Domů     Ta podivná pachuť v ústech…
Ta podivná pachuť v ústech…
23.4.2023

Může být slaná, nahořklá i kyselá. A může značně obtěžovat, zvláště když se vrací. Pak navíc signalizuje, že něco v těle není v pořádku.

Že nás mohou smysly mámit, platí i o chuti. Stačí nachlazení a ucpaný nos. Jídlo najednou ztratí chuť.

Je to tím, že smyslové pohárky na jazyku rozlišují jen pět základních chutí, sladkou, slanou, kyselou, hořkou a umami, česky nedokonale přeloženou jako delikátní nebo lahodnou.

Vše ostatní jsou ve skutečnosti čichové vjemy z nosu, které mozek skládá dohromady s chutěmi. K šálení chuťového smyslu ale může dojít i při dalších onemocněních nebo pod vlivem různých látek, které mění vnímání signálů z pohárků na jazyku.

Co umí zázračné ovoce

Jde o plod keře bez českého názvu, latinsky zní Synsepalum dulcificum. Dozrávají na něm bobule podobné šípkům, které dokážou zablokovat vnímání kyselé chuti a posílit sladkou.

Efekt je dočasný, trvá asi hodinu, ale během té doby přináší nevšední chuťové zážitky. Citron se změní na cukrovou pochoutku a čokoláda začne být až nesnesitelně sladká. Ostatních chutí se změny nedotýkají, slané zůstane slaným a hořké hořkým.

Tyto plody se u nás sice neprodávají, ale sehnat se dají tabletky s jejich výtažkem, který působí stejně. Pokud vás zajímají podrobnosti, najdete podrobný popis účinku na webu Cuketka.cz.

Pět základní chutí má na jazyku své okrsky, kde jsou odpovídající pohárky umístěny.
Pět základní chutí má na jazyku své okrsky, kde jsou odpovídající pohárky umístěny.

Stres i léky

Signály z úst i nosu se ve vnímání chuti skládají až v mozku, a tak není divu, že na výsledek může mít vliv psychický stav i neurologická onemocnění. Stačí i „obyčejná“ deprese, abychom měli pocit, že jídlo je fádní a bez chuti.

K témuž dochází i při hlubokém vyčerpání, například po těžké angíně. Návrat k normálnímu stavu pak může trvat několik týdnů, během nichž se tělo zotavuje.

Signály a jejich vnímání běžně ovlivňuje také kouření, některé léky, chemoterapie, přebytek nebo nedostatek některých živin na jídelníčku. Příčiny se u různých pachutí, které vnímáme na jazyku, poněkud liší.

* Kovová

Pachuť kovu v ústech nejčastěji cítíme při drobném krvácení dásní. Krev je bohatá na železo, takže krvácení je pro tuto pachuť přirozeným vysvětlením. Může jít o signál zánětu dásní nebo počínající parodontózy. Pokud takový stav trvá déle, rozhodně se vyplatí navštívit zubaře.

Další možné příčiny

– Kovovou pachuť může způsobovat nadměrné užívání doplňků stravy obsahujících železo, zinek, hořčík, někdy i další minerály.

– Také jód může být zrádný, pokud ho doplňujete uměle nebo častou konzumací mořských plodů a řas.

– Někdy se tak může hlásit nesnášenlivost určitých potravin. Jejich vytipování je ovšem složité. Je třeba dva až tři dny držet v podstatě přísnou dietu a jíst pouze bílé pečivo, těstoviny nebo brambory s máslem.

Poté lze začít přidávat obvyklé potraviny a sledovat, zda a kdy se kovová pachuť objeví.

Pozor: Pokud kovová pachuť v ústech vznikne náhle a doprovází ji silné točení hlavy a závrať, pak je v podezření akutní otrava rtutí, olovem, mědí nebo selenem.

V úvahu to přichází spíše při nehodách v průmyslové výrobě, přesto je dobré o tom vědět. Stav totiž vyžaduje okamžitou léčbu.

* Kyselá

Nejčastějším důvodem bývá pálení žáhy. Žaludeční šťávy jsou extrémně kyselé, což se neprojevuje jen palčivostí, ale právě nakyslou chutí v ústech.

Zda jde o tuto příčinu, zjistíte, když zkusíte nepříjemné pocity tlumit jedlou sodou nebo některým z volně prodejných přípravků proti pálení žáhy. U toho by ale nemělo skončit, protože opakované stoupání žaludečního obsahu do jícnu čili reflux je rizikový stav.

Žaludeční šťávy naleptávají sliznici, což může vést až k rakovině. Proto by měl potíže posoudit a sledovat lékař, který může navrhnout také další metody léčení včetně chirurgických.

* Slaná

Příčin slané pachuti v ústech je vícero a zpravidla jsou neškodné.

– Slanost můžete vnímat při hnisavých zánětech v ústech a nosohltanu. Je to následek sekretu, který se v ložiscích uvolňuje, smyslové pohárky nejsou poškozené. Po vyléčení infekce slaná pachuť zmizí.

– Za slaným vjemem se mohou skrývat také nežádoucí účinky některých léků, zejména antibiotik, antidepresiv, přípravků na snížení vysokého krevního tlaku nebo proti plísňovým infekcím.

– Vyskytnout se může i při nedostatku některých minerálů, železa, zinku nebo jódu.

* Hořká

Nejedli jste ořechy, čekanku nebo grep? Tyto potraviny obsahují tolik hořkých látek, že citlivé osoby pak mohou cítit jejich dozvuk na jazyku i v následujících dnech. Častěji jde ale o signál potíží se žlučníkem nebo játry.

Žluč pak neodtéká do žaludku podle potřeb trávení, ale i nalačno, zvláště nepříjemný pocit to může být po ránu. V takovém případě o sobě dávají vědět i další trávicí obtíže, takže je radno co nejdříve se nechat vyšetřit. A to tím spíše, že potíže mohou zahrnovat i slinivku.

Další možné příčiny

– K hořké pachuti může vést i značná spotřeba alkoholu, vlastním důvodem je opět přetížení jater, které musí toxiny odbourávat.

– Hořkost v ústech může zůstávat i při léčbě určitými antibiotiky, antidepresivy nebo přípravky na snížení krevního tlaku.

– Také u léčby chemoterapií se uvádí, že může změnit vnímání chutí a vytvořit převažující hořkost.

– Hořkou pachutí se může hlásit také zatím nediagnostikovaná a neléčená cukrovka.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,