Domů     Kuchyň ve venkovském stylu
Kuchyň ve venkovském stylu
3.1.2022

Když se řekne kuchyň, asi si všichni představíme vůni oběda, upečeného koláče, klid a domov. A rádi bychom tenhle pocit prožívali znovu.

V představách mnohých je také kuchyň spojena s prázdninami u babičky kdesi na vesnici. Uprostřed velký dřevěný stůl, kam se pohodlně vejde celá rodina, přívětivé teplo sálající z kamen prosklený příborník., porcelánové kořenky. Místo, kde se umí zastavit čas. I to je možná důvod, proč jsou i dneska rustikální kuchyně tak oblíbené.

Plánování

Slovo rustikální, pocházející z latiny znamená venkovský nebo také drsný. Ale nemylme se hned na začátku. Nová kuchyně inspirovaná tímto stylem nemusí být plná starého nebo starožitného nábytku, o který budete nakonec zakopávat.

Kombinovat můžete i nové se starým, a především musíte vždycky hledět na funkčnost. Pokud seženete jednotlivé kousky ze starého zařízení a necháte je repasovat, můžete je klidně kombinovat s nově vyrobeným nábytkem také v rustikálním stylu.

Inspirovat se můžete v knihách o bydlení, ale i vzpomínkou na vám blízkou kuchyň.

Kuchyně s přiznanými trámy v odstínech šedé se spoustou užitečných šuplíčků, drevostavitel.cz
Kuchyně s přiznanými trámy v odstínech šedé se spoustou užitečných šuplíčků, drevostavitel.cz

U babičky

Když si vzpomenete, vypadaly všechny venkovské kuchyně skoro stejně, a přesto jinak. Ale mnohé měly společné. Kuchyni obvykle dominoval kachlový sporák na vaření, samozřejmě s troubou, ve které se daly upéci ty nejlepší buchty na světě.

Vedle něj stávala lavice, na které se mohl člověk ohřát, nebo se sem dalo leccos odložit. Uprostřed stál velký stůl, který sloužil jako jídelní, ale podle potřeby i pracovní, některých domácnostech byl naopak v rohu obklopený lavicemi.

V žádné kuchyni nechyběl příborník, police na poklice a kořenky a skříňka s mycím stolem, který měl obvykle dva dřezy a dal se po umytí nádobí zasunout. To samozřejmě do doby, než byl zaveden vodovod, který kuchyni zásadně proměnil.

A rozdíly v jednotlivých domácnostech? Stejné jako teď. Prostě odrážely finanční situaci rodiny.

Ještě jednou Ikea a ještě menší kout, ale do malého bytu bohatě stačí.
Ještě jednou Ikea a ještě menší kout, ale do malého bytu bohatě stačí.

Jde to i dneska

Když si uvědomíme, že naši předci, měli v kuchyni všechno, co potřebovali, můžeme na to jít úplně stejně, jen musíme zachovat styl, který jsme si vybrali. Samozřejmě na chalupě to budeme mít snadnější, ale ani v paneláku nemusíme zoufat.

Jen musíme asi trochu víc přemýšlet. Budeme možná muset přizpůsobit stěny vhodným obložením, případně vymyslet, jak si poradit s plastovými okny, která sice tak pěkně těsní, ale k tomuto typu kuchyně se prostě moc nehodí. Ale i s tím si počnete.

Leccos spraví dřevěné obložení, nebo třeba kostkované závěsy, parapet s kytičkami, bylinkami a třeba nějakou starou soškou.

Kuchyně nemusí být jen bílá a všimněte si vtipně schované digestoře a zapuštěné varné desky, bydlo.cz
Kuchyně nemusí být jen bílá a všimněte si vtipně schované digestoře a zapuštěné varné desky, bydlo.cz

Jak na to?

Pravidla, jak správně funguje kuchyň, znáte. Má zóny na úpravu potravin, stolování, odkládání. Pokud vám prostory neumožňují zařídit kuchyň z jednotlivých kusů a ani to pro vás není praktické, dbejte alespoň na členění linky.

Střídejte skříňky uzavřené dřevěnými dvířky se skleněnými a s otevřenými policemi nebo regály zakrytými závěsy a nezapomeňte na doplňky jako jsou poličky s kořenkami či košíky na drobnosti.

Moderní spotřebiče lze ukrýt a i sporák se dá vybrat takový, který bude ladit s celkovým vyzněním.

Nebojíte-li se, můžete zvolit barvu, se s patinou, hanak-nabytek.cz/
Nebojíte-li se, můžete zvolit barvu, se s patinou, hanak-nabytek.cz/

Krása je v detailech

Když budete vybírat dřez, dejte přednost kulatému třeba z granitu nebo kameniny či keramiky a určitě zapomeňte na pákové baterie. K vaší kuchyni se hodí jedině ty s křížovými kohoutky.

K sezení vybírejte židle či lavice a jejich tvrdost zmírněte dekorativními polštářky, které budou ladit s barvami závěsů.

Na stěny můžete pověsit krásné kousky, které vám v rodině zbyly po předcích, nebo je ulovíte ve starožitnictví – třeba měděný rendlík či starou bábovkovou formu. Jen to se zdobením nepřežeňte, protože byste si zkomplikovali úklid.

Sporák na pevná paliva užijete určitě na chalupě. Ohřejete se i uvaříte.
Sporák na pevná paliva užijete určitě na chalupě. Ohřejete se i uvaříte.

Podlaha

Může vypadat různě. Ideálně by mohla být dřevěná, případně z materiálu napodobujícího dřevo. Samozřejmě praktičtější jsou dlaždice, které by ale neměly být vzorované.

V detailu je krása, azurová kredenc by ozdobila každou kuchyň, marceldufek.myportfolio.com
V detailu je krása, azurová kredenc by ozdobila každou kuchyň, marceldufek.myportfolio.com

Barva a materiál

Krásně samozřejmě působí masivní hrubší dřevo v přírodních nebo i tmavších odstínech, ale protože by zařízení mohlo přesáhnout vaše finanční možnosti můžete si vypomoci i jinak.

Nábytek může být lakovaný vanilkovou, béžovou, modrou i zelenou barvou, ale jednotlivé kusy mohou být i kontrastní k základnímu ladění. Dřevo pak zachováme třeba na pracovní ploše. Dnes je už k dispozici impregnace, která je uchrání před vlhkostí.

Foto: Archiv firem

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
27.2.2024
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do plechových formiček na košíčky o průměru asi 3 cm. De
22.2.2024
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u jiné zase brání vstřebávání živin při trávení. Na co si dát pozor?
15.2.2024
Vybrat správnou dózu na uskladnění potravin není vůbec jednoduché. Věděli jste, že ta správná prodlouží životnost i čerstvost potravin? A ještě to s ní ve spíži vypadá skvěle. Mouka, cukr, luštěniny… Jak je máte doma uskladněné? Ponecháte je po otevření v původním obalu, nebo je přesypete jinam? A co brambory a čerstvá zelenina? Na trhu je obrovské množství různých krabiček, dóz, přepravek a boxů
13.2.2024
Rajčata kam se podíváš Pokud je milujete a máte zahrádku, asi si je sami pěstujete. Ale někdy nezbývá, než je koupit. A na trhu objevíte tolik odrůd, že rázem nevíte, která vybrat. Tady už nevystačíte s dělením na koktejlová cherry rajčátka, která se jedí i tepelně upravují v celku, a takzvaná salátová. Paradoxem je, že se sice salátová jmenují, ale přitom jsou vhodná i k tepelné úpravě. Nav
11.2.2024
To ví každý, kdo vlastní zahradu a potřebuje uchovat úrodu. Využívají ho i chovatelé domácích zvířat nebo třeba myslivci a rybáři. Mrazák se ale může hodit i nám ostatním. Kolikrát už jste měli možnost koupit výborné levné maso nebo vám sousedé nabízeli přebytky ze zahrady a vy jste odmítli s tím, že to prostě nemáte kam dát, protože i když máte velkou lednici s mrazákem, už se vám tam nic víc ne
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut