Nebylo by divu, letní zásoby se v průběhu zimy dříve nebo později vyčerpají. Nedostatek pak má nepříjemné následky na zdraví, neboť vitamin D je nepostradatelný nejen pro pevné kosti, ale také pro dobře fungující obranu proti sezónním virózám v předjaří.
Dá se samozřejmě doplňovat i uměle, ale polykání kapslí má jistý háček. S dávkou vitaminu je totiž nutné sladit také množství vápníku, které denně přijímáme.
Obě živiny v těle úzce spolupracují při důležitých procesech a jejich nerovnováha může vytvořit vážné poruchy. Hrozí vznik vápenatých usazenin v tkáních, hlavně v ledvinách a v cévách, a také oběhové potíže.
Zajímavé je, že při přirozené tvorbě vitaminu D při slunění předávkování nedochází. Příroda se už postarala o to, aby se případný přebytečný vitamin D v kůži zase rozložil a nedostal se do krevního oběhu.
Zcela bezpečně můžete doplňovat vitamin D také potravinami, které jsou na něj bohaté jako tučné mořské ryby – i tak jde totiž o slabé zdroje. Oproti slunečnímu záření, které podněcuje tvorbu vitaminu asi z 80 až 90 % z toho, pokryje jídelníček nanejvýš 20 %.
Kromě mořských ryb se doporučují také houby, zejména lišky a žampiony, dále vejce a margaríny obohacené vitaminem D.