Domů     Ne za dva, ale s ohledem na toho druhého
Ne za dva, ale s ohledem na toho druhého
28.7.2020

Máte těhotenské chutě? Klidně si je užijte, k tomuto speciálnímu období v životě ženy patří. Jakmile se žaludek uklidní a tělo si na hormonální změny zvykne, pak nastane čas na rozumný jídelníček, který podpoří zdravý vývoj dítěte.

Potřeby dítěte mají v těhotenství přednost, což mimo jiné znamená, že když nebudeme myslet na přiměřené stravování, odneseme to zdravotními potížemi.

Staré pověry, že každé dítě stojí maminku jeden zub, mají základ právě v tomto pravidle přírody – dítě dostane vše, co pro vývoj potřebuje, i kdyby utrpěl organismus matky. Takže jezme ne za dva, ale pro dva.

Kalorie: Máme je počítat?

Normální váhový přírůstek v těhotenství se pohybuje kolem 15 kg, u dvojčat mezi 16 až 20 kg. Při rozumném jídelníčku není nutné se zabývat počítáním kalorií, zpozornět je třeba, pokud přírůstek na váze naskakuje příliš rychle v prvních měsících těhotenství.

V této době je plod velmi malý a energetická potřeba matky jen lehce zvýšená. Pro představu – do 12. týdne těhotenství by žena měla přibrat neznatelně, jen asi 1 až 2 kg.

Poté je doporučený průměrný nárůst týdně 300 až 400 g, což pro ty, kdo si počítají kalorie, znamená zvýšení energetické vydatnosti jídelníčku asi o 850 až 1250 kJ denně.

Vliv má i počáteční váha

Přírůstek se může – a má – lišit podle BMI před otěhotněním:

Podváha (BMI méně než 18,5): optimální přírůstek 12,5 – 18 kg

Normální váha (BMI: 18,5 až 24,9): optimální přírůstek 11,5 – 16 kg

Nadváha (BMI: více než 25): optimální přírůstek 7 – 11,5 kg

Pyramida pro maličké

Míněna je ta výživová. Zde je přehledně vidět, jaký podíl mají mít které živiny na talíři pro dva, uvedeno v procentech kalorické spotřeby, ne tedy váhy.

50–60% sacharidy, tedy obiloviny, pečivo, těstoviny a rýže

15 – 35 % tuky, přednostně z ryb, ořechů a rostlinných olejů

15 % bílkoviny

Energetická vydatnost tuků je zhruba dvojnásobná než sacharidů a bílkovin, takže pokud chcete mít představu, kolik které živiny na váhu, pak tuky musíte vydělit dvěma, což znamená, že by měly na jídelníčku tvořit 7 – 17 %.

Živiny: Kolik čeho?

Základní stavební látkou buněk jsou bílkoviny, ale při nepatrném růstu embrya v prvních týdnech narůstá spotřeba bílkovin až ve čtvrtém měsíci těhotenství.

Na její pokrytí stačí jedna porce bílkovin denně navíc, například ve formě jednoho jogurtu, vejce nebo libového masa.

Vitaminy a minerály

Jejich zvýšenou spotřebu by měl pokrýt dostatečně pestrý jídelníček. Ovšem všichni tíhneme k určitým potravinám, zatímco na jiné si vzpomeneme jen občas a další nám nechutnají.

Proto je dobré vědět, které vitaminy a minerály jsou pro vývoj dítěte obzvlášť důležité a dbát na to, aby na talíři nechyběly. V některých případech by mohlo dokonce dojít z rozvoji vad, které by při dostatku určité látky nevznikly.

Kyselina listová

Vitamin B 9 čili kyselina listová, či též folacin, má zásadní vliv na formování mozku a míchy a na rozdíl od bílkovin ho embryo nejvíce potřebuje v raném stadiu, tedy i v době, kdy žena ani neví, že je těhotná.

Při plánovaném těhotenství se doporučuje dbát na příjem vitaminu B 9 už tři měsíce před otěhotněním jako prevence vývojových vad nervového systému, především rizika neuzavření nervové trubice.

Současně je prokázán příznivý ochranný vliv B9 před potratem a předčasným porodem. B9 je bohatě zastoupen v listové zelenině, takže se snadno doplňuje čerstvými saláty.

Další významné zdroje:

Špenát, brokolice, zelí, kapusta a růžičková kapusta, okurky, dýně, rajčata

Pomeranče, banány, mango, třešně a višně, angrešt

Celozrnné obiloviny a výrobky z nich

Luštěniny, zelené fazolky a hrách, pšeničné klíčky

Železo

Je samozřejmě nepostradatelné pro tvorbu krve, ale kromě toho chrání před rozvojem neurologických poruch dítěte.

Proto je potřeba železa v těhotenství zvýšená, doporučené množství 30 mg na den lze ne vždy pokrýt jídelníčkem, tady záleží na krevních hodnotách a doporučení lékaře.

Jod

Jeho potřeba sice stoupá v době těhotenství jen málo, potíž ale je v tom, že jód je u nás obecně nedostatkovou živinou. Mořská nebo jodizovaná sůl k pokrytí jeho potřeby nestačí a tak tělu chybí materiál pro produkci hormonů štítné žlázy..

U nenarozených dětí takový deficit naruší vývoj mozku a sníží geneticky předpokládanou úroveň inteligence. Jinými živinami tento vliv nelze vyrovnat. Proto je rozumné začít jíst mořské ryby, i když je v oblibě nemáte, vývoj dítěte za takovou oběť přece stojí.

Nejvíc jódu z dostupných druhů obsahuje aljašská treska, hodně ho mají ryby ze Středozemí, méně oceánské druhy ryb.

Vápník

Stavební prvek kostí a zubů a současně prvek s významnými úkoly v biochemických pochodech těla. Vápník je nezbytný pro nervovou soustavu i pro hladký chod srdce.

Pro těhotné se doporučuje denně 1500 mg vápníku, což je sice jen asi o pětinu více než před těhotenstvím, což není moc, jenže na jídelníčku nám chybí obecně, ačkoli jsou zdroje všeobecně známé a dostpné.

Vitamin D

Ovlivňuje významně využití vápníku a jeho ukládání do kostí, kromě toho ovšem zlepšuje celkovou odolnost vůči infekcím, což je pro těhotné neméně důležité. Je to prostě vitamin pevného zdraví.

Nejlepším zdrojem je rybí tuk, což v praxi není tak hrozné, jak to zní, protože dopřávat si můžete tučné ryby, a to nejen lososa nebo tuňáka, ale i sardinky a sledě.

Vitamin A

Nároky na množství tohoto vitamínu na jídelníčku se zvedají od čtvrtého měsíce těhotenství. Příliš se nedoporučuje používat k pokrývání jeho potřeby játra, důvody jsou dva.

Jednak jsou to obavy z možného vyššího množství nevhodných usazenin v játrech, navíc obsah vitaminu A může příliš vysoký, což může uškodit a nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte. Lepší je tedy jako zdroj vitaminu A používat zeleninu bohatou na beta-karoten.

To jsou oranžové a sytě zelené druhy, především paprika, mrkev, mangold, kudrnka. Dále ovoce se žlutou a oranžovou dužinou, nejlepším zdrojem je mango.

Důležité je vědět, že pro využití vitaminu A potřebuje tělo tuk, takže saláty připravujeme s olejovou zálivkou, ovoce s tvarohem nebo smetanou.

Kde číhá nebezpečí

Některé běžné potraviny mohou být zdrojem infekce vysoce nebezpečné pro vyvíjecí se plod. Jde především o listeriózu, infekci, vůči níž jsou těhotné ženy mimořádně vnímavé.

Uvádí se, že pravděpodobnost onemocnění je u nich asi 20x vyšší než u ostatních dospělých. Listerióza přitom může vést až ke smrti plodu a potratu. Nemoc mohou přenášet hospodářská, ale i volně žijící zvířata, která sama nejeví známky infekce.

S jejich výkaly se listerie mohou dostat i na záhony zeleniny, ale hlavním zdrojem jsou živočišné potraviny:

nepasterizované mléko a mléčné výrobky, u sýrů, zejména kozích a ovčích, je nutné ověřit, zda jsou tepelně ošetřené

zrající sýry a plísňové sýry

syrové nebo nedostatečně tepelně upravé maso, ryby a mořské plody

vejce syrová a vařená naměkko

neomytá zelenina

Při špatném skladování se listerióza může vyskytnout i v lahůdkářských výrobcích, uzeninách a obecně v nedostatečně tepelně upravených potravinách. Ty mohou být ostatně příčinou dalších potravinových infekcí, salmonelózy a toxoplazmózy.

Tip: Víno ano, když víte jaké

Šikovná inspirace

Jak dostat pravidelně na talíř ryby a saláty? Zkuste rybičkové saláty, chuťových variací se nabízí řada. Základem by ovšem měly být rybí konzervy ve vlastní šťávě, nikoli v oleji. Použít se dá i zbytek přírodně upravených ryb, opět bez zbytečného tuku.

Základem salátu mohou být brambory, sterilovaná cizrna či zbytek těstovin. Na zeleninovou část se hodí nejen saláty, ale i rajčata a okurky. Důležitý je dresink z kvalitního rostlinného oleje, zdaleka to nemusí být jen olej olivový.

Vynikající chuťové i výživové vlastnosti má olej dýňový, oleje ořechové nebo sezamový.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný