Domů     Ta podivná pachuť v ústech…
Ta podivná pachuť v ústech…
23.4.2023

Může být slaná, nahořklá i kyselá. A může značně obtěžovat, zvláště když se vrací. Pak navíc signalizuje, že něco v těle není v pořádku.

Že nás mohou smysly mámit, platí i o chuti. Stačí nachlazení a ucpaný nos. Jídlo najednou ztratí chuť.

Je to tím, že smyslové pohárky na jazyku rozlišují jen pět základních chutí, sladkou, slanou, kyselou, hořkou a umami, česky nedokonale přeloženou jako delikátní nebo lahodnou.

Vše ostatní jsou ve skutečnosti čichové vjemy z nosu, které mozek skládá dohromady s chutěmi. K šálení chuťového smyslu ale může dojít i při dalších onemocněních nebo pod vlivem různých látek, které mění vnímání signálů z pohárků na jazyku.

Co umí zázračné ovoce

Jde o plod keře bez českého názvu, latinsky zní Synsepalum dulcificum. Dozrávají na něm bobule podobné šípkům, které dokážou zablokovat vnímání kyselé chuti a posílit sladkou.

Efekt je dočasný, trvá asi hodinu, ale během té doby přináší nevšední chuťové zážitky. Citron se změní na cukrovou pochoutku a čokoláda začne být až nesnesitelně sladká. Ostatních chutí se změny nedotýkají, slané zůstane slaným a hořké hořkým.

Tyto plody se u nás sice neprodávají, ale sehnat se dají tabletky s jejich výtažkem, který působí stejně. Pokud vás zajímají podrobnosti, najdete podrobný popis účinku na webu Cuketka.cz.

Pět základní chutí má na jazyku své okrsky, kde jsou odpovídající pohárky umístěny.
Pět základní chutí má na jazyku své okrsky, kde jsou odpovídající pohárky umístěny.

Stres i léky

Signály z úst i nosu se ve vnímání chuti skládají až v mozku, a tak není divu, že na výsledek může mít vliv psychický stav i neurologická onemocnění. Stačí i „obyčejná“ deprese, abychom měli pocit, že jídlo je fádní a bez chuti.

K témuž dochází i při hlubokém vyčerpání, například po těžké angíně. Návrat k normálnímu stavu pak může trvat několik týdnů, během nichž se tělo zotavuje.

Signály a jejich vnímání běžně ovlivňuje také kouření, některé léky, chemoterapie, přebytek nebo nedostatek některých živin na jídelníčku. Příčiny se u různých pachutí, které vnímáme na jazyku, poněkud liší.

* Kovová

Pachuť kovu v ústech nejčastěji cítíme při drobném krvácení dásní. Krev je bohatá na železo, takže krvácení je pro tuto pachuť přirozeným vysvětlením. Může jít o signál zánětu dásní nebo počínající parodontózy. Pokud takový stav trvá déle, rozhodně se vyplatí navštívit zubaře.

Další možné příčiny

– Kovovou pachuť může způsobovat nadměrné užívání doplňků stravy obsahujících železo, zinek, hořčík, někdy i další minerály.

– Také jód může být zrádný, pokud ho doplňujete uměle nebo častou konzumací mořských plodů a řas.

– Někdy se tak může hlásit nesnášenlivost určitých potravin. Jejich vytipování je ovšem složité. Je třeba dva až tři dny držet v podstatě přísnou dietu a jíst pouze bílé pečivo, těstoviny nebo brambory s máslem.

Poté lze začít přidávat obvyklé potraviny a sledovat, zda a kdy se kovová pachuť objeví.

Pozor: Pokud kovová pachuť v ústech vznikne náhle a doprovází ji silné točení hlavy a závrať, pak je v podezření akutní otrava rtutí, olovem, mědí nebo selenem.

V úvahu to přichází spíše při nehodách v průmyslové výrobě, přesto je dobré o tom vědět. Stav totiž vyžaduje okamžitou léčbu.

* Kyselá

Nejčastějším důvodem bývá pálení žáhy. Žaludeční šťávy jsou extrémně kyselé, což se neprojevuje jen palčivostí, ale právě nakyslou chutí v ústech.

Zda jde o tuto příčinu, zjistíte, když zkusíte nepříjemné pocity tlumit jedlou sodou nebo některým z volně prodejných přípravků proti pálení žáhy. U toho by ale nemělo skončit, protože opakované stoupání žaludečního obsahu do jícnu čili reflux je rizikový stav.

Žaludeční šťávy naleptávají sliznici, což může vést až k rakovině. Proto by měl potíže posoudit a sledovat lékař, který může navrhnout také další metody léčení včetně chirurgických.

* Slaná

Příčin slané pachuti v ústech je vícero a zpravidla jsou neškodné.

– Slanost můžete vnímat při hnisavých zánětech v ústech a nosohltanu. Je to následek sekretu, který se v ložiscích uvolňuje, smyslové pohárky nejsou poškozené. Po vyléčení infekce slaná pachuť zmizí.

– Za slaným vjemem se mohou skrývat také nežádoucí účinky některých léků, zejména antibiotik, antidepresiv, přípravků na snížení vysokého krevního tlaku nebo proti plísňovým infekcím.

– Vyskytnout se může i při nedostatku některých minerálů, železa, zinku nebo jódu.

* Hořká

Nejedli jste ořechy, čekanku nebo grep? Tyto potraviny obsahují tolik hořkých látek, že citlivé osoby pak mohou cítit jejich dozvuk na jazyku i v následujících dnech. Častěji jde ale o signál potíží se žlučníkem nebo játry.

Žluč pak neodtéká do žaludku podle potřeb trávení, ale i nalačno, zvláště nepříjemný pocit to může být po ránu. V takovém případě o sobě dávají vědět i další trávicí obtíže, takže je radno co nejdříve se nechat vyšetřit. A to tím spíše, že potíže mohou zahrnovat i slinivku.

Další možné příčiny

– K hořké pachuti může vést i značná spotřeba alkoholu, vlastním důvodem je opět přetížení jater, které musí toxiny odbourávat.

– Hořkost v ústech může zůstávat i při léčbě určitými antibiotiky, antidepresivy nebo přípravky na snížení krevního tlaku.

– Také u léčby chemoterapií se uvádí, že může změnit vnímání chutí a vytvořit převažující hořkost.

– Hořkou pachutí se může hlásit také zatím nediagnostikovaná a neléčená cukrovka.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
9.6.2023
Přírodě to v plném květu sluší, tak proč kousek její krásy nevyužít pro sebe. Mezi čerstvými bylinami se najde leckterá, která svědčí kůži i vlasům. Máme pro vás pár praktických návodů. Heřmánková péče Heřmánek báječně pomáhá na problémovou pleť – zklidňuje podráždění, regeneruje, urychluje hojení drobných oděrek i popraskané suché kůže. U té je třeba ale po koupeli kůži důkladně namazat mastným
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,