Domů     Úleva pro bolavé dutiny
Úleva pro bolavé dutiny
31.12.2020

V 90 % případů je to vlastně jen viróza, ale velmi nešikovně umístěná. Proto ty úporné bolesti. S viry by si imunita poradila do dvou týdnů i bez léčení, jenže každý další den je utrpením. Cest k úlevě je naštěstí řada.

Pokud nastydnete, otečou vám sliznice v nose a budete mít rýmu. Budete-li mít smůlu, pak se viry rozšíří i do přilehlých prostor, kterým se říká vedlejší nosní dutiny. Když tam oteče sliznice, spíš než rýma vás budou trápit bolesti a zhoršené dýchání nosem.

Bolesti jsou silné

Zpočátku se sice ozývají jen jako tlak vyvolaný otokem sliznic v dutinách, ale rychle mohou nabrat na síle. Bolest se také typicky zhorší, když se předkloníte nebo nahnete hlavu dopředu. Při poloze vleže ale přináší úlevu, když si hlavu více podložíte.

Při lehčím průběhu zánět a otok sliznic obvykle postihne jen dutiny pod lícními kostmi, ale rozšířit se může i na čelo a také do středního ucha. Právě tam způsobuje velmi prudké bolesti.

Tlak v dutinách, kde oteklé sliznice brání odtékání sekretu, navíc dráždí trojklaný nerv, což se může projevit „fantomovou“ bolestí zubů.

Sečteno a podtrženo je zánět vedlejších nosních dutin velice nepříjemný stav, kdy se budete obtížně věnovat čemukoli jinému než tišení bolesti.

Prospívá vlhký vzduch

Suchý vzduch ve vytápěných místnostech, ale i venku za teplot pod bodem mrazu zhoršuje stav sliznic a zvyšuje náchylnost k onemocnění. Co prospívá, jsou naopak procházky venku za vlhkého počasí.

Udržet vhodnou vlhkost vzduchu v bytě mezi 40 % a 60 % je za topné sezóny už složitější. Nejúčinnější pomocí jsou elektrické zvlhčovače vzduchu, naopak mokrý ručník na topení má na vlhkost vzduchu v místnosti jen minimální efekt.

Pokud už onemocnění propukne, pak úlevu přinášejí bylinné inhalace, a to nejen díky léčivým látkám, které obsahují, ale i díky zvlhčení sliznic párou.

Tip: Vyhýbejte se zakouřeným prostorám. Cigaretový kouř dráždí sliznice a zhoršuje bolesti.

Čaje a vydatné polévky

Při rýmě a zánětu vedlejších nosních dutin ztrácíme značné množství tekutin, které tělo použije k tvorbě sekretu.

Pro rychlé uzdravení je proto nezbytné tekutiny a také minerály doplňovat, nejlépe kombinací různých zdrojů – bylinných čajů, ovocných šťáv a zejména vydatných zeleninových a masových polévek. Dostatečné pití také podporuje odtékání sekretu z dutin, omezené kvůli otoku.

Zahřívání infralampou

Pomáhá hlavně v počátcích onemocnění, kdy hloubkově prohřívá postižené oblasti. Teplo rozšiřuje cévy, zlepšuje prokrvení a tím přináší jistou úlevu od bolestí. Může se tak zlepšit i odtékání zadržovaného sekretu.

Pro dostatečné prohřátí stačí 10 minut nebo nanejvýš 15 minut. Delší vystavení světlu infralampy už není prospěšné, naopak může vést k nepříjemnému přehřívání.

Ale pozor: Při výrazných bolestech nebo vysoké teplotě zahřívání infralampou nepoužívejte, stav by se mohl značně zhoršit. Totéž platí pro teplé obklady. Opatrnosti je třeba i při chronických potížích. V tomto případě se spíše poraďte se svým praktickým lékařem nebo na ORL.

Kdy k lékaři?

Prostý virový zánět může zkomplikovat bakteriální infekce, pak je nutná léčba antibiotiky.

– Varovným signálem je vysoká teplota, výtok z nosu je z vodnatého změní na žlutavě hnisavý.

– Řešit je třeba i často se vracející záněty vedlejších nosních dutin. Obvykle je způsobuje určitá tvarová odlišnost ve stavbě těchto tkání nebo nosní polypy. Operačním zákrokem je pak možné tyto příčiny odstranit.

8 užitečných návodů

Křenový odvar

Nastrouhejte 3 lžíce křenu a vhoďte je do 0,5 l vroucí vody. Přidejte čerstvě vymačkanou šťávu z 1 citronu. Nevařte, ale nechte 8 hodin louhovat, nejlépe tedy přes noc. Pak sceďte a v několika dávkách během dne vypijte.

Heřmánek a eukalyptus

Ve 2 l vody nechte přejít varem 8 lžic sušeného heřmánku. Vypněte, přidejte 5 kapek eukalyptového oleje a použijte pro napařování. Lze opakovat dvakrát denně. Léčivé látky pomáhají léčit zánět sliznice vedlejších nosních dutin a uvolňují dýchání.

Alternativy: Místo heřmánku můžete použít také tymián nebo levanduli, eukalyptový olej lze nahradit mátovým, olejem z borového jehličí nebo tee tree, které podobně jako eukalyptový olej podporují odtékání sekretu.

Tvarohový obklad

Ulevuje od bolesti. Na plátýnko natřete měkký tvaroh ve vrstvě o tloušťce cca 1 cm a přiložte na lícní kosti a podle potřeby také na čelo.

Hořčičný obklad

Smíchejte 2 lžíce jemně mleté hořčice na hustou pastu. Naneste na plátýnko a přiložte na bolestivá místa na tváři nebo na čele. Nechte působit jen asi 5 až 10 minut, sundejte, jakmile kůže začne rudnout.

Inhalace solné páry

Do 1 l vroucí vody nasypte 1 lžíci soli a promíchejte. Použijte k inhalaci, sůl uvolňuje otok a zlepšuje dýchání.

Masáž s levandulí

Několik kapek levandulového oleje smíchejte s neutrálním masážním olejem nebo kosmetickým olejem a použijte k masáži bolestivých partií hlavy.

Krouživými pohyby prstů začnete nad kořenem nosu a pokračujte podél obočí do stran, poté pokračujte po stranách nosu přes lícní kosti a na spánky.

Bezinková šťáva

Doporučuje se nikoli k pití, ale k inhalaci. Promíchejte 50 ml bezinkové šťávy s 10 kapkami mátového oleje a vlijte do 1 l vroucí vody. Plody bezu ulevují od bolesti podrážděných nervů a působí proti zánětu v dutinách.

Kurkumový čaj

Spařte 1 lžičku mleté kurkumy 250 ml vroucí vody a popíjejte rozdělené do několika dávek jako čaj. Kurkuma má výrazné protizánětlivé účinky, pomáhá při zánětu dutin, ale i bolestech v krku. Místo čaje ji můžete v podobném množství přidat také do polévky.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli