Domů     Ta podivná pachuť v ústech…
Ta podivná pachuť v ústech…
23.4.2023

Může být slaná, nahořklá i kyselá. A může značně obtěžovat, zvláště když se vrací. Pak navíc signalizuje, že něco v těle není v pořádku.

Že nás mohou smysly mámit, platí i o chuti. Stačí nachlazení a ucpaný nos. Jídlo najednou ztratí chuť.

Je to tím, že smyslové pohárky na jazyku rozlišují jen pět základních chutí, sladkou, slanou, kyselou, hořkou a umami, česky nedokonale přeloženou jako delikátní nebo lahodnou.

Vše ostatní jsou ve skutečnosti čichové vjemy z nosu, které mozek skládá dohromady s chutěmi. K šálení chuťového smyslu ale může dojít i při dalších onemocněních nebo pod vlivem různých látek, které mění vnímání signálů z pohárků na jazyku.

Co umí zázračné ovoce

Jde o plod keře bez českého názvu, latinsky zní Synsepalum dulcificum. Dozrávají na něm bobule podobné šípkům, které dokážou zablokovat vnímání kyselé chuti a posílit sladkou.

Efekt je dočasný, trvá asi hodinu, ale během té doby přináší nevšední chuťové zážitky. Citron se změní na cukrovou pochoutku a čokoláda začne být až nesnesitelně sladká. Ostatních chutí se změny nedotýkají, slané zůstane slaným a hořké hořkým.

Tyto plody se u nás sice neprodávají, ale sehnat se dají tabletky s jejich výtažkem, který působí stejně. Pokud vás zajímají podrobnosti, najdete podrobný popis účinku na webu Cuketka.cz.

Pět základní chutí má na jazyku své okrsky, kde jsou odpovídající pohárky umístěny.
Pět základní chutí má na jazyku své okrsky, kde jsou odpovídající pohárky umístěny.

Stres i léky

Signály z úst i nosu se ve vnímání chuti skládají až v mozku, a tak není divu, že na výsledek může mít vliv psychický stav i neurologická onemocnění. Stačí i „obyčejná“ deprese, abychom měli pocit, že jídlo je fádní a bez chuti.

K témuž dochází i při hlubokém vyčerpání, například po těžké angíně. Návrat k normálnímu stavu pak může trvat několik týdnů, během nichž se tělo zotavuje.

Signály a jejich vnímání běžně ovlivňuje také kouření, některé léky, chemoterapie, přebytek nebo nedostatek některých živin na jídelníčku. Příčiny se u různých pachutí, které vnímáme na jazyku, poněkud liší.

* Kovová

Pachuť kovu v ústech nejčastěji cítíme při drobném krvácení dásní. Krev je bohatá na železo, takže krvácení je pro tuto pachuť přirozeným vysvětlením. Může jít o signál zánětu dásní nebo počínající parodontózy. Pokud takový stav trvá déle, rozhodně se vyplatí navštívit zubaře.

Další možné příčiny

– Kovovou pachuť může způsobovat nadměrné užívání doplňků stravy obsahujících železo, zinek, hořčík, někdy i další minerály.

– Také jód může být zrádný, pokud ho doplňujete uměle nebo častou konzumací mořských plodů a řas.

– Někdy se tak může hlásit nesnášenlivost určitých potravin. Jejich vytipování je ovšem složité. Je třeba dva až tři dny držet v podstatě přísnou dietu a jíst pouze bílé pečivo, těstoviny nebo brambory s máslem.

Poté lze začít přidávat obvyklé potraviny a sledovat, zda a kdy se kovová pachuť objeví.

Pozor: Pokud kovová pachuť v ústech vznikne náhle a doprovází ji silné točení hlavy a závrať, pak je v podezření akutní otrava rtutí, olovem, mědí nebo selenem.

V úvahu to přichází spíše při nehodách v průmyslové výrobě, přesto je dobré o tom vědět. Stav totiž vyžaduje okamžitou léčbu.

* Kyselá

Nejčastějším důvodem bývá pálení žáhy. Žaludeční šťávy jsou extrémně kyselé, což se neprojevuje jen palčivostí, ale právě nakyslou chutí v ústech.

Zda jde o tuto příčinu, zjistíte, když zkusíte nepříjemné pocity tlumit jedlou sodou nebo některým z volně prodejných přípravků proti pálení žáhy. U toho by ale nemělo skončit, protože opakované stoupání žaludečního obsahu do jícnu čili reflux je rizikový stav.

Žaludeční šťávy naleptávají sliznici, což může vést až k rakovině. Proto by měl potíže posoudit a sledovat lékař, který může navrhnout také další metody léčení včetně chirurgických.

* Slaná

Příčin slané pachuti v ústech je vícero a zpravidla jsou neškodné.

– Slanost můžete vnímat při hnisavých zánětech v ústech a nosohltanu. Je to následek sekretu, který se v ložiscích uvolňuje, smyslové pohárky nejsou poškozené. Po vyléčení infekce slaná pachuť zmizí.

– Za slaným vjemem se mohou skrývat také nežádoucí účinky některých léků, zejména antibiotik, antidepresiv, přípravků na snížení vysokého krevního tlaku nebo proti plísňovým infekcím.

– Vyskytnout se může i při nedostatku některých minerálů, železa, zinku nebo jódu.

* Hořká

Nejedli jste ořechy, čekanku nebo grep? Tyto potraviny obsahují tolik hořkých látek, že citlivé osoby pak mohou cítit jejich dozvuk na jazyku i v následujících dnech. Častěji jde ale o signál potíží se žlučníkem nebo játry.

Žluč pak neodtéká do žaludku podle potřeb trávení, ale i nalačno, zvláště nepříjemný pocit to může být po ránu. V takovém případě o sobě dávají vědět i další trávicí obtíže, takže je radno co nejdříve se nechat vyšetřit. A to tím spíše, že potíže mohou zahrnovat i slinivku.

Další možné příčiny

– K hořké pachuti může vést i značná spotřeba alkoholu, vlastním důvodem je opět přetížení jater, které musí toxiny odbourávat.

– Hořkost v ústech může zůstávat i při léčbě určitými antibiotiky, antidepresivy nebo přípravky na snížení krevního tlaku.

– Také u léčby chemoterapií se uvádí, že může změnit vnímání chutí a vytvořit převažující hořkost.

– Hořkou pachutí se může hlásit také zatím nediagnostikovaná a neléčená cukrovka.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!