Ať se nám to líbí nebo ne, příroda lidem bílé zuby nenadělila. A honba za touhle krásou může někdy odstín chrupu paradoxně ještě ztmavit.
Fakta jsou neúprosná: Lidé se rodí s geneticky zakódovanou barvou zubů ve čtyřech různých odstínech. Ani jeden z nich není čistě bílý, zuby mají vždy nádech. Může být žlutavý, zelenavý nebo šedavý.
Zářivost odstínu pak ovlivňuje jas a toho ubývá s věkem, jak se na sklovině neúprosně usazují pigmenty z jídla a mění její zabarvení žlutým a šedavým stínem.
Sklovina se současně opotřebovává a ztenčuje, čímž z ní výrazněji vystupuje spodní žlutavý tón zuboviny.
Co zuby zbarvuje?
S jistou nadsázkou se dá říct, že potraviny, které vám navždy zbarví bílé tričko, zanechávají stejně trvalou barevnou stopu na sklovině. Jde především o čaj a kávu.
V dalších nápojích, což je červené víno, ovocné a zeleninové šťávy, čaj s citronem nebo limonády, se ale kromě přírodních barviv skrývá i další příčina tmavnutí skloviny. Jsou totiž bohaté na kyselé složky, které spouštějí tzv. demineralizaci zubů. To znamená, že se ze skloviny uvolňuje vápník a fosforečné soli a zub tmavne.
Pozor: Tmavnutí zubů nesnížíte tím, že je po vypití uvedených nápojů rychle vyčistíte. Naopak, tím jim ještě více uškodíte, protože kyselé látky právě změkčují povrch skloviny. Čištěním ji pak můžete zbytečně ztenčit.
S čištěním se proto doporučuje počkat nejméně půl hodiny, než se kyselost v ústech vrátí do normálních hodnot.
Vliv mají i léky…
A to především antibiotikum tetracyklin: Má široké spektrum nasazení, pomáhá při infekcích dýchacích cest i žaludku a střeva nebo proti akné. Nepříjemnou okolností vysoké účinnosti jsou stopy, které zanechává na zubech.
Tetracyklin totiž vytváří látky, které se usazují ve sklovině a pod ní a vytvářejí tak šedožlutý povlak nebo hnědé a šedé skvrny. Výraznější sklon k tvorbě těchto skvrn mají děti a mladí lidé.
Pokud už taková pigmentace vznikne, pak se dá odstranit pouze profesionálním vybělením u odborníka.
Antibiotika ovšem nejsou jediným lékem, který může změnit zabarvení zubů. Dokáže to i železo ve formě šumivých tablet pro léčení chudokrevnosti. Riziko můžete snížit tím, že šumivý nápoj budete pít brčkem.
… a také ústní voda
Ačkoli jde o přípravek určený právě pro omezení usazenin na zubech, mohou některé látky jako fluorid a chlorhexidin, které jsou v ústních vodách běžně obsažené, naopak podporovat ztmavnutí barvy.
Naštěstí jde jen o povrchové usazeniny, které se dají důkladným vyčištěním odstranit.
Zádrhel domácích metod
Běžné potraviny a prostředky mohou zuby ovšem nejen zbarvit, ale i zesvětlit. Na internetu najdete mnohé tipy pro domácké bělení, které nic nestojí. Doporučují se rozmixované jahody, citronová šťáva nebo vnitřní část banánové slupky.
Co tu účinkuje, jsou shodně ovocné kyseliny. A v tom je ten háček. Kyselé prostředí rozpouští nejen usazeniny, ale i povrchovou část skloviny, která je pak tenčí a kvůli poškození víc náchylná k přichycení nových usazenin.
Stejný efekt mají metody založené na obrušování povrchu zubů, k čemuž se používá kypřicí prášek do pečiva nebo sůl. Výsledkem je opět nejprve jasnější barva zubu, ale protože vzniká poškozením skloviny, brzy se odstín zase ztmaví novými usazeninami.
Opatrně s bělicími pastami
I zubní pasty pro domácí zesvětlení odstínu zubů mají účinek založený především na částečkách, které fungují jako smirkový papír. Tím dokážou odstranit povrchové usazeniny.
Důležitá je ovšem také správná technika čištění, aby nedošlo k poškození dásní, skloviny, nebo dokonce zuboviny. Rizikovým místem jsou především zubní krčky. Pokud je bělicí pastou odhalíte, bude následkem nepříjemná citlivost zubu na teplo i chlad.
Proto je vhodnější používat spíše šetrné bělicí pasty, které obsahují menší množství brusných složek. Jejich podíl vyjadřuje hodnota udávaná jako
RDA (tzv. relativní dentinová abrazivita). Většina kosmetických zubních past má hodnotu RDA do 100. U bělicích zubních past se RDA pohybuje většinou od 100 výše.
Pro ochranu skloviny se přitom doporučuje používat pasty s RDA jen mezi 30 a 70. Hodnoty nad 150 pak už poškozují sklovinu, zvláště při použití kartáčku s tvrdými štětinami.
Pozor: Efekt některých bělicích past je založen především na opticky aktivních modrých pigmentech.
Tmavý povlak tedy neodstraňují, nebo to nedělají razantně, zato využívají odrazu světla, aby zuby vypadaly zářivěji, protože modré částečky eliminují žlutavý nádech. Tato úprava však nemá delší trvanlivost.
Háček u spravovaných zubů
Bělicí přípravky působí pouze na sklovinu. Pokud máte zubní výplně v tónu zubů, pak se zesvětlením nezmění, takže opticky vystoupí jako tmavší skvrna. Naopak u světlejší výplně může bělení pomoci ke sjednocení barvy zubu.
Bělicí přípravky nemají účinek ani na zubní kámen. Ten vyžaduje profesionální odstranění.
Jak se bělí profesionálně?
Oproti brusným metodám se profesionálně používá bělení chemickou látkou obsahující peroxid vodíku. Účinek je proto mnohem vyšší, přitom neobrušuje sklovinu.
K zesvětlení zubů ale mnohdy stačí profesionální čištění, kdy se odstraní z povrchu skloviny barevné usazeniny a zubní kámen. Čištění má především zdravotní účel, předchází se tak parodontóze, a podstoupit bychom ho měli dvakrát ročně.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL