Domů     Pálivé papričky chrání zdraví
Pálivé papričky chrání zdraví
23.9.2020

Máte rádi pálivé papričky? Pak pro vás mají vědci dobrou zprávu. Když je budete často jíst, měli byste žít delší a kvalitnější život. A možná předejdete i rakovině.

Za pálivost paprik může látka zvaná kapsaicin. I když je pekelně pálivá, má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví.

Zázračný všelék

Kapsaicin je podle lékařských studií skutečně všelék.

Chrání tělo před záněty, stárnutím i obezitou, funguje jako obrana proti nádorovým onemocněním a snižuje riziko předčasného úmrtí na jakékoli příčiny o 14 procent než u těch, kteří se chilli papričkám a dalším ostrým paprikám vyhýbají.

Pokud dráždivé účinky této látky snesete, je lepší jíst papriky čerstvé, než sušené a umleté.

Působení kapsaicinu na naše zdraví je však ještě širší – přispívá například k podpoře krevní cirkulace, zvyšuje rychlost metabolismu, vyvolává větší žaludeční sekrece, a tím podporuje zažívání.

Také zpomaluje růst nepříjemné žaludeční bakterie Helicobacter pylori a posiluje tvorbu ochranného hlenu v žaludku. Pomáhá tak regeneraci jeho stěn při poškození žaludečními vředy.

Některé zdroje uvádějí, že kapsaicin může pomoci i při prevenci cukrovky, ateroskleróze a chorobách srdce. Kapsaicin navíc působí také jako přírodní antibiotikum a antioxidant.

Likviduje bakterie

Tato ostře pálivá látka dokáže rovněž likvidovat bakterie, proto se v různých vzdálených a exotických zemích světa tak hojně konzumují chilli papričky. Ničí například původce otravy ústřicemi či špatným sushi, ale také bakterie E-coli, úplavice či salmonely.

Tlumí bolest

Když sníte chilli papričku, sliznice trávicích cest vás začnou příšerně pálit, ale za nedlouhou dobu to přestane, zároveň se také velmi zmírní bolest v zanícených orgánech, například v kloubech.

Reakcí je totiž vznik velkého tepla, a tedy prohřátí bolavých míst. Tento léčebný účinek se využívá především v kapsaicinových náplastech či mastech s touto látkou. Díky tomu jsou velmi účinné pro úlevu od artritických bolestí a bolesti svalů a zad.

Dejte si panáka

Kromě pálení v ústech a na dalších sliznicích mohou chilli papričky dráždit i konečník, což bývá hodně nepříjemné. Pouštět na postižená místa vodu nepomáhá.

To proto, že kapsaicin je rozpustný v tucích, a nikoliv ve vodě, takže se akutní pálení v ústech dá neutralizovat sklenicí mléka. Rozpustný je i v alkoholu, takže si také můžete loknout tvrdého alkoholu. Lze sníst i kousek suchého chleba, který takzvaně „vytře” patro.

400 miligramů

Odborníci uvádějí, že léčebný efekt kapsaicinu se může projevit při dávkách 400 miligramů třikrát týdně. To je množství odpovídající asi třem až osmi paprikám habanero, které patří k nejpálivějším na světě.

Konzumaci takových paprik ale nejprve proberte s lékařem, který zná vaši anamnézu a ví, co je pro vás dobré a co by vás mohlo poškodit.

Zdravé řešení nadváhy

Tohle rády uslyší ženy – kapsaicin pomáhá při hubnutí.

Jednak tím, že pálivá jídla obecně snižují chuť k jídlu a dietní změny pak nemusí být obtížné uvést do praxe, jednak proto, že, jak už bylo řečeno, při jejich požití se ještě v trávicím systému, svalech a srdci zvyšuje rychlost metabolismu.

Tím se spustí proces napomáhající spalování tuků, zvláště v oblasti břicha. Některé salony krásy nabízejí dokonce chilli zábaly, jež prokrvují tělo zvenku a kromě spalování tuků také odstraňují celulitidu.

Spoléhat se ale na to, že chilli papričky samy o sobě vyřeší problémy s nadváhou, nelze. Jsou jen prostředkem pro urychlení spalování tuků, které samozřejmě nenahradí cvičení a vhodnou stravu.

Předávkovat se lze

I když má kapsaicin tak široké léčebné účinky, ne každý je schopný jeho dráždivé účinky snést. Začátečníkům se proto doporučuje přecházet na kořeněná jídla postupně – začít malými dávkami a s tím, jak se bude vaše tolerance pálivosti zvyšovat, přidávat.

Není však nutné, abyste si kazili jídla přisypáváním příliš velkého množství koření.

Předávkovat se kapsaicinem sice můžete (dojde k poničení mitochondrií, a místně dokonce k likvidaci některých bolestivých nervových zakončení), ale ze smrti nemusí mít zdravý člověk žádné obavy.

Aby dosáhl smrtelné dávky, musel by sníst nejméně osm kilogramů silně pálivé papriky.

Tip: Obranné spreje

Každý, kdo se setkal s pálivou paprikou, ví, že když se dotkl rukou, v níž tuto zeleninu držel, rtů, nosní dírky a nedej bože koutku oka, ucítil příšerné pálení.

Tohoto účinku kapsaicinu se proto využívá v obranných sprejích, které útočníka na nutnou dobu spolehlivě vyřadí z provozu.

Štítky:
Související články
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
10.10.2024
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i jako malou svačinku během dne a určitě se vám hodí na výletě, protože v batohu nezabere téměř žádné místo a také
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Nový klenot Four Season v Ósace
epochalnisvet.cz
Nový klenot Four Season v Ósace
Nový hotel prestižní značky se nachází ve 28. patře nově postavené víceúčelové budovy One Dojima od architekta Nikkena Sekkei a nabízí moderní zážitek ve stylu tradičního ryokanu. Celé 36. patro pak bylo vyhrazeno jako wellness zóna a najdete tu také šest originálních restaurací, včetně japonského čajového salonku a kantonské kuchyně.   Klíčové obchodní centrum Japonska
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných