Všichni to víme, ale často na to zapomínáme. Přitom právě vápenné usazeniny ovlivňují chuť kávy nejvíce.
Stává se to. Koupíte drahou skvělou kávu a chuť nic moc. Máte pocit, že jste naletěli, ale přitom za to může hlavně voda. V mnoha domácnostech teče z kohoutku tvrdá a právě to způsobuje tvoření vodního kamene, který chuť i vůni spolehlivě zničí.
Proč odvápňovat?
Kromě chuti je hlavním důvodem to, že nechceme, aby se kávovar brzy poškodil. Nevyčištěné přístroje pracují pomaleji a navíc potřebují více energie. Kromě toho vás mohou rušit hlukem, který je mnohem vyšší, než když se o přístroj staráte.
Nakonec vám může úplně odejít čerpadlo, protože trubky jsou ucpané a voda nemůže protékat. A náklady na opravu také mohou být vyšší než zakoupení nového přístroje.
Jak často?
To závisí na tvrdosti vody a frekvenci používání přístroje. Pokud připravujete kávu pro několik lidí každý den a plníte stroj tvrdou vodou, měli byste stroj odvápnit alespoň jednou za čtyři týdny. Tvrdost vody určuje obsah sloučenin vápníku a hořčíku.
Tabulka
Tvrdost vody je definována takto: koncentrace uhličitanu vápenatého
měkká méně než 1,5 milimolu na litr
střední 1,5 až 2,5 milimolu na litr
tvrdá více než 2,5 milimolu na litr
Většina moderních kávovarů vám práci usnadní, protože mají odvápňovací a čisticí programy. Jsou i přístroje, které nadcházející odvápnění přesně zobrazí.
Zkuste to podomácku
Pokud je ovšem váš kávovar ještě staršího typu a funkci odvápnění nemá, budete si muset pomoci sami. Co můžete použít?
ocet
kyselinu citronovou
aspirin
jedlou sodu
Jak na to?
Ocet
Vzhledem k tomu, že je poměrně agresivní, nepoužívá se nikdy čistý.
Měl by být naředěný vodou v poměru 1: 4. Zařízení vybavená čerpadlem jsou zvláště citlivá, takže raději použijte poměr 1: 8. Nalijte dva šálky studené vody do vodní nádrže, přidejte půl šálku octa a uveďte stroj do provozu.
Nechte protéct polovinu kapaliny a vypněte. Počkejte půl hodiny, opět přístroj zapněte a nechte všechnu vodu protéct. Samozřejmě musíte před použitím kávovar ještě několikrát propláchnout čistou vodou.
Kyselina citronová
Je méně agresivní než ocet. Naplňte nádržku na vodu, přidejte lžičku kyseliny citronové, promíchejte a uveďte přístroj do provozu. Nechte kapalinu úplně protéct. Vylijte a několikrát propláchněte čistou vodou.
Kyselina citronová by se neměla pokud možno zahřívat, proto je zvláště vhodná pro kávovary, které obsahují program na odvápňování za studena.
Aspirin
Aspirin nepomáhá pouze proti bolestem hlavy. Složení tablet je také vhodné pro odvápňování kávovarů. Nádrž na vodu naplňte na maximum. Potom rozpusťte tabletku aspirinu. Přístroj uveďte do provozu, po skončení cyklu znovu 2x propláchněte čistou vodou.
Soda
Jedlá soda je všestranný pomocník. Postup odvápnění kávovaru je stejný jako u odstraňování vodního kamene aspirinem.
Jednotlivé kávovary
Filtrační kávovar – můžete použít všechny uvedené domácí prostředky.
Kapslový – nejvhodnější u tohoto typu přístroje je kyselina citronová, octu se vyhněte.
Pákový – všechny výše uvedené domácí prostředky jsou vhodné v odpovídajících koncentracích.
Pozor dejte na to, aby pod varnou hlavou byla umístěna dostatečně velká nádoba.
Plně automatický kávovar – vyhýbejte se octu. Automatické kávovary je nejvhodnější čistit prostředkem, který doporučuje výrobce. Je to jednoduché. Připravíte roztok a spustíte odvápňovací program.
Odvápňovací prostředky koupíte v drogeriích nebo na internetu a mohou mít formu prášku, koncentrátu nebo hotového roztoku. Vždycky si dobře přečtěte pokyny výrobce.
Nejlepší je prevence
Nejlepší způsob, jak zabránit usazeninám v kávovaru, je jeho pravidelné čištění. Ti, kteří odvápňují častěji, se pak nemusí uchýlit k agresivním čisticím prostředkům. Dobré je znát tvrdost vody. Příliš tvrdá se dá změkčit přidáním jedlé sody. Na naplněnou nádrž by měla stačit špetka.
Podle délky buď hromadný obrázek, nebo jednotlivé prostředky.
Foto Shutterstock