Domů     (Ne)čaje, požitek bez kofeinu
(Ne)čaje, požitek bez kofeinu
22.3.2021

Říká se tak nápojům, které se používají jako čaje, ale nepocházejí z čajovníku. A možná jste již některý z nich ochutnali. Ale pojďme je prozkoumat trochu blíže.

Jaro je ještě hodně daleko za dveřmi, takže kdo by si rád nedal šálek teplého nápoje příjemné chuti? Pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete pít černý nebo zelený čaj, nebo vám večer nedělá dobře, protože po něm špatně usínáte, sáhněte po nečajích.

Nejsou to bylinkové nálevy, i když mají podobný základ. Jedná se o listy nebo kůru stromů, z nichž se louhováním ve vodě uvolňují lahodné látky, které jsou navíc zdraví prospěšné.

Rooibos

Bývá označován jako červený čaj, protože jeho barva je zlatavě hnědá s rudým nádechem. To proto, že listy a malé větvičky keře zvaného čajovníkovec kapský se po rozdrcení fermentují.

Jeho domovinou je jižní Afrika, kde se pije s cukrem a mlékem, stejně jako černý čaj ve staré dobré Anglii. Podobná je i příprava, tedy stačí zalít vařící vodou a počkat. Jeho výhodou je, že se nemůže přeluhovat.

Ze směsi se prostě neuvolní víc tříslovin, než by bylo záhodno, takže výsledný nápoj má vždy nasládlou, mírně ořechovou chuť. Možná i proto je tolik oblíbený mezi dětmi. Zajímavé je, že obsahuje fluor, takže posiluje zubní sklovinu.

Z dalších minerálů pak draslík, vápník, železo a měď. Je rovněž zdrojem antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí, takže se dá říct, že jde o přírodou namíchaný elixír prospěšných látek.

Tip: Často ho můžete koupit ve směsi s vanilkou nebo sušeným ovocem, které sladkou chuť ještě umocní. Ale mnohem lepší je dodat si ovoce sami podle chuti.

Greenbosch

Jde o nefermentovanou verzi rooibosu, která si zachovává léčivé účinky, ovšem jeho chuť je trochu ostřejší. Bude blízký pijákům zeleného čaje.

Tip: Oba působí proti stresu a zlepšují spánek. Čaj je jedinečný v tom, že jej můžete konzumovat prakticky neomezeně, a to nejen přes den, ale i v noci. Pokud trpíte nespavostí, dejte si před spaním šálek. Má zklidňující účinky, navozuje lepší náladu a zlepšuje kvalitu spánku.

Příprava

Jednu vrchovatou lžičku nasypeme do hrnku a zalijeme vroucí vodou. Dále necháme přibližně tři až pět minut louhovat. Během té doby by šálek, případně celá konvice, měly být přikryty.

Jedině tím totiž zabráníme odpaření silic, které patří mezi důležité složky konečné vůně a chuti.

Na rozdíl od mnoha jiných druhů nápojů rooibos po překročení určitého času neztrácí své kvality, ale naopak to, jak dlouho louhujete, je vždycky na vás.

Jestliže si potrpíte na zemitou chuť a tmavé zabarvení, můžete rooibos zalít a nechat ho louhovat třeba až do úplného vychladnutí. Nápoj nezhořkne, toho se nemusíte obávat.

Honeybush – medový keř

Tenhle chutný nečaj se získává z divokých keřů Cyclopia intermedia, která roste v jižní Africe. Je to rostlina, kterou nelze uměle pěstovat ani hnojit, to přímo nesnáší, takže se dá říci, že se jí líbí pouze v čistých oblastech.

Čaj obsahuje velké množství minerálních látek, působí proti virům, bakteriím, plísním. Lze jej použít i zevně proti ekzémům a vyrážkám.

Dále v něm najdeme pinitol, který usnadňuje odkašlávání a napomáhá hospodaření s cukrem v krvi, což ocení diabetici, a také pomáhá snižovat hladinu tuku a cholesterolu v krvi, což potěší každého. Používá se proti nechutenství.

Upravuje menstruační cyklus a snižuje riziko osteoporózy. Neobsahuje kofein, takže si ho mohou dát i děti, kterým bude také vyhovovat jeho nasládlá chuť a vůně. Není třeba ho doslazovat, maximálně můžete přidat mléko, které zjemní a doladí chuť.

Příprava

Zalijte Honeybush vařicí vodou, ideálně v poměru 1 lžička na 1,5–2 deci. Pokud potřebujete čaj pro víc lidí, připravujte ho v konvici a přidejte o lžičku víc. Louhujte 3–5 minut, pak přeceďte. Lístky i samotný nálev mají podmanivou medovou vůni.

Sahlab

Nebo také sahlep, nebo saloop – je arabský (egyptský, turecký aj.) horký nápoj, který je připravován ze stejnojmenného škrobu, získávaného z podzemního oddenku vstavače – horské orchideje.

Název je odvozen z arabského tha lep, zkrácené formy arabského výrazu pro liščí varlata. Nápoj se stal populárním také v Anglii, a to již v 17. století. Byl tehdy používán mimo jiné k povzbuzení žaludku a k odstranění zažívacích potíží. U nás je originální balení k dostání v prodejnách s orientálním zbožím.

Příprava

1 1/2 lžíce práškové směsi Sahlab nebo 2 lžíce kukuřičného škrobu, 4 šálky mléka, 3 lžíce cukru nebo podle chuti, 2 lžičky růžové vody nebo vody z pomerančových květů (není nutné), 2 lžíce jemně nasekaných pistáciových oříšků, mletá skořice

1) Smícháme Sahlab-prášek (koupený) nebo škrob s několika lžícemi mléka. Zbytek mléka uvedeme do varu. Vařicí mléko nalijeme na škrobovou směs. Intenzivně mícháme, aby se nevytvořily cucky.

2) Směs chvíli ohříváme při velmi nízké teplotě, stále za míchání, až je směs přiměřeně zahuštěná (asi během 10 minut). Pak vmícháme cukr a růžovou vodu nebo vodu z pomerančových květů (pokud si to přejeme a máme je k dispozici).

Podáváme v šálcích s nasekanými pistáciovými oříšky a posypané mletou skořicí. Povrch můžeme také posypat strouhaným kokosem.

Karkade

Neboli ibiškový čaj, který se vyrábí z květů súdánského ibišku. Má silné typické aroma a nakyslou osvěžující chuť. V mnohých zemích bývá většinou doslazován cukrem. Sušené květy karkade připravené v nálevu jsou vynikající nápoj na osvěžení a zahnání žízně.

Hotové karkade vypadá jako pohár plný krve – díky sytě červené barvě. Obsahuje velké množství minerálů a vitaminů, včetně vitaminu C, má antioxidační, dezinfekční a protizánětlivé účinky.

Ibišek také snižuje pocení, zamezuje ukládání tuku v tepnách, pomáhá redukovat nadváhu či stimuluje paměť. Pomáhá předcházet problémům s cévami, stejně jako účinným způsobem snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi.

Při nákupu vybírejte raději celé plátky květů, protože jsou kvalitnější než prášek a čajové sáčky. Čaj můžete pít studený nebo horký.

Příprava

Lžíci květů zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme 5 minut odstát. Dosladíme cukrem či medem. Pít můžeme teplé i studené.

Zajímavost: Pokud hotové karkade nalijete do studené vody, tak zmodrá.

Lapacho

Pochází z kůry stejnojmenného stromu, jehož domovina je v Jižní Americe. Lapacho posiluje imunitní systém a vnitřní orgány – játra a ledviny. Podporuje trávení a umí povzbudit látkovou výměnu.

Hubí některé druhy plísní a bakterií, je vhodný při poševních výtocích. Pozitivně působí po chemoterapii nebo po delším užívání psychofarmak. Zlepšuje prokrvování těla a má kladný vliv na srdce, leukémii, krevní oběh a chudokrevnost.

Můžete ho pít podle chuti, je třeba vědět, že pro přípravu čaje jsou naprosto nevhodné nádoby z hliníku, zinku apod. Používáme zásadně materiály jako sklo nebo porcelán.

Hotový čaj také neskladujeme v plastových nádobách, protože jeho účinky by mohly být oslabeny.

Příprava

Do litru vařící se vody přidáme 1–2 vrchovaté lžíce lapacha a na mírném ohni povaříme přikryté 5 minut. Poté odstavíme a necháme ještě 15 minut louhovat. Čaj pijeme teplý nebo studený. Jeho chuť připomíná dubovou kůru ochucenou citronem.

Maté

Pravděpodobně nejoblíbenější jihoamerický nápoj, který se připravuje z lístků cesmíny paraguayské, se od předchozích nečajů liší tím, že obsahuje kofein. Z toho plynou také výrazné povzbuzující účinky.

Maté také podporuje funkci ledvin, zlepšuje látkovou výměnu, normalizuje hladinu cukru v krvi a posiluje imunitní systém. Obyvatelé Jižní Ameriky pitím maté tlumí pocit hladu. V dnešní době se tato vlastnost využívá při různých redukčních dietách.

Odvar z listů má posilující účinky na nervový systém, podporuje trávení a má diuretické účinky. Tradičně se popíjí z kalabasy s bombillou, kalabasa – vydlabaná tykev, bombilla – kovová trubička se sítkem na spodním konci.

Příprava

0,5 litru čaje: 
první nálev 10–40 g čaje zalít cca 80 °C převařenou vodou v kalabase.
 Druhý nálev zalít cca 85 °C převařenou vodou. Pokud nemáte kalabasu, lze použít porcelán nebo sklo.

Text Eva Hořánková

Foto: PX FUEL

Související články
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
18.3.2025
Ačkoli základní princip je léta stejný, hrnce jsou modernější než za časů našich maminek. A jejich používání se vyplatí i proto, že při vaření výrazně ušetříte. Přesto se papiňáku někteří lidé vyhýbají, protože z něj mají strach. Obvykle slyšeli o tom, jak někomu hrnec explodoval. Nové a moderní tlakové hrnce ale mají hned několik pojistek, takže nebezpečí nehrozí. V každém případě vždycky vybíre
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští