Domů     7 fíglů pro lepší paměť
7 fíglů pro lepší paměť

Pokud se vám při čtení titulku vybavily všelijaké důmyslné metody a hříčky, jak si toho pamatovat více a lépe, pak to je až to poslední, co se dá proti zapomnětlivosti dělat.

Kondice mozku, stejně jako jiných tělesných partií, především závisí na životosprávě a zdraví.

Ke zhoršování paměti může docházet z různých důvodů a velmi často v tom hraje roli stres. Pokud se cítíme ohroženi určitou situací, pak se informace zapisují do paměti jen mělce.

Je-li stres dlouhodobý, pak lehce získáte dojem, že se na svou hlavu už nemůžete spolehnout. Další velmi rozšířenou příčinou, u níž si málokdo uvědomuje souvislost s výkonností mozku, je jídelníček chudý na mořské ryby a ořechy.

Negativně se ale na výkonu paměti může podepisovat i nedoslýchavost, protože ta prokazatelně usnadňuje úpadek rozumových schopností. Naštěstí ve všech případech existuje cesta, jak paměť opět zlepšit. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Jídelníček pro mozek

1. fígl: Tuky mořských ryb

Asi vás to překvapí, ale tuky tvoří podstatnou část mozkové hmoty. Tvoří vnější část nervových buněk a na jejich kvalitě závisí hladkost výměny informací mezi mozkovými buňkami. Kvalita závisí na typu tuků.

Pro mozek jsou žádoucí tuky vyskytující se především v mořských rybách a korýších, kromě nich pak ve vlašských ořechách a lněných semenech. Důležitost tuků z mořských ryb má původ v etapě vývoje mozku primátů v lidský.

Tehdy sehrála rozhodující roli strava našich afrických prapředků, kteří se živili mořskými rybami a korýši. Právě tyto tuky společně s dostatkem sacharidů umožnily převratný skok v rozvoji mozkových schopností.

Dodnes proto zůstávají podstatnou složkou nervových buněk a jsou nezbytné pro jejich správné fungování.

Tip: Nejlepším a nejdostupnějším zdrojem prospěšných tuků jsou losos, sleď, sardinky, makrela.

Když mořské tuky chybí

Pokud mořských ryb, případně vlašských ořechů a lněných semen či oleje z nich konzumujete málo, pak nervovému systému tato veledůležitá stavební látka chybí. V nouzi musí brát zavděk tím, co jídelníček poskytuje – což jsou obvykle tuky živočišné.

Ty ovšem nejsou plnohodnotnou náhražkou, což se může odrážet ve zhoršených mozkových funkcích, zvláště při dlouhodobě nevhodném složení tuků na jídelníčku.

Změny duševního výkonu, které pak přičítáme stárnutí, mohou být ve skutečnosti zapříčiněny dlouhodobým nedostatkem zdravých tuků.

Tip: Už po několika týdnech, kdy na jídelníček zařadíte mořské ryby, se prokazatelně opět zvyšuje efektivita práce mozku.

Pozor: Rostlinné tuky nestačí

Kdo by chtěl problém s tuky pro mozek řešit jakýmikoliv panenskými rostlinnými oleji, jinak prospěšnými pro zdraví, nemusí uspět. V některých rostlinných olejích totiž převažuje jiný typ tuků – tzv.

omega 6. Náš mozek však potřebuje tuky označované omega 3. Jejich dodávání je o to důležitější, že kromě stavby mozkových buněk ještě tlumí schopnost omega 6 tuků vyvolávat záněty.

Právě chronický prozánětlivý stav v těle se skrývá za nejrozšířenějšími civilizačními onemocněními a také za úbytkem duševních schopností či Alzheimerovou chorobou.

2. fígl: Vyzkoušejte:

– Lněný olej

Lněný olej obsahuje kolem 57 % omega 3 tuků a nemá v tomto směru konkurenci. Bohužel je však velmi náchylný k oxidaci čili žluknutí, a to zvláště lisovaný za studena. Proto je vhodnější zařadit na jídelníček spíše lněné semínko.

Hodí se do slaného pečiva, ale krátce nasucho opražené a lehce osolené je výborným ochucením i na hotové pokrmy a saláty.

– Řepkový olej

Je druhou nejlepší volbou, pokud jde o omega 3, obsahuje 10 % tohoto typu tuků. Chuťově vynikající je panenský řepkový olej, který se pro svou svěží obilnou příchuť a aroma hodí zejména do domácího pečiva.

3. fígl: Vitaminy řady B

Efektivitu mozku můžete zlepšit vitaminy řady B, o nichž je dobře známo, že jsou nezbytné pro nervovou soustavu.

Dobré paměti pomáhá zejména pravidelná konzumace vitaminů B1 a B12. Hlavním zdrojem tohoto i dalších vitaminů skupiny B jsou mléčné výrobky, pivovarské kvasnice, celozrnné obiloviny, luštěniny a poněkud problematická játra.

Jak škodí stres

Stres není jen nepříjemný pocit, ve skutečnosti jde o tělesnou reakci doprovázenou zvýšeným vylučováním určitých hormonů. Jejich úkolem je mobilizovat naše síly, abychom byli schopni postavit se hrozícímu nebezpečí nebo před ním utéct.

Už z toho je jasné, že jde o reakci vývojově zastaralou, která nám dnes způsobuje spíš potíže, neboť nás neohrožují divoká zvířata, ale spíš pracovní nebo finanční problémy.

V tom případě trvá stresová situace déle, což vede k dlouhodobé produkci stresových hormonů. Ty pak zatěžují psychiku, oslabují imunitu, komplikují zažívání, zhoršují spánek i paměť. Výsledkem je pak vyčerpanost a únava, které dále oslabují duševní funkce.

Mlhavé vzpomínky

Pokud jsme vystaveni akutnímu stresu, dostává se pod negativní vliv stresových hormonů část mozkové kůry, která řídí rozhodování a krátkodobou paměť. Hormony blokují ukládání informací a současně také jejich vybavování.

Proto se připadáme jako ochromení a později si na ohrožující situaci špatně vzpomínáme. Dobře tento stav znají úzkostní studenti, přepadává je při zkoušce.

Bohužel podobně tomu je i při stresu chronickém, kdy už v postiženém okrsku mozkové kůry dochází k určitým změnám. Ty se projeví zhoršením mentální pružnosti a pozornosti.

4. fígl: Nácvik duševního klidu

Zkuste návod od osoby nadmíru povolané, a sice od tibetského mnicha jménem Tulku Thondup Rimpočhe, který vydal knižně tradiční meditační cvičení pro zdraví a pohodu. Český překlad se jmenuje Léčivá síla mysli. Jak tedy meditovat proti dopadům stresu?

– Když cítíte stres, soustřeďte se na pocit, kde v těle vytváří tlak. Často totiž lze stres uvolnit jen tím, že si ho uvědomíte. To vede k uvolnění svalů, stresem napjatých.

– Pokračujte tím, že budete vědomě uvolňovat napětí svalů v obličeji. Můžete si představit, že na obličej dopadá příjemné teplé světlo a strnulost rozpouští. Totéž i v dalších částech těla, kde napětí svalů cítíte.

– Natáhněte paže nad hlavu a sevřete ruce v pěst. Při natahování napněte svaly a nadechněte se. Chvíli vydržte. Pak s výdechem paže povolte a otevřete pěsti. Pozorujte, jak se napětí uvolňuje a odchází. Můžete to podpořit představou, že váš výdech odvádí napětí pryč z těla.

5. fígl: Byliny pro vnitřní pohodu

Jemně působící podporou v zátěžových situacích mohou být bylinné čaje se zklidňujícím účinkem na psychiku. Nedosahují sice efektivity léků proti úzkosti, ale současně ani neohrožují nepříznivými vedlejšími účinky a rizikem vzniku závislosti.

Mezi nejvíce používané byliny patří meduňka, kozlík a mučenka. Výrazné účinky má také třezalka, ale u té je třeba opatrnosti, protože vytváří nežádoucí reakce s řadou léčiv. Proto je vhodné se nejdříve informovat v lékárně, pokud berete nějaké léky.

Opomíjeným a velmi příjemným prostředkem na uklidnění je též čaj z růžových květů, které se prodávají chemicky neošetřené a v bio kvalitě.

6. fígl: Nepodceňujte naslouchadla

Záludný je zejména nenápadně postupující úbytek sluchu, protože si na něj postižený přivykne a nemá potřebu řešit problém s lékařem. Ovšem omezení sluchu současně znamená stále výraznější vyloučení z běžné mezilidské komunikace.

To vede k oslabení myšlenkových podnětů a v důsledku toho pak k poklesu duševní aktivity včetně paměti. Pokud tento stav trvá, může vést k rozvoji demence.

7. fígl: Zkontrolujte své léky

Potíže s pamětí mohou být i nežádoucím následkem užívání určitých medikamentů. Může k tomu dojít u léků proti úzkosti, protože ovlivňují části mozku, které přesouvají informace z krátkodobé do dlouhodobé paměti.

Podobně se mohou projevit určité typy antidepresiv. Problémy mohou způsobovat i některé přípravky určené k léčbě srdečních onemocnění, léky proti bolesti nebo proti inkontinenci.

V každém případě, pokud pravidelně berete nějaké léky a současně máte pocit, že se zhoršuje vaše paměť, pročtete si příbalový leták a případně se pak poraďte s lékařem o výměně přípravku za jiný.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
27.5.2023
Také máte potíž, kam si do auta uložit ubrousky nebo papírové kapesníčky, aby byly po ruce, ale přitom nepřekážely? Zkuste jednoduchý a vtipný trik. Klasické ubrousky do auta nejsou vůbec šikovné. Krabice je příliš velká, ale ani když sáhnete po té menší, krychlové, není v autě kam dát, aby držela na svém místě. Naštěstí je možné tento problém elegantně a hravě vyřešit. A ještě si zamlsáte.   Jak
24.5.2023
Pára je skvělá nejen pro boj s bakteriemi, roztoči nebo skvrnami, ale dokáže zlepšit vlastnosti textilních vláken a pomoci i jinak. Jaké jsou rozdíly oproti klasickému praní? Možná jste o nich už slyšeli, ale jestli ne, pak vězte, že obliba parních praček neustále roste. Nabízejí totiž výhody, které se nedají jen tak přehlédnout. Nutno ale nejprve vysvětlit, že to není tak, že by tyto pračky vodu
11.5.2023
Načněme tím z  granátového jablka (viz úvodní foto). Má pověst přírodního anti-aging přípravku. Řeší dva hlavní problémy zralé pokožky: Zmírňuje její suchost a zlepšuje pružnost. Tím dokáže zpomalit postup stárnutí, navíc vyhlazuje už vzniklé jemné vrásky. Můžete ho použít do pleťových masek, jako základ se hodí avokádo nebo banán. Ale dokáže nahradit i denní krém, zvláště prospěšný je za chladn
9.5.2023
Dekorace inspirované mořským pobřežím mají své specifické kouzlo stejně jako dovolená, kterou připomínají. Zvlášť teď, když už se jí nemůžeme dočkat. Jako základ věnce vyřízněte kruh ze silnější lepenky nebo tenčí dřevotřískové desky. Ten polepte pevně stočenou spirálou z přírodního provazu. Na papír si nakreslete vzor pro hvězdice ve třech různých velikostech. Nejmenší by měla zhruba odpovída
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla