Domů     „Jedy“ v kuchyni: Znáte je?
„Jedy“ v kuchyni: Znáte je?
12.7.2022

Běžně je používáme a o jejich možném riziku máme jakési povědomí. Jenže víme přesně, jak je to třeba s jedovatostí fazolí za syrova nebo s halucinogenními účinky muškátu?

Lilek

Podobně jako brambor, s nímž je botanicky příbuzný, obsahuje lilek nebezpečný solanin. Naštěstí je to látka tepelně nestabilní, takže se při vaření, pečení a smažení rozkládá a lilek je pak bez problémů jedlý.

V žádném případě se ale nehodí zasyrova do zeleninových salátů, problematický může být i grilovaný lilek, protože může být nedostatečně propečený.

Malý kousek syrového lilku nejspíš přežijete bez úhony, ale větší porce už vyvolá stejné příznaky otravy jako třeba bramborové klíčky.

Jak otrava probíhá? Ucítíte pálení v krku, nevolnost, nucení na zvracení, bolesti v břiše, k tomu se přidá průjem, horečka a zimnice. Vyšší dávky zhoršují dýchání, současně vyvolávají halucinace, ztrátu citlivosti až ochrnutí.

Naštěstí koncentrace solaninu v lilku ani v bramborách není tak vysoká, aby vedla k vážným otravám, pozor je ovšem třeba dát hlavně na děti, aby tyto potraviny nejedly syrové.

Mimochodem: Solanin nepodceňujte, neboť je to velmi účinný jed a v rostlinách funguje jako přirozený pesticid a fungicid. V bramborách je většina solaninu v zelených částech těsně pod slupkou a samozřejmě ve výhoncích a jejich okolí. Mohutně klíčící brambory je lepší celé vyhodit.

Zelené fazolky

Fazolky je třeba důkladně tepelně upravovat aspoň 15 minut. Tím se rozpadne jedovatá složka fazin, kterou obsahují. Toxické jsou přitom už v malém množství, k projevům otravy stačí několik semen z jednoho lusku.

Jak otrava probíhá? Fazin poškozuje sliznici střeva, takže se dvě až tři hodiny po jídle objevuje nevolnost, bolesti břicha a zvracení. V těžších případech se přidávají krvavé průjmy, horečka s třesavkou, někdy křeče. Jako první pomoc se doporučuje živočišné uhlí.

Červené fazole

Fazole jakožto luštěniny ohrožují zdraví jinou látkou než zelené fazolky. Označuje se jako fytohemaglutinin a vyskytuje se ve všech druzích fazolí, dokonce i v hrachu, ovšem červené fazole jejím obsahem ostatní druhy výrazně převyšují.

Naštěstí jde opět o látku, která se varem odbourává. Pro bezpečnou konzumaci je třeba fazole několik hodin máčet a pak aspoň 30 minut vařit. Tímto způsobem se připravují také konzervované fazole, proto se dají po otevření bez rizika jíst.

Nebezpečné jsou jen podomácku nedostatečně uvařené fazole. Uvádí se, že k otravě stačí sníst jen několik kusů.

Jak otrava probíhá? Fytohemaglutinin vyvolává nevolnosti se zvracením a průjmem. Specifickým příznakem jsou bolesti v zádech. Při větším množství způsobuje toxická látka tvorbu krevních sraženin a napadá buněčné stěny, takže otrava může končit až smrtí.

Plody bezu

Že jsou zasyrova jedovaté, je poměrně dobře známo, ale možná nevíte proč: Obsahují totiž látku sambunigrin, z níž se pak v těle tvoří kyanovodík.

Sambunigrin se ovšem při zahřívání rozkládá už při teplotě 76,3 °C, pro bezpečnou konzumaci je bezinky třeba zahřívat aspoň 20 minut na 80 °C.

Jak probíhá otrava? Zasahuje hlavně trávení a projevuje se bolestí břicha, zvracením, průjmem a nevolností.

Meruňková jádra

Problém spočívá už v tom, že jsme jádra meruněk jako děti běžně pojídali, proto je nám zatěžko uvěřit v jejich jedovatost. To však nic nemění na skutečnosti, že obsahují stejnou látku jako hořké mandle.

Označuje se jako amygdalin a dává hořkým mandlím charakteristickou vůni a toxickou sílu. V těle z amygdalinu vzniká kyanovodík. Amygdalin obsahují vedle mandlí také jádra některých peckovin, i když v menší koncentraci.

Jsou to především právě jádra meruněk a rynglí, v menším množství i broskve, třešně, višně, švestky. Amygdalin je také v jadérkách jablek a hrušek, ale uvolní se pouze tehdy, pokud je rozkoušeme.

Jak otrava probíhá? Na kyanianovodík reaguje nejcitlivěji nervový systém, a to bolestí hlavy, hučením v uších, nevolností a celkovou únavou. Pak se přidávají křeče v žaludku a zvracení. Vysoké dávky už ohrožují dýchání a práci srdce.

Nebezpečné množství jader nebylo definováno, doporučuje se ale konzumaci nepřehánět a omezovat na několik jader. U hořkých mandlí smrtelná dávka uvedena je a činí pouhých deset kusů, smrt nastává ochrnutím dýchacích svalů a zástavou srdce.

Pozor: Amygdalin se také označuje jako laetryl nebo vitamin B17 a jako takový se v alternativní medicíně doporučuje jako prostředek proti rakovině, ale také vysokému krevnímu tlaku, ateroskleróze nebo cukrovce.

Prodává se ve formě sušených jader meruněk, ale i přípravků z nich vyrobených. Jde však stále o stejnou látku, z níž v těle vznikne kyanovodík.

Hořké dýně a cukety

Hořká chuť tepelnou úpravou nezmizí a funguje jako varování: Nerozkládá se totiž ani látka kukurbitacin, která ji způsobuje. Chuťově nápadná je už v malém množství.

Jak otrava probíhá? Kukurbitacin dráždí trávicí systém, způsobuje nevolnost a zvracení. Při silné koncentraci může dojít až ke ztrátě vědomí.

Muškátový ořech

V množstvích, v jakých se používá ke kořenění, je zcela bezpečný. Přitom obsahuje halucinogenní látky s nepříjemnými vedlejšími účinky. K otravě byste ale museli spořádat plnou lžíci mletého oříšku.

Jak otrava probíhá? Halucinace a euforii doprovází nevolnost a zrychlený srdeční tep. Objevují se nekontrolovatelné pohyby svalstva v různých částech těla, například i v trávicím nebo dýchacím traktu. Tento stav může přetrvávat několik dní, než odezní.

I poté se pak mohou dalších pár dní udržovat potíže se soustředěním, rovnováhou a se zrakem.

Ústřice

Ačkoli jde o pochoutku spíše exotickou, na dovolené se vám ale na stůl dostat mohou. Záludnost ústřic spočívá v tom, že mohou – ale nemusí – obsahovat různé toxické látky. Ty se do těl ústřic dostávají s různou potravou. Při konzumaci způsobují čtyři různé typy otrav.

Jak otravy probíhají?

– Gastrointestinální: Projevuje se jako infekce trávicího traktu, ale ve skutečnosti jde o otravu tzv. kyselinou okadaovou, která narušuje prostředí ve střevech.

Průjmy a nevolnosti jsou sice nepříjemné, ale život neohrožují a příznaky po několika dnech odezní.

– Neurotoxická: Napaden je nervový systém, otrava se projeví nevolností, zvracením, potížemi s mluvením, štiplavým pocitem v ústech, v extrémních případech i dočasným ochrnutím některých partií. Otrava vyžaduje léčení v nemocnici, život ale obvykle neohrožuje.

– Amnezická: Tato otrava způsobuje amnézii čili ztrátu paměti. Příčinou je opět látka, která se do těl ústřic dostává se stravou. Vyvolává nevolnost, zvracení a průjem, bolest hlavy a krátkodobou ztrátu paměti, ve vážných případech i srdeční arytmií. Je nutné léčení v nemocnici.

– Paralytická: Je nejnebezpečnější, neboť vede kromě nevolnosti, zvracení a průjmu k pomalému ochrnutí svalů, což může způsobit zástavu srdce a dýchání. Při prvních příznacích otravy je proto nutné volat rychlou lékařskou pomoc.

Tip: O některých z těchto záludných potravin, ale i o mnohých dalších zajímavostech o jídle se dočtete v publikaci Proč pláčeme při krájení cibule; autor Andy Brunning, vydala Grada.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
8.12.2023
Jemná masová pasta, která se maže na krajíčky čerstvého chleba nebo na opečené bagetky. I tak by se dala popsat paštika. Pokrm, který může být i luxusní delikatesou. V každém obchodě s potravinami a v lahůdkářství si můžete za pár korun nakoupit paštiky různých chutí a provedení. Přesto se pusťte do vlastní výroby a připravte si paštiku domácí. Až ji jednou zkusíte, nejspíš už nikdy nebudete chtí
5.12.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co nám
29.11.2023
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská sůl, kajenský pepř, čerstvě strouhaný muškátový oříše
24.11.2023
Jestli jste do této chvíle dělali jen švestková, je čas to vyzkoušet. Budou vám určitě chutnat. Výroba je snadná a postup je podobný jako u švestek. Budete potřebovat 3 kg hrušek, 450 g cukru krupice, 1 lžičku skořice, 2 lžíce octa, pár kapek rumu (nemusí být) 1) Hrušky zbavte stopek a jádřinců a nakrájejte na kousky. Tvrdší hrušky můžete oloupat. 2) Do pekáče dejte pečicí papír a na něj hru
22.11.2023
Také rádi vaříte nebo pečete? Pak pro vás máme hrst tipů, které mohou ulehčit práci a zlepšit výsledek * Jak na dokonalé zákusky? - Děláte cukrovou polevu a chcete, aby se vám zaručeně povedla? Ušlehejte 1 bílek se 150 g moučkového cukru, který dvakrát prosejete. Aby se poleva z moučníku neloupala a příliš rychle netuhla, přidejte do ní 2 kapky oleje či citronové šťávy. - Když moučkový cukr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli