Domů     Ozdravná kúra pro játra
Ozdravná kúra pro játra
29.9.2020

Neuvěřitelně výkonná chemická čistírna, která je v provozu nonstop. Laboratoř, bez níž nebude v těle nic fungovat. To jsou játra. Na nich závisí, v jakém stavu bude srdce, trávicí orgány, ledviny, mozek, kůži i psychika.

Játra se nacházejí v nadbřišku pod plícemi a bránicí a každé dvě minuty jimi projde veškerá krev z těla. Čistí vnitřní prostředí a umožňují ostatním buňkám korektní práci a existenci.

Důležitý orgán

Zajišťují mnoho životně důležitých funkcí: produkují množství enzymů důležitých při přeměně potravy. Skladují cukry, uvolňují je do krve a mění na užitečné chemické látky. Vytvářejí bílkoviny. Pomáhají k účinnému trávení tuků.

Jako zásobní orgán skladují železo a vitaminy. Zbavují krev jedů, které likvidují ve žluči. Mají na starosti imunitu. Zkrátka žádná činnost organismu ani jednotlivých orgánů nemůže probíhat bez spoluúčasti jater.

Správná strava – játra zdravá

Všechno, co sníme a vypijeme, projde naším žaludkem do střev. Zde se poživatiny upraví a získanou výživu odešlou do jater. Jejich úkolem je živiny dále zpracovat. Složení našeho jídelníčku tak přímo ovlivňuje stav jater.

Co jim škodí

Poškozuje je nadměrná konzumace jídla, zejména tučných mas, sladkostí a uzenin. Dále nedostatek vitaminů a minerálů. Přemíra cukru způsobuje ztučnění jater. Důsledkem přílišného pití alkoholu je smrtelná cirhóza.

Na játra mají negativní vliv i hormonální přípravky jako antikoncepce nebo léky s kortikoidy. Škodlivé účinky kouření nejen na játra není třeba vysvětlovat. Ani negativní nálada, hněv a agrese játrům neprospívají.

Než nemoc propukne

Jaterní potíže se zpravidla projevují tupou až silnější ostrou bolestí v oblasti pravého podžebří.

Nedostatečné fungování jater má mnoho nepříjemných projevů (únava, migréna, pálení žáhy, zhoršení zraku, dlouhodobá rýma, pigmentové skvrny na kůži, lupénka, alergie, astma, poruchy menstruace, tenisový loket). Pokud játra nefungují, jak by měla, snižuje se i odolnost vůči stresu.

Je to snadné, ale…

Špatnou zprávou je, že když je naše tělo zaneseno balastními látkami, jsou zanesena také játra. Dobrou zprávou je, že játra jsou velmi adaptabilní a lze je snadno a rychle regenerovat. Jak? Stravou. Naučte se jíst v klidu.

Na jídlo se soustřeďte a každé sousto důkladně rozkousejte. Nepřejídejte se, ale nedržte hladovku. Věnujte pozornost přípravě pokrmů. Smažení nahraďte dušením, lépe pak vařením pokrmů v páře.

Pravidelnost v jídle

Nutná je úprava jídelníčku. Zapomeňte však na všechny diety. Jíst byste měli pravidelně, asi pětkrát denně s přestávkami mezi jídlem 2 – 3 hodiny. Důležité je změnit i uspořádání jídelníčku.

To znamená, že nestačí pouze jíst zdravé věci, ale umět si je rozložit tak, aby byly tělu prospěšné. Strava má obsahovat všechny potřebné živiny – sacharidy (55 – 65 %), bílkoviny (25 – 35 %) a tuky (15 %). Zastoupeny mají být vláknina (max. 30 g/den), sůl (do 5 g/den), vitaminy a minerální látky.

Kdy a kolik?

Optimální jsou ke snídani sacharidy, třeba zdravé müsli nebo vločky, k dopolední svačině ovoce (na den ho potřebujeme asi 200 gramů) nebo jogurt.

Následuje porce sacharidů včetně vlákniny, bílkovin a zdravých tuků k obědu, odpolední svačina a rozhodně nevynechat večeři. Ta by měla rovněž obsahovat kvalitní bílkoviny, sacharidy (plátek celozrnného chleba) a zdravé tuky.

Každý den snězte asi 400 gramů zeleniny, ovšem ne najednou, ale rozloženě do jednotlivých porcí. A nezapomenout na nápoje, nejlepší je pramenitá čistá voda a čaj.

Čistit a zase čistit

Když se rozhodnete játra regenerovat, začněte žlučovody. Pokud budete mít žlučovody ucpané, nemůže odpad odcházet z těla.

Zkuste bylinky.

Na čaj použijte ostropestřec (semena) a hořec (kořen).

Nedoporučuje se dlouhodobé užívání. Semena ostropestřce můžete i žvýkat.

Výborně funguje čekanka, kterou najdeme v meltě, již koupíme v běžné prodejní síti. Účinné jsou i pelyněk, artyčok a zeměžluč.

Výborný je tvaroh, ale také kyška a kefír.

Játra posilují kroupy. Večer je namočte a druhý den hodinu vařte. Jezte je teplé, alespoň 100 gramů v porci.

Někdo doporučuje přidávat do pokrmů kurkumu.

Tipy tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína rozděluje lidské tělo do pěti funkčních okruhů, které jsou navzájem propojeny. V každém okruhu jsou dva orgány, jeden hlavní, druhý vedlejší. K játrům jako orgánu hlavnímu přidružuje žlučník.

Když máme zánětlivé ložisko nebo jiný zdravotní problém na játrech, může se to dle TČM promítnout úplně jinde.

Na emocionální úrovni je to třeba pocit ohrožení a strach, který se mění v hněv a agresi. Lidé se stávají žárliví, nesnášenliví, plni nenávisti. Dalším projevem špatně fungujících jater je dle TČM nenaplněná touha být přijímán a respektován.

Ta v nás často vybudí pocit, že je okolí vůči nám nespravedlivé. Stáváme se nevrlými, protivnými a nesnášenlivými osobami, plnými „jedovaté žluči“. Stejně jako když se nám nedaří prosazovat vlastní potřeby.

Na fyzické úrovni ovlivňují játra svaly, šlachy, oči nebo nehty, ale také plíce, kůži a zažívací trakt.

Nepřijetí, odmítání, zloba, strach a agrese (typické „jaterní“ emoce) v nás tak mohou vybudit astma, průduškový kašel, bolesti žaludku, ekzémy, alergie a jiné potíže.

Jak tyto projevy zmírnit?

Terapeuti TČM mají několik jednoduchých řešení:

Nehádat se, nevyhledávat konflikty, a pokud je už musíme řešit, vstupovat do nich s konstruktivní kritikou a nabídnutým řešením.

Na útočníkovy výpady reagovat s nadsázkou a humorem, odzbrojit ho vtipem, legrací nebo zlehčením situace.

Přijímat životní výzvy a budovat zdravé vztahy s ostatními. I když si myslíme, že tohle nedokážeme, tvrdí, že se vše dá naučit.

Pomůže také rozproudit energii. Zkuste rychlejší chůzi, zaběhejte si a teď na jaře vytáhněte kolo a naplánujte si i delší projížďky.

A dopřejte si masáž. Zklidní emoce a stres, který funkci jater výrazně oslabuje.

Játra dle TČM poškozují:

stres

agrese, zlost, nenávist, hněv, závist,…

přejídání

přemíra živočišných tuků a bílkovin

uzeniny, škvarky, mnoho koření

alkohol, kouření, chemikálie v lécích

setkání se závistivcem, žárlivcem

Játra dle TČM posilují:

všechny druhy zelené zeleniny

hořké byliny – pampeliška, pelyněk, zeměžluč, ostropestřec mariánský, řepík, třezalka, jeřabina, artyčok

zázvor

citron, jablko

naklíčená semínka, med

setkání s přátelským člověkem

Nedoceněná černá ředkev

Naši předkové ji používali proti nachlazení i proti parazitům. Je skvělá k jarním očistným kůrám. A přesto se v dnešní kuchyni téměř nepoužívá, i když se velmi dobře skladuje a k dispozici je prakticky po celý rok.

Tato příbuzná ředkviček jaterní tkáň díky obsahu hořčičných silic výborně posiluje a regeneruje. V syrovém stavu má mnohem víc vitaminu C než citrony.

Obsahuje i vitaminy skupiny B a beta karoten a také vitamin E. Z minerálních látek jsou význačné železo, draslík, vápník, fosfor, měď, hořčík a síra.

Může se jíst, stejně jako ředkvičky, čerstvá. Stačí ji nastrouhat na nudličky a posypat jí namazaný krajíc chleba. Prospívá v podobě šťávy. Skvěle se hodí na přípravu pomazánek a jarních zeleninových salátů. Při tepelné úpravě se přidává do polévek, chutná dušená na másle.

Jarní salát z černé ředkve

Suroviny:

* 1 černá ředkev střední velikosti * 1 větší mrkev * půl pomeranče nebo mandarinka (může být i kompotovaná) * lžička chia semínek * lžíce slunečnicových semínek * pár kapek citronové šťávy * špetka soli a pepře * (podle vybraných fotografií) 1 vejce * snítka kadeřavé petrželky

Postup: Oloupanou černou ředkev nastrouháme najemno, osolíme a promícháme. Necháme v chladu odležet, čím déle, tím bude jemnější.

Poté k ní přidáme oloupanou, nastrouhanou mrkev a nastrouhané jablko a vše zakápneme citronem, aby jablko neztmavlo. Vložíme na kousky nakrájený oloupaný pomeranč a lžičku chia semínek. Dochutíme pepřem a zlehka promícháme.

Nakonec posypeme slunečnicovými semínky a dáme na chviličku vychladit do lednice. Na talíři ozdobíme čtvrtkami vařeného vejce a snítkou zelené petrželky. Podáváme s plátky celozrnného chleba.

Text: Dana Pešková, foto: Shutterstock a autorka textu

Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko