Domů     Úleva pro bolavé dutiny
Úleva pro bolavé dutiny
31.12.2020

V 90 % případů je to vlastně jen viróza, ale velmi nešikovně umístěná. Proto ty úporné bolesti. S viry by si imunita poradila do dvou týdnů i bez léčení, jenže každý další den je utrpením. Cest k úlevě je naštěstí řada.

Pokud nastydnete, otečou vám sliznice v nose a budete mít rýmu. Budete-li mít smůlu, pak se viry rozšíří i do přilehlých prostor, kterým se říká vedlejší nosní dutiny. Když tam oteče sliznice, spíš než rýma vás budou trápit bolesti a zhoršené dýchání nosem.

Bolesti jsou silné

Zpočátku se sice ozývají jen jako tlak vyvolaný otokem sliznic v dutinách, ale rychle mohou nabrat na síle. Bolest se také typicky zhorší, když se předkloníte nebo nahnete hlavu dopředu. Při poloze vleže ale přináší úlevu, když si hlavu více podložíte.

Při lehčím průběhu zánět a otok sliznic obvykle postihne jen dutiny pod lícními kostmi, ale rozšířit se může i na čelo a také do středního ucha. Právě tam způsobuje velmi prudké bolesti.

Tlak v dutinách, kde oteklé sliznice brání odtékání sekretu, navíc dráždí trojklaný nerv, což se může projevit „fantomovou“ bolestí zubů.

Sečteno a podtrženo je zánět vedlejších nosních dutin velice nepříjemný stav, kdy se budete obtížně věnovat čemukoli jinému než tišení bolesti.

Prospívá vlhký vzduch

Suchý vzduch ve vytápěných místnostech, ale i venku za teplot pod bodem mrazu zhoršuje stav sliznic a zvyšuje náchylnost k onemocnění. Co prospívá, jsou naopak procházky venku za vlhkého počasí.

Udržet vhodnou vlhkost vzduchu v bytě mezi 40 % a 60 % je za topné sezóny už složitější. Nejúčinnější pomocí jsou elektrické zvlhčovače vzduchu, naopak mokrý ručník na topení má na vlhkost vzduchu v místnosti jen minimální efekt.

Pokud už onemocnění propukne, pak úlevu přinášejí bylinné inhalace, a to nejen díky léčivým látkám, které obsahují, ale i díky zvlhčení sliznic párou.

Tip: Vyhýbejte se zakouřeným prostorám. Cigaretový kouř dráždí sliznice a zhoršuje bolesti.

Čaje a vydatné polévky

Při rýmě a zánětu vedlejších nosních dutin ztrácíme značné množství tekutin, které tělo použije k tvorbě sekretu.

Pro rychlé uzdravení je proto nezbytné tekutiny a také minerály doplňovat, nejlépe kombinací různých zdrojů – bylinných čajů, ovocných šťáv a zejména vydatných zeleninových a masových polévek. Dostatečné pití také podporuje odtékání sekretu z dutin, omezené kvůli otoku.

Zahřívání infralampou

Pomáhá hlavně v počátcích onemocnění, kdy hloubkově prohřívá postižené oblasti. Teplo rozšiřuje cévy, zlepšuje prokrvení a tím přináší jistou úlevu od bolestí. Může se tak zlepšit i odtékání zadržovaného sekretu.

Pro dostatečné prohřátí stačí 10 minut nebo nanejvýš 15 minut. Delší vystavení světlu infralampy už není prospěšné, naopak může vést k nepříjemnému přehřívání.

Ale pozor: Při výrazných bolestech nebo vysoké teplotě zahřívání infralampou nepoužívejte, stav by se mohl značně zhoršit. Totéž platí pro teplé obklady. Opatrnosti je třeba i při chronických potížích. V tomto případě se spíše poraďte se svým praktickým lékařem nebo na ORL.

Kdy k lékaři?

Prostý virový zánět může zkomplikovat bakteriální infekce, pak je nutná léčba antibiotiky.

– Varovným signálem je vysoká teplota, výtok z nosu je z vodnatého změní na žlutavě hnisavý.

– Řešit je třeba i často se vracející záněty vedlejších nosních dutin. Obvykle je způsobuje určitá tvarová odlišnost ve stavbě těchto tkání nebo nosní polypy. Operačním zákrokem je pak možné tyto příčiny odstranit.

8 užitečných návodů

Křenový odvar

Nastrouhejte 3 lžíce křenu a vhoďte je do 0,5 l vroucí vody. Přidejte čerstvě vymačkanou šťávu z 1 citronu. Nevařte, ale nechte 8 hodin louhovat, nejlépe tedy přes noc. Pak sceďte a v několika dávkách během dne vypijte.

Heřmánek a eukalyptus

Ve 2 l vody nechte přejít varem 8 lžic sušeného heřmánku. Vypněte, přidejte 5 kapek eukalyptového oleje a použijte pro napařování. Lze opakovat dvakrát denně. Léčivé látky pomáhají léčit zánět sliznice vedlejších nosních dutin a uvolňují dýchání.

Alternativy: Místo heřmánku můžete použít také tymián nebo levanduli, eukalyptový olej lze nahradit mátovým, olejem z borového jehličí nebo tee tree, které podobně jako eukalyptový olej podporují odtékání sekretu.

Tvarohový obklad

Ulevuje od bolesti. Na plátýnko natřete měkký tvaroh ve vrstvě o tloušťce cca 1 cm a přiložte na lícní kosti a podle potřeby také na čelo.

Hořčičný obklad

Smíchejte 2 lžíce jemně mleté hořčice na hustou pastu. Naneste na plátýnko a přiložte na bolestivá místa na tváři nebo na čele. Nechte působit jen asi 5 až 10 minut, sundejte, jakmile kůže začne rudnout.

Inhalace solné páry

Do 1 l vroucí vody nasypte 1 lžíci soli a promíchejte. Použijte k inhalaci, sůl uvolňuje otok a zlepšuje dýchání.

Masáž s levandulí

Několik kapek levandulového oleje smíchejte s neutrálním masážním olejem nebo kosmetickým olejem a použijte k masáži bolestivých partií hlavy.

Krouživými pohyby prstů začnete nad kořenem nosu a pokračujte podél obočí do stran, poté pokračujte po stranách nosu přes lícní kosti a na spánky.

Bezinková šťáva

Doporučuje se nikoli k pití, ale k inhalaci. Promíchejte 50 ml bezinkové šťávy s 10 kapkami mátového oleje a vlijte do 1 l vroucí vody. Plody bezu ulevují od bolesti podrážděných nervů a působí proti zánětu v dutinách.

Kurkumový čaj

Spařte 1 lžičku mleté kurkumy 250 ml vroucí vody a popíjejte rozdělené do několika dávek jako čaj. Kurkuma má výrazné protizánětlivé účinky, pomáhá při zánětu dutin, ale i bolestech v krku. Místo čaje ji můžete v podobném množství přidat také do polévky.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk