Domů     Bylinky pro ženské zdraví
Bylinky pro ženské zdraví
10.11.2020

Popularita bylinek jako šetrné alternativy k lékům roste. My se dnes podíváme na ty, které pomáhají řešit ženské potíže, ať už jsou to bolesti, nebo projevy přechodu a stárnutí.

Možná se budete divit, kolik takových bylinek je, a určitě zjistíte, že vám rostou přímo za humny. Stačí vědět, jak je použít.

Šalvěj lékařská

Tahle známá bylinka byla ve starých herbářích popisována jako všelék. Tak úplně pravda to není, ale přesto je to bylinka nadmíru užitečná.

Pocení v přechodu – zejména noční. Účinkuje již 2 hodiny po požití šalvějového čaje, má schopnost snížit pocení až o 50 % (ostatně ne nadarmo se šalvěj používala při výrobě antiperspirantů).

Ženské potíže – mírní bolesti při menstruaci. Platí to pouze u slabšího šalvějového čaje. Větší koncentrace silic ze šalvěje dělohu naopak povzbuzují, a tak se často užívá na vyvolání menstruace.

Obsahuje rostlinné hormony, které pomáhají při návalech horka, a snižuje bolestivé napětí v prsou během menstruace.

Další účinky: Šalvěj hubí široké spektrum bakteriálních původců chorob, proto se velice úspěšně používá k léčbě ran, při angínách a zánětech močových cest.

Čaj

1 lžičku najemno nakrájené šalvěje přelijeme vroucí vodou, 5–10 minut necháme louhovat a pak přecedíme.

Po dobu 4 týdnů pijeme 3 šálky teplého čaje denně, pak je třeba udělat pauzu. Nebo 1–2 čajové lžičky sušených šalvějových listů na čtvrt litru horké vody. Necháme 10 minut stát a pak nálev přecedíme.

Při nočním pocení pijte čaj chladný.

Při potížích s nadměrným pocením čajem omývejte podpaží, ruce a chodidla.

Šalvějová tinktura

Podrcené listy šalvěje naložíme na 10 dní do silnější pálenky, nejlépe do 80% lihu. Látky v šalvěji, které působí protizánětlivě, jsou lépe rozpustné v alkoholu, než jen ve vodném horkém nálevu. Proto při zánětlivých potížích je lepší užívat tinkturu. Stačí jedna čajová lžička do šálku čaje.

Pozor

Šalvěj by se vnitřně neměla užívat ve větších dávkách nebo dlouhodobě. Těhotným ženám není doporučována vůbec.

Pěstování

Je to vytrvalý polokeřík, který v našich podmínkách přezimuje. Množí se řízky nebo hřížením. A pozor, pokud ji pěstujete na balkoně, vydrží tři roky, na záhoně 5 let. Proto si nezapomeňte včas vypěstovat novou rostlinku.

Mochna husí

Ve středověku měla pověst čarovné byliny, byla spojována s kouzly a používala se i při věštění.

Uvolňuje křeče – vnitřně působí na hladké svalstvo, a tak příznivě působí například při menstruaci.

Pomáhá při bolestivé menstruaci, snižuje krvácení.

Jako koupel se používá při gynekologických zánětech.

Další účinky: Pomáhá i při nadbytku žaludeční kyseliny, při zánětu průdušek, zlepšuje činnost srdce, usnadňuje močení. Zevně jako koupel při špatně se hojících a mokvajících ranách a hemoroidech, ale i při zánětech dutiny ústní a parodontóze.

Čaj

1–2 lžičky řezané drogy zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut luhovat a poté scedíme. Pijeme 2–3krát denně.

Mochnu můžeme užívat bez omezení

Sběr

Sbíráme nať, můžeme i kořen. Nať se sbírá v květnu až červnu při květenství a poté se suší nejlépe ve stínu nebo při umělé teplotě do 40 °C. Kořen se sbírá až v září a říjnu, poté ho omytý sušíme zvolna při umělém teple.

Kontryhel obecný

Němci mu říkají Frauenmantel –  ženský plášť, prostě bylinka chránící ženy. Od doby křesťanství je zasvěcena Panně Marii. Listy kontryhelu leží někdy naplocho na zemi a ráno v nich vidíme uprostřed kapičku, která se leskne jako perla. Říká se, že kontryhel pláče.

Užití

Při poruchách menstruace upravuje cyklus.

Při výtoku se přidává do koupele.

Pro zpevnění a posílení dělohy se podává před porodem, ale i po porodu či císařském řezu.

Využívá se také pro tvorbu mléka a údržbu laktace.

Příznivě působí při nepravidelnosti menstruace na začátku puberty i v době přechodu.

Pomáhá při nespavosti zaviněné hormonální nerovnováhou.

Další účinky: Používá se na hnisavé a mokvavé rány.

Čaj

1 vrchovatě naplněnou lžíci dáváme do 1/4 litru vody, jenom spaříme a necháme krátce vyluhovat. Pijeme 1–3x denně. Na kloktání a omývání čaj 3x silnější.

Obklad

Příslušné množství čerstvých rostlin rychle umyjeme, válečkem na nudle je na desce rozmělníme a tak přiložíme.

Přísada do koupele

Pro celkovou koupel bereme 200 g sušených (nebo několik dvouhrstí) čerstvých bylinek, dáme je na noc do nádoby se studenou vodou, následující den vše zahřejeme a tekutinu přilijeme do koupele.

Sběr

Kontryhel roste na pokraji lesů a u cest. Je možné zakoupit i semena, nebo si jej můžeme divoký vyrýpnout a zasadit do bylinkové zahrádky.

Nejúčinnější je nať v čase, kdy kvete, později sbíráme již jen listy, které lze na zimu usušit.

Řebříček obecný

Bylinka, kterou si nespletete. Lidově se mu také říká myší chvost, tisíclistník, myší ocásek, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb a krupička.

Dobře působí na dělohu.

Pomáhá předcházet vzniku myomů nebo zánětu vaječníků.

Čaj tlumí bolest a silné krvácení při menstruaci

Sedací koupele z řebříčku pomáhají při zánětech vaječníků. Odstraní většinou bolest už při první sedací koupeli. Koupele jsou vhodné při výtocích nebo při nočním pomočování.

Migrény – zejména ty vyvolávané příchodem menstruace mnohdy ženu až paralyzují. Při pravidelném pití čaje je velká šance, že migrény se velmi ztlumí, až vymizí úplně.

Další účinky: Řebříček dostal svůj latinský název po Achillovi. Legenda praví, že Achilles během trojské války mnohokrát úspěšně zastavil vojákům krvácení právě pomocí řebříčku. Je potvrzeno, že řebříček obsahuje látky podporující strážení krve.

Obsahuje i další látky, které jsou protizánětlivé, a dokonce přinášejí úlevu od bolesti. Při poranění nebo škrábancích vtlačte listy a květy do ran, dokud si nebudete moci poranění umýt a ošetřit.

Čaj

1–2 čajové lžičky sušené bylinky zalijte ¼ litru vroucí vody a nechte přikryté 10–15 minut odstát. Po přecezení pijte po doušcích. Doporučené jsou 3 šálky denně. Tento nálev bude mít svíravou nahořklou chuť, je možné si jej přisladit třeba medem.

Příprava sedací koupele

100 g natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme k varu a přilijeme do koupele.

Sběr

Sbírá se celá nať i s květy od června do září. Při kvetení za slunečného a suchého počasí má nejvíce účinných látek. Dobře se suší zavěšený. Nejúčinnější jsou však hlavně květy. Květy jsou bílé, nebo mohou být i narůžovělé.

Kokoška pastuší tobolka

Všeobecně je považována za plevel, ale je to vzácná rostlinka. Říká se jí také selská hořčice, taška, babí kapsy… Roste všude – na lukách, v příkopech, na stráních, v polích I v zahradě.

Zastavuje krvácení, pomáhá při silné menstruaci.

Pomáhá při onemocnění močových cest.

Další účinky: Snižuje krevní tlak. Čistí krev a rozpouští vápenaté usazeniny v krevních cestách, čímž je užitečná při chorobách srdce a krevního oběhu. Patří i mezi nejúčinnější bylinu proti kornatění cév.

Podporuje látkovou přeměnu, příznivě ovlivňuje i játra, slezinu a močové ústrojí.

Sbírá se nať, která se může sušit ve stínu i na slunci, pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Suší se v tenkých vrstvách, aby sušení netrvalo zbytečně dlouhou dobu.

Usušenou drogu skladujeme v uzavřených nádobách nebo v papírových pytlích na suchém místě.

Čaj

2–3 lžičky drogy se zalije 250 ml vroucí vody a nechá 5-10 minut louhovat. Pijí se obden 2 šálky horkého nápoje.

Tinktura

1 lžíci suché řezané natě zalijeme 1/2 l kvalitního destilátu, necháme 14 dní vylouhovat, scedíme a užíváme 10 kapek do sklenice s vodou před jídlem po dobu 2 až 3 týdnů. Užíváme při zánětu močových cest, vnitřním krvácení nebo při krvácení z nosu. Můžeme jí také potírat bolestivé svaly.

Pozor

Nepřekračovat doporučené dávkování. Velké předávkování může způsobit i otravu a ochrnutí centrální nervové soustavy!

Bazalka pravá

Tuhle bylinku, která s netušenou silou ovládla naši kuchyni, nemusíme dlouze představovat. Ale není to jen bylinka ke kořenění salátů a italských specialit, jak by se mohlo zdát. Velký význam má především pro zdraví žen.

Tlumí bolesti při menstruaci.

Upravuje výkyvy cyklu a vyrovnává nedostatek hormonů během menopauzy.

Podporuje tvorbu mateřského mléka.

Další použití: Uvolňuje křeče trávicího traktu a průdušek při kašli.

Pěstování

Je to jednoletá rostlina vhodná k pěstování v truhlíku i na zahradě. Má ráda slunce a dostatek vláhy. Sklízíme tak, že odštipujeme mladé lístky na vrcholku a tím nutíme rostlinu, aby se větvila. Během květu se odřezává nať a suší se ve stínu. Bazalku můžeme také nakládat do octa nebo oleje, případně zmrazit.

Čaj

2 lžičky čerstvých, nadrobno pokrájených lístků zalijeme 150 ml horké vody, 5 minut necháme přikryté vyluhovat, přecedíme a pijeme 2 šálky denně.

Čištění vzduchu i duše

Éterický olej z bazalky nakapejte do aromalampy, pokud jste ve stresu, cítíte napětí a potřebujete pročistit vzduch. S tím vším vám totiž pomůže.

Štítky:
reklama
Související články
14.3.2024
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu věc je potřeba myslet, a tou je zdraví. Takže až budete příště nakupovat, zkuste vybí
5.3.2024
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, tou největší je nižší odolnost vůči klimatickým vlivům. Časem
21.2.2024
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je kvalitní materiál, který může vydržet celé generace, ať
19.2.2024
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte si: Překližku
4.2.2024
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý lak * různé kamínky na výstelku * misky nebo
reklama
reklama
Šikovné tipy
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Něco na zub pro ptáčky
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, […]
Vyrobte si samy: Zahradní květiny, které vydrží věčně
Pusťte se s chutí do tvoření, které vám připomene rozkvetlé léto…Milou dekoraci do bytu i do zahrady si vyrobíte z obyčejných houbiček na nádobí. Vlastnoručně vyrobené kvítky potěší nejen na podzim, kdy ostatní květiny pomalu odkvétají, ale také na jaře, než se příroda probudí ze zimního spánku. Ostatně parádu vám mohou dělat po celý rok. Co budete […]
Druhý život prázdných sklenic
Po sezoně zavařování zbyde pár prázdných sklenic, které už nebyly potřeba. Mohou počkat do příštího léta, anebo ještě lépe – být na parádu. Zde je pár tipů pro inspiraci. Ledová krása (viz úvodní foto) Světelné LED řetězy jsou báječný ozdobný prvek s jedinečným kouzlem. A vejdou se i do sklenice od kompotu. Usadit se dají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro