Jsou mezi nimi látky neškodné, ba dokonce zdraví prospěšné, jako některé vitaminy nebo chlorofyl. Jiná éčka ovšem vzbuzují oprávněné pochyby – a ta bychom si měli zapamatovat.
Bohužel neexistuje žádné zjednodušené vodítko, podle čeho poznat přídatné látky v potravinách, které představují určité riziko pro zdraví.
Nefunguje to ani podle kategorií – mezi barvivy se přes jejich obecně špatnou pověst najdou látky jako přírodní karoteny nebo výtažek z kurkumy. Problémem tedy není kategorie, ale konkrétní sporné látky. Které to jsou?
Žlutá barviva
Jde konkrétně o barviva, která se používají hlavně do džemů, pudingů a slaných křupavých pochoutek.
E102 (tartazin) a E110 (žluť SY) – mohou vyvolat kožní vyrážku a dechovou nedostatečnost. Ohroženi jsou z nějakého důvodu více lidé, kteří trpí přecitlivělostí na kyselinu acetylsalicylovou (acylpyrin). U dětí mohou tato barviva vyvolat hyperaktivitu.
E104 (chinolinová žluť) – může vyvolat poruchy soustředění a hyperaktivitu nejen u dětí. Dalším nepříjemným následkem může být pseudoalergická reakce se svěděním, kopřivkou, tekutou rýmou a astmatickými potížemi.
Oproti pravé alergii však nastupuje později, nikoli hned po požití určité potraviny. Potíže mohou přetrvávat několik dní i déle.
Červená barviva
Vylepšuje se jimi vzhled masných produktů, cukrovinek, marmelád i omáček. O která přesně jde?
E127 (erythrosin) – je v podezření, že podporuje rozvoj poruch štítné žlázy. Kromě toho může vést k hyperaktivitě u dětí, podobně jako červená barviva E122, E124 a E129. Ta současně mohou zhoršovat astmatické potíže a průběh alergických reakcí.
E123 (amarant) – s potravinou stejného názvu nemá nic společného, jde o shodu jmen, tento amarant se vyrábí z kamenouhelného dehtu.
Jako barvivo může rovněž nepříznivě komplikovat život alergikům, ale kromě toho se uvažuje o jeho nepříznivém vlivu na stav ledvin. Může vyvolávat hyperaktivitu u dětí.
Konzervanty
V potravinách se bez nich prakticky neobejdeme, protože brání množení bakterií, kvasinek a plísně, a tedy rychlému kažení jídla. Jenže některé tyto látky mohou mít současně nepříjemný vliv na zdraví.
E220 (oxid siřičitý) – brání hnědnutí ovoce a zeleniny, proto bývá v sušeném ovoci, marmeládách, džusech, ale třeba i ve výrobcích z brambor.
Může vyvolat bolesti žaludku, průjem, nevolnost nebo dechové potíže, dlouhodobá konzumace by mohla vést až k tvorbě žaludečních vředů. Ničí vitaminy B1 a B12.
E249 (dusitan draselný) a E250 (dusitan sodný) – posilují uzenou chuť potravin a červenou barvu masných výrobků, současně brání produkci botulotoxinu a brání žluknutí.
Jenže tyto vlastnosti bohužel doprovází riziko poklesu krevního tlaku po požití, což je nebezpečné zejména pro děti. Při smažení potravin, které je obsahují, navíc vznikají silně rakovinotvorné látky.
Kromě toho omezují schopnost krve vázat kyslík, což je opět nejvíce nebezpečné pro nejmenší děti.
E319 (terciální butylhydrochinon) – je to přípravek proti žluknutí, brání v množení některých bakterií a plísní. Najít ho můžete na obalech chipsů, brambůrek, uzenin i snídaňových cereálií.
Vyšší dávky mohou vyvolávat neurologické potíže jako hučení v uších, delirium, ale také nevolnost a dušnost.
Zahušťovadla a pojidla
Tyto přídatné látky dávají potravinám žádoucí konzistenci a udržují ji stabilní. Většinou jsou to éčka pro zdraví bezpečná, ale jejich účinky mohou vytvářet nečekané zádrhele.
E407 (karagen) – získává se z červených mořských řas a jeho úkolem je bránit rozpadu konzistence potravin, jako jsou pudingy, omáčky nebo třeba kečup.
Zdraví sice nepoškozuje, ale díky svým vlastnostem omezuje vstřebávání živin při trávení, což je nežádoucí zvláště u dětí, oslabených a nemocných lidí.
E425 (konjaková guma) – přidává se do polévek, majonéz i džemů a platí o něm totéž co o karagenu. Ačkoliv zdraví neškodí, brání vstřebání živin, zvláště těch, které jsou rozpustné v tucích.
E999 (extrakt kvilajové kůry) – kvilaj je jihoamerický strom a výtažek z jeho kůry se používal jako bezpečný emulgátor a prostředek na tvorbu a stabilizaci pěny v nápojích.
Pak se ovšem dostal do podezření, že může redukovat množství krevních buněk a snižovat jeho množství.
Ochucovadla
Zintenzivňují chuť a současně zvyšují i pocit hladu.
E602 až 6225 – jde o různé formy glutamátu, což je látka, kterou tělo samo produkuje a jež funguje jako neuropřenašeč. S ochucenými potravinami ale přijmeme nesrovnatelně vyšší dávku, což vyvolá zmatek při přenosu nervových signálů.
Ten se pak může projevit bolestí hlavy, poruchami spánku, zvracením, nevolností i náhlým zvýšením krevního tlaku.
Sladidla
Nejde o cukr, ale o syntetické látky, z nichž většina je zcela neškodná.
E951 (aspartam) – denní dávka by neměla překročit 40 mg na 1 kg váhy těla, jinak se mohou projevit nežádoucí účinky aspartamu. Patří tam bolesti hlavy a potíže s pamětí, poruchy vidění, hyperaktivita, schvácenost. Zatím neuzavřená diskuze se vede o zvýšeném riziku rakoviny.
E952 (cyklamát) – v USA je tato látka zakázaná pro podezření z rakovinotvorných účinků. V Evropě je povolená a účinky na zdraví se dále zkoumají.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock