Domů     Kuchyň ve venkovském stylu
Kuchyň ve venkovském stylu
3.1.2022

Když se řekne kuchyň, asi si všichni představíme vůni oběda, upečeného koláče, klid a domov. A rádi bychom tenhle pocit prožívali znovu.

V představách mnohých je také kuchyň spojena s prázdninami u babičky kdesi na vesnici. Uprostřed velký dřevěný stůl, kam se pohodlně vejde celá rodina, přívětivé teplo sálající z kamen prosklený příborník., porcelánové kořenky. Místo, kde se umí zastavit čas. I to je možná důvod, proč jsou i dneska rustikální kuchyně tak oblíbené.

Plánování

Slovo rustikální, pocházející z latiny znamená venkovský nebo také drsný. Ale nemylme se hned na začátku. Nová kuchyně inspirovaná tímto stylem nemusí být plná starého nebo starožitného nábytku, o který budete nakonec zakopávat.

Kombinovat můžete i nové se starým, a především musíte vždycky hledět na funkčnost. Pokud seženete jednotlivé kousky ze starého zařízení a necháte je repasovat, můžete je klidně kombinovat s nově vyrobeným nábytkem také v rustikálním stylu.

Inspirovat se můžete v knihách o bydlení, ale i vzpomínkou na vám blízkou kuchyň.

Kuchyně s přiznanými trámy v odstínech šedé se spoustou užitečných šuplíčků, drevostavitel.cz
Kuchyně s přiznanými trámy v odstínech šedé se spoustou užitečných šuplíčků, drevostavitel.cz

U babičky

Když si vzpomenete, vypadaly všechny venkovské kuchyně skoro stejně, a přesto jinak. Ale mnohé měly společné. Kuchyni obvykle dominoval kachlový sporák na vaření, samozřejmě s troubou, ve které se daly upéci ty nejlepší buchty na světě.

Vedle něj stávala lavice, na které se mohl člověk ohřát, nebo se sem dalo leccos odložit. Uprostřed stál velký stůl, který sloužil jako jídelní, ale podle potřeby i pracovní, některých domácnostech byl naopak v rohu obklopený lavicemi.

V žádné kuchyni nechyběl příborník, police na poklice a kořenky a skříňka s mycím stolem, který měl obvykle dva dřezy a dal se po umytí nádobí zasunout. To samozřejmě do doby, než byl zaveden vodovod, který kuchyni zásadně proměnil.

A rozdíly v jednotlivých domácnostech? Stejné jako teď. Prostě odrážely finanční situaci rodiny.

Ještě jednou Ikea a ještě menší kout, ale do malého bytu bohatě stačí.
Ještě jednou Ikea a ještě menší kout, ale do malého bytu bohatě stačí.

Jde to i dneska

Když si uvědomíme, že naši předci, měli v kuchyni všechno, co potřebovali, můžeme na to jít úplně stejně, jen musíme zachovat styl, který jsme si vybrali. Samozřejmě na chalupě to budeme mít snadnější, ale ani v paneláku nemusíme zoufat.

Jen musíme asi trochu víc přemýšlet. Budeme možná muset přizpůsobit stěny vhodným obložením, případně vymyslet, jak si poradit s plastovými okny, která sice tak pěkně těsní, ale k tomuto typu kuchyně se prostě moc nehodí. Ale i s tím si počnete.

Leccos spraví dřevěné obložení, nebo třeba kostkované závěsy, parapet s kytičkami, bylinkami a třeba nějakou starou soškou.

Kuchyně nemusí být jen bílá a všimněte si vtipně schované digestoře a zapuštěné varné desky, bydlo.cz
Kuchyně nemusí být jen bílá a všimněte si vtipně schované digestoře a zapuštěné varné desky, bydlo.cz

Jak na to?

Pravidla, jak správně funguje kuchyň, znáte. Má zóny na úpravu potravin, stolování, odkládání. Pokud vám prostory neumožňují zařídit kuchyň z jednotlivých kusů a ani to pro vás není praktické, dbejte alespoň na členění linky.

Střídejte skříňky uzavřené dřevěnými dvířky se skleněnými a s otevřenými policemi nebo regály zakrytými závěsy a nezapomeňte na doplňky jako jsou poličky s kořenkami či košíky na drobnosti.

Moderní spotřebiče lze ukrýt a i sporák se dá vybrat takový, který bude ladit s celkovým vyzněním.

Nebojíte-li se, můžete zvolit barvu, se s patinou, hanak-nabytek.cz/
Nebojíte-li se, můžete zvolit barvu, se s patinou, hanak-nabytek.cz/

Krása je v detailech

Když budete vybírat dřez, dejte přednost kulatému třeba z granitu nebo kameniny či keramiky a určitě zapomeňte na pákové baterie. K vaší kuchyni se hodí jedině ty s křížovými kohoutky.

K sezení vybírejte židle či lavice a jejich tvrdost zmírněte dekorativními polštářky, které budou ladit s barvami závěsů.

Na stěny můžete pověsit krásné kousky, které vám v rodině zbyly po předcích, nebo je ulovíte ve starožitnictví – třeba měděný rendlík či starou bábovkovou formu. Jen to se zdobením nepřežeňte, protože byste si zkomplikovali úklid.

Sporák na pevná paliva užijete určitě na chalupě. Ohřejete se i uvaříte.
Sporák na pevná paliva užijete určitě na chalupě. Ohřejete se i uvaříte.

Podlaha

Může vypadat různě. Ideálně by mohla být dřevěná, případně z materiálu napodobujícího dřevo. Samozřejmě praktičtější jsou dlaždice, které by ale neměly být vzorované.

V detailu je krása, azurová kredenc by ozdobila každou kuchyň, marceldufek.myportfolio.com
V detailu je krása, azurová kredenc by ozdobila každou kuchyň, marceldufek.myportfolio.com

Barva a materiál

Krásně samozřejmě působí masivní hrubší dřevo v přírodních nebo i tmavších odstínech, ale protože by zařízení mohlo přesáhnout vaše finanční možnosti můžete si vypomoci i jinak.

Nábytek může být lakovaný vanilkovou, béžovou, modrou i zelenou barvou, ale jednotlivé kusy mohou být i kontrastní k základnímu ladění. Dřevo pak zachováme třeba na pracovní ploše. Dnes je už k dispozici impregnace, která je uchrání před vlhkostí.

Foto: Archiv firem

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.7.2024
Že by zelenina měla mít na jídelníčku podstatnější roli, než tomu obvykle bývá, slýcháme často. A právě léto je obdobím, kdy se čerstvá zelenina dá nejsnáze upravit nebo uložit do zásoby. Máme pro vás pár šikovných tipů. Salát uchováme čerstvý celý týden tak, že listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Z lednice potom bereme jen to množství, které potřebujeme. Pokud jsme je nestihli
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
1.7.2024
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35 g moučkového cukru, 50 ml vína marsala (lze nahradit vínem cherry nebo madeirou), olej
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý