I když jsme u nás opravdovou mrazivou zimu už dlouho neměli, je dobré vědět, jak snadné je přijít k omrzlinám. Nejohroženější skupinou jsou diabetici s poruchami prokrvení končetin, což mrazu vyhovuje, a lidé s kardiovaskulárními chorobami.
Zní to neuvěřitelně, ale omrzliny a popáleniny mají hodně společného. V obou případech to je poškození kůže v důsledku rozdílných stupňů tepla, které však může mít stejně tragické následky.
Kdy a kde vznikají
Omrzliny nejčastěji vznikají při teplotách pod -7 °C, zvláště pak při velkém větru. Kůže chladne a krevní vlásečnice, které přivádějí do tkáně stále méně krve, se stahují. Omrznout vám může kterákoliv část těla, i když se vám zdá, že si je dobře chráníte.
Hodně bývají ohrožené prsty ve slabých rukavicích a vlhkých botách, ale nejnáchylnější k omrzlinám jsou vyčnívající části hlavy – uši, tváře, nos a brada.
Větší riziko
Vyšší riziko omrzlin hrozí, když máte těsný oděv nebo obuv, ve které se vám navíc potí nohy a to, že si zmrzlé šaty a boty nemůže vyměnit.
Negativně také působí, jste-li podchlazení a nemáte dostatečný příjem teplé stravy a tekutin a jste-li, jak už bylo výše řečeno, diabetik či kardiak.
Stupně omrzlin
1. stupeň – nejlehčí poškození. Kůže je bílá či nafialovělá, chladná, ztrácí citlivost. Postižený má v místě omrzliny pocit svírání a mravenčení, při oteplování v něm palčivě píchá.
2. stupeň – kůže je bílá až šedožlutá, mohou se tvořit puchýře. Celé místo je totálně necitlivé a pocit tepla nebo chladu se zcela vytrácí. Tento stupeň je přechodným stadiem mezi vratným poškozením při prvním stupni a nevratným poškozením při třetím stupni.
3. stupeň – kůže je tvrdá, „vosková“ s nebolestivými ložisky. Po několika dnech se projeví zčernáním a úplným ztvrdnutím postižené části těla – dochází k odumření tkáně. Takto postižená místa se musí odstranit.
Ošetření
Omrzliny je třeba ošetřit ihned. Nejdříve vyhledejte přístřeší a sundejte veškeré oblečení a prsteny nebo hodinky, které se dotýkají postiženého místa. Pak ho pomalu zahřívejte, nejlépe přiložením ruky nebo jiné části těla.
Rozhodně nepoužívejte topení či fén, a nikdy ho netřete sněhem! Místo toho třeba ruce a nohy ponořte do teplé vody s dezinfekcí. Podaří-li se vám oběh rozproudit, může postižená pokožka zmodrat a změnit se v krvavé puchýře.
Nesnažte se je protrhnout ani je neošetřujte mastí. Postiženou část zabalte do kousku látky a přikryjte ji něčím teplejším, například kabátem nebo přikrývkou.
Intenzivní bolest způsobenou rozmrzáním omrzlé části můžete utišit tak, že končetinu zdvihnete nad úroveň hrudníku. Postiženému podávejte teplé slazené nápoje. K těžkým případům zavolejte lékaře.
Prevence
Zimní boty byste měli mít vždy o něco větší než nohy, aby nedocházelo k otlakům. Rozhodně by neměly propouštět vlhkost, protože vlhkost v botách, rukavicích nebo šatstvu usnadňuje a urychluje promrznutí tkáně.
Na sebe si berte několik tenčích vrstev prádla (i ponožek) a ne jeden tlustý svetr. Vzduchové vrstvy mezi prádlem totiž mnohem lépe izolují, tedy chrání. Únik tepla z organismu také výrazně sníží kvalitní čepice.
Neustále kontrolujte pokožku a sebemenším změnám věnujte pozornost. Pokud se někde objeví bělavá ohraničená místa, ještě ne tuhá, jde pravděpodobně o počínající omrzlinu.
Postižené místo zahřívejte třeba dlaní, nebo suchou rukavicí, studené prsty vložte do podpaždí. Na kůži nedýchejte, protože odpařovaná tekutina ochlazuje. Obličej si mažte mastným krémem (pozor, aby v něm nebyla voda!). Sázkou na jistotu je sádlo. Pokožku ochrání dokonale.
OZNOBENINY
Po opakovaném nebo dlouhotrvajícím působení vlhkého chladu – kolem 0 °C – se vám na těle můžou udělat oznobeniny. Mívají je lidé pracující například v rybárnách, mrazírnách, v masném průmyslu.
K postiženým často patří i mladé dívky, které chodí nalehko, bez šál, rukavic a čepic a málo jedí. Nemoc se projevuje skvrnami či flíčky vystupujícími nad kůži, které jsou v chladu červenomodré a v teple světle červené, při stlačení blednou.
Dělají se nejčastěji na rukou, nohou, bércích, nose, uších. Oznobeniny svědí a pálí, zhoršují se vlhkem a při přechodu do tepla intenzivně bolí.
Prevence
Spočívá v péči o krevní oběh pomocí masáží a cvičení. Pomáhá otužování, dostatečná výživa. Nezbytné je vhodné oblečení – teplé a suché rukavice, volnější oděv a boty.
Léčba
Postižená místa udržujte v teple a v suchu a chraňte je oblečením. Nikdy je nezahřívejte u ohně nebo jiného zdroje přímého tepla a neškrábejte je. Měly by samy zmizet v průběhu několika týdnů. Pokud přetrvávají, poraďte se s lékařem.
Lék
Tradičním lékem na oznobeniny je vývar z 250 g celerové natě v litru vody. Do vychladlého si vždy na pět minut ponořte ruce nebo nohy.