Domů     „Jedy“ v kuchyni: Znáte je?
„Jedy“ v kuchyni: Znáte je?
12.7.2022

Běžně je používáme a o jejich možném riziku máme jakési povědomí. Jenže víme přesně, jak je to třeba s jedovatostí fazolí za syrova nebo s halucinogenními účinky muškátu?

Lilek

Podobně jako brambor, s nímž je botanicky příbuzný, obsahuje lilek nebezpečný solanin. Naštěstí je to látka tepelně nestabilní, takže se při vaření, pečení a smažení rozkládá a lilek je pak bez problémů jedlý.

V žádném případě se ale nehodí zasyrova do zeleninových salátů, problematický může být i grilovaný lilek, protože může být nedostatečně propečený.

Malý kousek syrového lilku nejspíš přežijete bez úhony, ale větší porce už vyvolá stejné příznaky otravy jako třeba bramborové klíčky.

Jak otrava probíhá? Ucítíte pálení v krku, nevolnost, nucení na zvracení, bolesti v břiše, k tomu se přidá průjem, horečka a zimnice. Vyšší dávky zhoršují dýchání, současně vyvolávají halucinace, ztrátu citlivosti až ochrnutí.

Naštěstí koncentrace solaninu v lilku ani v bramborách není tak vysoká, aby vedla k vážným otravám, pozor je ovšem třeba dát hlavně na děti, aby tyto potraviny nejedly syrové.

Mimochodem: Solanin nepodceňujte, neboť je to velmi účinný jed a v rostlinách funguje jako přirozený pesticid a fungicid. V bramborách je většina solaninu v zelených částech těsně pod slupkou a samozřejmě ve výhoncích a jejich okolí. Mohutně klíčící brambory je lepší celé vyhodit.

Zelené fazolky

Fazolky je třeba důkladně tepelně upravovat aspoň 15 minut. Tím se rozpadne jedovatá složka fazin, kterou obsahují. Toxické jsou přitom už v malém množství, k projevům otravy stačí několik semen z jednoho lusku.

Jak otrava probíhá? Fazin poškozuje sliznici střeva, takže se dvě až tři hodiny po jídle objevuje nevolnost, bolesti břicha a zvracení. V těžších případech se přidávají krvavé průjmy, horečka s třesavkou, někdy křeče. Jako první pomoc se doporučuje živočišné uhlí.

Červené fazole

Fazole jakožto luštěniny ohrožují zdraví jinou látkou než zelené fazolky. Označuje se jako fytohemaglutinin a vyskytuje se ve všech druzích fazolí, dokonce i v hrachu, ovšem červené fazole jejím obsahem ostatní druhy výrazně převyšují.

Naštěstí jde opět o látku, která se varem odbourává. Pro bezpečnou konzumaci je třeba fazole několik hodin máčet a pak aspoň 30 minut vařit. Tímto způsobem se připravují také konzervované fazole, proto se dají po otevření bez rizika jíst.

Nebezpečné jsou jen podomácku nedostatečně uvařené fazole. Uvádí se, že k otravě stačí sníst jen několik kusů.

Jak otrava probíhá? Fytohemaglutinin vyvolává nevolnosti se zvracením a průjmem. Specifickým příznakem jsou bolesti v zádech. Při větším množství způsobuje toxická látka tvorbu krevních sraženin a napadá buněčné stěny, takže otrava může končit až smrtí.

Plody bezu

Že jsou zasyrova jedovaté, je poměrně dobře známo, ale možná nevíte proč: Obsahují totiž látku sambunigrin, z níž se pak v těle tvoří kyanovodík.

Sambunigrin se ovšem při zahřívání rozkládá už při teplotě 76,3 °C, pro bezpečnou konzumaci je bezinky třeba zahřívat aspoň 20 minut na 80 °C.

Jak probíhá otrava? Zasahuje hlavně trávení a projevuje se bolestí břicha, zvracením, průjmem a nevolností.

Meruňková jádra

Problém spočívá už v tom, že jsme jádra meruněk jako děti běžně pojídali, proto je nám zatěžko uvěřit v jejich jedovatost. To však nic nemění na skutečnosti, že obsahují stejnou látku jako hořké mandle.

Označuje se jako amygdalin a dává hořkým mandlím charakteristickou vůni a toxickou sílu. V těle z amygdalinu vzniká kyanovodík. Amygdalin obsahují vedle mandlí také jádra některých peckovin, i když v menší koncentraci.

Jsou to především právě jádra meruněk a rynglí, v menším množství i broskve, třešně, višně, švestky. Amygdalin je také v jadérkách jablek a hrušek, ale uvolní se pouze tehdy, pokud je rozkoušeme.

Jak otrava probíhá? Na kyanianovodík reaguje nejcitlivěji nervový systém, a to bolestí hlavy, hučením v uších, nevolností a celkovou únavou. Pak se přidávají křeče v žaludku a zvracení. Vysoké dávky už ohrožují dýchání a práci srdce.

Nebezpečné množství jader nebylo definováno, doporučuje se ale konzumaci nepřehánět a omezovat na několik jader. U hořkých mandlí smrtelná dávka uvedena je a činí pouhých deset kusů, smrt nastává ochrnutím dýchacích svalů a zástavou srdce.

Pozor: Amygdalin se také označuje jako laetryl nebo vitamin B17 a jako takový se v alternativní medicíně doporučuje jako prostředek proti rakovině, ale také vysokému krevnímu tlaku, ateroskleróze nebo cukrovce.

Prodává se ve formě sušených jader meruněk, ale i přípravků z nich vyrobených. Jde však stále o stejnou látku, z níž v těle vznikne kyanovodík.

Hořké dýně a cukety

Hořká chuť tepelnou úpravou nezmizí a funguje jako varování: Nerozkládá se totiž ani látka kukurbitacin, která ji způsobuje. Chuťově nápadná je už v malém množství.

Jak otrava probíhá? Kukurbitacin dráždí trávicí systém, způsobuje nevolnost a zvracení. Při silné koncentraci může dojít až ke ztrátě vědomí.

Muškátový ořech

V množstvích, v jakých se používá ke kořenění, je zcela bezpečný. Přitom obsahuje halucinogenní látky s nepříjemnými vedlejšími účinky. K otravě byste ale museli spořádat plnou lžíci mletého oříšku.

Jak otrava probíhá? Halucinace a euforii doprovází nevolnost a zrychlený srdeční tep. Objevují se nekontrolovatelné pohyby svalstva v různých částech těla, například i v trávicím nebo dýchacím traktu. Tento stav může přetrvávat několik dní, než odezní.

I poté se pak mohou dalších pár dní udržovat potíže se soustředěním, rovnováhou a se zrakem.

Ústřice

Ačkoli jde o pochoutku spíše exotickou, na dovolené se vám ale na stůl dostat mohou. Záludnost ústřic spočívá v tom, že mohou – ale nemusí – obsahovat různé toxické látky. Ty se do těl ústřic dostávají s různou potravou. Při konzumaci způsobují čtyři různé typy otrav.

Jak otravy probíhají?

– Gastrointestinální: Projevuje se jako infekce trávicího traktu, ale ve skutečnosti jde o otravu tzv. kyselinou okadaovou, která narušuje prostředí ve střevech.

Průjmy a nevolnosti jsou sice nepříjemné, ale život neohrožují a příznaky po několika dnech odezní.

– Neurotoxická: Napaden je nervový systém, otrava se projeví nevolností, zvracením, potížemi s mluvením, štiplavým pocitem v ústech, v extrémních případech i dočasným ochrnutím některých partií. Otrava vyžaduje léčení v nemocnici, život ale obvykle neohrožuje.

– Amnezická: Tato otrava způsobuje amnézii čili ztrátu paměti. Příčinou je opět látka, která se do těl ústřic dostává se stravou. Vyvolává nevolnost, zvracení a průjem, bolest hlavy a krátkodobou ztrátu paměti, ve vážných případech i srdeční arytmií. Je nutné léčení v nemocnici.

– Paralytická: Je nejnebezpečnější, neboť vede kromě nevolnosti, zvracení a průjmu k pomalému ochrnutí svalů, což může způsobit zástavu srdce a dýchání. Při prvních příznacích otravy je proto nutné volat rychlou lékařskou pomoc.

Tip: O některých z těchto záludných potravin, ale i o mnohých dalších zajímavostech o jídle se dočtete v publikaci Proč pláčeme při krájení cibule; autor Andy Brunning, vydala Grada.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během