Domů     Operace oka: Co byste měli vědět předem
Operace oka: Co byste měli vědět předem
4.1.2021

Možná už jste zjistili, že drobné písmo bez brýlí nepřečtete. Po čtyřicítce je to běžný projev stárnutí oka. Dioptrií postupem let přibývá a s nimi se vynořuje otázka, zda by pomohla laserová operace. Zjišťovali jsme, jaká má tato metoda svá pro a proti.

Vetchozrakost (čili presbyopie) samozřejmě není jediným problémem se zrakem, který se dá korigovat laserovým zákrokem.

Patří ale ve zralém věku k nejvyhledávanějším, protože na brýle se špatně zvyká a představa, že se vrátíte do předchozí životní etapy s ostřejším zrakem, je prostě lákavá.

Laserem se ale dá upravit i krátkozrakost a dalekozrakost, o což mají zájem hlavně mladší lidé, či řešit šedý zákal, což je zase nejčastěji problém seniorů.

Nejčastější oční operace podle věku

18 – 40 let: odstranění dioptrií – léčba krátkozrakosti, dalekozrakosti či astigmatismu pomocí laseru

45 – 65 let: odstranění vetchozrakosti čili dioptrií na čtení

nad 65 let: operace šedého zákalu, tedy výměna zkalené přirozené oční čočky za čočku umělou

Vetchozrakost: Co se to s okem děje?

Ve věku kolem 40 až 45 let ochabuje přirozená ostrost zraku, protože oko ztrácí schopnost zaostřit na blízko. Nestane se to náhle, tato schopnost klesá vlastně už od dětství, na což reagujeme odsouváním knihy při čtení stále dál.

Po čtyřicítce se pak nejbližší bod, který ještě dokážeme zaostřit, může posunout do vzdálenosti 35 až 40 cm. Čtení novin i etiket na potravinách už je bez pomoci brýlí těžkým úkolem.

Chybné zaostření

Komplikace se zaostřením jsou podstatou i dalších vad zraku, které lze korigovat laserem.

Používá se totiž k úpravám rohovky čili přední stěny oka nebo výměně čočky a právě tyto dvě části oka svými vlastnostmi ovlivňují to, zda se obraz, na který se díváme, jeví ostře.

Určují totiž úhel, jakým procházejí paprsky světla, aby se pak složily na sítnici v hotový obraz, v ideálním případě ostrý. Jenže při krátkozrakosti se tyto paprsky sbíhají ještě dříve, než sítnice dosáhnou.

Pak je obraz rozmazaný, člověk vidí špatně na dálku, bolí ho často hlava a oči bývají unavené. Naopak u dalekozrakosti se obraz z paprsků světla skládá až za sítnicí a je rozmazaný při pohledu na blízko i do dálky.

Co dokáže laser

Moderní oční lasery pracují v mikrometrech, což je míra, v níž se udává tloušťka rohovky. Dokážou v těchto nepatrných mírách změnit její zakřivení tak, aby byla plošší nebo naopak oblejší. Jaký to má smysl?

Cílem je změnit lom světelných paprsků při průchodu rohovkou a čočkou tak, aby se sbíhaly správně na sítnici a dioptrická vada zmizela. Zákrok laserem dokáže upravit také nepravidelné zakřivení rohovky, což je příčinou vady známé jako astigmatismus.

Pro koho je metoda vhodná?

Obecně není překážkou ani větší dioptrická vada, i když pro oči s vadou nad -10 dioptrií či nad +5 dioptrií lékaři jako vhodnější řešení doporučují výměnu oční čočky za implantát.

Pro oči s vadou -0,25 až cca -10 dioptrií a pro oči od +0,5 do cca +5 dioptrií bývá zase většinou vhodný laserový zákrok. Tomu ale musí předcházet zevrubné oční vyšetření, aby se vyloučila jiná oční onemocnění.

Jde hlavně o různé poruchy rohovky, které by mohly zkomplikovat průběh operace a následné hojení. Rohovka musí být zdravá a také dostatečně silná, aby mohla být zákrokem upravena.

Při operaci krátkozrakosti se její vrstva ztenčuje, a to tím více, čím je vada silnější.

Nevhodný může být zákrok ale i při některých celkových onemocněních, které by mohly komplikovat hojení. Týká se to zejména cukrovky a závažnějších imunitních poruch.

Než si vyberete operatéra

Na webových stránkách kliniky si zjistěte co nejvíce informací o jejím provozu, především o tom, jak dlouho funguje a jak velkými zkušenostmi s laserovými operacemi se může pochlubit.

Co si ještě zjistit:

– Jak dlouho probíhá vstupní a předoperační vyšetření.

– Jakou metodou a technikou bude operace prováděna.

– Jaká je pooperační péče a na co všechno poskytuje klinika záruku.

Sledujte, jak probíhá vyšetření

Pro laika je to jeden z důležitých signálů, zda se rozhodl pro pracoviště, kde může očekávat kvalitně provedený zákrok. Zevrubné předoperační vyšetření má totiž pro výsledek operace zásadní význam.

Prohlídka je proto důkladná, počítejte s tím, že by měla trvat přibližně 2 až 3 hodiny. Pokud proběhne v době výrazně kratší, je lepší obrátit se na jiné pracoviště.

– Prvním krokem vyšetření je zpracování celkové zdravotní a oftalmologické anamnézy.

– Následuje měření na speciálních přístrojích, při kterém oftalmolog „odebere míry“, tedy změří dioptrickou vadu, zakřivení a tloušťku rohovky, nitrooční tlak a další parametry.

– Poté přichází na řadu optometrista. Ten se zaměřuje na zrakovou ostrost a spolupráci obou očí, sleduje oční dominanci, rovnováhu okohybných svalů a schopnost prostorového vidění, případně kontrastní citlivost.

Měření vady

Vyšetření tím ale zdaleka nekončí. Sestra vám pak ještě rozkape oči, aby se rozšířily zornice. Přibližně čtyřicet minut po aplikaci kapek lékař pomocí štěrbinové lampy, která je k oku velmi šetrná, prohlédne oční pozadí.

Rozkapání rovněž dočasně vyřadí z funkce zaostřovací sval oka, který může imitovat dioptrickou vadu. Speciální přístroj pak změří dioptrické hodnoty po rozkapání a lékař je tak může porovnat s dioptriemi naměřenými předtím.

Díky tomu může odhalit skrytou oční vadu. Měření dioptrií bez rozkapání není spolehlivé a může zapříčinit špatný výsledek operace, v extrémním případě může být zrak ještě horší než před zákrokem.

Zákrok až v dalším termínu

Poté následuje pohovor s oftalmologem, kdy byste se měli také hodně ptát na to, co vám není jasné, a říct, jaká jsou vaše očekávání ohledně operace „Lékař vás seznámí s průběhem zákroku a na závěr vyberete nejvhodnější termín,“ říká oftalmoložka Šárka Skorkovská z NeoVize Brno a upozorňuje:

„Operace může proběhnout už v následujících dnech, ale nikdy by se neměla provádět ve stejný den jako předoperační vyšetření, protože oko se po rozkapání vrátí do původního stavu až zhruba za čtyřiadvacet hodin.“

Jak zákrok probíhá?

Obvykle trvá kolem 15 minut a je bezbolestný, ucítíte jen zpočátku mírný tlak. Pro znecitlivění se navíc pár minut před laserovým ošetřením do oka aplikují anestetické kapky.

Operovat lze obě oči najednou nebo úpravu vady rozdělit a nechat ošetřit vždy jen jedno oko. Více než 90 % nitroočních zákroků se provádí ambulantně. Pokud nebudete mít žádné komplikace, odejdete ještě týž den domů.

Na cestu je nutné si zajistit doprovod a vzít si tmavé brýle, neboť oči budou zvýšeně citlivé na světlo.

Důležitá je i pooperační péče

Po zákroku je obvykle nutná kontrola hned druhý den, pak za týden a ještě za měsíc. Záleží samozřejmě na typu zákroku: Může se stát, že s věkem je nutné i po úspěšné operaci doladit dioptrický stav očí dalším laserovým zákrokem.

Pro tento případ byste se měli informovat, zda vám klinika v rámci záruky provede doplňkovou operaci zdarma. Následnou úpravou vady se totiž může původní cena zvednout až na dvojnásobek.

To si ušetříte na pracovištích, kde poskytují zdarma doživotní záruku laserové péče pro případ nového zhoršení dioptrické vady.

Tři nejčastější následky zanedbaného předoperačního vyšetření či pooperační péče:

1. Dioptrická vada není odstraněna celá, zákrok je nutné opakovat.

2. Zákrok byl zbytečně silný, takže se na oku projevila opačná vada. To už je velmi špatně ovlivnitelný stav, brýle do dálky nebo do blízka vám zůstanou.

3. Projevilo se neodhalené onemocnění sítnice, příklad trhlina nebo odchlípení. Může to vést k radikálnímu zhoršení zraku, hrozí oslepnutí.

Přechodná suchost oka

Po zákroku můžete mít krátkodobě nepříjemné pocity, nejčastěji se udává suchost v oku. Může trvat několik týdnů nebo měsíce, ale postupně odezní. Zmírňovat se samozřejmě dá aplikací umělých slz.

Někdy se může objevit také pocit cizího předmětu v oku při mrkání nebo světelné záblesky, zejména v noci. Jde o dočasné potíže způsobené podrážděním tkání oka a očního nervu, které nebývají významné a do tří měsíců obvykle samovolně zmizí.

Text: ve spolupráci s oční klinikou NeoVize Brno a DuoVize Praha připravila Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští