Bolí vás každý krok. Je to jako by se vám do paty zabodávaly jehly. V takovém případě může jít o kostní výrůstek nazývaný ostruha.
A je to pořádná bolest. Cítíte ji už od prvních ranních kroků, někdy je vyšší při zátěži, ale přihlásí se, i když v práci dlouho sedíte a pak se dáte do pohybu. V noci vás bolí pata na dotek, je oteklá a načervenalá.
Mezi chůzí po městské dlažbě a chůzí po měkkém terénu není rozdíl. Bolí to stále.
Jak vzniká?
Při dlouhodobém zatěžování vazivového aparátu začnou vápenatět úpony a šlachy pod patní kostí. Tkáň se málo okysličuje a je omezen přítok živin a odvod odpadních látek z postiženého místa. Dochází k zánětu kvůli nedostatečné výživě měkkých tkání.
Vzniká jakýsi kostní výrůstek, jenž roste dovnitř. Takže je to jako byste došlapovali na malou jehličku. Bodavá bolest vystřeluje buď z paty do chodidla, nebo po Achillově šlaše do lýtka. To se však nestane najednou. Ostruha vzniká postupně a může to trvat i několik měsíců.
Co ji způsobí?
Nevhodná obuv – na vině mohou být boty s úzkou špičkou, nebo nepružnou podešví, příliš vysoký podpatek. Nevhodné jsou ale také boty bez podpatku, zvláště tenisky s tenkou podrážkou. Pozor by si měli dát i ti, kteří si oblíbili takzvanou bosou obuv. Ta se nehodí zejména na dlouhodobou chůzi po městské dlažbě.
Opakované a dlouhodobé zatěžování nohy – může to být běh, ale i chůze po tvrdém podkladu či dlouhodobé stání.
Deformace nohy – plochá noha, propadlá příčná klenba a deformace kostí. Příčinou může být i úraz chodidla nebo Achillovy šlachy či revmatické onemocnění.
Vadné držení bederní páteře – nevhodné pohybové návyky ovlivňují i další svalové skupiny.
První pomoc
Nejjednodušším opatřením je snížení zátěže. Můžete si pořídit gelové či pěnové vložky do bot, které tlumí nárazy.
Vhodná je i ortopedická obuv, která má měkkou stélku a dostatečný prostor pro chodidlo. Vždy je vhodné ji kupovat ve specializovaných prodejnách.
Pokud máte nadváhu, měli byste upravit životosprávu a zhubnout.
Vhodné je cvičení, které pomůže uvolnit lýtkový sval a svaly v chodidle. Pomoci vám může masážní molitanový míček nebo míček s bodlinkami. Doporučuje se i hnětení chodidla prsty.
Zkusit můžete i relaxační koupele nebo pro uvolnění teplé obklady lýtka. Ty se ale nesmí aplikovat ve fázi akutního zánětu, protože by ho mohly zhoršit.
Někdy pomůže kineziotaping, ten by ovšem měl aplikovat fyzioterapeut.
Babské rady
Lze je použít jen v případě, že bolest není ještě tak intenzivní. Zkusit můžete tújový olej, který uvolňuje otoky. Třezalkový olej či olšová mast zlepšují zánětlivé stavy. Někteří bylinkáři doporučují obklady ze zelných listů.
Stačí zelný list nahřát, aby pustil šťávu, přiložit na bolavé místo, připevnit a nechat působit přes noc. Účinné jsou i výluhy a masti z kostivalu nebo masti s konopím.
Konzervativní léčba
Většinou se využívají masti, tablety, injekční obstřiky na tlumení bolesti či zánětu. Někdy se používá rentgenové ozařování, které ovšem zatěžuje organismus. Lékař může předepsat i další procedury, jako je laser, ultrazvuk nebo magnetoterapie.
Léčba rázovými vlnami
Speciální přístroj s hlavicí vysílá rázové vlny, které působí na postižené místo. Možnosti jsou dvě:
Radiální – působí sérií silných akustických rázů. Nejvyšší energii má v místě dotyku hlavice s kůží, odkud se rozbíhá do stran.
Fokusovaná – energie se naopak koncentruje až pod povrchem těla a působí pouze v místě aplikace ve velmi malé oblasti.
Operace
Pokud všechny neinvazivní metody selžou, lékař rozhodne o artroskopické operaci, která pacienta tolik nezatíží. K úponu v patě pod rentgenem zavede artroskop a odstraní zánětem změněný obal šlachového úponu, případně ho částečné protne.
Může odbrousit i kostní výrůstek. Po operaci je potřeba dodržovat klidový režim asi 6 týdnů a chodit s berlemi. Plné zatížení je možné asi po třech měsících. Po této době se většinou můžete vrátit i ke sportu.
Jde o terapii růstovými faktory filtrovanými z vlastní krevní plasmy. Ty jsou injekcí aplikovány do místa bolesti. Nedochází ovšem k odstranění kostního výběžku, ale léčí se pouze zánět. Proto se potíže mohou časem vrátit. A jak vypadá?
Speciální dvoukomorovou injekční stříkačkou je odebrána krev ze žíly a ihned je zpracována odstředěním v centrifuze, kde dojde během 5 minut k oddělení červených a bílých krvinek od krevních destiček a růstových faktorů.
Plazma je nasáta do vnitřní stříkačky a ihned se aplikuje do místa bolesti. Počet aplikací závisí na závažnosti onemocnění. Tato léčba ovšem není hrazena zdravotními pojišťovnami.
Foto: Shutterstock