Domů     Nezapomněli jste na zelí?
Nezapomněli jste na zelí?
24.8.2019

Cítíte se malátní, leze na vás jarní únava, nebo se jen chcete na jaro připravit? Dejte si zelí. Naši předkové to dělali po celá století také tak a na konci zimy je to poklad v kuchyni.

Tradiční česká kuchyně se bez zelí neobejde. Ale nejen ta česká. Těží z toho, že jen málokterou zeleninu lze připravit na tolik způsobů jako zelí. Nejzdravější je ale kysané.

Pokud si je budete kupovat, upřednostňujte domácí produkty, anebo si udělejte vlastní. Tak budete mít alespoň jistotu, že v něm nejsou žádné urychlovače kvašení. Povíme vám, jak na to.

Kysané zelí

Na pětilitrovou nádobu budete potřebovat: 5,5 kg nakrouhaného zelí, 100 g kuchyňské soli, 10 g kmínu (můžete přidat 80 g cibule, ale nemusí být, právě tak se přidává bobkový list, nové koření a pepř, jablka, mrkev či kopr)

1) Očištěné hlávky rozčtvrtíme, zbavíme košťálu a na kruhadle nakrouháme. Následně promícháme s příslušnými přísadami a postupně plníme do kameninové nádoby (běžně je prodávají v obchodech s domácími potřebami).

2) Při plnění krouhanku dusáme ručně tloukem, abychom vytěsnili vzduch. Při dusání se uvolňuje buněčná šťáva, kterou podle potřeby ubíráme, ale tak, aby naložené zelí bylo stále pod hladinou. (Je potřeba zelí zatížit.)

3) Při nakládání má mít zelí teplotu asi 20 °C a po dobu kvašení, která trvá 4–6 týdnů, teplotu 12–15 °C.

4) Během kvašení kontrolujeme, aby zelí bylo stále pod vodou. Když není, dolijeme je 2% solným roztokem (svaříme 20 g soli na 1 l vody a necháme vychladnout).

5) Po vykvašení přendáme nádobu do chladné místnosti a jednou za dva až tři týdny opět kontrolujeme, zda je zelí pod vodou a zda je ve žlábku soudku pod víkem voda, aby k zelí nemohl vzduch.

Tip Paní domu: Pokud chcete naložit zelí víc a máte někde blízko zelárnu, vyplatí se nakrouhané zelí koupit. To se však obvykle dělá na podzim, aby bylo dost zelí na zimu.

Zelí bílé, nebo červené?

Je to jen otázka vaší chuti. I když červené zelí má po uvaření výraznější chuť. Hodí se hlavně k drůbeži, zejména k huse a kachně, dobře si rozumí se zvěřinou.

Pomineme-li obligátní vepřové, určitě neprohloupíme, přidáme-li je do salátů, štrůdlů, polévek, masových či zeleninových závitků a rybích nákypů.

Labužnický salát z červeného zelí

400 g červeného zelí, 2 pomeranče, 2 lžíce rozinek, sekané ořechy, lístky petržele

Zálivka: šťáva z jednoho pomeranče, sůl, špetka cukru, trocha citronové šťávy

1) Omyté zelí nakrouháme nebo nakrájíme na velmi tenké proužky, přidáme hrstičku rozinek, sekané vlašské ořechy osolíme, opepříme, zalijeme zálivkou a dobře promícháme.

2) Pomeranč rozdělíme na dílky a salát jím spolu s petrželkou ozdobíme.

Bažantí prsíčka se zelím a hořčičnou omáčkou

4–6 lžic rozpuštěného másla, 4 vykostěná bažantí prsíčka bez kůže, 4 plátky slaniny, 425 g bílého zelí, snítky bylinek na ozdobení

Omáčka: 3 dl kuřecího vývaru, nebo vývaru ze zvěřiny, 2 lžíce portského vína, 2– 4 lžíce hrubozrnné hořčice, 3 dl nízkotučné smetany

1) Ve velké pánvi na smažení rozehřejeme máslo, vložíme bažantí prsíčka obalená slaninou a 3–4 minuty mírně smažíme. Poté obrátíme a pečeme po druhé straně. Vyjmeme z pánve, podle chuti přisolíme a opepříme a před podáváním necháme 3 minuty odpočinout.

Doba smažení se bude lišit podle tloušťky prsíček. Hotová by měla mít pevné maso, ale trochu „gumové“ na dotek a při pokrájení na plátky by měla být propečená i uvnitř.

2. Omáčku připravíme smícháním vývaru a portského na pánvi. Povařením snížíme množství tekutiny, vmícháme hořčici a smetanu a vše vaříme tak dlouho, dokud omáčka nezíská takové hustoty, aby ulpívala na lžíci. Podle chuti osolíme a opepříme.

3. Mezitím uvaříme zelí, scedíme je a promícháme s máslem, podle chuti osolíme a opepříme. Rozdělíme na 4 talíře a uprostřed každého navršíme hromádku. Na ni položíme bažantí prsíčka a přelijeme trochou omáčky. Podáváme nejlépe s opečeným bramborem.

Plněné zelí Camburat

Menší hlávka zelí, 500 g tučnějšího vepřového masa (bůček), 100 g uzeného masa nebo slaniny, 2 středně velké cibule, 1 vejce, 150 g strouhanky, pepř, sůl, obloha: 6 menších cibulek, 4 mrkve

1) Do vařicí osolené vody ponoříme hlávku zelí a asi 5 minut ji vaříme, pak sundáme hrnec z ohně a hlávku necháme ještě chvíli v horké vodě, aby listy zvláčněly.

2) Spařené zelí necháme odkapat a potom ho list po listu rozevřeme jako květinu. Náplň: Vepřové maso nebo bůček umeleme a smícháme s uzeným masem nakrájeným na malé kostičky, drobně pokrájenou cibulkou osmaženou do růžova, vejcem, strouhankou, pepřem a solí.

3) Každý list rozevřeného zelí postupně namažeme touto náplní a listy znovu skládáme do hlávky, kterou pevně svážeme ze všech stran nejméně osmi nitěmi. Zelí pečeme přikryté pekáčem nebo alobalem 2-3 hodiny za stálého podlévání.

Během pečení přidáme do pekáče 6 celých cibulí a mrkev nakrájenou na kolečka. Můžeme zakápnout i kvalitním bílým vínem.

Víte, že…

… kysané zelí uvolňuje napětí, působí proti depresím?

… obsah vitaminu C je v kysaném zelí dokonce vyšší než v čerstvém a už deseti deky pokryjeme například denní potřebu vitaminu C více než z jedné třetiny?

… aktivuje imunitní systém v boji proti virům, bakteriím i infekcím?

… snižuje vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek?

… aktivuje metabolismus sacharidů, stimuluje nervy a mozek, zlepšuje náladu a koncentraci?

Dobrá rada Paní domu

Pokud jste nabyli přesvědčení, že zelí vám pomůže na všechno a šťáva ze zelí je téměř superlék, nejste sice daleko od pravdy, ale přesto zelí nehltejte po kilech.

Tato rada se týká hlavně majitelů účinných odšťavňovačů, kteří se díky snadné výrobě zeleninových šťáv nestřídmě předávkovávají, a navíc žijí v iluzi, že čím více těchto zdravých potravin zkonzumují, tím více učiní pro své zdraví. Opak je pravdou. Kouzlo je v pravidelnosti a rozumném užívání.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
26.9.2023
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost, což jiná kypřidla nezvládnou
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
14.9.2023
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
12.9.2023
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
10.9.2023
Nerostou? Nevadí, při procházce po lese se dají nasbírat suroviny i na jiné delikatesy než jen na smaženici. Stromové víno „Ochránce“ Chutí připomíná řecké víno retsina, do něhož se přidává borová pryskyřice. Stromové víno se hodí k sýrovým a zeleninovým jídlům a díky obsahu tříslovin také jako aperitiv nebo digestiv. Oživuje při únavě. Budete potřebovat - menší mísu mladých, ale už vzro
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk