Domů     „Jedy“ v kuchyni: Znáte je?
„Jedy“ v kuchyni: Znáte je?
12.7.2022

Běžně je používáme a o jejich možném riziku máme jakési povědomí. Jenže víme přesně, jak je to třeba s jedovatostí fazolí za syrova nebo s halucinogenními účinky muškátu?

Lilek

Podobně jako brambor, s nímž je botanicky příbuzný, obsahuje lilek nebezpečný solanin. Naštěstí je to látka tepelně nestabilní, takže se při vaření, pečení a smažení rozkládá a lilek je pak bez problémů jedlý.

V žádném případě se ale nehodí zasyrova do zeleninových salátů, problematický může být i grilovaný lilek, protože může být nedostatečně propečený.

Malý kousek syrového lilku nejspíš přežijete bez úhony, ale větší porce už vyvolá stejné příznaky otravy jako třeba bramborové klíčky.

Jak otrava probíhá? Ucítíte pálení v krku, nevolnost, nucení na zvracení, bolesti v břiše, k tomu se přidá průjem, horečka a zimnice. Vyšší dávky zhoršují dýchání, současně vyvolávají halucinace, ztrátu citlivosti až ochrnutí.

Naštěstí koncentrace solaninu v lilku ani v bramborách není tak vysoká, aby vedla k vážným otravám, pozor je ovšem třeba dát hlavně na děti, aby tyto potraviny nejedly syrové.

Mimochodem: Solanin nepodceňujte, neboť je to velmi účinný jed a v rostlinách funguje jako přirozený pesticid a fungicid. V bramborách je většina solaninu v zelených částech těsně pod slupkou a samozřejmě ve výhoncích a jejich okolí. Mohutně klíčící brambory je lepší celé vyhodit.

Zelené fazolky

Fazolky je třeba důkladně tepelně upravovat aspoň 15 minut. Tím se rozpadne jedovatá složka fazin, kterou obsahují. Toxické jsou přitom už v malém množství, k projevům otravy stačí několik semen z jednoho lusku.

Jak otrava probíhá? Fazin poškozuje sliznici střeva, takže se dvě až tři hodiny po jídle objevuje nevolnost, bolesti břicha a zvracení. V těžších případech se přidávají krvavé průjmy, horečka s třesavkou, někdy křeče. Jako první pomoc se doporučuje živočišné uhlí.

Červené fazole

Fazole jakožto luštěniny ohrožují zdraví jinou látkou než zelené fazolky. Označuje se jako fytohemaglutinin a vyskytuje se ve všech druzích fazolí, dokonce i v hrachu, ovšem červené fazole jejím obsahem ostatní druhy výrazně převyšují.

Naštěstí jde opět o látku, která se varem odbourává. Pro bezpečnou konzumaci je třeba fazole několik hodin máčet a pak aspoň 30 minut vařit. Tímto způsobem se připravují také konzervované fazole, proto se dají po otevření bez rizika jíst.

Nebezpečné jsou jen podomácku nedostatečně uvařené fazole. Uvádí se, že k otravě stačí sníst jen několik kusů.

Jak otrava probíhá? Fytohemaglutinin vyvolává nevolnosti se zvracením a průjmem. Specifickým příznakem jsou bolesti v zádech. Při větším množství způsobuje toxická látka tvorbu krevních sraženin a napadá buněčné stěny, takže otrava může končit až smrtí.

Plody bezu

Že jsou zasyrova jedovaté, je poměrně dobře známo, ale možná nevíte proč: Obsahují totiž látku sambunigrin, z níž se pak v těle tvoří kyanovodík.

Sambunigrin se ovšem při zahřívání rozkládá už při teplotě 76,3 °C, pro bezpečnou konzumaci je bezinky třeba zahřívat aspoň 20 minut na 80 °C.

Jak probíhá otrava? Zasahuje hlavně trávení a projevuje se bolestí břicha, zvracením, průjmem a nevolností.

Meruňková jádra

Problém spočívá už v tom, že jsme jádra meruněk jako děti běžně pojídali, proto je nám zatěžko uvěřit v jejich jedovatost. To však nic nemění na skutečnosti, že obsahují stejnou látku jako hořké mandle.

Označuje se jako amygdalin a dává hořkým mandlím charakteristickou vůni a toxickou sílu. V těle z amygdalinu vzniká kyanovodík. Amygdalin obsahují vedle mandlí také jádra některých peckovin, i když v menší koncentraci.

Jsou to především právě jádra meruněk a rynglí, v menším množství i broskve, třešně, višně, švestky. Amygdalin je také v jadérkách jablek a hrušek, ale uvolní se pouze tehdy, pokud je rozkoušeme.

Jak otrava probíhá? Na kyanianovodík reaguje nejcitlivěji nervový systém, a to bolestí hlavy, hučením v uších, nevolností a celkovou únavou. Pak se přidávají křeče v žaludku a zvracení. Vysoké dávky už ohrožují dýchání a práci srdce.

Nebezpečné množství jader nebylo definováno, doporučuje se ale konzumaci nepřehánět a omezovat na několik jader. U hořkých mandlí smrtelná dávka uvedena je a činí pouhých deset kusů, smrt nastává ochrnutím dýchacích svalů a zástavou srdce.

Pozor: Amygdalin se také označuje jako laetryl nebo vitamin B17 a jako takový se v alternativní medicíně doporučuje jako prostředek proti rakovině, ale také vysokému krevnímu tlaku, ateroskleróze nebo cukrovce.

Prodává se ve formě sušených jader meruněk, ale i přípravků z nich vyrobených. Jde však stále o stejnou látku, z níž v těle vznikne kyanovodík.

Hořké dýně a cukety

Hořká chuť tepelnou úpravou nezmizí a funguje jako varování: Nerozkládá se totiž ani látka kukurbitacin, která ji způsobuje. Chuťově nápadná je už v malém množství.

Jak otrava probíhá? Kukurbitacin dráždí trávicí systém, způsobuje nevolnost a zvracení. Při silné koncentraci může dojít až ke ztrátě vědomí.

Muškátový ořech

V množstvích, v jakých se používá ke kořenění, je zcela bezpečný. Přitom obsahuje halucinogenní látky s nepříjemnými vedlejšími účinky. K otravě byste ale museli spořádat plnou lžíci mletého oříšku.

Jak otrava probíhá? Halucinace a euforii doprovází nevolnost a zrychlený srdeční tep. Objevují se nekontrolovatelné pohyby svalstva v různých částech těla, například i v trávicím nebo dýchacím traktu. Tento stav může přetrvávat několik dní, než odezní.

I poté se pak mohou dalších pár dní udržovat potíže se soustředěním, rovnováhou a se zrakem.

Ústřice

Ačkoli jde o pochoutku spíše exotickou, na dovolené se vám ale na stůl dostat mohou. Záludnost ústřic spočívá v tom, že mohou – ale nemusí – obsahovat různé toxické látky. Ty se do těl ústřic dostávají s různou potravou. Při konzumaci způsobují čtyři různé typy otrav.

Jak otravy probíhají?

– Gastrointestinální: Projevuje se jako infekce trávicího traktu, ale ve skutečnosti jde o otravu tzv. kyselinou okadaovou, která narušuje prostředí ve střevech.

Průjmy a nevolnosti jsou sice nepříjemné, ale život neohrožují a příznaky po několika dnech odezní.

– Neurotoxická: Napaden je nervový systém, otrava se projeví nevolností, zvracením, potížemi s mluvením, štiplavým pocitem v ústech, v extrémních případech i dočasným ochrnutím některých partií. Otrava vyžaduje léčení v nemocnici, život ale obvykle neohrožuje.

– Amnezická: Tato otrava způsobuje amnézii čili ztrátu paměti. Příčinou je opět látka, která se do těl ústřic dostává se stravou. Vyvolává nevolnost, zvracení a průjem, bolest hlavy a krátkodobou ztrátu paměti, ve vážných případech i srdeční arytmií. Je nutné léčení v nemocnici.

– Paralytická: Je nejnebezpečnější, neboť vede kromě nevolnosti, zvracení a průjmu k pomalému ochrnutí svalů, což může způsobit zástavu srdce a dýchání. Při prvních příznacích otravy je proto nutné volat rychlou lékařskou pomoc.

Tip: O některých z těchto záludných potravin, ale i o mnohých dalších zajímavostech o jídle se dočtete v publikaci Proč pláčeme při krájení cibule; autor Andy Brunning, vydala Grada.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
13.6.2024
Meteorologové hlásí, že příští týden k nám dorazí to pravé letní počasí! Máme tu tedy to krásné období, kdy první zářivé plody lákají k utrhnutí. Nejdřív samozřejmě do pusy a potom? No přece něco dobrého uvařit a také něco uchovat pro strýčka příhodu. Kachní prsa s višňovou omáčkou (4 porce) 500 g kachních prsou, 150 g višní bez pecek, 100 ml sladkého červeného vína, mletý pepř, sůl, olivový ol
Trochu připomíná bramborovou kaši, ale chuť je úplně jiná. Servírovat ji můžete opravdu jako dip s topinkami, ale hodí se i jako příloha k rybám či pečené zelenině. Recept se vám hodí, i když jste uvařili víc brambor než sníte. Budete potřebovat 6 brambor, 6–8 stroužků česneku, ½ šálku olivového oleje, 2 lžíce červeného vinného octa, ½ šálku vody z brambor, sůl, pepř Postup 1) Uvařte brambory
Kdo má rád lehké pomazánky, v nichž je alespoň trochu masa, jistě ocení tuto variantu s tuňákem. Potřebujete 1 konzervu cizrny 1 konzervu tuňáka 2 lžíce sezamové pasty Tahini 2 lžíce olivového oleje ½ lžičky římského kmínu 1 stroužek česneku 1/2 citronu hrst čerstvého koriandru sůl, pepř čerstvou petrželku nebo list salátu 1 mrkev Postup Cizrnu slijte a nálev uchovejte. Tuňák
27.5.2024
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže co když se nepovedou? Možná děláte nějakou chybu. Navíc možností, jak udělat chutn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského