Domů     Bylinky pro ženské zdraví
Bylinky pro ženské zdraví
10.11.2020

Popularita bylinek jako šetrné alternativy k lékům roste. My se dnes podíváme na ty, které pomáhají řešit ženské potíže, ať už jsou to bolesti, nebo projevy přechodu a stárnutí.

Možná se budete divit, kolik takových bylinek je, a určitě zjistíte, že vám rostou přímo za humny. Stačí vědět, jak je použít.

Šalvěj lékařská

Tahle známá bylinka byla ve starých herbářích popisována jako všelék. Tak úplně pravda to není, ale přesto je to bylinka nadmíru užitečná.

Pocení v přechodu – zejména noční. Účinkuje již 2 hodiny po požití šalvějového čaje, má schopnost snížit pocení až o 50 % (ostatně ne nadarmo se šalvěj používala při výrobě antiperspirantů).

Ženské potíže – mírní bolesti při menstruaci. Platí to pouze u slabšího šalvějového čaje. Větší koncentrace silic ze šalvěje dělohu naopak povzbuzují, a tak se často užívá na vyvolání menstruace.

Obsahuje rostlinné hormony, které pomáhají při návalech horka, a snižuje bolestivé napětí v prsou během menstruace.

Další účinky: Šalvěj hubí široké spektrum bakteriálních původců chorob, proto se velice úspěšně používá k léčbě ran, při angínách a zánětech močových cest.

Čaj

1 lžičku najemno nakrájené šalvěje přelijeme vroucí vodou, 5–10 minut necháme louhovat a pak přecedíme.

Po dobu 4 týdnů pijeme 3 šálky teplého čaje denně, pak je třeba udělat pauzu. Nebo 1–2 čajové lžičky sušených šalvějových listů na čtvrt litru horké vody. Necháme 10 minut stát a pak nálev přecedíme.

Při nočním pocení pijte čaj chladný.

Při potížích s nadměrným pocením čajem omývejte podpaží, ruce a chodidla.

Šalvějová tinktura

Podrcené listy šalvěje naložíme na 10 dní do silnější pálenky, nejlépe do 80% lihu. Látky v šalvěji, které působí protizánětlivě, jsou lépe rozpustné v alkoholu, než jen ve vodném horkém nálevu. Proto při zánětlivých potížích je lepší užívat tinkturu. Stačí jedna čajová lžička do šálku čaje.

Pozor

Šalvěj by se vnitřně neměla užívat ve větších dávkách nebo dlouhodobě. Těhotným ženám není doporučována vůbec.

Pěstování

Je to vytrvalý polokeřík, který v našich podmínkách přezimuje. Množí se řízky nebo hřížením. A pozor, pokud ji pěstujete na balkoně, vydrží tři roky, na záhoně 5 let. Proto si nezapomeňte včas vypěstovat novou rostlinku.

Mochna husí

Ve středověku měla pověst čarovné byliny, byla spojována s kouzly a používala se i při věštění.

Uvolňuje křeče – vnitřně působí na hladké svalstvo, a tak příznivě působí například při menstruaci.

Pomáhá při bolestivé menstruaci, snižuje krvácení.

Jako koupel se používá při gynekologických zánětech.

Další účinky: Pomáhá i při nadbytku žaludeční kyseliny, při zánětu průdušek, zlepšuje činnost srdce, usnadňuje močení. Zevně jako koupel při špatně se hojících a mokvajících ranách a hemoroidech, ale i při zánětech dutiny ústní a parodontóze.

Čaj

1–2 lžičky řezané drogy zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut luhovat a poté scedíme. Pijeme 2–3krát denně.

Mochnu můžeme užívat bez omezení

Sběr

Sbíráme nať, můžeme i kořen. Nať se sbírá v květnu až červnu při květenství a poté se suší nejlépe ve stínu nebo při umělé teplotě do 40 °C. Kořen se sbírá až v září a říjnu, poté ho omytý sušíme zvolna při umělém teple.

Kontryhel obecný

Němci mu říkají Frauenmantel –  ženský plášť, prostě bylinka chránící ženy. Od doby křesťanství je zasvěcena Panně Marii. Listy kontryhelu leží někdy naplocho na zemi a ráno v nich vidíme uprostřed kapičku, která se leskne jako perla. Říká se, že kontryhel pláče.

Užití

Při poruchách menstruace upravuje cyklus.

Při výtoku se přidává do koupele.

Pro zpevnění a posílení dělohy se podává před porodem, ale i po porodu či císařském řezu.

Využívá se také pro tvorbu mléka a údržbu laktace.

Příznivě působí při nepravidelnosti menstruace na začátku puberty i v době přechodu.

Pomáhá při nespavosti zaviněné hormonální nerovnováhou.

Další účinky: Používá se na hnisavé a mokvavé rány.

Čaj

1 vrchovatě naplněnou lžíci dáváme do 1/4 litru vody, jenom spaříme a necháme krátce vyluhovat. Pijeme 1–3x denně. Na kloktání a omývání čaj 3x silnější.

Obklad

Příslušné množství čerstvých rostlin rychle umyjeme, válečkem na nudle je na desce rozmělníme a tak přiložíme.

Přísada do koupele

Pro celkovou koupel bereme 200 g sušených (nebo několik dvouhrstí) čerstvých bylinek, dáme je na noc do nádoby se studenou vodou, následující den vše zahřejeme a tekutinu přilijeme do koupele.

Sběr

Kontryhel roste na pokraji lesů a u cest. Je možné zakoupit i semena, nebo si jej můžeme divoký vyrýpnout a zasadit do bylinkové zahrádky.

Nejúčinnější je nať v čase, kdy kvete, později sbíráme již jen listy, které lze na zimu usušit.

Řebříček obecný

Bylinka, kterou si nespletete. Lidově se mu také říká myší chvost, tisíclistník, myší ocásek, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb a krupička.

Dobře působí na dělohu.

Pomáhá předcházet vzniku myomů nebo zánětu vaječníků.

Čaj tlumí bolest a silné krvácení při menstruaci

Sedací koupele z řebříčku pomáhají při zánětech vaječníků. Odstraní většinou bolest už při první sedací koupeli. Koupele jsou vhodné při výtocích nebo při nočním pomočování.

Migrény – zejména ty vyvolávané příchodem menstruace mnohdy ženu až paralyzují. Při pravidelném pití čaje je velká šance, že migrény se velmi ztlumí, až vymizí úplně.

Další účinky: Řebříček dostal svůj latinský název po Achillovi. Legenda praví, že Achilles během trojské války mnohokrát úspěšně zastavil vojákům krvácení právě pomocí řebříčku. Je potvrzeno, že řebříček obsahuje látky podporující strážení krve.

Obsahuje i další látky, které jsou protizánětlivé, a dokonce přinášejí úlevu od bolesti. Při poranění nebo škrábancích vtlačte listy a květy do ran, dokud si nebudete moci poranění umýt a ošetřit.

Čaj

1–2 čajové lžičky sušené bylinky zalijte ¼ litru vroucí vody a nechte přikryté 10–15 minut odstát. Po přecezení pijte po doušcích. Doporučené jsou 3 šálky denně. Tento nálev bude mít svíravou nahořklou chuť, je možné si jej přisladit třeba medem.

Příprava sedací koupele

100 g natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme k varu a přilijeme do koupele.

Sběr

Sbírá se celá nať i s květy od června do září. Při kvetení za slunečného a suchého počasí má nejvíce účinných látek. Dobře se suší zavěšený. Nejúčinnější jsou však hlavně květy. Květy jsou bílé, nebo mohou být i narůžovělé.

Kokoška pastuší tobolka

Všeobecně je považována za plevel, ale je to vzácná rostlinka. Říká se jí také selská hořčice, taška, babí kapsy… Roste všude – na lukách, v příkopech, na stráních, v polích I v zahradě.

Zastavuje krvácení, pomáhá při silné menstruaci.

Pomáhá při onemocnění močových cest.

Další účinky: Snižuje krevní tlak. Čistí krev a rozpouští vápenaté usazeniny v krevních cestách, čímž je užitečná při chorobách srdce a krevního oběhu. Patří i mezi nejúčinnější bylinu proti kornatění cév.

Podporuje látkovou přeměnu, příznivě ovlivňuje i játra, slezinu a močové ústrojí.

Sbírá se nať, která se může sušit ve stínu i na slunci, pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Suší se v tenkých vrstvách, aby sušení netrvalo zbytečně dlouhou dobu.

Usušenou drogu skladujeme v uzavřených nádobách nebo v papírových pytlích na suchém místě.

Čaj

2–3 lžičky drogy se zalije 250 ml vroucí vody a nechá 5-10 minut louhovat. Pijí se obden 2 šálky horkého nápoje.

Tinktura

1 lžíci suché řezané natě zalijeme 1/2 l kvalitního destilátu, necháme 14 dní vylouhovat, scedíme a užíváme 10 kapek do sklenice s vodou před jídlem po dobu 2 až 3 týdnů. Užíváme při zánětu močových cest, vnitřním krvácení nebo při krvácení z nosu. Můžeme jí také potírat bolestivé svaly.

Pozor

Nepřekračovat doporučené dávkování. Velké předávkování může způsobit i otravu a ochrnutí centrální nervové soustavy!

Bazalka pravá

Tuhle bylinku, která s netušenou silou ovládla naši kuchyni, nemusíme dlouze představovat. Ale není to jen bylinka ke kořenění salátů a italských specialit, jak by se mohlo zdát. Velký význam má především pro zdraví žen.

Tlumí bolesti při menstruaci.

Upravuje výkyvy cyklu a vyrovnává nedostatek hormonů během menopauzy.

Podporuje tvorbu mateřského mléka.

Další použití: Uvolňuje křeče trávicího traktu a průdušek při kašli.

Pěstování

Je to jednoletá rostlina vhodná k pěstování v truhlíku i na zahradě. Má ráda slunce a dostatek vláhy. Sklízíme tak, že odštipujeme mladé lístky na vrcholku a tím nutíme rostlinu, aby se větvila. Během květu se odřezává nať a suší se ve stínu. Bazalku můžeme také nakládat do octa nebo oleje, případně zmrazit.

Čaj

2 lžičky čerstvých, nadrobno pokrájených lístků zalijeme 150 ml horké vody, 5 minut necháme přikryté vyluhovat, přecedíme a pijeme 2 šálky denně.

Čištění vzduchu i duše

Éterický olej z bazalky nakapejte do aromalampy, pokud jste ve stresu, cítíte napětí a potřebujete pročistit vzduch. S tím vším vám totiž pomůže.

Štítky:
reklama
Související články
30.11.2023
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů. Proto i ženy, které se v mládí trápily s čas
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vážky, které vám neulétnou
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a […]
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
epochaplus.cz
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
nasehvezdy.cz
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
S manželem to nová posila Ulice Adéla Gondíková (50) nemá zrovna jednoduché. Jiří Langmajer (57) totiž skuhrá pokaždé, když ho někde něco jenom píchne. Jeden z nejvíc sexy chlapíků českého showbyzn
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce