Domů     Iva Janžurová: S celou rodinou pod jednou střechou
Iva Janžurová: S celou rodinou pod jednou střechou
29.9.2020

Na herecké škole jí předpovídali, že nikdy nebude točit, že není dost hezká. Spletli se, našla si vlastní cestu. Má za sebou stovky nezapomenutelných rolí. Stále vyprodává divadla, aktuálně např. v roli královny Alžběty v představení Audience u královny. Kdo by neznal Janžurku!

Pochází z jihočeské Žirovnice, kde vyrostla s bratry v učitelské rodině. Ti ji už jako malou převlékali a vymýšleli komické scénky. „Většinou mě přestrojili za chlapíka, dali mi fousy, vycpali břicho a já jsem hrála souseda odnaproti.

Naši se smáli a mně se to líbilo.“ A brzy si zahrála v tamějším divadle i princeznu: „To mi bylo něco přes deset. Byla jsem veliké dítě, o hlavu větší než stejně starý chlapeček, co hrál prince.“

Měla se stát učitelkou

Po základní škole šla na střední pedagogickou do Českých Budějovic. Ráda zpívala, recitovala, navíc ji lákalo, že bude bydlet na internátě.

„To mě šíleně vábilo!“ Záhy pak také vstoupila do českobudějovického souboru písní a tanců Úsvit – „a všechny ty písničky jsem pak po letech zpívala svým dcerám.“ Když jí bylo asi šestnáct, přiznala prý jednou při mytí nádobí mamince, že by se jí líbilo být herečkou.

Matka ji bez varování plácla mokrou rukou přes pusu. Hodně jednoznačné… Iva přitom v té době ještě vůbec netušila, že je možné herectví studovat. To se dozvěděla až rok dva poté, když se zúčastnila recitátorské přehlídky Wolkrův Prostějov.

Tam potkala dívky, které si významně špitaly, že půjdou na TU školu. Teprve tam zjistila, že existuje nějaká DAMU.

Na akademii díky náhodě

Touha být herečkou už Ivu Janžurovou neopustila a ona se začala tajně, aby rodiče nevěděli, na divadelní akademii připravovat. „Tutlala jsem to.

Chodila jsem po lese a učila jsem se texty, svatou Janu, jak ji upalují, a Maryšu…“ Pak jela týden před maturitou do Prahy na zkoušky a do poslední chvíle mamince, která ji doprovázela na nádraží, tvrdila, že jede na vystoupení s Úsvitem.

„Střežila jsem pečlivě každou ze svých grimas, abych se neprozradila.“ Před komisí, v níž seděli František Vnouček, Miloš Nedbal nebo Vlasta Fabiánová, nejprve vyhořela. Zadali jí etudy, které měly odhalit její temperament, a ona nic moc nepředvedla.

„Tak mě vyhodili a škrtli si mě ze seznamů.“ Když pak ještě seděla na chodbě, jedna další adeptka ji požádala, jestli by jí nemohla před komisí načíst dialog. „Mně už o nic nešlo, a tak jsem si to s ní s chutí zahrála.

A pak jsem se dozvěděla, že mě díky tomu výkonu vzali na půl roku na zkoušku!“ Ze studentky „na zkoušku“ se brzy stala premiantkou.

Jedna svatba stačila

Za pár let pak hrála v seriálu Písně pro Rudolfa III. Autor Jaroslav Dietl do něj v 68. narychlo připsal krátký díl o příjezdu vojsk Varšavské smlouvy do Prahy.

„My jsme to s Martou Kubišovou a Jiřím Hrzánem komentovali, jezdili jsme autem, schovávali kameru, kolem tanky, bylo to úžasně dobrodružné.“ Tehdy se seznámila se svým budoucím manželem, kameramanem Janem Eisnerem. Právě on totiž onen slavný díl natáčel.

Za dva měsíce byla svatba. Pikantní je, že už tam se prý zcela náhodou objevil herec a režisér Stanislav Remunda. Manželství se záhy rozpadlo, rozvod byl nepříjemný.

„Já jsem byla nešťastná a plakala jsem, a když jsme jeli na zájezd se Slávkem Remundou a dalšími, on mě utěšoval a utěšoval…“ Se „Slávkem“, který byl o čtrnáct let starší než ona, zkušený, charismatický muž, pak Iva Janžurová prožila šťastný život, narodily se jim dvě dcery, ale nikdy si ho nevzala – údajně proto, že se obávala případného dalšího rozvodu. Zemřel před pěti lety.

Všichni v jednom domě

Ve vile v pražských Střešovicích, kterou kdysi koupila se svým celoživotním partnerem, žije Iva Janžurová i dnes. A spolu s ní také rodiny jejich dcer. „Nejsme opičí rodina, že bychom se pořád mazlili a miliskovali, ale žijeme v jenom domě.

Jsme rodina, která se rozhodla, že k sobě patří. Přibyli mi dva synové, to myslím své zetě.

Je to pro mě velká životní zkouška, protože vím, že se k těm mužům musím velice dobře chovat, abych v nich nevzbudila sebemenší touhu prchnout.“ Jí patří přízemí, mladší dcera Theodora s partnerem a třemi syny bydlí v prvním patře a Sabina s manželem, synem a dcerou obývají originálně upravené podkroví.

„Dům jsme přestavovali tak, aby nám všem vyhovoval a měli jsme v něm oddělené bydlení. Vídáme se, jen když chceme.“ Že je to až příliš idylické? Kdepak, také se prý někdy neshodnou. „Občas kvůli zahradě. Když někdo uřízne něco, co nemá, a podobně.

Na to jsem háklivá. To pak někdy i křičím…,“ připustila v jednom rozhovoru herečka.

Nejmilejší role

Iva Janžurová má pět vnoučat. „Mám nejmilejší roli, kterou hraju pořád a to dennodenní reprízování mi vydrží až do smrti, a to je role matky a babičky.“ Pochvaluje si, jak je úžasné, že má své nejbližší nadosah.

Když se chce s dětmi potěšit, stačí vyjít patro nebo dvě. A nebo se všichni sejdou na chalupě, bývalé hájovně na samotě nedaleko Orlické přehrady. Jako babička se prý snaží vžít do věku svých vnoučat a stát se jedním z nich.

Jak říká, je to docela praktické, protože tak může tolerovat jejich chyby. „Samozřejmě zlobí, to děti ani jinak nemůžou, ale to jejich zlobení je strašně zábavné. A když pak odjedou, tak je zase krásný klid…“

Na tvoření stále není čas…

Často zdůrazňuje, že svým dětem a vnoučatům bezmezně fandí a vidí je v tom lepším světle. Ráda plete, háčkuje, a tak vyrábí o pauzách v divadle nebo při natáčeních svetříky, čepičky.

Zároveň ale připouští, že ideální babičkou nejspíš není, pořád hraje, pořád někde zkouší, jako babička má resty. Už před časem říkala, že by chtěla začít zužitkovávat barvičky, vlny, bavlnky a látky, které za léta nastřádala.

„Vždycky jsem si představovala, že budu doma tvořit různé zbytečnosti, až budu mít spoustu času. Také mám plno knížek, na které se chystám. Všechno jsem si to na důchod tak pěkně naplánovala. Jenže zatím na to pořád ještě nemám ten čas. Herectví mě těší čím dál tím víc – já nevím, kam to povede…“

Iva Janžurová (75) ve zkratce:

Narodila se 19. 5.1941 v Žirovnici u Pelhřimova

1963 absolvovala na DAMU, byla v angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, v Divadle na Vinohradech v Praze a od 1988 je v činohře pražského Národního divadla

Filmy: např. Kočár do Vídně (1966), Světáci (1969), Pane, vy jste vdova (1970), Petrolejové lampy (1971), Morgiana (1971), Drahé tety a já (1974), Páni kluci (1975), Ene bene (1999), Výlet (2002), Teorie tygra (2016)

Seriály: např. Eliška a její rod (1967), Píseň pro Rudolfa III. (1967), Sňatky z rozumu (1968), Fantom operety (1970), Nemocnice na kraji města (1977), Zlá krev (1986), Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003)

Ocenění: např. Český lev, hlavní herečka (Co chytneš v žitě, 1998, a Výlet, 2002); Cena Alfréda Radoka za herecký výkon roku 1998 a Cena Thálie 1998 – za hl. roli v představení Šťastné dny. Nominace na Cenu Thálie 2016 – za hl. roli v představení Božská Sarah (výsledky vyhlášeny po uzávěrce)

Rodina: dcera Sabina (44, herečka, scenáristka) s manželem Adamem (45, scénograf a kostýmní výtvarník) a dětmi Vincentem (12) a Adinou (10);

dcera Theodora (42, herečka a režisérka) s partnerem Tomášem Hostičkou (violoncellista) a se syny Alfrédem (15), Kajetánem (12) a Antonínem (4)

Co řekla o …:

… o hereckých začátcích: „Říkali, že jsem vytvořila nový typ mladé holky. Přede mnou byly všechny naivní, milé usměvavé, krásné dívenky, a najednou já se svým exteriérem, o kterém můj starší bratr říkal, že je nevhodný pro herectví.

Já jsem neměla zábrany, že mi to dost nesluší, a tak jsem se jako průkopník v rolích obyčejných holek osvědčila.“

… o bavičství: „Jsem hrozně ráda veselá, ale legraci dělám jen v rámci svých rolí. V rámci vlastní bytosti nemám ani tu touhu, ani tu schopnost a ani tu odvahu bavit okolí.

Možná je to i z lenosti a pocitu, že teď se musím šetřit, protože za chvíli jdu na jeviště.“

… o filmování: „Samozřejmě, že toužím po roli v krásném filmu. Pokud by něco přišlo, byla by to třeba ta třešnička na dortu, o které si můžu myslet, že mi schází.“

… o vztahu k technice: „Ve škole jsem byla dobrá na matematiku, baví mě technické věci. Od začátku se snažím malinko, belhavě držet krok s počítači. Dokonce už nemám papírový diář – mám diář iPhonu!“

… o své povaze: „Rozhodně jsem mnohem laskavější než dřív, když jsem byla nesmiřitelná mladá dáma. V každém případě se v lidech vždy snažím najít to dobré, a to si oblíbit a osvojit. Snažím se jim ukázat, v čem je jejich silná stránka.“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nextfoto

Předchozí článek
Další článek
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,