Domů     To nejlepší z domácí medicíny na nachlazení
To nejlepší z domácí medicíny na nachlazení
14.12.2022

Už je to zase tady, rýma, kašel, zvýšená teplota, bolení v krku a strach, jestli nám nebude ještě hůř.

Ale na každou patálii existuje i nějaký přírodní lék, který funguje už po generace. Zkuste ho vyzkoušet dřív, než vyrazíte do lékárny nebo k lékaři.

RÝMA

Neléčená týden, léčená… Znáte to. Jenže tohle pořekadlo vydávající se za lidovou, nebo dokonce lékařskou moudrost vás v případě, že tím nemocným jste vy, vůbec neuklidní. Vy potřebujete pomoc, a to co nejdřív.

  
  

Čaje

Heřmánkový

Opravdu pomáhá, protože heřmánek má protizánětlivé účinky. Měli byste ho poté, co trochu zchladne, osladit medem. Použít můžete ale i čajové směsi. Vybírejte ty s obsahem bezu černého, lípy, máty či tymiánu.

Můžete si také připravit domácí zázvorový čaj s medem a citronem. I zázvor má protizánětlivé a antibakteriální účinky a při rýmě snižuje množství hlenu.

Inhalace

Heřmánek je skvělý nejen na pití, ale také jako inhalace. Silný heřmánkový výluh ještě horký dejte do mísy, skloňte nad ni hlavu přikrytou ručníkem a inhalujte. Krásně se vám uvolní dutiny. Stejný postup můžete opakovat i se slanou horkou vodou.

Ta je dobrá, samozřejmě po vychlazení, také na kloktání, pomůže jak nosohltanu, tak i na bolest a dezinfekci krku. Silnější povahy ji mohou použít i jako solnou sprchu, tedy ucpat jednu dírku a tou druhou solný roztok „natáhnout do nosu“.

Horká lázeň

Naložte se do horké vany. Do lázně můžete přidat olej z borovice, eukalyptu nebo tymiánu. Důležité je ale rychle se otřít a okamžitě zalézt do postele. Je velmi pravděpodobné, že se zpotíte, ale to je jen dobře.

Pokud nemáte vanu, dejte si do horké lázně v umyvadle ruce až po lokty a zároveň do lavoru nohy. Poproste někoho, aby vám pomalu přiléval horkou vodu, co snesete. I po této proceduře zůstaňte v teple a na nohy si navlečte teplé vlněné ponožky.

KAŠEL

Dokáže pořádně potrápit, ať už jde o počáteční suchý dráždivý kašel, který nás trápí hlavně v noci, nebo vlhký, kdy už vykašláváme hleny.

Čaje

Cibulový

Je velmi účinný. Stačí, když cibuli nakrájenou na čtvrtky přelijete vařicí vodou, přidáte hrst majoránky, necháte 10 minut odstát, scedíte a osladíte medem. Pijte 3–4× denně.

Z ořechových skořápek

Umyté a vyloupané skořápky vlašských ořechů nechte 12 hodin louhovat. Druhý den výluh i se skořápkami 30 minut povařte a přeceďte přes jemné sítko. Ořechový čaj popíjejte třikrát denně. Dochutit jej můžete medem.

Obklady

Na průdušky podle faráře Ferdy

200 g cibule pokrájejte a poduste se dvěma lžícemi vody asi 4 minuty, poté zabalte do gázy a příjemně teplé přiložte na prsa na 2 hodiny. Můžete překrýt ještě ručníkem.Vhodné je při dušení přidat 2 lžíce anýzu nebo 2 lžíce fenyklu.

Křenová placka

Na 1 lžičku křenu stačí jedna střední brambora. Vše nastrouhejte a smíchejte, vytvarujte placičku, kterou vložte do kusu látky, třeba starého kapesníku.

Namažte kůži mastným krémem, poté přiložte křenovou placku, na to dejte igelitový sáček a na závěr šálu nebo ručník. Po chvilce ucítíte příjemné teplo, ke konci až horko. To je nejvyšší čas placku sundat.

Inhalace

Zkuste třeba eukalyptový olej. Naplňte si dřez či hrnec horkou vodou. Do vody nalijte trochu eukalyptového oleje a dejte si přes hlavu ručník. Pak alespoň půl hodiny inhalujte, dělejte hluboké nádechy a výdechy. Výsledek se zaručeně dostaví. Inhalovat můžete také lety prověřenou Vincentku.

Sirupy

Cibulový s medem

Výhoda je v tom, že je tahle medicína dobrá, takže chutná i dětem. Cibuli oloupejte, nakrájejte, přidejte lžíci medu a nechte odstát. Podávejte po lžičkách.

Existuje i varianta, kdy se cibule prokládá oloupaným citronem, přidá se med a v lednici se vše nechá minimálně 6–8 hodin. Užívá se stejně.

Zázvorový

Oloupaný kořen zázvoru nakrájejte na plátky. Nastrouhejte kůru ze dvou citronů. Do hrnce nalijte 1 šálek vody. Přidejte ¼ šálku zázvorových plátků a asi 2 lžíce kůry. Přiveďte k varu a nechte 5 minut vařit. Pak odstavte.

Nyní nalijte 1 hrnek medu do hrnce a zahřejte ho na nízkou teplotu a do něj přimíchejte zázvorový roztok. Směs míchejte při nízké teplotě několik minut. Studenou nalijte do nádoby. Užívejte 3 až 4 lžíce denně.

Mrkvový

500 g mrkve opláchněte, oloupejte a nakrájejte na kostky. Do hrnce dejte tolik vody, aby mrkev byla ponořená. Vařte, dokud nezměkne. Vodu sceďte, ale nechte bokem odstát a vychladnout. Uvařenou mrkev rozmixujte na kaši.

Do vychladlé vody si pak přimíchejte med a následně vmíchejte pyré. Vše řádně promíchejte a přeceďte a vzniklý sirup uchovejte v uzavíratelné nádobě v lednici. Užívají se 3 až 4 lžíce denně.

——————————————————————

BOLEST V KRKU

I na tu existuje spoustu rad. Nejčastěji se používají obklady.

Priessnitzův obklad

Klasika, která nikdy nezklame. Větší látkový kapesník namočte do studené vody, obalte jím krk, přikryjte mikrotenovým sáčkem a převažte šátkem. Jde o lety prověřenou proceduru, která vede ke zlepšení prokrvení v krku, a tím ke zrychlení hojení. Obklad nechte na krku nejméně hodinu a půl.

Tvarohový zábal

Léčivý účinek má i tvaroh. Působí totiž chladivě, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Půl kila tvarohu naneste zhruba v půl centimetru silné vrstvě na bavlněný šátek, ohřejte na tělesnou teplotu (například na topení) a oviňte kolem krku.

Přes něj dejte silný ručník a zavažte. Noste, dokud tvaroh nevyschne.

Pomoc přímo do úst

Hřebíček

Vsadit můžete na hřebíček. Látky v něm obsažené brzdí růst mikroorganismů a lokálně tlumí bolest. Hřebíček cucejte přímo v ústech, nebo si z něj připravte odvar zkombinovaný se zázvorem, citronem a medem.

Do 250 ml vody dejte na deset minut vařit asi 20 hřebíčků, potom můžete podle libosti kloktat nebo lehce polykat.

Česnek

Pomoci vám může i česnek. Ten má antibakteriální účinky a posiluje imunitní systém. Oloupaný česnek jednoduše vložte do úst a cumlejte ho jako bonbon. Nebudete sice moc vonět, ale uvolní se z něj antiseptické látky, kterou pomohou utlumit bolest.

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,