Málokterých věcí se na trhu prodává tolik jako nefunkčních nástrojů na broušení nožů. Přitom způsobů, jak je účinně naostřit, je několik.
Každá kuchařka zná tu chvíli, kdy je uprostřed krájení surovin, čas kvapí a ono to nejde. To se stává, když je nůž tupý. Musíte vyvíjet spoustu úsilí a výsledek stejně není nic moc.
Pokud si myslíte, že problém vyřeší kvalitní nůž za spoustu peněz, vyvedeme vás z omylu. Takový sice opravdu vydrží déle ostrý, ale rozhodně ne navždy. Nakonec všimněte si někdy v televizi profesionálních kuchařů, jak často si nože přiostřují.
A ti jistě pracují s kvalitními nástroji. Jak tedy na to?
Kamenný brousek
Existují různé druhy, které bývají označeny číslem značícím zrnitost. Vám stačí, když budete vědět, že čím nižší číslo, tím hrubší. Jaký je vhodný pro vás, vám jistě poradí v prodejně. Neuškodí přečíst si návod.
Některé brousky se totiž potírají minerálním olejem, ale většina se vlhčí vodou. Při broušení musí být kámen stále mokrý. Nestačí ho jen namočit, měli byste ho v průběhu broušení dále vlhčit třeba vodou z rozprašovače.
Dodržujte sklon
Zkontrolujte si úhel, pod kterým budete brousit. Udává se, že by měl být něco mezi 15 až 20 °. Nůž držíte za rukojeť a táhnete směrem k sobě od špičky. Začněte jednou stranou a po chvíli nůž otočte.
Obě strany byste měli brousit přibližně stejně dlouho pod stejným tlakem. Chce to trochu cviku. Nůž máte naostřený zatím nahrubo. Pro dokončení použijte kámen s jemnějším zrnem, kterým vyhladíte všechny drobné zoubky, které při broušení nahrubo vznikly.
Opět udržujte stejný úhel a jemnými pohyby ostří vyhlaďte. Po skončení práce nezapomeňte kámen opláchnout čistou vodou, aby v něm nezůstaly jemné piliny.
Ocílka
Tu používá většina kuchařů, když potřebují nůž při práci přiostřit. Vlastně s její pomocí udržují čepel stále ostrou. Přibrušování ocílkou má tu výhodu, že vám nože déle vydrží. Na brusném kameni totiž ubývá z čepele více kovu. Ocílka je kovová, takže vyhladí drobné nerovnosti, ale skoro žádný kov neubývá.
Jak pracovat?
Vezměte ocílku do levé (u leváků obráceně) ruky a držte ji směrem od těla tak, že špička je výše než rukojeť. Vezměte nůž a přejíždějte jím pod úhlem 20 ° napříč tak, že začnete co nejblíže střenky, a končíte špičkou. Úhel, který jste nasadili, dodržujte.
Takto nůž obtáhněte přibližně dvacetkrát po obou stranách. Nikdy netlačte a mějte uvolněné zápěstí, abyste jím mohli pohybovat. Když bude zápěstí ztuhlé, nedokážete správně přejíždět od střenky po špičku.
Pokud s broušením začínáte, je dobré si ocílku opřít o stůl. Až získáte cvik, zvládnete to i ve vzduchu.
Alternativy
Jsou způsoby broušení, které můžete použít v nouzi. Určitě je nepoužívejte na drahé na nože, na kterých vám záleží, ale s těmi ostatními si poradí.
Hrnek
Obraťte porcelánový hrnek dnem vzhůru, a pokud jsou okraje dna drsné, což bývá téměř pravidlem, můžete ho použít. A postupujte stejně jako u brousku. Úhel dodržujte 20 ° a několikrát přejeďte jednou stranou ostří po hraně.
Totéž udělejte i na druhé straně a nakonec třikrát za sebou strany vystřídejte. K dobroušení byste ale měli ještě použít ocílku.
Schody
Samozřejmě se myslí kamenné či betonové. Prostě nožem, který držíte ve stejném úhlu, jako když používáte brousek, párkrát po schodu přejedete. Samozřejmě ho nedržte ostřím proti schodu. Podobně můžete použít i vhodný kámen.
Kožený pásek
To už je akce pro mistry. Ale ti starší si budou pamatovat, že takto holiči brousívali břitvu, a možná tak činil i jejich dědeček. Sloužil k tomu speciální nástroj s upevněným koženým páskem.
Ostatně v některých špičkových pánských holičstvích se k tomu vracejí, protože používají břitvu. Pásek musí být opravdu kožený a natažený nebo položený na stole. Nůž se táhne po směru ostří. Pravda je, že tento způsob se hodí spíš k dotažení ostrosti.
Naše tipy
Kvalitu ostří nezkoušejte prsty, jak jste viděli ve filmu. Spolehlivě se pořežete.
Raději vezměte na pomoc papír nebo zkuste rozkrojit něco měkkého, třeba rajče.
Nevěřte pověrám, že tupým nožem se neříznete. Právě tupý nůž vám rád a často při krájení sklouzne.
Levné nerezové nože se většinou hned otupí. Vina není na vaší straně. I když je naostříte, jak nejlépe umíte, rychle ostří ztratí. Kupte si kvalitnější. Vydrží dlouho, a navíc se nebudete při každém vaření rozčilovat.
Foto Shutterstock