reklama

Bylinky pro ženské zdraví

Popularita bylinek jako šetrné alternativy k lékům roste. My se dnes podíváme na ty, které pomáhají řešit ženské potíže, ať už jsou to bolesti, nebo projevy přechodu a stárnutí.

Možná se budete divit, kolik takových bylinek je, a určitě zjistíte, že vám rostou přímo za humny. Stačí vědět, jak je použít.

Šalvěj lékařská

Tahle známá bylinka byla ve starých herbářích popisována jako všelék. Tak úplně pravda to není, ale přesto je to bylinka nadmíru užitečná.

 • Pocení v přechodu – zejména noční. Účinkuje již 2 hodiny po požití šalvějového čaje, má schopnost snížit pocení až o 50 % (ostatně ne nadarmo se šalvěj používala při výrobě antiperspirantů).
 • Ženské potíže – mírní bolesti při menstruaci. Platí to pouze u slabšího šalvějového čaje. Větší koncentrace silic ze šalvěje dělohu naopak povzbuzují, a tak se často užívá na vyvolání menstruace.
 • Obsahuje rostlinné hormony, které pomáhají při návalech horka, a snižuje bolestivé napětí v prsou během menstruace.

Další účinky: Šalvěj hubí široké spektrum bakteriálních původců chorob, proto se velice úspěšně používá k léčbě ran, při angínách a zánětech močových cest.

Čaj

1 lžičku najemno nakrájené šalvěje přelijeme vroucí vodou, 5–10 minut necháme louhovat a pak přecedíme.

Po dobu 4 týdnů pijeme 3 šálky teplého čaje denně, pak je třeba udělat pauzu. Nebo 1–2 čajové lžičky sušených šalvějových listů na čtvrt litru horké vody. Necháme 10 minut stát a pak nálev přecedíme.

Při nočním pocení pijte čaj chladný.

Při potížích s nadměrným pocením čajem omývejte podpaží, ruce a chodidla.

Šalvějová tinktura

Podrcené listy šalvěje naložíme na 10 dní do silnější pálenky, nejlépe do 80% lihu. Látky v šalvěji, které působí protizánětlivě, jsou lépe rozpustné v alkoholu, než jen ve vodném horkém nálevu. Proto při zánětlivých potížích je lepší užívat tinkturu. Stačí jedna čajová lžička do šálku čaje.

Pozor

Šalvěj by se vnitřně neměla užívat ve větších dávkách nebo dlouhodobě. Těhotným ženám není doporučována vůbec.

Pěstování

Je to vytrvalý polokeřík, který v našich podmínkách přezimuje. Množí se řízky nebo hřížením. A pozor, pokud ji pěstujete na balkoně, vydrží tři roky, na záhoně 5 let. Proto si nezapomeňte včas vypěstovat novou rostlinku.

Mochna husí

Ve středověku měla pověst čarovné byliny, byla spojována s kouzly a používala se i při věštění.

 • Uvolňuje křeče – vnitřně působí na hladké svalstvo, a tak příznivě působí například při menstruaci.
 • Pomáhá při bolestivé menstruaci, snižuje krvácení.
 • Jako koupel se používá při gynekologických zánětech.

Další účinky: Pomáhá i při nadbytku žaludeční kyseliny, při zánětu průdušek, zlepšuje činnost srdce, usnadňuje močení. Zevně jako koupel při špatně se hojících a mokvajících ranách a hemoroidech, ale i při zánětech dutiny ústní a parodontóze.

Čaj

1–2 lžičky řezané drogy zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut luhovat a poté scedíme. Pijeme 2–3krát denně.

Mochnu můžeme užívat bez omezení

Sběr

Sbíráme nať, můžeme i kořen. Nať se sbírá v květnu až červnu při květenství a poté se suší nejlépe ve stínu nebo při umělé teplotě do 40 °C. Kořen se sbírá až v září a říjnu, poté ho omytý sušíme zvolna při umělém teple.

Kontryhel obecný

Němci mu říkají Frauenmantel –  ženský plášť, prostě bylinka chránící ženy. Od doby křesťanství je zasvěcena Panně Marii. Listy kontryhelu leží někdy naplocho na zemi a ráno v nich vidíme uprostřed kapičku, která se leskne jako perla. Říká se, že kontryhel pláče.

Užití

 • Při poruchách menstruace upravuje cyklus.
 • Při výtoku se přidává do koupele.
 • Pro zpevnění a posílení dělohy se podává před porodem, ale i po porodu či císařském řezu.
 • Využívá se také pro tvorbu mléka a údržbu laktace.
 • Příznivě působí při nepravidelnosti menstruace na začátku puberty i v době přechodu.
 • Pomáhá při nespavosti zaviněné hormonální nerovnováhou.

Další účinky: Používá se na hnisavé a mokvavé rány.

Čaj

1 vrchovatě naplněnou lžíci dáváme do 1/4 litru vody, jenom spaříme a necháme krátce vyluhovat. Pijeme 1–3x denně. Na kloktání a omývání čaj 3x silnější.

Obklad

Příslušné množství čerstvých rostlin rychle umyjeme, válečkem na nudle je na desce rozmělníme a tak přiložíme.

Přísada do koupele

Pro celkovou koupel bereme 200 g sušených (nebo několik dvouhrstí) čerstvých bylinek, dáme je na noc do nádoby se studenou vodou, následující den vše zahřejeme a tekutinu přilijeme do koupele.

Sběr

Kontryhel roste na pokraji lesů a u cest. Je možné zakoupit i semena, nebo si jej můžeme divoký vyrýpnout a zasadit do bylinkové zahrádky. Nejúčinnější je nať v čase, kdy kvete, později sbíráme již jen listy, které lze na zimu usušit.

Řebříček obecný

Bylinka, kterou si nespletete. Lidově se mu také říká myší chvost, tisíclistník, myší ocásek, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb a krupička.

 • Dobře působí na dělohu.

 • Pomáhá předcházet vzniku myomů nebo zánětu vaječníků.

 • Čaj tlumí bolest a silné krvácení při menstruaci

 • Sedací koupele z řebříčku pomáhají při zánětech vaječníků. Odstraní většinou bolest už při první sedací koupeli. Koupele jsou vhodné při výtocích nebo při nočním pomočování.

 • Migrény – zejména ty vyvolávané příchodem menstruace mnohdy ženu až paralyzují. Při pravidelném pití čaje je velká šance, že migrény se velmi ztlumí, až vymizí úplně.

Další účinky: Řebříček dostal svůj latinský název po Achillovi. Legenda praví, že Achilles během trojské války mnohokrát úspěšně zastavil vojákům krvácení právě pomocí řebříčku. Je potvrzeno, že řebříček obsahuje látky podporující strážení krve. Obsahuje i další látky, které jsou protizánětlivé, a dokonce přinášejí úlevu od bolesti.

Při poranění nebo škrábancích vtlačte listy a květy do ran, dokud si nebudete moci poranění umýt a ošetřit.

Čaj

1–2 čajové lžičky sušené bylinky zalijte ¼ litru vroucí vody a nechte přikryté 10–15 minut odstát. Po přecezení pijte po doušcích. Doporučené jsou 3 šálky denně. Tento nálev bude mít svíravou nahořklou chuť, je možné si jej přisladit třeba medem.

Příprava sedací koupele

100 g natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme k varu a přilijeme do koupele.

Sběr

Sbírá se celá nať i s květy od června do září. Při kvetení za slunečného a suchého počasí má nejvíce účinných látek. Dobře se suší zavěšený. Nejúčinnější jsou však hlavně květy. Květy jsou bílé, nebo mohou být i narůžovělé.

Kokoška pastuší tobolka

Všeobecně je považována za plevel, ale je to vzácná rostlinka. Říká se jí také selská hořčice, taška, babí kapsy… Roste všude – na lukách, v příkopech, na stráních, v polích I v zahradě.

 • Zastavuje krvácení, pomáhá při silné menstruaci.

 • Pomáhá při onemocnění močových cest.

Další účinky: Snižuje krevní tlak. Čistí krev a rozpouští vápenaté usazeniny v krevních cestách, čímž je užitečná při chorobách srdce a krevního oběhu. Patří i mezi nejúčinnější bylinu proti kornatění cév. Podporuje látkovou přeměnu, příznivě ovlivňuje i játra, slezinu a močové ústrojí.

Sbírá se nať, která se může sušit ve stínu i na slunci, pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Suší se v tenkých vrstvách, aby sušení netrvalo zbytečně dlouhou dobu. Usušenou drogu skladujeme v uzavřených nádobách nebo v papírových pytlích na suchém místě.

Čaj

2–3 lžičky drogy se zalije 250 ml vroucí vody a nechá 5-10 minut louhovat. Pijí se obden 2 šálky horkého nápoje.

Tinktura

1 lžíci suché řezané natě zalijeme 1/2 l kvalitního destilátu, necháme 14 dní vylouhovat, scedíme a užíváme 10 kapek do sklenice s vodou před jídlem po dobu 2 až 3 týdnů. Užíváme při zánětu močových cest, vnitřním krvácení nebo při krvácení z nosu. Můžeme jí také potírat bolestivé svaly.

Pozor

Nepřekračovat doporučené dávkování. Velké předávkování může způsobit i otravu a ochrnutí centrální nervové soustavy!

Bazalka pravá

Tuhle bylinku, která s netušenou silou ovládla naši kuchyni, nemusíme dlouze představovat. Ale není to jen bylinka ke kořenění salátů a italských specialit, jak by se mohlo zdát. Velký význam má především pro zdraví žen.

 • Tlumí bolesti při menstruaci.

 • Upravuje výkyvy cyklu a vyrovnává nedostatek hormonů během menopauzy.

 • Podporuje tvorbu mateřského mléka.

Další použití: Uvolňuje křeče trávicího traktu a průdušek při kašli.

Pěstování

Je to jednoletá rostlina vhodná k pěstování v truhlíku i na zahradě. Má ráda slunce a dostatek vláhy. Sklízíme tak, že odštipujeme mladé lístky na vrcholku a tím nutíme rostlinu, aby se větvila. Během květu se odřezává nať a suší se ve stínu. Bazalku můžeme také nakládat do octa nebo oleje, případně zmrazit.

Čaj

2 lžičky čerstvých, nadrobno pokrájených lístků zalijeme 150 ml horké vody, 5 minut necháme přikryté vyluhovat, přecedíme a pijeme 2 šálky denně.

Čištění vzduchu i duše

Éterický olej z bazalky nakapejte do aromalampy, pokud jste ve stresu, cítíte napětí a potřebujete pročistit vzduch. S tím vším vám totiž pomůže.

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Na bustu od Myslbeka se stály fronty
epochalnisvet.cz

Na bustu od Myslbeka se...

Ošetřovatel, který do Myslbekova ateliéru...
Šikovně tají svou životní lásku?
nasehvezdy.cz

Šikovně tají svou životní...

Věčně usměvavá herečka nedávno...
Jsou chrámy spánku důkazem, že jsme dříve měli o jeden smysl víc?
enigmaplus.cz

Jsou chrámy spánku důkazem, že...

Říká se, že staré civilizace zřejmě vnímaly...
Známka luxusu a dobrého vkusu
rezidenceonline.cz

Známka luxusu a dobrého vkusu

Drahý kámen neodmyslitelně patří k bydlení a jeho...
Proč se co říká? Sovy v Athénách, Medardova kápě i smutný osud Lotovy ženy
epochaplus.cz

Proč se co říká? Sovy v...

V každodenním životě se setkáváme s mnoha...
Na Jazz Open Ostrava se objeví londýnské legendy i české objevy
iluxus.cz

Na Jazz Open Ostrava se objeví...

Úvodní Groove Jam, klubové...
Jantarová komnata: Je legendární poklad už navždycky ztracen?
epochaplus.cz

Jantarová komnata: Je...

Potápěči prohledávají vrak lodi křížem...
Chtěla jsem velkou rodinu!
skutecnepribehy.cz

Chtěla jsem velkou rodinu!

Téměř celý život jsem...
Světový den ginu se blíží
21stoleti.cz

Světový den ginu se blíží

V sobotu 11. června si vyznavači vůně a...
Našla konečně spřízněnou duši?
nasehvezdy.cz

Našla konečně spřízněnou duši?

Sympatická ANEŽKA RUSEVOVÁ (35)...
Jak na klidnou dovolenou? Správně vybavená cestovní lékárnička ušetří spoustu starostí
epochanacestach.cz

Jak na klidnou dovolenou? Správně...

Cestování vyžaduje...
Císařský trhanec s borůvkami
tisicereceptu.cz

Císařský trhanec s borůvkami

Po hlavním jídle následuje dezert, který jsme si...
0 shares