trpíte anémií, pak se lékaře předem zeptejte, zda antibiotikum, které vám chce předepsat, neomezuje tvorbu krve. I když je to jen dočasný účinek, připravuje tělo o síly, které k vyléčení nutně potřebuje.

* Zhoršení sluchu

Určitý typ antibiotik může poškodit sluchový nerv, a to s trvalými následky. Proto by zejména lidé, kteří už trpí nějakou vadou sluchu, měli lékaře na tyto potíže upozornit a domluvit se na výběru jiného typu antibiotik.

* Poškození ledvin

Ledviny filtrují krev a odvádějí zbytky antibiotik z těla, proto na ně jejich působení přímo doléhá. Řada typů antibiotik navíc působí přímo na ledviny toxicky, proto se pro lidi s již existujícím postižením ledvin musí vybírat šetrnější typy.

* Vyrážka po oslunění

Antibiotika mohou vyvolat alergické reakce na kůži, což je poměrně dobře známo. Méně se ale ví, že jeden z typů této reakce se objevuje jako vyrážka po oslunění.

Antibiotikum vyvolá zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření a projevy alergie se pak výrazně zhorší. Lékař nebo lékárník by vás zejména v teplých měsících měli na toto riziko upozornit. K reakci totiž stačí i kratší pobyt na slunci.

* Bolesti hlavy a závratě

Mohou se objevit při užívání určitých typů antibiotik, které nežádoucími účinky postihují nervový systém. Ta mohou způsobovat také podrážděnost, zmatenost nebo potíže s pamětí. Po ukončení léčby potíže zase zmizí.

Pokud ale na bolesti hlavy, migrény a závratě trpíte, upozorněte na to lékaře před výběrem léku.

Rafinované řešení: Kombinace antibiotik

Zvláště u lidí v horší zdravotní kondici s různými chronickými onemocněními se mohou lékaři rozhodnout pro kombinaci antibiotik. Je to léčba šetrnější, protože jednotlivá antibiotika se podávají v menší dávce, což sníží také jejich nežádoucí účinky. Účinek se však sčítá.

Aby působily co nejlépe

Když už dostanete od lékaře předepsaná antibiotika, je třeba se k jejich užívání stavět nanejvýš zodpovědně a je nutné dodržovat tyto zásady:

vždy dobrat celé předepsané množství antibiotik, a to i když už se cítíte lépe

antibiotika užívat v předepsaném množství i čase (a třeba si i nastavit budík, který vás na další dávku upozorní)

nikdy nedávat svoje antibiotika jiným lidem ani členům domácnosti (existuje například skupina antibiotik, které vůbec nesmějí brát děti).

Pokud se stane, že antibiotika vaše potíže nezlepšují, nebo je vám dokonce hůře, poraďte se

s lékařem. Je možné, že daný druh antibiotik neúčinkuje právě proti těm „vašim“ patogenům. Nikdy ale samovolně antibiotika nevysazujte.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný